Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

uzzi

Muzikály nemám rád, od toho se ale odvíjí jen část mého vlažného přístupu k novému Burtnovi. Ono vše je zdánlivě na svém místě, temná a až přestylizovaná poetika, skvělí herci a řádně divný příběh. Ale to co jinde větsinou fungovalo, tady skřípe, nudí a uspává. Je tu sice pár dobrých scén a jednotlivostí, ale ten zpěv a tempo příběhu mě zprudilo. Velice mě iritovalo poslouchat povětšinou nerytmické a unylé hudební motivy, z úst bledých a zachmuřených tváří které svítí v temnotě. Posledních třetina filmu ale graduje a v cákancích krve a ostrých hláškách se mě dýchalo lépe. Vše je zakončeno výbornou poslední scénou, která zčásti rehabilituje to kvílení a rozpadlou stavbu zbytku filmu. Burton svůj režijní styl ovládá dokonale, ale tady režíruje jakoby bez nápadu a pouze vykrádá sám sebe. Ty jeho sázky na styl mu ale u většiny diváctva vycházejí, bohužel na mě to nějak nefungovalo. Nehledě na to, že zahodit tak skvělé herce a místo zpěvu jim předložit něco ke hraní (Depp je fajn, ale Depp pěvec už tolik fajn není atd atd.). Rozhodně nemám chuť vidět Sweeneyho znovu, možná v nějaké director´s verzi bez zpěvu a se zahuštěným dějem. 50% ()

SkyLukey

Film výjimečný, těžko by jste hledali oponující film se kterým by se dal srovnat. Muzikálové filmy většinou moc úspěchu nesklízejí. Přece jen dnešní diváci žádají jiné typy filmů. Sweeney Todd je zajímavě natočen, jsou zde použity velmi zajímavé a ojedinělé efekty. Na Sweeneyho Todda se těšil celý svět, tady ho máte. Osobně jsem čekal něco lepšího. Taky se divím že zrovna Johnny Depp se ujal této role, zpívání mu sice nejpíš k srdci nepřirostlo a na kolej zpěváka se bůchchraň nevydá, nicméně jsme už viděli o dost lepší výkony od Johnnyho Deppa. Abych se přiznal, Sweeney Todd mě zklamal. Odporné prostředí s ještě odpornějšími maskami a Sweeney libující si v masových vraždách (bezúčejně a bez vysvětlení) s hekrolitry umělé krve se mi moc do gustra netrefil. Neříkám, že film je nekoukatelný, špatně natočený nebo vyloženě špatný. Věřím, že pro někoho je to dokonalá a srcařská záležitost. ()

Rudinsky

Nekorektný a zmätený Burton. Buď nech sa to tvári ako chladnokrvný, kakofonický muzikál bez chuti navodzovať milú zmätenosť a citlivosť typickú pre Timovu tvorbu (v tomto prípade si to žiada dvojku Refn + Gosling, ktorý z toho vyšťavia artový masox, z ktorého bude tuhnúť krv v žilách), ALEBO, nech je to milé a originálne. Totiž, Burton ako introvertný intelektuál žijúci vo vlastnom svete, neškodný a láskavý zároveň, nám vždy vo svojich snímkach interpretoval práve túto časť svojho tvorcovského JA. A my sme si ju zamilovali. Pretože TO je on. Akčný vykalkulovaný zmrd ládujúci do diváka chladnú, bezprízornú pachuť "niečoho, čo to malo byť" ma neoslovil. A v tomto prípade ten premrhaný vizuál pôsobí skôr ako bezdomovec v obleku od armaniho, než ako kompaktný doplnok.ušitý na mieru. Nuda ()

Benedygtus

No bylo to zvlastni, nejsem fanousek Hororu a tak je asi celkem pochopitelne ze prvni pulka se mi rozhodne libila vic nez ta nasledujici...kde to pro me postradalo hlavu a patu...stale vrazdeni a bid konec byl vcelku prekvapujici tak se mi moc nelibil...hromadne strikani krve vsude mozne opravdu neni nic pro me...navic mi taky vadilo ze ta krev vypadalo castokrat dost spatne a ze nezjistil ze ten "kluk v truhle" byla jeho dcerka... skoda takovehoto konce jinak bych pridal na hodnoceni takhle to je 3,5* ()

pijavica

4,0/10 Zdá sa mi, že Burtonova vizuálna estetika sa pomaly ocitá v slepej uličke. Je to o to markantnejšie, že mal principiálne neobmedzené možnosti na jej zdokonaľovanie (z hľadiska použitia všadeprítomných špeciálnych efektov, nie finančného rozpočtu). Jeho umelecké(?) cítenie je azda jediným magnetom, ktorý drží pokope všetky ostatné a rozhárané prvky tohto filmu, vrátane pokrivkávajúcej pridanej (čítaj myšlienkovej) hodnoty o sebapožieraní sa v danom spoločenskom systéme a v emocionálnej rovine aj požieraní seba samého. Vzhľadom na to, že zo žánrového hľadiska ide o muzikál, mu chýba tá najpodstatnejšia vec - chytľavé piesne alebo aspoň melódie. Na všetky zabudnete v okamihu, keď doznie posledná nota. ()

