V království lidí panuje král Jaroslav (J. Dvořák) s královnou Annou (Z. Vejvodová). Na první pohled je patrné, že se nevyvyšují nad jiné. Jejich děti si hrají běžně s ostatními a dobré jsou i vztahy královských manželů k rodině štolby Petra (P. Motloch). Místem, v němž platí zákony, které není radno překročit, je sousední Lesní země. Jeho panovnice (K. Brtníková) zůstává tajemně v pozadí a lidé mohou potkat pouze správce země Pavučince (J. Vondráček). Král Jaroslav je potrestán za překročení léta tradovaného zákazu a svoji svobodu musí vyvážit darem pro Pavučince. Jakmile zjistí, že by se musel vzdát svého syna, snaží se jej zachránit. Ale něco za něco – Pavučinec si přece jen svou oběť vybere. (Česká televize)

Johny_fork

Tohle jsem si dal na Vánoce k snídani a zřejmě díky lehké bizarnosti scénáře i hereckých výkonů jsem vydržel až do konce. ()

jajinka

Já nevím, ty nové pohádky už prostě nějak nejsou ono.. A ten vypravěč na konci: "no, však to znáte, na nádvoří vyjdou všichi příbuzní, ale to už tahle pohádka skončí.." Sebrali celé pointy pohádky.. ()

slunicko2

Výtrusy k sobě, výtrusy od sebe. Princezna, kterou její služebná oslovuje Andulko, pere prádlo u potoka. Co lze od takového scénáře čekat? ()

Linda.csfd

Hej, ale mě se to vážně líbilo. Záporák Pavučinec byl prostě správnej - jak ten jeho houbovej tanec, tak jeho narkolepsie. Příběh docela zajímavej, postavy sympatické, tedy až na královnu Lesní země - při záběrech na ni mi nervózně cukalo oko, že jí uletí peříčka, která měla přilepená na řasách. Ten konec s jantarovou hůlkou byl teda trochu nedomyšlenej a pak extra rychlej, ale já to té pohádce prominu, protože byla opravdu fajnová. ()

rakovnik

Neskutečně se vlekoucí báchorka, která mohla být klidně dvacetiminutovou jednohubkou. Modernizace v podobě "monitorové" studánky, nehezká dcera štolby a necharismatický princ Jaroslav s jedním přihlouplým výrazem a interaktivní mapou a pak povídání, povídání, povídání...potěšitelné jsou snad jen exteriéry, protože do interiérů nás filmaři nevzali, kromě jedné místnosti na Novém Hradě. Zajímavé taktéž je, že se nekoná pohádkový konec. ()

Trainspotter

Po shlédnutí jediné projekce této pohádky v kině jsem rád, že je určena pouze pro televizní obrazovky, protože jediným jejím účelem je zaplnění hluchého místa v časových intervalech televizního vysílaní a pro kinosály se rozhodně nehodí. Samotná pohádka je velica slabá a je spíš jakýmsi odvarem v dnešní záplavě rádoby pohádek. Scénář je je celkově špatný a z příběhu neplyne vůbec žádně poučení, jak by to mělo v pohádkách být. Velkou slabinou filmu je také předvedení záporné postavy jako nějakého ňoumy, který zároveň má plnit komediální složku snímku, ale působí spíš trapně. Lepšími příklady herectví je pár Dvořák-Munzarová, kteří přinášejí alespoň náznak profesionality. Ostatní, zejména dětské, výkony jsou průměrné až podprůměrné (prostě jsem jim nevěřil ani fň). Na druhou stranu pokládám za velmi zdařilou kameru filmu, nasnímání působí velice profesionálně a na exteriéry je radost pohledět. Také je velmi povedené sloučení náchodského zámku s Adršpachem, které na plátně (vlastně obrazovce) působí opravdu jako jeden celek. V globále je tato pohádka značně podprůměrná, ale přiznejme si, že se točí větší koniny, které navíc jdou i do kin. ()

otík

Ostravské studio České televize natočilo docela rozporuplnou pohádku. Na jedné straně jsou velice hezké exteriéry, slušná hudba, bezproblémové triky. Na druhé straně je poněkud temnější námět, nic moc herecké výkony a neustále vyjukaný pohled prince Braňo Holičeka. I ten závěr je poměrně nepohádkově nedotažený, radující se král s královnou by jistě potěšili. Taková ta zvláštní česká pohádka, která zůstala někde na půl cestě. Natáčelo se na Státním zámku Náchod, NPÚ ÚOP v Pardubicích, Novém hradu u Adamova, v oboře zámku Opočno, v Oboře Žehušice, na Býčí skále a v CHKO Broumovsko. Hudba: Ota Balage ()

