Ten příběh je až neuvěřitelný. Ani se mi nechce věřit, že to Stroupežnický napsal před 150 lety. Skvěle vystihl mentalitu českého človíčka. A ještě víc je neuvěřitelné, že se ten český človíček za víc než 150 let prakticky nezměnil. Ale alespoň něco pozitivního, ani ti herci se moc nezměnili. Pořád jsou stále dobří.(15.3.2012)

• Bart

Od nového zpracování Našich furiantů jsem toho moc nečekal. A dobře jsem udělal, alespoň jsem nebyl zklamaný. Donutil byl tradičně úděsný. On už asi neumí být jiný, než pořád stejný. Stejně tak mě nezlamal mistr herec Pavelka, kterého vůbec za dobrého herce nepovažuju. Vtipné dialogy (některé v původní předloze nejsou) Pavelky a Prachaře byly trapné - nesmálo se jim ani obecenstvo. Jediný, kdo mě příjemně překvapil, byl Jan Dolanský jako Vašek Dubský. Divím se, že se tahle inscenace ještě hraje. Uznávám, že moje hodnocení ovlivnilo, že jsem viděl naprosto geniální inscenaci Miroslava Macháčka z 80. let.(22.1.2007)

Mladší Furianty nechci - na rozdíl od některých - příliš srovnávat s legendární Macháčkovou verzí. Obě tato nastudování se totiž vydala zcela odlišnými cestami. Zatímco Macháček se chtěl především zbavit folklorního kontextu hry, aby tak dokázal, jak trefný a nadčasový Stroupežnický je, Pitinský na jevišti opět vytvořil iluzi vesnice druhé poloviny 19. století a k tomu se ještě rozhodl zvýraznit motiv točící se kolem nebožtíka Josefa Dubského. K obojímu přistoupil správně a zodpovědně, obdobně jako herci, díky čemuž vznikla inscenace ne geniální, ale rozhodně hodná zhlédnutí. Klidně i toho fyzického, přímo v Národním divadle.(1.7.2015)

Zatím jsem viděl tři zpracování, to ze 71, to z 83 a tohle. Když vyloučíme geniální z roku 1983, tak musím říci, že kvalitou jsou na tom zbylé dvě stejně. Z toho vyplývá, když je hra dobře napsaná, tak vám v ní nebude vadit ani nesympatický herec. Verze z roku 83 má výhodu, že tam žádného takového herce (pro většinu diváků) neobsadili.(26.8.2011)

• Splasher

Samotné představení za 3, ale to mizerné ozvučení TV přenosu to ještě sráží. Srovnání klasické české hry s těmi světovými nedopadá příliš šťastně. Milý J.A.P. Vaši Naši Furianti mi můžou ... chělo se mi napsat po zhlédnutí této inscence. Tohle že je to nejlepší na co se naše současné herecké generace zmůžou? Doufám, že ne.(4.4.2010)