V tomto působivém filmu se idealistický profesor (Robert Redford) pokouší přesvědčit svého studenta (Andrew Garfield), aby v životě udělal něco důležitého, zatímco charismatický senátor (Tom Cruise) ve Washingtonu vysvětluje pochybující televizní reportérce (Meryl Streepová) novou válečnou strategii na Středním východě. Ve stejnou dobu se na druhém konci světa v Afghánistánu dva profesorovi bývalí studenti (Derek Luke a Michael Peña) ocitají za nepřátelskou linií a bojují tu nejen za svobodu, ale hlavně o své holé životy. Napětí roste a tito tři Američané si začnou navzájem měnit své životy zcela nepředstavitelným způsobem. (Cinemax)

CZdarklord

Každý film ukazuje svoji realitu, a přestože zjednodušování celého dnešního politicko-militaristicko-ekonomického velmi složitého světa ve filmu nemusím, někdy se to povede a člověk se baví a občas i zamyslí. Tady jde ale o tři naprosto jednoduché příběhy, navázané na sebe velmi abstraktně a vlastně se celý film nic nastane. A film nezachrání ani dialogy, které mi nepřinesly nic nového k zamyšlení. ()

david666

Zajímavý pohled na válku v Afgánistánu z pohledů senátory, vojaků a reportérky. Konverzační drama, které však mohlo být trochu více napínavé a akční. Takhle tvůrci zůstali tak na půl cesty. Přičemž dialogy nejsou špatně napsané a baví. ()

tuxie

Na tento film jsem se těšil. Žádné masivní reklamy, známá jména... Kdopak hraje ve filmu? V první řadě jsou to odhodlaní američtí vojáci. Jejich rasové složení odpovídá pozitivní diskriminaci menšin a dává líbivý podtext - hispánec a černoch v prvních záběrech třetí dějové linie filmu evokuje úžasnou multikulturalitu dokonalé země, USA. V další řadě je to senátor v podání Toma Cruise, který hezky vystihuje typického politika, plánujícího od stolu. Úžasná M.Streepová je klasickou ukázkou přemýšlivé žurnalistky, která se ničeho nezalekne. Redford hraje zjevně moudrého profesora, který přetéká vědomostmi, teorií a idealismem. K Redfordovi ještě poznámka - režiséři, kteří sami sebe obsazují do filmů se dělí na dvě skupiny - 1) ve filmu je skoro je ani nezaregistrujete, případně jsou velice nenápadní, nehrají si na hrdiny (napadá mě Tarantino) a 2) ve filmu jsou vidět, nejlépe v jedné z hlavních rolí, jsou skvělí, moudří a protlačují do filmu obvykle tu "jedinou správnou" filozofii (Redford). "Every country should wanna be better" mě utvrzuje v rétorice celého filmu - propaganda. Demokracie je nejlepší formou vládnutí a úžasná USA je zavázána šířit demokracii do všech koutů světa, přestože o ni třeba nikdo ani nestojí. Při vojenském potenciálu USA a síle takovýchto rádoby patriotských filmů, je taková myšlenka nebezpečná. Velký problém jsem při sledování zažíval v oblasti věrohodnosti a faktů. Jasně, není to dokumentární film, ale tolik zkreslení, nepřesností a dogmat v několika desítkách minut je zarážející. Pokud chceme zaujmout stanovisko ke vzdálené kultuře, pokud chceme hodnotit, měli bychom mít širokou základnu informací o této společnosti a kultuře. Nestačí televize Nova a její "zpravodajství", případně Blesk a jeho palcové titulky. Celá tématika je velice obšírná, komplexní, multidisciplinární a tím, že ji kdokoliv zjednodušuje se dopouští nepřesností. Nebudu tu psát politicko-geografické, ani sociologické eseje - jednoduše doporučím panu Redfordovi a dalším inteligentním Američanům přečíst si alespoň letecky a svižně několik knih nakladatelství Thomson-Gale (World Cultures, World Religions), možná pak nebude film působit jako propaganda. O filozofické části filmu snad raději ani nepsat - pseudo-vědecké povídání pana Redforda vyvolá trpký úsměv u každého alespoň trochu znalého filozofie :). Pozitivum: Cruise, Streepová (i s očima osmiletého baseta) hrají poměrně dobře, což úroveň filmu maličko zvedá. Technická nedokonalost: V závěru filmu, kdy jede M.Streepová autem odraz v okně auta naprosto nekoresponduje se záběry, které následují (mrakodrap x hřbitov). Resumé: Smyšlená válka s terorismem se stane určitě předmětem ještě několika bludných, propagandistických filmů, doufám, že se jim zdaleka vyhnu a nepocítím velké zklamání jako v tomto konkrétním případě. ()

