poster

Touha, opatrnost

 • Tchaj-wan

  Se, jie

 • Tchaj-wan

  色,戒

 • Slovensko

  Túžba, opatrnosť

Drama / Romantický / Válečný / Thriller

Tchaj-wan / USA / Čína, 2007, 157 min

Externí recenze k filmu (12)

 • Aktuálně.cz (Kamil Fila)

  "Touhu, opatrnost se vyplatí sledovat pozorně nejen kvůli fyzickým detailům. Ale i proto, že už dlouho nebyl k vidění tak vytříbený styl a vypravěčská preciznost zachycující dráždivé tajemství, jež svírají ta dvě slova v názvu." (více)

 • Filmpub.cz (Daniel Žák) ***

  "Oním kořením, které Lee použil, jsou velmi explicitní sexuální scény a jejich možná až příliš časté zobrazení je největším problémem snímku. Lee jich využívá naprosto pragmaticky, neboť se jejich prostřednictvím snaží ukázat postupný propad hlavní hrdinky do jejích vlastních intrik, protože mladá…"

 • Filmweb.cz (Aleš Smutný) ***

  "Ač by se mohlo zdát, že Touha, opatrnost je špatný film, není tomu tak. Je to vskutku kvalitní filmový počin, jenž ovšem tratí na nadměrné délce a občas samoúčelně působícímu sexu. Je jen úzká hranice mezi uměleckým záměrem a vypočítavostí a já se osobně domnívám, že ve snaze o jedinečnost…" (více)

 • Gorilla.cz (Jan Mazanec) ****

  "Ti protřelejší z vás si jistě všimli nesporné podoby s posledním kontroverzním kouskem Paula Verhoevena, Černou knihou. Podobnost však končí jen u hrubého námětu, všestranný Ang Lee se totiž látky chopil, jak je u něj zvykem, zcela po svém. Na rozdíl od holandského kolegy tolik neklouže po povrchu,…" (více)

 • Kinema.sk (Kristína Aschenbrennerová) *****

  "Túžba a opatrnosť - môžu sa tieto dve pohnútky stretnúť bez toho, aby sa vec neskončila tragicky? Veď ak túžime a ideme za svojou túžbou, akosi prirodzene strácame hlavu. A keď sme opatrní, túžba nedostane priestor prejaviť sa. Ale čo keď sa jednoducho musia stretnúť a fungovať jedna popri druhej,…" (více)

 • Lidovky.cz (Jindřiška Bláhová)

  "Věci jsou bezpochyby krásné jako blyštivý diamant v Leeově noirovém světě, styl je dokonalý, každý vzor na látce perfektní, každý detail promyšlený, ale vládne v něm opatrnost. Lee natočil stylový film, který si nás ale drží od těla. Jako pan Yee zpočátku paní Mak." (více)

 • MovieZone.cz (Petr Cífka) ****

  "Jenže bez explicitního zobrazení sexuálních hrátek, v nichž funguje zvláštní vztah podřízenosti a dominance, by Touha, opatrnost ztratila leccos ze svých půvabů. Ba co víc, ztratila by smysl a stala se zcela konvenční bezpohlavní přehlídkou filmových řemesel. Člověk by ale přišel o ty výjimečné…" (více)

 • Premiere.cz (Dita Křivská) ***

  "Vaše oči a uši si nicméně přijdou na své při nostalgických záběrech rušného čínského města podbarvených něžnou hudbou. A scéna, v níž kráska těsně poté, co učiní zásadní životní rozhodnutí, projíždí rikšou davem spěchajících lidí a připravuje se na cenu, kterou za volbu zaplatí, vás svou silou…" (více)

 • Rejže.cz (Jiří Flígl)

  "Právě zde tkví síla Touhy, opatrnosti. Li An nevytvořil kontroverzní snímek o ožehavých tématech, nýbrž komplexní dílo, které funguje současně jako poutavé drama a nenápadná mnohovrstevná studie o síle iluze, kterou si člověk sám vytváří, neboť věci nevnímá, nýbrž do nich projektuje své představy.…" (více)

 • Rozhlas.cz (Věra Šmejkalová)

  "Samotný vztah Wang a pana Yee rozhodně není líčen jako konvenční románek z různých stran barikád. Naopak nese rysy asijské disciplinovanosti a tvrdosti, hraničící se sebetrýzněním. Divák může jeho intenzitu i emoce odečíst jen z náznaků a z milostných scén, které rozhodně překračují hranice běžně…" (více)

 • Tiscali.cz (Jan Jaroš)

  "Touha, opatrnost není počin výjimečný, dotýká se námětového okruhu mnohokrát zužitkovaného. Mládež bojující s vetřelci nalezneme již ve stalinisticky pompézní Mladé gardě, eticky sporné sexuální kontakty s nepřítelem, jakkoli podložené prací pro odboj, zkoumá například nedávno uvedená Černá kniha.…"

 • Velkaepocha.sk (Peter Jonaštík) ***

  "Názov Túžba, opatrnosť vystihuje túto bolestivú romancu. Ide o veľmi pozvoľný film, ktorý je o umení hrať. Film, kde sa mladé dievča stáva tovarom politika, ktorý má momentálne vplyv a moc." (více)