Láska podle předlohy

• USA The Jane Austen Book Club (více)

Nic vás nepřipraví na těžkosti života tak dobře jako romány Jane Austenové. Dokonalý návod jak žít ale stále neexistuje, i když se šestice současných Američanek snaží najít jej právě v dílech slavné britské autorky z konce 18. století...
Současná Kalifornie sice Velkou Británii v době regentství příliš nepřipomíná, jsou ale věci, které se navzdory uplynulému času a geografickým rozdílům nikterak nezměnily. I dnes je láska mezi mužem a ženou jedním velkým bludištěm, i nyní je třeba chovat přátelství jako oko v hlavě, i za velkou louží a v jiném století je příliš snadné narazit na společenské rozdíly, pokrytectví a pseudomorálku, které někomu mohou zničit celý život. A jak se naučit, kterak v takové džungli přežít? Nejlépe s pomocí děl Jane Austenové. Proto se také šestice Američanek pravidelně schází nad Rozumem a citem, Pýchou a předsudkem a dalšími romány a společně se pokoušejí četbou dvě stě a více let starých knih pochopit, co že to vlastně znamená život. A že jejich vlastní životní peripetie mnohdy připomínají osudy hrdinek Austenové? Asi to nebude náhoda. Pozoruhodné romantické drama natočila scenáristka a režisérka Robin Swicordová. (oficiální text distributora)

skok01

Ač mám americkou tvorbu rád, tak tento film mě moc nezaujal. Řekl bych taková tuctová americká nicneříkající romantika, kde se hlavní hrdinové chovají tak nějak předvídatelně, tak nějak normálně tuctově americky. Žádné překvapení, nic zajímavého, žádná jiskra, nic moc děj. ()

mmirri

Asi bych psala podobnou recenzi, jaké jsou zde už od Kleopatry a dalších. Díky za ně, opakovat nebudu. Prostě se mi film moc líbil. Asi jsem Beznadějný trouba. ()

maart

Veľmi dobré 4 hviezdičky. Pobavilo ma to, dojalo, rozosmialo. Každy trošku romantik si tam najde to svoje a vnímavý neromantik sa možno niečomu priučí a použije. Bodaj by :). ()

Kovárka

Než jsem viděla tento film, byla pro mne Jane Austinová pouze nějaká spisovatelka ženských románů, která je u žen velmi známá, oblíbená a uznávaná. Vytvořila jsem si dojem, že určitě napsala nějaké „slaďáky“ pro vzdychající ženy staršího věku, které v jejích knihách hledají to, co samy nikdy nezažily. Tento film mi ale její knihy a ji samou přiblížil takovým způsobem, že mne ona a její díla začala zajímat. Líbí se mi, jak v Klubu Jane Austinové hrdinky filmu rozebírají její díla, jak každá z nich má na každé její dílo jiný názor a jak ukazují, že se na její knihy dá koukat různými pohledy a všechny ty pohledy jsou pravdivé. Tento film mne zaujal natolik, že když skončil, začala jsem hledat zfilmované verze jejích románů a zjistila jsem, že hodně z toho, co se ve filmu řeklo, je pravda. A musím ještě dodat, že film rozhodně není jen o rozebírání knih, ale i o příbězích jednotlivých hrdinek. ()

Margotka

velice příjemný filmeček na zimní večer, když venku za okny je brzo tma, sněží a vy se uvelebíte s konvicí horkého voňavého čaje do měkkého křesla a na hodinku se zasníte... určitě stojí za to vidět, nejen pro ty, které milují příběhy Jane Austen, ale také pro ty ostatní :-) ()

AnezkaH

Moc krásný film o přátelství lidí různých povah. O lásce. A o knihách Jane Austenové. Film, který neurazí a zpříjemní večer troufám si říct oběma pohlavím, ač se jedná o romantiku. ()

yennefery

Kdo by neměl rád šťastné konce. Alespoň po dlouhé době trošku normální a hlavně romantický film, u kterého člověku neklesá IQ. ()

Limewithmint

Co se stane, když se u knížek Jane Austenové sejde pět žen a jeden muž? Film je stejně tak zábavný, jako melancholický. Příběhy jednotlivých postav více méně zapadají do příběhů knih, které čtou. Knížky zbožňuju, Jane Austenovou zbožňuju, a proto si ráda pouštím i Lásku podle předlohy. ()

krasava

Hodnotím vysoko hlavně za klidnou atmosféru, která plynula poklidně jako voda v potoce, přesto ale stále vpřed, aby se občas rozdělila na jednotlivé pramínky a pak zase propletla a spojila do společného proudu. A jako u mnoha filmů, i tady křičím DABING JE HŘÍCH! Původní atmosféru by nešlo ničím nahradit ani ji napodobit. Jakoby režisérův hlavní pokyn zněl - myslete na Stanislavského metodu, nikdo z postav tu příliš nevyčnívá nad jinou, party jsou rovnoměrně rozdělené a místy mi tato civilní atmosféra kupodivu připomíná některé české filmy. Velmi příjemné dílko, které ze sebe nic nedělá. ()

walsidal

Jak už název napovídá, tenhle film je asi určen především pro znalce a milovníky románů Jane Austenové anebo aspoň jejich filmovaných verzí. Pro neznalce pak mohou být diskuse nad jednotlivými postavami románů lehce vágní, ale může jim to vynahradit sestava svérázných členek a člena klubu Jane Austinové, z nichž každá má své problémy i svoji neopakovatelnost, včele s Emily Blunt. ()

peproch

Dva typy lidí. Jedni provozují životaběh jako svůj životaběh ve smyslu ústředního účastníka a slovu svůj život rozumějí jako biografii. Co život dal a vzal, co jsem zažili,  kde jsme byli, co jsme zakusili, jak jsme se adaptovali na proměnˇující se podmínky. Scénář psal život sám. Druzí lidé primárně vnímají svůj život jako jajich příběh ve smyslu scénáristů svého života, koncipují okolnosti, projektují záměry, cíle, pokoušení se predikovat komplikace. Působí a mě úchvatně a přitažlivě námět filmu The Jane Austen Book Club, že by byl možné lépe zvládnout aktuální a akutní obtíž vlastního žovptního příběhu za pomoci lepšího porozumění vlastnímu životu a tohoto lepšího porozumění dosáhnout zapomoci četby nějaké významně kanonické četby (například románů Jane Austin). ()

Sejkorka

Nechci dávat jen 1*, ale je to na hraně, tak 35%. Napadlo mne přirovnání k ráfku, který chytil osmičku a jak ji hází, drhne o brzdu. Slušné okamžiky se střídají s kravinami, většinou ve chvíli debat nad dílem Jane Austine. Tu si manžel Prudy (?) plete s hlavním městem Texasu. Film jsem vyhledal kvůli Emily Blunt a ta nezklamala. Aspoň něco .... ()