Touha, opatrnost

色,戒

Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Jsou hry, které opouštějí pouze poražení, kterých i zdánlivý vítěz se nikdy nedozví pravdu a po zbytek života zůstane sám se svými pochybnostmi, ochromen nezodpovězenou otázkou, zda byl po celou dobu pouze obelháván nebo zda alespoň na okamžik skutečně žil. Touha, opatnost, přetvářka. Vše je zde podvratné, ale do sebe dokonale zapadající, výborná herecká dvojice, suverénní režie a dech bereroucí mizanscéna. Už dlouho, opravdu hodně dlouho se mi nestalo, abych filmu místo zdejších maximálních možných 5 hvězdiček chtěla dát 10.(8.6.2010)

Remeselne a obsahovo slusne, emocionalne studene, ale predovsetkym zbytocne dlhe. Ziadna povinna zalezitost.(25.6.2008)

• danecek24

65. Zlatý Glóbus za rok 2007 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný film - Tchaj-wan(4.12.2008)

Tenhle film jsem viděla už před nějakou dobou a dlouho jsem nevěděla, jak jej hodnotit, pravdou je, že čím větší časový odstup od filmu je, tím více a kvalitněji v hlavě uzraje do pěti hvězd. Je to prostě mistrovské dílo, které mě zkrátka dostalo a není snad dne, kdy bych si na film nevzpoměla, no, u moc filmů se mi to nestalo, takže není důvod nedat pět hvězd. Příběh sám o sobě je natolik originální, že stojí ze vidění, i kdyby se vám ten zbytek filmu nelíbil, jedná se o dost opomíjenou dobu, nebo snad lépe řečeno místo na zemi v dané době. Důvod, proč jsem váhala, jak hodnotit film, je ten, že jsem si nebyla, jista, zda-li jsem cítila to, co jsem dle režiséra cítit měla. Každopádně, jestli ta rozporuplnost rozumu a emocí byla u diváka zamýšlená, pak nezbývá než tleskat, mě to totiž emocionálně smetlo, zatímco rozum zuřil.(17.6.2011)

Šanghaj, Čína, Asie, to znamená plnej film šikmookejch. Ani by mi to nevadilo, ale od té doby, co se tam objevila ta druhá ženská z té odbojové buňky, tak jsem si začal říkat, že nemá oční víčka, ale jenom kůži z čela přetaženou přes oči. A to mě trochu nakazilo tím, že si mám dávat pozor, jestli se mi to bude libit nebo ne. Sledoval jsem to a musim řict, že dobová atmoška je skvělá, exteriéry i interiéry, rekvizity, hadry atd. Erotické scény byly hodně odvážné a natočené mistrovsky. Dějově si taky nemůžu moc stěžovat - pan Yee se chová jako gentleman, dokud je v okruhu více lidí. Ale jak jsou o samotě, je z něho zvíře a pěkná svině. A su rád, že tomu dostál i ten konec (koneckonců, kdo by se v jeho situaci nezachoval stejně, že) - akorát jsem Wang moc neuvěřil, že by ho fakt varovala, potom co si prožila. No, ale dějově řekněme, že ok. Horší je to s hereckejma výkonama - je to ale asi tím, že v Asii se prostě hraje jinak. Možná to ani nehrajou a prostě se v Asii lidi chovaj jinak. Další velkej problém jsem měl se jménama - kdo si má pamatovat, kterej z nich je Ming, Wang, Wong, Čeng, zasranej Jackie Chan...(8.8.2015)

Formálně vytříbené až na hranici snesitelnosti. Východní smysl pro detail může být v tomto případě západnímu diváku vyrostlému v kultuře účelnosti cizí. Atmosférou se film nejvíc blíží starší Ledové bouři. Vemlouvavě klidným tónem si film pomalu získává pozornost, následné explicitně sexuální scény a scény násilí působí jako průlom nejen do intimní sféry hrdinky, ale i diváka. Plachá zamilovanost v poklidném tempu ústí v tragédii, obtíženou vinou a nenaplněnými touhami.(11.5.2009)

Auvajs, dokonalost... Dlouho jsem neviděl takto vypulírovaný snímek do posledního, i toho nejmenšího, detailu. Ang Lee až otrocky zneužívá všechny filmové prostředky co má k vytvoření tak perfektního díla, že se i Kubrickova práce smutně krčí v rohu místnosti. Skvělá kamera, hudba, výprava, herci, (záměrná) neosobnost a chladnost - Lee zahlcuje diváka příliš, než aby ten si mohl vychutnat film jako celek. A právě proto se u mě dostavila nuda - a VELMI přestřelená stopáž jenom porcuje jinak intenzivní zážitek na drobounké kousíčky. 70 %(5.7.2009)

Ang Lee má můj obdiv, především za to, jak je flexibilní v přístupu k různým žánrům. Tentokrát mě zasáhl příběh, kdy se mladá dívka pracující v odboji stane milenkou krutého tyrana a funguje jako návnada. Je to velmi silný příběh, kdy s hrůzou divák sleduje jak mezi oběma vzniká jakési pouto. Skvěle zvolená herečka Wei Tang používá minimalistickou mimiku naprosto bravurně. Castingem na tento film prošlo 10 000 uchazeček a byl to konkurz asi náročný, protože po herečce byly vyžadovány vyhrocené sexuální scény. Celý příběh je skvěle vystavěný a měla jsem pocit, že sleduju tanec na špičce jehly.(5.12.2012)