SjamK

Burton už mě asi začíná trochu nudit. Úvodními titulky ála "neumím to jinak" počínaje a nedotaženým závěrem konče. Objevujeme se ve starém špinavém Londýně, ne nepodobném tomu, který známe z Dickensova Olivera Twista - prostředí jako stvořené pro špatnost. Více než jen nešťastný Sweeney Todd se vrací do Londýna pomstít svou milou, která mu byla před lety nečestně uzmuta. Znovu otvírá své staré holičství a - pak už hlavičky jen padají. A sem směřuje má další výtka: proč je oko diváka nuceno shlédnout nemilosrdnou a zkrvavenou břitvu šíleného holiče tolikrát? Jako by nestačilo vidět bezhlavou mrtvolu v tratolišti krve jednou dvakrát (a ne bezmála desetkrát). Nicméně budiž. ... Ale co to rozuzlení??? Z víceméně realisticky vystavěného příběhu se má stát pohádka o čarodějnicích? To mám přetrpět všechny ty mrtvoly a Deppovy bezduché výrazy a pak se nad ním ještě rozplakat? Prosím, takle si vyvážený příběh nepředstavuji. Ne že by u mě Ďábelský holič absolutně propadl, to ne (kdo by byl řekl, že Depp umí zpívat, a to docela dobře?), ale neoslnil a nijak výrazně nepřekvapil. Nuže, pane Burtone, pro příště to chce víc invence a citu a hlavně - hlavně se neopakovat. ()

Dr. Wolfenstein

Muzikály sice nemusim, ale když jsem viděl trailer, věděl jsem, že to musím vidět. Triu Burton, Depp, Carter prostě neodolám a když je vše tak krásně stylizované, zahalené temnou pomstou a zalité spoustou rudé krve není nad čím váhat a dopuručit každému kdo má podobné choutky(samozřejmě pouze ve filmu). Hudba z které jsem měl strach byla nakonec výborná, písničky sice sami o sobě nejsou nijak moc pamětihodné, ale ve filmu dobře odsípají. Johnny Depp tu dokázal, že umí nejen hrát, ale i zpívat a já si při celé té jízdě od začátku do konce držel na tváři spokojený úšklebek. Výborně! ()

martinez.

I když je to Burton, dávám přednost žánru a nevytýkám emocionální chlad či absurditu konání postav. Nebo lépe řečeno, výtýkal bych, ale to by mi to muselo vadit. Ve všech dalších ohledech je Ďábelský holič fenomenální film. Tradiční herci, brutální depresivnost, syrová brutalita, velkolepá kamera, krásné kulisy, milý černý humor, pěkná hudba. Nechybělo mi tam nic. Ideální film na Štědrý večer, kdy už jsou dárky rozbaleny a příbuzní se lehce pod vlivem alkoholu a cukroví pohodlně usadí do pohovek. No dobře, zas tak rodiný film to není, ale u nás to fungovalo. ()

Mistickzz

Tim Burton a jeho hororová rozprávka okorenená pesničkami. Kulisy sú tmavé, atmosféra chladná a bez kúsku citu. Sweeney sa snaží pomstiť svoju rodinu za každú cenu a na koniec je ten, ktorý sa o ňu sám pripraví. Herecké obsadenie je vynikajúce. Či už Depp, Bonhamka alebo Rickman, ktorý sú štandartne dobrý. Občas mi vadili tie piesne, ktoré neboli vždy záživné ale myslím si, že to všetci herci zvládli. Sweeney Todd je podľa mňa mierne nad priemerom vyčnievajúci snímok, ktorý mal niečo do seba a aj cez niektoré nedostatky sa u mňa ukázal v pozitívnom svetle. 75% ()

