• Bluntman

Komedie od tvůrců Účastníků zájezdu. Dospěj už, pičusi jeden. Vejdělek není ani český Tonny Gatlif, protože na to mu chybí schopnost skutečně vyprávět příběh, ani Emir Kusturica, protože na to má scénář až moc pevnou dějovou základnu, prospělo by mu rozvolnění a prvky magického realismu ve filmu působí vyloženě nepatřičně._____ Hodně překvapí, v pozitivním slova smyslu, výkon Oldřicha Vlacha. Labuda jako jeden z mála do své postavy vtiskuje skutečnou životnost a trojrozměrnost, Polívka zato zůstává jen figurkou a o jeho "hereckém výkonu" se dá říct jen to, že díky Dědictví přestal být hercem a už je jenom hláškostroj. Škoda, že nedobře promazaný a působící na ty nejnižší lidské pudy, kurva piča._____ Už nějak začinám chápat, proč se u nás netočí road-movie: jednak je na to naše krajina hodně nezajímavá, jednak je mají na svědomí většinou tvůrci, kteří buď nemají ujasněno, co chtějí říct, nebo přitom koktají. Vejdělej je hladivý, smířlivý, pokud si dovolí vypíchnout nějaký neduh, tak je tezovitý a prvoplánový, při nejlepším to vidí černobíle (nikoliv šedě, jak by se na vyprávění o životě a duši slušelo)._____ Ve výsledku hrozně promarněná šance, která vyčpí doztracena, má spoustu nedořešených motivů a ruka dramaturgova mohla na konci čím dál tím víc zasahovat. Na druhou stranu Vejdělkův trademark v podobě tance funguje i zde, jenom... Raději bych se díval na fiktivní příběh, rómský epos o vyhaslém ohni, než na banální putování za poznávání sebe sama a svých kořenů.(9.6.2007)

• becki_tu

Co to mělo být? Pocta Romům a oslava nepochopeného národa? Nebo další český pokus o parodii a umírněný výsměch tradičnímu kočovnému národu? Nevím, opravdu nevím a možná ani nechci vědět. Celý film je totiž jen přehlídka nesourodých scén, omezených dialogů, nepříjemné hudby a vulgárního Polívky, který je však paradoxně to nejlepší, co může Roming divákovi nabídnout. Vejdělku, Vejdělku. A to jsem ti po geniálním Václavovi věřil.(1.2.2009)

Labuda a Polívka mě skvěle pobavili. Romský epos mi místy neseděl, ale ti dva to skvěle zachránili,... snad je nevidíme spolu naposled. Byla by to škoda, škoda převeliká. Zvláště povedená scénka s policejní kontrolou, dále pak Polívka, který přeskakuje louži ( dobré je se na to podívat ve Film o filmu ), .... a spousta dalších(30.10.2007)

„No tak ideme na spičený výlet, no! Mne je to fuk.“ Ak česko-slovenský film pokladá niečo za tabu, tak (okrem nahých mužov) vulgárny slovník. Občas sa zanadáva, ale to je všetko. Preto je píčus Stano Bolka Polívku vďačnou, zábavnou a originálnou postavou. Ktorá bohužiaľ zostane zaseknutá u nadávok, kým Labudov Roman zasa u Cigána, ktorý sa hanbí, že je Cigán (hoci on tvrdí, že je to solidarita). No a taký je celý pôvabný ROMING – uprostred. Scenárista Marek Epstein dokáže písať reálne dialógy, odpozorované zo života bez toho, aby smrdel šmelinou. Bohužiaľ, kým rozprávková rovina so Somálim (Jean Constantin) film zdanlivo zdržuje, akonáhle ustúpi do úzadia a radšej prenechá priestor road movie, okrem výborne zrežírovaných scén (policajti) prichádza nuda.(11.12.2008)

• Niktorius

Já to tušil. První recenze v tisku byly sice plné nadšení, jenže ROMing je výsledku film vpravdě nevalný. Režie se svou snahou předložit zajímavý vizuál brzy dostane do křeče a na povrch tak ještě více vysoupí vyumělkovaná slátanina, kterou někteří eufemisticky nazývají scénářem. Například za scénu policejní kontroly bych vraždil, naopak mě rozesmála scéna s obnaženým poprsím, protože je tamj akoby z "jiného světa", nemá žádné opodstatnění a jen mne utvrzuje v názoru, že když jsou (nejen) čeští tvůrci bezradní, honem so záběru nastrčí nahou ženskou :-) Ústřední herecká dvojka je bez výhrad, vžyť je to právě ona, co celý film táhne a nedovoluje poslad jej bez milosti do odpadu. Marián Labuda je výtečný a Bolek Polívka neméně, byť je v jeho roli (opět) velká část jeho samotného :-) Ostatní herci již bohužel nestojí za řeč a navíc jsou jejich postavy prachmizerně napsané. ROMing je tedy další nepříliš vtipnou komedií na jednorázovou konzumaci. Do piče už!(26.9.2007)

• - Nákladné vozidlo vo filme je Tatra 805. (BufordTannen)

• - Na hradě Hněvíně, kde se také točilo, byl vězněn známý alchymista Edward Kelly. (jenik71)

• - Ve filmu je hned několikrát nedopatřením vidět mikrofon filmařů: Při scéně, kdy dva policisté zastaví Tatrovku, je vidět v horní části obrazu. Ve scéně v kostele při křtu dítěte, stane se tak v okamžiku, kdy Bolek Polívka vstává a jde k oltáři. Když posádka náklaďáku vystoupí po té, co z něj odpadla kouřící součástka. (Terva)