gruzdej

Asi bylo nutné tenhle film natočit, a možná že přenést takové téma na plátno je nejlepší způsob, jak se vlastně s obdobnou polemikou vypořádat. A nejde zdaleka jen o otázku, kdo je dnes vlastně hrdina, zajímavější je spíš polemika, jestli má smysl vůbec někde s něčím bojovat a jakými případně prostředky to dělat. Je to vpodstatě bezvýchodné téma a jako námět filmu je to rozhodně obtížný oříšek, který ale Redfordova režie posunula ke skutečnému dramatu a za pomoci geniální Maryl Streep v roli novinářky nakonec dovedla do více než zdařilého výsledku. Pokud vás jen trochu zajímá pozadí "války s terorismem" či americké politiky, neváhejte. ()

SphAnel

Zajímavé komentáře, ale komentář od nejmenovaného uživatele "ukecaný politický film, kde je největší drama v tom jestli student bude chodit na přednášky, nebo ne" to opravdu není. Doporučuji podívat se znova a pak třeba pochopíte co tím pan režisér chtěl říci... ()

Rian_witcher

rozjeté je to slibně po všech stránkách, ale nakonec z toho není ani válečné drama, ani politický thriller, ani filosofické řešení otázek o cti, statečnosti a přátelství. Ale celkový dojem je i tak výborný a oněch 90 minut rozhodně není zbytečnou ztrátou času ()

meatball

Poněkud unylý Redford především pro US publikum. Suverénně nejodfláklejší jsou „akční“ partie. Příjemná je prezentace mnoha různých postojů a názorů, i když reálie ve Státech jsou v mnohém odlišné od těch evropských. ()

Mathyen

Tomu se říká "umět něco říct" ... a Redford i má co říct. Jeho postoj k politice USA je jasný a nenásilně štěpí novou naději na dva silné prvky, ze kterých je těžké vybrat ten pravý pro boj za správnou věc. Oba pak ale jako mentor dotahuje do dokonalosti a jako režisér mě zase jednou velice mile překvapil. Dva dialogy nesoucí se jeho filmem nemají chybu a ukazují chamtivost americké politiky v tom jediném správném temné světle. Film pro zamyšlení, 10/10 ()

kverula

Agitka neagitka, aspoň se RR snaží něco dělat s celosvětovým děním! Takovéhle scénáře by se měli hodnotit zlatem. Otázka je, kolik z nás zvedne své zadky a začne přinejmenšim olizovat obálky. ()

CID7

Dal sem 4 hvězdy, ale ta čtvrtá je za obsazení. Určitě už jak Redford, Streep tak Cruise jsou lepší v jiných rolích. Myšlenka dobrá, jede hodně na city USA a konec otevřený. ()

4sAd

Hned na začátek. Jednu * dolů za to, že se R. Redford naudržel na uzdě a do poslední třetiny své role přidal ty rádoby poučné "myšlenky". Část s T. Cruisem a M. Streep byla špičková jak svými dialogy, tak i hereckým provedením. A poslední část z Afhánistánu byla naštěstí jenom jako doplněk, jinak by celý dojem z filmu naprosto zruinovala... "I am not running for president...". Tak po tomhle kousku bych T. Cruisovi nevěřil ani noc mezi očima. Za 3,5*. ()

josmart

Rober Redford je pan herec, jako režisér však v tomhle kousku neohromil. Působilo to na mě trošku béčkově. Při dialozích Cruise se Streepovou se při částech majících působit emotivně objevuje nějaká podivná hudba, která mě hned vyhodí z konceptu. Tahle linie filmu je hodně nepřesvědčivá právě díky Tomu Cruisovi, jeho senátora mu nevěřím. Naposled jsem jej viděl v Tropické bouři, a to bylo jiné kafe. Válečné scény mi nic zajímavého nepřinesou, jediným prvkem, který je na filmu zajímavý, jsou dialogy Redforda se studentem. Bohužel ty trvaly vždy jen chvíli a následovaly poněkud nezáživné sekvence, díky kterým jsem to v polovině vzdal. ()

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (více)