HonzaBez

Kdyby nebylo Jana Vondráčka v roli Pavučince, tak by to byla spíše podprůměrná pohádka. Co hlavně vůbec nechápu, je zvolený způsob vyprávění. Kryštof Hádek má jistě příjemný hlas, ale zde bylo toho jeho vypravěčského hlasu fakt nadmíru. Kvalitní scénárista by se měl (snad s výjimkou úvodu a závěru pohádky) určitě poradit i bez vypravěče. Pokud jde o samotný příběh, v zásadě jde o docela slušné pohádkové vyprávění (snad až na onu nelogičnost kdy Pavučinec si myslí, že král Jaroslav nemá syna ale dceru a že Klárka není jeho ale štolby Petra). Ale způsob zpracování (kamera, střih) i většina ostatních hereckých výkonů (třeba takový Broňo Dolíček) za moc nestojí. Tak ještě, že je celé zachraňuje Jan Vondráček. A k tomu už snad jen krásná lokace zámku v Náchodě. ()

Eleanor05 odpad!

Člověk už dneska nemá na pohádky přehnané nároky, zvlášť ne tehdy, když je považuje za pokleslý žánr a nemá je rád, jako já. Ale skutečně jsem se snažila dát tomuto "filmovému skvostu" alespoň jednu hvězdičku, především proto, že v něm hraje Jan Vondráček a Jiří Dvořák, které mám ráda. Nebylo to zkrátka možné. Takhle veskrze pitomou pohádku, aby jeden pohledal! Stupidní příběh, ze kterého je vám nejednou trapně za tvůrce samotné, absurdní nahodilé rozuzlení, pitomý scénář, strašná výprava (levné šaty, některým hercům jsou dokonce velké!), děsná hudba přehlušující dialogy, málo (dobrých) herců, ošklivé interiéry a šíleně přehrávající Jan Vondráček, mi nedávají moc na výběr. ()

made1

Tak pohádka nebyla vůbec špatná, navíc s vynikajícím Janem Vondráčkem. Co se mi ale opravdu nelíbilo, byl konec. Každá pohádka má být dotažená a ne jen dovyprávěná. Jistě, že se stane, co všichni čekají, ale mě opravdu vadilo, že to nebylo vidět. ()

Lukoboss

Bohužel ty nový pohádky jsou povětšinou hodně blbý a toto je jasnej příklad. Za prvé se tam vyskytuje minimum herců, tzn. na zámku to vypadá, že žije jen král, královna a asi další tři lidi, kde jsou poddaní, stráže a další. Vždyť tam dřív bývalo lidí a lidí. No a pak to nehraní v podstatě všech, to je utrpení. Scénář a zápletka taky stojí za jantarovou hůlku a ta lesní královna, která šišlá, to už je jen vrchol ledovce. fakt děs ()

eagle-eye

Čirou náhodou jsem tuto pohádku skouknul v neděli po O v bedně a musim konstatovat, že jsem byl velmi příjemně překvapen. Opět když to porovnám s tím, co do nás pumpuje ČT o vánocích a kazí nám svátky za naše koncesionářské, nekřesťanské poplatky, se skupině ČT Chachar povedl celkem zajímavý počin. Solidně výpravná pohádka, s hezkými exteriéry, příjemnými herci (Vondráček, Dvořák), cameo s Lexou z Comebacku a rovněž neotřelým a nápaditým příběhem, což je při dnešní tvůrčí potenci našich režisérů docela malý zázrak. Nad zdejším hodnocením už jen nechápavě kroutím hlavou. ()