Děj se odehrává převážně v interiéru hotelu, kde se sejdou všechny zainteresované osoby od záhadného vraha přes zaměstnance CIA, který připravuje převrat v jedné africké zemi, amerického velvyslance v Římě a jeho zástupce, obviněného ze špionáže, až po policejního komisaře a rukojmí. Zbytečně komplikovaný příběh o nelítostném vyrovnávání účtů mezi pracovníky CIA je zajímavý především velkou účastí tehdejších hvězd. (radmas)

Karlos80

Režisér Damiano Damiani se asi nejvíce proslavil svými konvenčními politickými filmy, tento film jím byl tak napůl. Tady v tomto případě šlo spíše o špionážní thriller s prvky terorismu, který v té době byl v módě a často se objevoval v námětech filmů..Hvězdně obsazený film, jen považte - Claudia Cardinale, Toni Musante, José Ferrer či John Forsythe...Kdo by alespoň jednoho z nich neznal. Hlavní postavou ve filmu je záhadný vrah-sniper (skvělý John Steiner), který ohrožuje životy hostů v moderním hotelu v Římě (především Claudii Cardinale a jejího přítele, nezapomenu na scénu, kdy dává Claudia svému na posteli svázanému příteli kelímek, do kterého se má vyčůrat), velmi zajímavě se přitom tváří, dále zaměstnanec CIA (Tony Musante), který připravuje převrat v jedné africké zemi...Film, jak je poznamenáno v obsahu, se odehrává především v interiéru hotelu, zápletka je poněkud komplikovaná a hodně spletitá, člověku chvíli trvá, než se správně zorientuje, ale pokud se tak stane, máte před sebou poměrně zdařilé dílko s dobrými překvápky a chytrými momenty, které tu kdysi šlo v kině, později, někdy začátkem 80. let, i v TV. A to si pište, že v té době to byla ve srovnání s tím, co jsme točili my a kde byl svět, hodně dobrá podívaná..Skvělý hudební doprovod vytvořili známí bratři De Angelisové ("Big Racket", "High Crime", "Street Law", "Torso" atd) a nutno podotknout, že se skvěle hodil... ()

borsalino

Damiani patří k mým oblíbeným režisérům, to přiznávám hned v úvodu. Tento politicko-kriminální thriller v sobě kombinuje hned více příběhů, které jsou spíše jen naznačovány, takže první část je dost obtížná na pochopení a orientaci v ději a v postavách. V okamžiku kdy pochopíte, jakou špinavou a manipulativní hru rozehrál Tony Musante v roli agenta CIA, je již pozdě vytáhnout film z přehrávače, protože kola příběhu jsou roztočena a už to nejde zastavit. Film v poslední čtvrtině významně graduje, navíc podpořen velmi dobrou hudbou. Přestože Damiani natočil jistě lepší filmy, poskytuje film Sbohem a amen velmi dobrý filmový zážitek. ()

dopitak

Perfektní způsob, jak s rukojmími vypadnout z okupované místnosti, tohle si z toho filmu budu pamatovat. Zvláštní film, protože motivace hlavní postavy nejsou úplně srozumitelně popsané, ale jako dobová záležitost stojí za to, letecké pohledy na Řím, Claudia jako štětka, Anna Zinnerman v průhledné košilce kterou na ramenou ovšem neudrží. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 7.1.1984 (R: ČST 1 = 25.6.1985), réžia českého znenia (ÚPF 1982) = VÍT OLMER (17.2.2011) ()

FilmFan24

Tenhle spletitý špionážní thriller odehrávající se téměř celý v hotelovém pokoji se mě velmi líbil. Damiano byl machr na témata s politickou zápletkou či mafiánské filmy. "Sbohem a amen" patří v jeho filmografii k těm slabším, ale rozhodně stojí za vidění. ()

majo25

Akčne poňatý triler, ktorý sa hrá na "ameriku". Akčná zložka nie je zlá, aj keď je občas nechcene úsmevná. Spočiatku vyzerá film na niečo úplne iné, než sa z neho neskôr stane, pretože najprv sledujeme americkú tajnú políciu, ktorá sa snaží o prevrat v neznámej africkej krajine (príprava takejto operácie je úsmevne naivná), aby sa z toho potom stala policajná prestrelka s teroristom v hotelovej izbe. Príbeh ale nenudí, čo považujem za jeho jediné veľké plus, menším je dobrá ústredná melódia. Netypická rola Claudii Cardinálovej. ()

MrEddie

Tradičně italsky uřvané a uječené. Za celý film se nedozvíme proč se rozhodl, vyhozený agent ze CIA , střílet lidi z luxusního hotelu. Anebo jeho vyhození byl ten důvod.? Nevíme.. Damianovi filmy mám rád, ale tento patří rozhodně k těm slabším. Pokus udělat špionážně teroristický thriller se nepodařil. Nejzajímavější je finále s převodem rukojmích k helikoptéře... Zajímavý způsob jak se zbavit štěnice v CIA. Za zmínku stojí i hudba od De Angelisů. ()