(shlédnuto v říjnu 2014 v Národním divadle) Záznam se od skutečného živého divadla podle různých úryvků, co jsem si pustila, docela liší. Herci už za ta léta své role vyšperkovali a i když jsem se ze začátku ve všem špatně orientovala a jedna pasáž, kde děda dlouze vykládá příběh, jak dělal panského kočího, mě málem uspala, hereckého výkony - zejména Honzy Dolanského a Hartla byly perfektní a jenom lituju, že jsme seděli tak moc vysoko a daleko. P.S. příště si nesmím zapomenout dalekohled! :-D 75%(27.10.2014)

Mladší Furianty nechci - na rozdíl od některých - příliš srovnávat s legendární Macháčkovou verzí. Obě tato nastudování se totiž vydala zcela odlišnými cestami. Zatímco Macháček se chtěl především zbavit folklorního kontextu hry, aby tak dokázal, jak trefný a nadčasový Stroupežnický je, Pitinský na jevišti opět vytvořil iluzi vesnice druhé poloviny 19. století a k tomu se ještě rozhodl zvýraznit motiv točící se kolem nebožtíka Josefa Dubského. K obojímu přistoupil správně a zodpovědně, obdobně jako herci, díky čemuž vznikla inscenace ne geniální, ale rozhodně hodná zhlédnutí. Klidně i toho fyzického, přímo v Národním divadle.(1.7.2015)

• Splasher

Samotné představení za 3, ale to mizerné ozvučení TV přenosu to ještě sráží. Srovnání klasické české hry s těmi světovými nedopadá příliš šťastně. Milý J.A.P. Vaši Naši Furianti mi můžou ... chělo se mi napsat po zhlédnutí této inscence. Tohle že je to nejlepší na co se naše současné herecké generace zmůžou? Doufám, že ne.(4.4.2010)

Zatímco Macháčkovi Furianti byli takoví člověčí, Pitínský se vydal o poznání stylizovanější cestou - a zatímco v divadle, s odstupem několika řad a orchestřiště nadsazené herecké výkony fungovat mohou (a vcelku fungují), televizní záznam se spoustou detailů jim vůbec nesvědčí. Ale i s oním odstupem v divadle bylo tak nějak zřejmé, že méně uřvanosti by inscenaci jen a jen slušelo ... Rozhodně to ale není žádná ostuda - jde o zcela kompetentně provedenou klasiku, s řadou velice schopných herců. Jenže na legendární Macháčkovu inscenaci, po všech stránkách vyrovnanou a kompaktní, zkrátka nedosahuje ani zdaleka.(3.4.2010)

• POMÍK

Neskutečně špatné divadlo. S hereckým a finančním potenciálem ND je to ostuda. Absolutně špatně zvolení herci a nepřesvědčivé herecké výkony. Nevhodné ponuré světlo a odbyté kulisy. Stálo by za to, aby se celý soubor ND, na tomto podílející se, zajel podívat do libereckého DFXŠ, aby viděl, co jsou to opravdoví Naši Furianti ve vší dokonalosti a kráse.(14.1.2007)