Vikingové II

Outlander

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2008, 110 min

Historické filmy mám rád a „klasické“ Vikingy s Banderasem řadím mezi průměrné kousky. Tenhle film s nimi moc společného nemá, ale líbil se mi nápad přimíchat k severským bojovníkům mimozemské monstrum. Jeho ztvárnění už bylo trochu horší stejně jako celková kvalita scénáře (který nám nabídne nepříliš záživnou atmosféru a několik nelogických kopanců). Na druhou stranu trojice Caviezel, Huston a Perlman podali uspokojivé výkony a prostředí vodopádů bylo nádherné. Jen to chtělo ubrat na nudných dialozích a více se věnovat akčním scénám. Vždyť na to měl Howard McCain dost velký rozpočet. Tak nějak si říkám, že ti Vikingové byli asi vážně tupci, když ani nevěděli, na čemže si postavili vesnici – ale mořeplavci to byli vážně dobří…(19.11.2014)

V časech dávno minulých po zemi pobíhali udatní rytíři, bájné příšery a také... kosmonauti z dalekých planet. Outlander je velice příjemné béčko, které sází na zajímavý žánrový mix, který sice nemusí každému sednout, ale přináší spoustu zajímavých možností, jak proti sobě postavit Vikingy, vetřelce a jeho lovce. Navíc prakticky všechno šlape tak, jak má: Caviezel je výborný, slabší triky nejsou ke škodě věci, příběh má drajv, je tu spousta akce, jenže OUHA- prakticky všechna akce (snad s výjimkou závěrečné bitky) je tak šíleně sestříhaná, že skoro nejde poznat, kdo koho bije. Ale to je opravdu asi jediná kaňka na osvěžující oddechovce, kterou Outlander rozhodně je. Jen víc takových.(10.5.2009)

Outlander je stručně řečeno variace na The 13th Warrior, s tím rozdílem, že tohle je akorát sci-fi béčko s podobným tématem, odehrávající se dokonce shodně za doby Vikingů, které vyměnilo Banderase za Caviezela a ohnivou saň v podobě rituálních zabijáků za Moorweny aneb krvežíznivé potvůrky s instinkty vetřelce a arzenálem predátora. Jádro je sice stará a ohraná písnička, ale je tu pár světlých momentů a záběrů, které celému snímku přidávají na kráse/brutalitě. Za sebe mluvící budiž příklad kněze s hláškou: "I command thee, Lucifer, quit this place!", jejíž následky si jistě sami domyslíte. Pravdou však je, že film mohl skončit i úplně jinak. V podstatě mírumilovná rasa Moorvenů, kterou potkala genocida zlých lidí, mohla třeba zvítězit, všechno živé pěkně zmasakrovat a nakonec tak zachovat svůj druh na nové planetě. Tím by přece láska a pravda skutečně zvítězila nad lží a nenávistí, ale to by už nebyla ta naše americká pohádka o tom, jak princ s nově vykovaným Excaliburem zabije draka, vezme si princeznu za ženu (v tomhle případě ještě stihne adaptovat ubohého sirotka) a všichni žili šťastně až do smrti. (6/10)(30.1.2009)

Ron Perlman si zrejme z placu Hellboya 2 odbehol na Outlandera pričom so sebou vzal i kamoša z natáčania Johna Hurta a strihol si priam fantastický nástup na scénu s dvomi kladivami urážajúcimi hlavy nepriateľov. Kombinácia fantasy/sci-fi to zrovna nie je veľká ale ako béčko je to až prekvapivo dobré.(31.1.2009)

• Frenegonda

Začátek slibný... ne neotřelý, ale slibný. Thorgal dítě z hvězd to prostě nebude, ani kdybyste se na hlavu postavili. Potom přišel už jen odlesk původní tuctovosti. Následovalo zklamání ve formě ústřední obludy. Poté finální spatlanina všeho a všech, co jsem kdy kde viděl a slyšel. Zakončeno happyendem. Hmmm tak to jen polejt kečupem a namazat na prsa...(14.9.2009)

• - Jeden ze štítů v síni Štítů byl pomalovaný jako norská vlajka. (c.tucker)

• - Neuvědomělou změnou maskérů prochází Boromirovo (Cliff Saunders) tetování, když scénu od scény mění vzhled z medvědího obličeje na medvědí pracku. (Conspi)

• - Ve filmu dokáže zmáčený Kainen (Jim Caviezel) pouhým křesadlem rozpálit zvlhlou louči. To je ve skutečnosti nemožné, především křesadlem, které není schopno k takovému úkonu vydat potřebný žár. (Conspi)