Vikingové II

David Hackl

Kostýmy:

Debra Hanson
  • Gilmour93

Nazgúlovo zubaté rogalo z Pána prstenů ověšené světýlkama z vánočního stromečku a proti němu vesmířan tupého výrazu, ke kterému mám jen jediné: „Ježiši Kriste, Caviezele, hrej..!“ Pokud by film takového slibného námětu chtěl u mě zabodovat, musel by nabídnout mnohem temnější atmosféru, inteligentněji natočené flashbacky, jinou hudbu než jak z rakouského seriálu o pážatech na dvoře Habsburků a hlavně by si musel střihač za pomoci normanské sečné zbraně více pohrát s natočeným materiálem. Vrcholem zhovadilosti je ovšem český distribuční název, z něhož lze v nadsázce odvodit, že třeba takový skinheadský Romper Stomper s R.Crowem by mohl být uveden do našich DVD půjčoven jako Kojak II..(11.2.2010)

Outlander je stručně řečeno variace na The 13th Warrior, s tím rozdílem, že tohle je akorát sci-fi béčko s podobným tématem, odehrávající se dokonce shodně za doby Vikingů, které vyměnilo Banderase za Caviezela a ohnivou saň v podobě rituálních zabijáků za Moorweny aneb krvežíznivé potvůrky s instinkty vetřelce a arzenálem predátora. Jádro je sice stará a ohraná písnička, ale je tu pár světlých momentů a záběrů, které celému snímku přidávají na kráse/brutalitě. Za sebe mluvící budiž příklad kněze s hláškou: "I command thee, Lucifer, quit this place!", jejíž následky si jistě sami domyslíte. Pravdou však je, že film mohl skončit i úplně jinak. V podstatě mírumilovná rasa Moorvenů, kterou potkala genocida zlých lidí, mohla třeba zvítězit, všechno živé pěkně zmasakrovat a nakonec tak zachovat svůj druh na nové planetě. Tím by přece láska a pravda skutečně zvítězila nad lží a nenávistí, ale to by už nebyla ta naše americká pohádka o tom, jak princ s nově vykovaným Excaliburem zabije draka, vezme si princeznu za ženu (v tomhle případě ještě stihne adaptovat ubohého sirotka) a všichni žili šťastně až do smrti. (6/10)(30.1.2009)

To je zajímavé, jak je ta stará norština podobná moderní angličtině. Když už se Claviezel učil aramejštinu, na jazyku vikingských bojovníků mohl taky zapracovat. Ale dosti lingvistiky. Z podobného ranku je to jednoznačně nejlepší film za poslední dobu. Kam se hrabou nějací AvP a podobné zrůdnosti, tohle je dobrodružná akce jak má bejt. Dějově to není o nic větší béčko než nějací kovoví plecháči měnící se na barevná autíčka a v zábavě je to daleko předstihuje. Má sice menší chyby jako přílišné upozadění některých sympatických vikingských ranařů v čele s Ronem Perlmanem a Johnem Hurtem a až příliš přepálený závěrečný boj, ale ostatní je opravdu na místě, atmosféra, prostředí, bitky, dokonce ani ta akční ženština mi nevadila. Zkrátka popít Heorotovu medovinu, přepásat se těžkým mečem a vyrazit bojovat s drakem jako v severských eposech. P.S. Stejně jako v Beowulfovi docela sympatické ironizování křesťanství.(29.5.2009)

Je to dosť dobrý sci-fi ladený dobrodružný historický film. Má vydarený príbeh o mužovi z inej planéty, ktorého vesmírna loď tu počas doby Vikingov havaruje, pričom z posádky prežije len sám, ale podarí sa uniknúť aj mimoriadne nebezpečnému tvorovi, ktorý začne ohrozovať miestne obyvateľstvo. A tak sa po počiatočných problémoch a nedôvere s Vikingami spriateľuje a spájajú svoje sily, aby nebezpečného tvora zastavili. So spracovaním som nadmieru spokojný, toto spojenie dvoch úplne odlišných žánrov, sci-fi a historického pôsobí už na prvý pohľad veľmi atraktívne a našťastie to vyšlo snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Očakávane tu nič výraznejšie neprekvapí a neustále to ide v očakávanom smere, ale to v tomto prípade ani trochu neprekáža. Dej je aj tak po celý čas výborne zvládnutý, má skvelé tempo a ani jediné slabé miesto, skvelo sa pozerá na to spriateľovanie cudzinca s vikingami, spoluprácu dvoch vikingskách skupín a samozrejme aj celý lov, potenciál sa využil naplno a ani ma nenapadá, čo by som tu v rámci žánru mohol vytknúť. A zaujal ma aj ten menší zvrat, ktorý trochu ovplyvní celkový pohľad na rozdelenie kladnej a zápornej strany. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Síce nie je až tak napínavá, ako by mohla byť, ale toto len predsa nie je horor a preto mi to vôbec neprekáža. Hlavne, že všetky akčné sekvencie sú veľmi dobre natočené, obsahovo zaujímavé, pričom pár momentov sa mi veľmi páčilo, hlavne nočné osvietenie netvora, okrem samotného lovu potešia aj nejaké tie strety medzi vikingami a poteší, že je to aj pomerne drsné. Tu sa aj ťažko vyberá to najlepšie, bavila ma všetka akcia, ale najviac asi tá, ktorá sa odohráva v tábore vikingov. Herecké obsadenie je veľmi dobré, James Caviezel mi tu sadol výborne, ale bavili ma aj všetky výrazné postavy vikingov, ktoré mi prišli až prekvapivo sympatické, ako princezná, najlepší bojovník, ale aj Ron Perlman a John Hurt. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, výborný vizuál a skvelé tempo, tu sa nedá nič vytknúť. Na plné hodnotenie to síce nie je, ale práve takto má vyzerať pravé béčko, príbeh, postavy, vizuál a aj akcia sa mi páčili a aj po niekoľkých pozretiach ma to baví stále rovnako. 78%(29.6.2014)

No byl jsem filmem velmi zaskočen a příjemně překvapen a potěšen. Nečekal jsem moc a dostalo se mě hodně slušného béčka. Ač je na konci kopa přehnaných věcí, tak jsem jim to sežral i s navijákem. Takového draka jsem teda nečekal, ten nápad je opravdu prvotřídní. Prostředí nemohlo být zvoleno lépe, meče, štíty, vikingové.... herci byli dost vpohodě. Škoda, že ta jeho puška zůstala skoro nepoužita. Je to mezi 3-4 sakra:)(11.4.2009)

• - Všimněte si kbelíku s vodou, který při odchytu kreatury Kainan (Jim Caviezel) naplňuje vodou ze studny. Kbelík je plný krvavé vody, ačkoliv kamerový záběr na studnu žádné rudé zbarvení neprokazuje. (Conspi)

• - Renny Harlin byl původně navržen na režii a to v době, když Howard McCain psal scénář pro filmová studia několik let zpátky. (c.tucker)

• - Ve scéně, kdy se Kainan (Jim Caviezel) loučí se svojí rodinou a z okolí se ozývají hlášení v jejich rodné řeči, mluví on i jeho manželka anglicky, tedy jazykem, který se Kainan "naučil" až po ztroskotání jeho lodi na Zemi. (Richie666)