ElizabethBay

Prostě muzikál v provedení Tima Burtona. Objevuje se jeho typická vizuálnost, barvy, pochmurnost a taky Johnny Depp a Helena Bonham Carter. Oba dva byli vynikající a překvapivě výborní zpěváci. Příjemně mě překvapila rolička Sachy Barona Cohena. Moc se mi líbila postava soudce Turpina v podání Rickmana. Jinak mladí herci mě nijak zvlášť nenadchli. Po hudební stránce byl dobrý, bohužel příběh nebyl zase tak bombastický, jak bylo předjímáno a nakonec pro mě sklouzl do průměru. ()

civrss

Bohužel nejsem nadšenec do párečku Burton - Depp a opět se mi to potvrdilo. Sweeney Todd ve mně po prvním shlédnutí zanechal pouze pocity nudy, rozvláčnosti a celkově takové prázdnoty. Chyběl mi tam nějaký šmrnc, něco, co by mě upoutalo do křesla a ještě dva dny potom si říkal jak to bylo super. Fanda do muzikálů nejsem už tuplem, abych kvůli tomu filmu přidal, to se fakt konat nebude. Písničky mi v hlavě neuvízly, stejně jako další počin od firmy Burton. ()

adam9

Tak to byla jatka! Mnoho zpívání, mnoho řezání, mnoho krve, mnoho deprese. Tim Burton to však hravě zvládá svým vlastním neotřelým stylem, a tak není důvod pro nízké hodnocení. ()

Milano33

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street by som prirovnal k majstrovsky vybrúsenému krvavému rubínu, avšak problém spočíva v tom, že to nie je krvavý diamant, keď vezmeme do úvahy, že Sweeney Todd mal slušne nakročené k tomu, aby sa ním stal. Tento muzikálový slasher je nenapodobniteľný svojou pochmúrnou melodickosťou, svojím vrcholne elegantným štýlom, mrazivým nádychom, temnou siluetou a nekompromisne špinavou mäsiarinou. Bol som docela natešený na to, ako sa Timovi Burtonovi podarí ukočírovať muzikál, ktorý je okrem iného ponorený do krvavej kaluže, od ktorej sme sa nikdy úplne neoprostili, a tak sme boli i naďalej zmáčaný v hektolitroch preliatej krvi. Tiež som bol zvedavý na Johny Deepa, ako bude zvládať intonáciu hlasu, a musím uznať, že to vo väčšine prípadov zvládal velice slušne. A s Helenou Bonham Carter po jeho boku, bolo o spevácku dvojicu postarané. Muzikálová zložka tohto diela je takmer dokonalá, a nesmierne som si užíval jednotlivé piesne, ktoré boli často depresívne a temné. Takto deprimujúce pesničky perfektne zapadali do celkovej melanchólie a zarmútenosti, ktoré so sebou prinášalo prostredie viktoriánskeho Londýnu. Londýn taktiež so sebou priniesol aj poriadne hutnú a temnú atmosféru. Z tmavých uličiek a zákutí Londýna bola cítiť tá špinavosť a temnota, ktorou film oplýval. Pri pozeraní tohto filmu som mal pocit, že upadám do čoraz väčšej depresie a beznádeje. Každú chvíľu sa stával snímok viacej úchylnejším, zvrhlejším a morbídnejším. A celá táto moja skleslosť vyvrcholila za sprievodu extatického a pohlcujúceho spevu dua Johnny Depp - Helena Bonham Carter, ktorý udržovali hlasivky maximálne intenzívne až do utíchajúceho sa konca. A bodkou za tým všetkým bol záverečný krvavý masaker, ktorý ma len utvrdzuje v tom, že inak než tragédiou, Sweeney Todd skrátka nemohol skončiť. Poetickosť a dramatickosť má Burton jednoducho v sebe. Vizuálna štylizácia je vážne pôsobivá a precízna, kvôli čomu Tim Burton zanecháva nezabudnuteľný dojem. Keď mrazivé scény, ktoré boli popretkávané rovnako chladnou hudbou, ohreje vrejúca sa krv, z filmu sa stáva impozantná výtvarná kreácia. ()

Rssa

Otravný film s otravnou hudbou, jediné co za něco stojí je vizuální stránka a herecké výkony. Zklamání, které bylo umocněno velkým očekáváním po všech oslavných kritikách a recenzích, bylo obrovské. Tim Burton je jedním z nejpřeceňovanějších filmařů své doby a jeho výborné filmy by se daly spočítat na prstech jedné ruky průměrně šikovného dřevorubce. 40 % ()

wosho

Tento holič je jaksi nedopečený, lehce syrový. Scénář má k dokonalosti daleko, hromada nelogičností a nedomyšleností. Kdyby jej natočil jiný tvůrce, byl bych možná shovívavější, ale na Tima Burtona to je setsakramensky slabé.Ale to obsazení ke dokonalé. Sklamal mě ten holič, zajdu se raději oholit k učnicím:-) ()

Burdock

Tak tohle jsem si skutečně vychutnal. Depp je takové sympatické chladnokrevné monstrum, udržující okolo sebe kruh pozitivní nálady a rychlého umírání :) Btw slyšet Deppa, Rickmana, Bonham Carterovou či Spalla zpívat je zajímavej zážitek.. i když to asi bude tím, že nemam hudební sluch :) ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)