V království lidí panuje král Jaroslav (J. Dvořák) s královnou Annou (Z. Vejvodová). Na první pohled je patrné, že se nevyvyšují nad jiné. Jejich děti si hrají běžně s ostatními a dobré jsou i vztahy královských manželů k rodině štolby Petra (P. Motloch). Místem, v němž platí zákony, které není radno překročit, je sousední Lesní země. Jeho panovnice (K. Brtníková) zůstává tajemně v pozadí a lidé mohou potkat pouze správce země Pavučince (J. Vondráček). Král Jaroslav je potrestán za překročení léta tradovaného zákazu a svoji svobodu musí vyvážit darem pro Pavučince. Jakmile zjistí, že by se musel vzdát svého syna, snaží se jej zachránit. Ale něco za něco – Pavučinec si přece jen svou oběť vybere. (Česká televize)

hanikrivi odpad!

Krásná krajina, dobrý Jirka Dvořák. Televizní obrazovka - studánka mohla fungovat tak v 80 letech, Pavučinec byl trapný až kam to šlo (nutno dodat, že to měl zřejmě předepsáno), houbičky to samé a ten tanec už byl vrchol (zábava pro úchyly?). Námět šel opravdu zpracovat lépe. ()

ryccoly

Vcelku podprůměrná pohádka, která nám ovšem nabídne slušné herecké obsazení a líbivé lokace. Škoda, že to jsou asi všechny klady. Námět nebyl špatný, zato hodně špatně uchopený. Přitom by třeba stačilo, kdyby hlavní záporák byl opravdu zlý a vykašlal se na trapné tanečky, kdyby se některé postavy tak otravně nepitvořily a kdyby mezi ústředními postavami byla alespoň nějaká chemie. Hudba neurazí ani nenadchne, co byl ale vážně děs, je kamera a střih. ()

moksha

** bo to bylo mooc čitelné od začátku. ČT by možná měla točit méně takových kusů a dát větší balík na pořádnou kus. Nová pohádka jednou za 2-3 roky stačí, néé? ()

Ghedina

Beru to jako velmi příjemné osvěžení.Oproti jiným novým pohádkám,které se hemží připosranými princi a odvážnými princeznami,je tady vše skoro ve starých klasických kolejích.Unesená skoro princezna, princ zachránce a neskutečně záporný záporák.Pár blbostí se i tady samozřejmě najde,ale u mě převažují více klady.Jen té dějové výpravy by mohlo být méně.Nejsme snad takový kreténi, abychom potřebovali vše vysvětlovat. ()

-marti-

Tak to je psycho. Omlouvám se svým dětem, že jsem jim tuhle slátaninu omylem pustila. Celý štáb očividně svištěl na houbičkách od začátku do konce. Protože scénárista ani režisér nevěděli, jak se točí film, obsadili vypravěče, aby divákům vysvětlil, kam a proč právě postavy jedou, co si myslí a podobně. Pointu s jantarovou hůlkou nepochopil nikdo z naší rodiny. A když producentovi došly prachy (nebo trpělivost), místo velkolepého závěru míří dvě postavičky k opuštěnému zámku za komentáře: "Za chvíli vyběhnou ze zámku král s královnou, oběma princi a se vším služebnictvem, ale to my neuvidíme, protože..." (ne, nebudu spoilovat) (kecám, neslyšela jsem jistě opodstatněné zdůvodnění, protože někdo doma zařval: to už si dělaj...!). Jednou jsme byli na letním táboře, kde studenti točili se 40 dětmi a jejich rodiči amatérský film, jehož scénář vznikal kolektivně ze dne na den. Myslím, že vzniklo výrazně kvalitnější dílo než tahle pitomina. Jedna hvězda za myceliárnost. A exteriéry. ()

milos.bradik

Tak musím říci, že ta pohádka sice nebyla nic zvláštního, ale přesto jsem uvažoval až o čtyřech hvězdách, protože Pavučinec a jeho dva sluhové jsou opravdu k popukání, zvlášť mne zaujaly ty Pavučincovy tanečky. Dost mi tam ovšem vadil ten vypravěč, takové věci do dnešních pohádek nepatří, to si mohla dovolit možná Štěpánka Haničincová, ale dnes je to už přežitek, zvlášť u "výpravné" pohádky by vyprávění nemělo nahrazovat děj. ()