Dračí války

Dragon Wars: D-War

Akční / Drama / Fantasy / Horor

Jižní Korea, 2007, 107 min

• JFL

Nechtěně zábavné brakové fantasy "Dračí války" je principielně korejskou vysokorozpočtovou obdobou indonéských a filipínských béček točených v 80. a 90. letech, které se snažily na mezinárodním trhu prosadit za podpory angličtiny a třetiřadých západních herců. Jediný rozdíl spočívá v tom, že korejští tvůrci měli o něco víc peněz a počítačové efekty, takže mohli vytvořit alespoň (při nárocích předpubertálního chlapeckého publika) spektakulární desetiminutovou řežbu armádní techniky s fantaskními potvorami a pětiminutovou peckovačku obřích monster. Jinak je film typická braková produkce, kde se slibovaná atrakce oddaluje absurdními zvraty, idiotskými dialogy a třeskutými klišé. Stejně jako v jiných podřadných fantasy nechybí samoúčelné omílání směšné mytologie, které pouze odhaluje, že zdejší svět není nikterak kauzálně uchopený ani promyšlený. O to víc potom vyrazí dech, že tato slátanina se stala svého času nejúspěšnějším korejským filmem roku a doteď setrvává v Top 10 domácí návštěvnosti všech dob. Korejci evidentně jsou velcí vlastenci a tak zatímco v jiných zemích by se za podobný film styděli, v Koreji se zhlédnutí filmu v kině a zaplacení plného vstupného stalo věcí národní hrdosti.(4.10.2009)

• 666teen

Od půlky filmu mi bylo úplně putna JAK to skončí, zajímalo mě hlavně KDY. Ještě teď z toho mám draka jak po lahvi tequily.(26.7.2010)

Zas tak špatné to není:) je to taková sobotní po-obědová oddychovka, dialogy střídá svižná akce. Docela slušné triky. Děj plyne rychle, 107min uteče jak voda a vy se vlastně dokonce i bavíte:)(1.3.2008)

• Cervenak

...alebo "Ako sa Mordor spojil s Gunganmi a vedno zaútočili na L. A.". Prekvapivo obstojné efekty (na kórejský monstr-bulšit určite, záverečný súboj drakov znesie aj hollywoodske kritériá), zábavné deštrukčné scény a sem-tam GP moment (babka versus plot z pletiva) bohužiaľ neprebijú nehoráznu celkovú stupiditu.(7.9.2009)

Úžasné veledílo. V době, kdy sem ten komentář plácnu, už budu vědět najisto - teď si tipuju, že kolem bude spousta jedno-dvojhvězdiček a potupných komentářů. Ať tomu tak je či není, jsem rád, že patřím mezi ty, kteří si dokáží opravdu, Opravdu užít skvělý film. D-war nezdržuje a neotravuje otravnou omáčkou, jak to dělá spousta jeho žánrových bratří. Již ze začátku máme jádro příběhu, a pak se rozjíždí jízda, která neskončí až do konce. Grafické orgie postavené na prastarém příběhu, nic více, nic méně. Od korejského filmu Host jsem podobný zážitek neměl, a že mi hodně chyběl; plných pět z pěti si rozhodně zaslouží. Ano, jako u každého filmu, menší chybičky se našly - děj občas skočí příliš rychle dopředu, snad nějaké ty menší detailíky v nějaké scéně - ale opravdu, Opravdu bych se za sebe musel stydět, kdyby mi tyto chybky dokázaly zkazit tak úchvatnou podívanou, jako je D-war... A připíšu to sem - už jsem tu, a s hvězdičkami jsem se koukám nespletl :)(3.3.2008)

• - Jedná se o nejdražší a nejvýdělečnější korejský film roku 2007. (Terva)