10 položek a méně

Denise Pizzini

Kostýmy:

Isis Mussenden
  • Boogeyman

Hloupý a rádoby přesahující film o náhodném osudovém setkání, ztraceném a nalezeném životním směru, odhodlání a hlavně o tom, že kdo něco chce, musí za tím jít a mít dobré srdce. On ten námět je sice klišovitý, ale to neznamená, že by podle něj nešel natočit nádherný film (V zajetí rychlosti), ale ačkoliv mě Silberling mile překvapil Řadou nešťastných příhod, zde selhává ne celé čáře. Plkání o osudu, vůli, duši a sebedůvěře začne velmi brzy lézt na nervy a být hlavní hrdinkou, už bych toho vlezlého neodbytného černocha poslal(a) do prdele. A to je asi nejhorší stránka celého filmu – Morgan Freeman a jeho „herec“. Tento můj oblíbenec zde předvádí svůj jednoznačně nejprůměrnější výkon a ztvárňuje svou nejhorší postavu, extrémně vtíravého, přehnaně miloučkého, klukovsky machovského, nesnesitelně dobrosrdečného, trapně zábavného, rádoby vtipného a nezištně obětavého a „příjemně“ naivního béčkového herce, který se vydal zmapovat terén pro následující roli do supermarketu, kde se ale místo „studia“ zakouká do pohledné a pracovité pokladní a s pomocí patetických filozofických canců se jí zcela nepochopitelně vetře do přízně a ona si dobrovolně od toho naivního blbečka nechá neustále kecat do života. Freeman působí neskutečně trapně v roli tohoto „ježíše“ s propíchanýma ušima, v upnutých džínách a kožené bundě, který si frajírkovsky utahuje z hluchého „manažera“ samoobsluhy, aby všem kolem sebe rozdával radost a porozumnění. Až mě vyloženě štval a zároveň mi ho bylo líto. Ale celý tento charakter je tak hloupě napsán, že by zde narazil každý herec. Na Paz Vegu se alespoň příjemně kouká.(27.11.2008)

Pohoda z tohodle filmu prostě sálá. Dalo by se říct, jako by se Clerks srazili s Lost in Translation a vyšel by z toho tadyten mile ukecaný nezávislák s věčně vysmátým Morganem Freemanem, sexy Paz Vegou a žlutým autem. I když je to občas lehce klišoidní, pro mě je ospalá atmosféra poloprázdného supermarketu s něco málo personálem příjemná, podobně je to s nějakým tím poselstvím ("kdo něco chce získat, musí za tím jít a přitom mít zlaté srdce"). Oddychové, záživné a jako bonbónek Danny DeVito a především Jim Parsons (pro neznalé Sheldon z TBBT). Sice tam má jen pár štěků, ale stojí to za to.(20.1.2009)

A půl. Byla jsem mile překvapena, když tento snímek Česká televize opět vysílala v původním znění s titulky. Tak jsem si mohla, co se pamatuji, premiérově užít originální hlas Morgana Freemana při vysílání, v nabídce naší televize. Sympaťák Morgan, krasavice Paz Vega a jedno setkání, "okrášleno" nenáročnými, ale velmi příjemnými dialogy a scénami. Jen jsem po závěru měla dojem, že by snímku prospěla klidně i o trochu delší stopáž. Děj plyne svižným tempem kupředu, ale příliš brzy se zastaví, jakoby na půli cesty a místo očekávání dalšího, či o trochu více obsáhlejšího vývoje, na diváka čekají už jen závěrečné titulky. Ty jsou sice ještě prolínány dalšími pasážemi z filmu, ani ty mě však neodpoutaly od dojmu, že 10 položek a méně bylo možná až zbytečně krátkých a nevyužitých. Prospělo by těch položek více:)(9.8.2010)

Pozitivní optimistický pohodový nezávislý snímek, který nabízí divákovi obyčejnou radost ze života a připomíná, jak ten život umí být krásný. Říkejte si, co chcete, mně se to líbilo. Nádherné prostředí v podobě nepříliš zalidněného supermarketu, potom se pro porovnání film přesouvá do velkého hypermarketu, a filmy, které se odehrávají v těchto prostředích já umím ocenit. Osobně bych si sám sebe uměl představit jako pokladního v takovémhle malém milém supermarketu. Ale není to jen prostředí, kvůli kterému hodnotím tak vysoko tento film. Je to i pohodový a optimistický děj a především herecké výkony Morgana Freemana, který zde působí úžasně lidsky a neuvěřitelně pohodově, a potom výkon Paz Vegy, která se zde také ukazuje ve velice dobrém světle. A co si budeme povídat, malé cameo Dannyho DeVita mě dokázalo velmi rozesmát, bylo správně načasované a velice vtipné. Je jasné, že v reálném světě by se tenhle příběh asi nikdy neodehrál (i když je pravda, že možné je všechno). Ale i přesto film zůstává velmi příjemným civilním snímkem, který do mého života přinesl trochu té pozitivní energie a rozzářil můj obývák. Jediné trochu slabší místo je dialog dvou hlavních aktérů při pojídání hamburgeru, který mě trochu nudil, a to je důvod, proč nedávám maximální hodnocení. Ale i čtyři hvězdičky jsou příjemné hodnocení a já je tomuto filmu milerád uděluji.(2.12.2008)

Delší dobu jsem nekoukala na filmy a musím říct, že pro mě po takovým půstu byla vyloženě radost skouknout film jako je 10 položek a méně. Nevím, co bych tady měla víc psát, než že je to vyloženě milý film do pohody se šarmantním, i když samozřemě stárnoucím panem Freemanem, jednoduchým, avšak smysluplným příběhem. Není na tom nic speciálního, vzrušujícího, akce za akcí, ale o tom to právě je..zamyslet se nad každodenním životem, starostmi a maličkostmi, jež ho mohou okořenit. Zůstat chvilku sedět na gauči a zadumat se nad svými 10ti plus a mínus... Nedovedu si představit člověka, co by ke konci filmu nezíral s úsměvem na rtech.. :-)(30.9.2010)

• - Morgan Freeman ve filmu zmiňuje, že svou první roli dostal až ve svých třiceti letech, což je i ve skutečnosti pravda. V roce 1966, když bylo Freemanovi 30 let, jej Leo Penn obsadil do filmu Man Called Adam. (PeterNet)

• - Tento film je prvním, který byl legálně k dispozici na internetu, zatímco se ještě promítal v kinech. (Taninaca)