• Hakha

Film jsem sledoval s přáteli v podnapilém stavu a během filmu jsem se zasmál pouze jednou. Humor a vulgární hlášky většinou vyznívají křečovitě, ale popravdě jsem už od začátku očekával, že nepůjde o komedii jako takovou, ale myslel jsem, že mě film bude něčím šokovat, zarážet, ale ono nic. Scénář je neslaný, bledý a po skončení filmu jsem si říkal, že bych si pustil desítky jiných filmů, než tento znovu protrpět. Je pěkný, že film doprovází cikánská hudba a že je na začátku filmu zachycena romská ulice, ale to je asi vše co bych k tomu filmu přičetl k dobru. Musím opět k české kinematografii napsat, že se jedná o další zbytečný film, který nemá co nabídnout. Mé hodnocení 1,5 hvězdičky....(18.11.2007)

Marek Epstein možná není špatný scénárista - ale tenhle prvoplánový pokus s pokusem o přesah (ještě navíc s romskou tématikou - rozuměj: rádoby-originální) zkrátka trochu nudí. Pravdou však je, že zajímavý soundtrack a především správný pičus Bolek tenhle neohrabaný (sic ambiciózní) pokus (sorry, Vejdělku) alespoň trochu tahají ze dna.(15.5.2011)

to ze kluci nepracujou a jen vycucavaj socialku uz davno neni pravda, aspon jeden priklada z prace za vsechny -------------------------------------------------------- f : fůůůj, co je to za puch!...covece ty ses jak chodici parfumerie X : sem si kopil novou vonavku,,znackovou f : ze se nekdy neumejes, to te vyde levnejc X : ja uz sem ti neco rikal....pockej ty venku dostanes, mas posledni prani f : pak si teda preju vedet jedno: nebyli nahodou tvoji rodice sourozenci? X : ja si te vodchytnu az pudes na vobed a zlamu ti nohy f : kamo tam uz nechodim vod ty doby cos tam zatahnul svrab f : tak si rikam, jestlis nahodou nejses z dvojcat...abych nesrazil kamionem toho spatnyho X : jo,ze siamskejch debile f : aha,,,tak toste byly patrne srostly mozkama a ted chodi po svete nakej cigan a študuje vysokou f : ty vole bacha (BUM PRASK..a LCDcko za 30 litru vhajzlu) f : hmmm X : ja to neuďál, to samo f : jasny..to von sam,,,,a že si nepodřezal kabel,,to by bylo jistejsi X : ja za nic nemuzu f : hele, bacha...big boss uz se žene... X : že to na me nepovis..vid? (rozhlidnu se po rozmetanejch soucastkach 8 metru daleko) f : fakt si myslis ze si toho nevsimne? BOSS : panove co to bylo za ranu?..JEŽIŠMARJAA...kdo to udelal, kurva?! X : von spadnul BOSS : sam spadnul... (otoci se ke me, abych podal svedectvi) f : jasná sebevražda, šéfe (nevěřícně na me zírá) f : furt tam tak stál, a najednou se vrhnul stremhlav dolu,,,kdybysme vedeli ze chce skocit,tak bysme... BOSS : ...tak dost!! f: ..von uz vod rana tak smutne koukal...ze prej mel naky problemy doma... BOSS : ..tak dost sem rek!! posbirejte to a doneste to dozadu -jasny šefe, bude to jen maly komorni obřad...jen par nejblizsich pratel...-------------------------------------------------------------------- ...jak rikam....romove sou šikovnej a pracovitej narod..a basta(31.12.2007)

Od předchozího Vejdělkova filmu, Účastníků zájezdu, odlišuje Roming nejen bezpochyby kvalitnější, mnohoznačnější scénář, ale dovolím si tvrdit, že i vyzrávající kvality samotného režiséra. Ještě to sice není film ze kterého byste nevěřícně lapali po dechu, ale za pohyblivými obrázky jako by tu byla ukryta jakási cílevědomost, jistota v uchopení tématu. Ruku v ruce se scénáristou Epsteinem tu režisér vytvořil tak hezké momenty jako například scénu, kdy dojde ve vypravěčově peru inkoust, a tím pádem se zastaví i vyprávěný příběh (v čase i prostoru). A vůbec struktura scénáře je velmi zajímavá. Přecházení z reality do symbolicky laděné pohádky, kterou vypráví postava, kterou hraje Labuda, mi přišla přinejmenším na české poměry dost originální (v podobně mainstreamovém filmu rozhodně). Film je výrazný také svou obrazovou barvitostí, která koresponduje s pestrostí cikánského života a hudby. Vytknout by se dala snad až přílišná nekonfliktnost celého filmu, a sem tam nějaké to hlušší místo, hlavně ke konci už to vázne trochu víc. Jestli mě ale nějaký český film letos překvapil snad ani ne tím co, vypráví, ale jak to vypráví, pak rozhodně Roming.(14.11.2007)

• Sobis87

Nebýt přisprostlého klacka v podání Bolka Polívky a naivního Mariána Labudy, asi bych se u tohohle filmu ukousal nudou...po skončení vám v paměti utkví maximálně pár povedených hlášek a neskutečně otravný hudební doprovod. Škoda, z takových postav by se určitě dala vytlouct o hodně zábavnější podívaná(25.11.2007)

• - Bolek Polívka byl nominován na Českého lva za výkon ve vedlejší roli. (Elisebah)

• - Ve filmu je nafouknut balonek, který poté letí k nebi. Balonky naplněné obyčejným vzduchem však k nebi nestoupají. (Terva)

• - Ve filmu je hned několikrát nedopatřením vidět mikrofon filmařů: Při scéně, kdy dva policisté zastaví Tatrovku, je vidět v horní části obrazu. Ve scéně v kostele při křtu dítěte, stane se tak v okamžiku, kdy Bolek Polívka vstává a jde k oltáři. Když posádka náklaďáku vystoupí po té, co z něj odpadla kouřící součástka. (Terva)