Kronika mutantů

Vojna proti nemŕtvym

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2008, 111 min

• Kaluž

Kritický pohled fanouška světa Mutant Chronicles (Doomtrooper, WarZone): Frajer Mitch Hunter tady rozhodně není žádný frajer. Je to takové úsměvné poleno, které jedná naprosto bezhlavě a dělá si co chce, přesto je tenhle kapitolský major nejcharismatičtější postavou ve filmu. Bratrstvo zde zastupují neskuteční suchaři v čele s Ronem Perlmanem v roli inkvizitora Samuela. Jemu by rozhodně sedla spíše role nějakého pomstychtivého mortifikátora (takový Crenshaw by pak rozsekal vše zmutované). Max Steiner z Bauhausu je neuvěřitelně toporný, kde jsou všichni ti nabušení stíhači a tankisté? Valerii Duval hraje Devon Aoki. Neměl bych nic proti, kdyby Valerie byla z Mishimy. Jenže ona není. Korporace Imperiál ve filmu téměř není k vidění (trapná epizodka se dvěma tupci prodávájícími místenky na palubu evakuačního letounu) a na nějakou osobnost z Mishimy či Kybertoniku se zapomnělo úplně. Přitom robotluk Vince Diamond by mezi hrstku vyvolených stylově zapadl. Ale nejhůře je na tom samozřejmě celá Černá legie. Tolik jsem se těšil na všechny ty Razidy, Cairathy, Behemoty, třírohé vyznavače kultů a další nechutnosti a oni nám naservírují POUZE jedno minimonstrum s pahýlem hozené přes kopírák. Na další masky už asi nezbylo. Což je škoda, protože kdyby tohle béčko mělo v rozpočtu o nějaký ten melounek více (nebo kdyby vyrazili Malkoviche s Perlmanem), celek by vypadal mnohem lépe. Takhle je na všem vidět, že se šetřilo, což ještě více umocňuje naprosto chaotický střih. Film má přesto pár celkem ucházejících (digitálních) exteriérů i interiérů (podzemní citadela), válečná scéna z úvodu skvěle odpovídá atmosféře světa Mutant Chronicles (steampunk jako prase) a těžké bojové vybavení, včetně ručních kanónů, je na celém filmu asi to nejlepší (a nejhezčí). V téhle partii dostala Legie na prdel, ale jestli se jednou vrátí s pořádným rozpočtem a schopným režisérem, dá to těm korporacím ještě sežrat. Jako fanda dávám bod. Jinak bych o to ani pohledem nezavadil.(27.4.2009)

Tohle byla dobrá blbost, béčko jak řemen. Některé nápady stojí za to, například stroj na výrobu mutantů si pamatuju, že mě dost pobavil, ale ještě lepší bylo, když se umírající přítel Thomase Janea furt nemohl vymáčknout ohledně toho, co má Jane říct jeho manželce, a tak ho Jane odpravil se stoickým výrazem ve tváři. S bratrem jsme se u toho slušně zasmáli. Tím ale nechci říct, že by to byl špatný film. Má to obdivuhodně dobře vybrané herce (Jane, Perlman, Malkovich, Devon Aoki, Benno Furmann, veterán podobných béček Sean Pertwee), originální stylizace, jenom jsem nepochopila pojmenování jedné společnosti Bauhaus či tak nějak, to mi přišlo dost směšný. Taky dobrá hláška: Perlman k Janeovi: "Ty nepřijmeš svátost?" Jane: "Nemám hlad." Ale jinak nadprůměrné béčko, po opakovaným podívání zvedám na 4*, lidi tady jsou nějak moc náročný na béčkovou zábavu, tohle by mělo bejt aspoň v šedesátkovejch vodách.(8.12.2010)

Filmu dost chybí jakákoli gradace děje. Po hodně pěkné úvodní bitvě zapadne děj do jedněch kolejí a na trati se mluví o víře, beznaději a do toho nějaké ty říznější hlášky. Pro tenhle typ filmu je taky typický nevyrovnaný přístup k nepřátelům, kteří jsou nejdřív líčení jako takřka nezničitelní, aby je pak hrdinové likvidovali po desítkách. Přesto je to docela zábavné a kombinace zákopů a parních vznášedel má něco do sebe.(18.4.2009)

• Toshiro

Že někdo občas natočí mizerné nízkorozpočtové akční béčkové scifi je normální, ale fakt nechápu proč si k tomu musí koupit práva ke světu, ze kterého pak prakticky nic nepoužije. Při převodu na filmové plátno se dá lecos odpustit, ale tady bohužel zbyly jen nedůležité názvy - filmu, korporací a pár postav. Žádnou další přímou spojitost se světem Mutant Chronicles nenajdete.(11.7.2008)

Těšil jsem se nemálo, páč svět Mutant Chronicles mě v dětství hodně bavil, a to zejména díky karetní hře Doomtrooper, která se svého času dost hrála, než ji definitivně vytlačil Magic. Nemá cenu tady rozpitvávat maličkosti typu, že Valerie Duval není japonka z Mishimy či že Max Steiner je obří blonďák. Samozřejmě jako fanouškovi předlohy Vám musí vadit, že je původní předloha pouze vyzobaná a převrácená naruby. Skutečným problémem ale pak je, když celý příběh díky tomu nedává valný smysl a zejí v něm díry. Navíc, pokud si tu lidi znalí věcí stěžují na rozpory, tak se nejedná o nějaký purismus, ale naprosto zásadní "věci" a není mi pak zcela jasné, proč to vůbec pod hlavičkou MT dělali. Je to fajn natočený, rychle to uteče a snad i pobaví, ale pokud se náhodou těšíte na první zpracování světa MT, tak Vás to i slušně nasere.(6.3.2011)