Extrémně zajímavý film, který uchvacuje svou otevřeností i brutalitou. Studenti jsou ochotni podstoupit pro své přesvědčení všechno (vzdát se panenství se spolužákem, zabít muže, který je odhalil, svést manžela své „jakoby přítelkyni“), ale zároveň nejsou schopni vzdát se citu a své lidskosti.(22.5.2015)

• Brandon

Pozorovat šneka, jak si to peláší někde po louce by bylo tisíckrát dynamičtější, dramatičtější a zajímavější, než se dívat na Leeovu nekonečnou story, kterou by ani armáda nejlepších střihačů nespasila. U šneka bych v kině určitě neusnul. 1* P.S. Za nevkusně přehnanou lekci kamasutry odebírám i poslední hvězdu.(26.1.2008)

Film spája tie najlepšie ázijské a americké filmové tradície, akokoľvek pri jeho hodnotení sa asi nevyhnem porovnaniu s nedávnou Verhoevenovou Čiernou knihou, no kým Verhoevenovmu filmu dominuje dramatický náboj, Ang Lee je viac emocionálny, ovplyvnený tradičnou čínskou kultúrou. PS: Piatu hviezdičku dávam špeciálne za režisérovo riešenie daného konfliktu.(28.7.2008)

Dramatické, zlé, surové, drsné, napínavé, nepředvídatelné, vášnivé. Tak to byl teda zážitek. Od začátku do konce jsem byla nervózní, ať se nijak neprozradí. Ten konec mě překvapil, i když tolik vlastně taky ne. Vztah, který se odehrával mezi hlavní hrdinkou a mužem, na kterého měl odpor spadeno, byl víc než zajímavý. Nemá cenu se asi rozepisovat, každopádně zajímavý film, který musí být viděn. ..a ten prstýnek jako unesla na tom prstě?(24.6.2010)

To pomalé a hluboké ponoření se do komplikovaného vztahu hlavní dvojice, kterému výborně napomáhala skvělá stylizace doby i ty tolik zmiňované postelové scény by bylo perfektním kořením dokonale rafinovaného filmu, kdyby v něm bylo více napětí a akce a hlavně, kdyby v něm byl dechberoucí, emocemi sršící a dramatický konec o který si to přímo říká, volá a ono...........nic. Jak zde zmínil Fr za dvě minutky chladně bez emocí hotovo. To jako vážně pane režisér? Po tak dlouhé stopáži? No to mě vážně nasralo, kór v půl druhé ráno. Věčná škoda, i tak jsem si film užil, ale je tam pachuť z promarněné příležitosti na skvělý film.....(4.12.2016)

Skvěle natočený film, kterému by mírný prostřih určitě neuškodil. Ale nevadí - i tak bych to viděla na hodně vysoké hodnocení. Krásně jsou zde zachyceny rozpory mezi povinností a osobními city... a že se to někdy opravdu nevyplácí míchat dohromady, tak o tom se přesvědčíte v Touze, opatrnosti. Kruté, ale reálné a opravdu velmi zdařilé.(30.1.2008)

3.5*(5.6.2008)

Niekto tu písal, že je to chladné dielo.A áno je to tak.Emócie tak s človeka po tomto filme "nesršia" ale za to majstrovsky natočené zo super hrajúcimi hercami.A čo je hlavné je to viac než uveriteľné dielo.Nebol by som prekvapený ak by sa toto skutočne aj stalo tak vierohodne to je natočené(a to je na tomto filme pekné).(3.11.2009)

Bravurní práce Anga Leeho. Dlouhé, ale krásné. Vynikající. 90%(6.5.2010)

skutocne vynikajuci film, len mi strasne vadila priamociarost deja. ziadne prekvapenie, pointa je jasna od zaciatku filmu (ktory je snad nekonecny). vyborne duo chen a wai, vskutku vynaliezave sexualne sceny (akt Rubikova kocka je najlepsi :D ). fakt skoda, chcelo to nejaky zvrat Lee-san(7.12.2007)

Silný příběh ze smutných časů. Výtečné výkony, nezneužívaná a vynikající výprava, jistá ruka režiserá. Různým nálepkám typu "pornografické" se člověk musí jen smát, ale hlavně mít radost ze zachycení přirozeného milostného aktu plného živočišné vášně, která je plně přirozená a nesnaží se vás opít sterilitou hollywoodského sexu s podprsenkou a přes prostěradlo. II Scénář: James Schamus, Hui-Ling Wang. Hudba: Alexandre Desplat. 85%(16.3.2008)

Chladné a hezké. Reálie jsou zpracováy dokonale, u hereckých výkonů to je s pár chybičkami, ale celkový dojem z herců i scénáře je velice dobrý. Jako vrchol mi přijde jednoznačně závěrečná scéna v kamenolomu, tolik vychvalovaná "postelová akrobacie" a špionážní drama mě naopak moc nenadchly.(16.3.2008)

Ang Lee je nesporně talentovaný režisér. To jak dokáže být precizní a osobitý mě fascinuje. Pomalu jsem se vnořila do vkusně vyprávěného příběhu na východ Asie. Že nemá snímek emoce? Pro mě ano bolestivé emoce schovávané pod pokličkou. Čas léčí i zabíjí touhu i opatrnost. Parádně namixovaný drink , který mi chutnal i bez alkoholu. Největší nevýhodu vidím v jeho délce, 2 a půl hodiny je silné sousto. Nejvíce zazářila mladičká Wei Tang a jako vždy charismatický Tony Leung Chiu Wai.(13.8.2010)