• kingik

Špatný film. Vejdělek jen dokázal jak prachmizerný režisér je a i po dramaturgické stránce je film hrubě nezvládnutý. Scénář, pokud vůbec existoval, vybízí herce k hustým improvizacím a tohle nemohlo dopadnout dobře. Vejdělek jen svoje postavy vrhne nahrubo do nulového děje a děj se co děj. Polívka ve své roli párkrát "zapičuje"a má vystaráno a ostatní herci nemají co hrát a tak se tváří jakoby tam ani nebyli. Vejdělek je špatný vypravěč a k ruce měl solidní herecký ansámbl, ale vše vypadá jako školní cvičení studenta FAMU. Je mi líto.(17.1.2009)

• Matty

Ach jo! Navnaděn upoutávkami, rozhodl jsem se absolvovat za letošní rok již druhou projekci českého filmu, což je o dvě projekce více než loni. Zjištění, co udělal Jiří Vejdělek (resp. producenti) s penězi utrženými za Účastníky zájezdu, uvrhlo mne do těžké deprese. ROMing jistě nestál málo peněz a jistě nemálo peněz vydělá, což je vzhledem k jeho kvalitám zpráva smutná, nezbývá nám však, než se s ní smířit. Jeho hlavním problémem je nejasnost v otázce, chce-li bavit, anebo nést i nějaké to poselství. Ve snaze zalíbit se co možná největší skupině diváctva zklamává na obou frontách. Když do komedie založené na ohraných vtipech o Romech začnete cpát alegorické motivy, nic dobrého z toho vzejít nemůže. Bez vedlejší linie, která navíc nikam nevede, byl by ROMing sice jenom lacinou komedií kameňákovského ražení s malinko lepšími herci, byl by však snímkem žánrově čistým a slušně zrežírovaným. O něčem podobné, může si nechat takový Karel Janák leda tak zdát. Zcela jasné také není, proč zrovna Romové jsou hlavními hrdiny. Romská otázka nijak řešená není, ani být nemá, romskou kulturu reprezentuje všehovšudy temperamentní muzika a herečtí představitelé působí ve svých rolích rozpačitě. Obzvlášť Polívka, který nedokázal, přesněji neměl prostor dokázat, obohatit svého věčně klejícího notorického alkoholika o lidštější rozměr. Takhle jenom neustálým vytvářením rádoby vtipných situací popohání věčně stagnující děj, v jeho stínu paradoxně zůstává také Marian Labuda a pro příběh důležitá ústřední milostnou dvojice. Mezigenerační střet, naznačený také chytře zvoleným názvem, je z přehršle témat tím nejlépe rozpracovaným, bohužel, stejně jako všechna ostatní, tématem nedotaženým do zdárného konce, čili nevypointovaným. Už ani nemám sílu vyjadřovat svou lítost nad dalším nezdařeným českým filmem, navíc je to lítost znásobená nesporným talentem, jenž ve Vejdělkovi vězí. Kdyby s ním uměl lépe nakládat, kdyby dostal do rukou pořádný scénář, kdyby přestal být za každou cenu komerční, kdybych při komentování dalšího českého filmu nemusel použít ani jednou slovo kdyby, byl bych neskonale rád. 50% Zajímavé komentáře: Shit, B!shop(4.6.2007)

ROMing je dalším z důkazů úpadku české kinematografie. Tato komedie s obrovským potenciálem hřeší na absolutně neschopnou režii (která je sice stokrát lepší než u Účastníků zájezdu, ale stále to nestačí ani na podprůměr) a na jednostranné charaktery. Bolek Polívka má striktně omezenou slovní zásobu jen na pár nadávek, které navíc stále dokola opakuje a již po deseti minutách začne příšerně nudit. Jednou z mála světlých stránek se tak stal Marián Labuda, který jako jediný působí přirozeně a navíc všechny přehrává rozdílem třídy. Během sledování jsem se párkrát zasmál (zahřívání se v autě, Myslíš že jsem spal?, zásobování) a nudil se jen místy, avšak pan režisér mě nepřesvědčil, a tak hodnotím průměrně. Po Účastnících zájezdu lze zaznamenat znatelné zlepšení, jenže by to chtělo větší nadšení, ať už ze strany herců, tak ze strany scénáristy. PS: Hudba byla skvělá(11.11.2007)

Na úvod: Co se týče žánrového zařazení, komedie to není určitě - jediné tři jakžtakž vtipné scény jsme viděli už v traileru. Spíše bych to definovala jako jakési cosi, smutnou vzpomínku na doby, kdy si romové žili, jak se jim zachtělo, když snahy o návrat k tradicím selhávají. --- Zase jeden z filmů, který mě namísto očekávaného pobavení pekelně rozesmutnil navzdory temperamentu hudby a některých herců. Z těch mě nejvíce uchvátil Vladimír Javorský, který na malé prostoru září - alespoň pro mě. Herecké obsazení obecně je slušné, Bolek se snaží perlit, Marián Labuda svou postavu vykresluje poměrně plasticky, špatný není ani neherec (aj, to jméno - mám pocit, že Vítězslav Holub) jako Jura. --- Dle reakcí v sále mám dojem, že většina lidí se přišla do kina bavit a ne rozjímat nad osudem romského ohně a pátrat po tom, co ten oheň je. Já jsem byla připravena, takže jsem si to až na kratičké vyjímky užila. FIlm roku to pro mě nebude, ale v rámci Čech nadprůměr 3 a 1/2*(12.6.2007)

Bych řekl, že film stojí čistě na Polívkovi! Labuda je nadprůměrnej - ale jeho postava mu nedává takové peprné hlášky do pusy, jako ta Polívkova, takže vlastně to co hrát měl zahrál skvěle! Ze začátku mi přišla velmi zajímavá ta rovina o tom králi Somálim, ale asi od půlky filmu už byla hrozně nudná a pokaždý když se tam objevil Somáli, tak jsem usnul a pak už se mi blbě probíralo na tu "reálnou" část! Účastníci zájezdu se mi líbili víc!(17.6.2007)

• - Bolek Polívka byl nominován na Českého lva za výkon ve vedlejší roli. (Elisebah)

• - Během natáčení scény, kdy měl Bolek Polívka, který má hrůzu z vody a výšek, přeskočit na dvoře almaru, dostal herec takový strach, že prohlásil, že zde není proto, aby dělal kaskadéra, a k natočení scény téměř nedošlo. (Jizni Tlapa)

• - Nákladné vozidlo vo filme je Tatra 805. (BufordTannen)