Kronika mutantů

Kronika mutantov

Vojna proti nemŕtvym

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2008, 111 min

Při sledování filmu jsem si myslel, že je to béčko podle nějakého comicsu - velmi se mi líbila barevná stylizace, kdy byla většina barev utlumena a některé naopak zvýrazněny (hlavně červená;), a budoucnosti vypadající jako 'alternativní začátek 20. stol.' (válečná scéna na začátku je jak z filmů o první světové, létající stroje pohání kotle na uhlí..) jsem také postupně přišel na chuť. Ani mi moc nevadily slabší triky, některé scény mi možná proto připomínaly filmy od Karla Zemana. Bohužel téměř veškeré dialogy postav mi přišly nereálné (často pronášejí 'hluboké' myšlenky a tak to občas zní jako sled monologů) a chování hrdinů bylo někdy hodně na efekt na úkor logiky. Přičítal jsem to věrné adaptaci comicsu, avšak (jak jsem zjistil) snímek je na motivy stejnojmenné deskové hry, proto je vina hlavně na straně tvůrců. Ve filmu jsou ale naštěstí i zábavné momenty a vizuální podoba mi sedla, takže jsem se ve výsledku docela dobře bavil.(15.11.2008)

• sidzej

Po prvej hodine som bol rozhodnutý filmu udeliť 3*. Príbeh síce škrípal od začiatku ale zaujímavé lokácie, vizuálna stránka, pôsobivá hudba a vcelku solídne dialógy mi nedovolili nudiť sa. Žiaľ s pribúdajúcimi minútami sa z toho stala chaotická neprehľadná strielačka v ktorej naplno vynikol hlavný neduh tohoto filmu. A tým su triky. Granáty, pušky, samopaly, delá, dokonca aj obyčajné výstrely z pišťole či oheň.... všetky triky sú tak príšerne do očí bijúce že divák skrátka nedokáže uveriť ničomu, čo sa na plátne deje. Striekajúca krv mutantov taktiež vzbudzuje úsmev na tvári. Zle namiešaná digitálna farba a rýchly strih robia z filmu nevydarenú krvavú videohru. Je to škoda pretože potenciál tu bol. 50%(27.2.2009)

Sympatické sci-fi. Možno so zbytočným úvodom, možno s príliš jednoduchým dejom. Ide však o záležitosť, ktorá ukazuje, že takýto lacný "televízny" prístup je momentálne jediný spôsob, ako dostať k životu poriadne výpravne pôsobiace SF. Rovnaký výsledok ako pri SERENITY či DEŤOCH DUNY. Je to síce viac počítačová hra ako film, ale výborne pracuje s klišé - to základné definujúce žáner skvelo využíva a tomu patetickému sa vyhýba. Nie je to štvorhviezdičkovka, ale žánrového fanúšíka musí potešiť...(17.4.2009)

Takle slaby hodnoceni si to nezaslouzi, film mel sice daleko vetsi potencial, ale i tak se na to moc pekne kouka. O predloze jsem v zivote neslysel, ani nevim, jestli to byla knizka nebo hra nebo neco jinyho, ale aby clovek pochopil o co de, tak to vubec neni potreba, obzvlast kdyz je tu takovej vysvetlujici uvod. Jinak film je natocenej docela slusne, pekna vizualni stranka, akorat mi to furt pripominalo film jak z druhy svetovy nez z 700 let vzdaleny budoucnosti. Akorat mi prislo, ze se furt snazi hrat na takovou tu osudovou notu, ale darilo se jen misty a taky se film nejak nemoh poradne rozjet, ne ze by tempo bylo pomaly, navic se furt neco deje, ale proste jeste trosku vetsi svih by neuskodil. Nicmene souboje docela pekny a krvavy, trikove taky slusny, i kdyz to pusobi trosku jako drazsi becko nebo pilot serialu HBO a obcas precejen bylo videt, ze herci v tom prostredi nejsou, ze je jen za nima pozadi. No a herci jsou taky fajn, obzvlast Jane se snazi a potesila me pritomnost Benno Furmanna. Celkove slabsi 4*.(22.10.2008)

• Kaluž

Kritický pohled fanouška světa Mutant Chronicles (Doomtrooper, WarZone): Frajer Mitch Hunter tady rozhodně není žádný frajer. Je to takové úsměvné poleno, které jedná naprosto bezhlavě a dělá si co chce, přesto je tenhle kapitolský major nejcharismatičtější postavou ve filmu. Bratrstvo zde zastupují neskuteční suchaři v čele s Ronem Perlmanem v roli inkvizitora Samuela. Jemu by rozhodně sedla spíše role nějakého pomstychtivého mortifikátora (takový Crenshaw by pak rozsekal vše zmutované). Max Steiner z Bauhausu je neuvěřitelně toporný, kde jsou všichni ti nabušení stíhači a tankisté? Valerii Duval hraje Devon Aoki. Neměl bych nic proti, kdyby Valerie byla z Mishimy. Jenže ona není. Korporace Imperiál ve filmu téměř není k vidění (trapná epizodka se dvěma tupci prodávájícími místenky na palubu evakuačního letounu) a na nějakou osobnost z Mishimy či Kybertoniku se zapomnělo úplně. Přitom robotluk Vince Diamond by mezi hrstku vyvolených stylově zapadl. Ale nejhůře je na tom samozřejmě celá Černá legie. Tolik jsem se těšil na všechny ty Razidy, Cairathy, Behemoty, třírohé vyznavače kultů a další nechutnosti a oni nám naservírují POUZE jedno minimonstrum s pahýlem hozené přes kopírák. Na další masky už asi nezbylo. Což je škoda, protože kdyby tohle béčko mělo v rozpočtu o nějaký ten melounek více (nebo kdyby vyrazili Malkoviche s Perlmanem), celek by vypadal mnohem lépe. Takhle je na všem vidět, že se šetřilo, což ještě více umocňuje naprosto chaotický střih. Film má přesto pár celkem ucházejících (digitálních) exteriérů i interiérů (podzemní citadela), válečná scéna z úvodu skvěle odpovídá atmosféře světa Mutant Chronicles (steampunk jako prase) a těžké bojové vybavení, včetně ručních kanónů, je na celém filmu asi to nejlepší (a nejhezčí). V téhle partii dostala Legie na prdel, ale jestli se jednou vrátí s pořádným rozpočtem a schopným režisérem, dá to těm korporacím ještě sežrat. Jako fanda dávám bod. Jinak bych o to ani pohledem nezavadil.(27.4.2009)

• - Příjmení hlavního hrdiny je Hunter, stejně jako příjmení režiséra. (cubajz)

• - Meno postavy por. Maximilliana von Steinera je odvodené od mena slávneho filmového skladateľa Maxa Steinera, ktorý komponoval hudbu napríklad k filmom King Kong (1933) alebo Casablanca (1942). (misterz)

• - Postavy Mitche Huntera a Maxe Steinera se objevily již ve videohře „Doom Troopers“ pro Super Nintendo Entertaiment System. (TomikZlesa)