• Bluntman

Komedie od tvůrců Účastníků zájezdu. Dospěj už, pičusi jeden. Vejdělek není ani český Tonny Gatlif, protože na to mu chybí schopnost skutečně vyprávět příběh, ani Emir Kusturica, protože na to má scénář až moc pevnou dějovou základnu, prospělo by mu rozvolnění a prvky magického realismu ve filmu působí vyloženě nepatřičně._____ Hodně překvapí, v pozitivním slova smyslu, výkon Oldřicha Vlacha. Labuda jako jeden z mála do své postavy vtiskuje skutečnou životnost a trojrozměrnost, Polívka zato zůstává jen figurkou a o jeho "hereckém výkonu" se dá říct jen to, že díky Dědictví přestal být hercem a už je jenom hláškostroj. Škoda, že nedobře promazaný a působící na ty nejnižší lidské pudy, kurva piča._____ Už nějak začinám chápat, proč se u nás netočí road-movie: jednak je na to naše krajina hodně nezajímavá, jednak je mají na svědomí většinou tvůrci, kteří buď nemají ujasněno, co chtějí říct, nebo přitom koktají. Vejdělej je hladivý, smířlivý, pokud si dovolí vypíchnout nějaký neduh, tak je tezovitý a prvoplánový, při nejlepším to vidí černobíle (nikoliv šedě, jak by se na vyprávění o životě a duši slušelo)._____ Ve výsledku hrozně promarněná šance, která vyčpí doztracena, má spoustu nedořešených motivů a ruka dramaturgova mohla na konci čím dál tím víc zasahovat. Na druhou stranu Vejdělkův trademark v podobě tance funguje i zde, jenom... Raději bych se díval na fiktivní příběh, rómský epos o vyhaslém ohni, než na banální putování za poznávání sebe sama a svých kořenů.(9.6.2007)

Převeliká škoda sledovat film, který měl naděje opravdu veliké a nakonec po shlédnutí vyzněl naprosto opačným dojmem. Od Jiřího Vejdělka jsem čekal po slabých Účastnících zájezdů reputaci, která dokáže, že špatný režisér rozhodně není, ale zde zahodil svoji jedinečnou šanci nekompromisně takříkajíc do hnoje stejně tak jako podal herecký výkon Bolek Polívka, který pyčoval na všechny strany a i když mi to přišlo vtipné ke konci jsem se nemohl zbavit dojmu z toho, že některé scény řádně přihrával. To samé se nedá říct o Mariánu Labudovi, který zasněného a hodného tatíka hrál od srdce a s láskou a s Bolkem tvořil relativně dobrou dvojku. Nejde ale jen o ně dva. To co mi neméně rušilo sled hereckých gagů byla hromada cigánské muziky, ke které podle mě pasuje jedno ohleduplné pravidlo: čeho je moc, toho je příliš a zde to je krásně znát. Krom toho ani příběh nebyl zas tak jednoduchý jak se na první pohled zdá a chvílemi jsem byl sledováním filmu vcelku zmatený a ze začátku také znuděný. Do Romingu jsem vkládal hodně nadějí, ale ukázal mi, že ne každé jistojistě zajímavé téma dostane stejně kvalitního zpracování a to je zatracená škoda. --- Jistě máte lékárníčku..a nůžky?...jsou nerezové? - Já nevím, já jsem na ně nechcal.(26.6.2007)

Po Účastníkoch zájazdu, ktorí boli pre mňa neuveriteľným sklamaním, ma s ROMingom Vejdělek naopak prekvapil. Inteligentný humor snáď nebude čakať nikto a preto sa pripravte na humor vulgárny, ale fungujúci výborne. Bolek Polívka a Marián Labuda boli skvelí, zvlášť druhý menovaný ma zaujal viac, ale hlášky prvého menovaného zase "neprebije" nikto. Prevažne celý film je v podstate ako tie Polívkove hlášky. Zábavná pi*ovina.:)(27.11.2007)

• Chrustyn

České filmy moc nemusím ale uznávám, že na tenhle jsem se docela těšil. O to větší však bylo moje zklámání, jelikož se film ani trochu nepovedl. Je to sice lepší nežli režisérovi předchozí "Účastníci zájezdu" ale i tak slabota. Vše zachraňuje Bolek Polívka i když je pravda, že i on (a jeho slovník složený z p*čus apod.) později omrzí.(3.8.2007)

ano, kde sa hrabe vejdelkov roming na macku a kocura emira kusturicu. aj napriek tomu musim povedat, ze je prijemne sledovat mojich dvoch oblubencov polivku a labudu, aj ked prvy menovany trosku lezie na nervy svojou niekedy moc umelo tlacenou vulgarnostou, ktora kedysi vyborne fungovala v kurva hosi... film je strasne dlhy, a to je jeho najvacsi nedostatok. posledna polhodinka je uz cisto o nude a o dozivani, skoda, prva polhodinka slubovala mozno nieco viac. ale musim uznat, ze ku dvom poharikom vina, ktore som si pocas tejto dvojhodinky doprial, ide o idealneho partnera na jedno pouzitie. peknych 60%(10.10.2007)

• - Ve filmu je hned několikrát nedopatřením vidět mikrofon filmařů: Při scéně, kdy dva policisté zastaví Tatrovku, je vidět v horní části obrazu. Ve scéně v kostele při křtu dítěte, stane se tak v okamžiku, kdy Bolek Polívka vstává a jde k oltáři. Když posádka náklaďáku vystoupí po té, co z něj odpadla kouřící součástka. (Terva)

• - Během natáčení scény, kdy měl Bolek Polívka, který má hrůzu z vody a výšek, přeskočit na dvoře almaru, dostal herec takový strach, že prohlásil, že zde není proto, aby dělal kaskadéra, a k natočení scény téměř nedošlo. (Jizni Tlapa)

• - Keď z Kačeny (nákladné vozidlo na ktorom sa vezú hlavný protagonisti filmu) odletí kus plechu a Bolek Polívka z Mariánom Labudom sa sklonia k odletenej časti, je jasne nad ich hlavami vidieť biely chlpatý obal mikrofónu. (andykovac)