Banální prohlídka

Smrtiaca klinika

Horor / Thriller

USA, 2007, 113 min

• LIVINGDEAD

Nechápu, jak může mít tento film hodnocení 65%? Vy jste se asi pomátli, ne? Tak za 1. tento film rozhodně není horror, ale stupidní psychologické drama 2. otřesní herci, otřesné herecké výkony 3. realita, představy, vzpomínky, realita, představy, vzpomínky a vy vůbec nevíte kde jste, zmatky a hlavně film nemá ani hlavu ani patu! Prostě pokud se chcete nudit, "totálně nudit", pusťte si ten film, zaručeně se unudíte k smrti!(2.1.2008)

Pecka, mám zkaženou náladu na celý den! Ale rozhodně né tím, že by byl film špatný, ale díky tomu, co se v něm odehrávalo! Brutálně nepříjemný, zároveň ale opravdu luxusní snímek! Tak za A) Horror podle mě není změť lekaček a krve, jsem toho názoru, že u horroru by člověk měl mít nepříjemný, tísnivý pocit a bát se čehosi (splněno, nemocniční prostředí, bezmocnost člověka, odkázaného na cizí lidi, kdy ani neví pořádně proč to všechno vlastně ...) B) Rozhodně to není žádná oddychovka ! já vydechla asi až na konci :-D (bralo mi to poslední kousky kyslíku z plic) C) Je tam hrozný sešup reality X snění - člověk při zamyšlení až ke konci přijde na to, co bylo vlastně co. Což není špatné, ale díky mému dnešnímu rozpoložení mi to chvílemi přišlo zbytečně moc chaotické. D) Mohlo to být trošičku kratší, některé scény se dle mého zbytečně táhly, člověka na filmu nejvíc zajímalo, jak onen hrdina vlastně dopadne a jak k tomu všemu přišel. BTW. : Z části i umělecký dílo, řekla bych. drama, to rozhodně! horor, to taky! má to nápad a nepostrádá to ani trošičku originalitu! Jen si zkuste představit, že jste uvěznení ve vlastním těle, téměř bezmocní ... brrr, nejhorší představa, co existuje.(27.10.2011)

• Campbell

Nic extra se nekoná i když jsem ani nic nečekal. Největším problémem filmu je naprosto zbytečná délka a s ní i několik frustrujících scén které jsou jak zbytečné tak o ničem. Naneštěstí to vynahrazuje naprosto bravurní konec který v hlavně zanechá několik otázek. A film se nebojí jít s myšlenkou dál. Takže za scénář rozhodně palec nahoru. Ale celkově je film děsně nezajímavej. Zkouknout spíše když není nic jiného co na práci.(2.4.2014)

V prvom rade sa nenechajte pomýliť žánrovým označením. Podobne ako niektoré z ďalších, "pokrvne" spriaznených filmov /Jakubův žebřík, Possession/, aj Sublime narába s horrorovými rekvizitami iba ako s "prísadou", mieri však do iných teritórií. Témou filmu je síce strach v jeho najrôznejších podobách, ale sám príbeh ustupuje do pozadia, miesto neho nastupujú obrazové a slovné metafory. Tým bujnejšie a bizarnejšie, čím viac sa protagonista "prepadáva" z reality do akéhosi alternatívneho sveta, živeného - ako inak - strachom. A každý z nás najlepšie vie /a človek pri tom ani nemusí ležať na nemocničnom lôžku ako chudák George Grieves/ , že strach je kurevsky nemilosrdný a rafinovaný režisér. Ten, komu sa ešte život nestihol prehupnúť do druhej polovice bude pravdepodobne k Sublime potrebovať manuál. Lebo ten film je najmä o strachu z jazdy "dolu kopcom", strachu z mortality, z opotrebovanosti tela i duše, ale aj strachu z manipulácie a zneužívania, ktorý sa stáva nočnou morou /napríklad tou z obrazu J. H. Füssliho, ktorý sa mimochodom nie náhodou objaví aj v úvode filmu/. Interpretácií by sa našlo aj viac, ale nie sme na hodine anatómie, v roli študentov patológie. Sme iba obyčajní smrteľníci, ktorý sa s tým všetkým nejako musíme popasovať. Predpokladám, že zo Sublime sa veľmi rýchlo stane film odvrhnutý a ovracaný masovým publikom, a naopak, vrelo prijatý milovníkmi "čudných" filmov. Nerád sa oháňam slovíčkom "kult", ale pre mňa je to kult už teraz. Ak by som mal jednou vetou zhrnúť tie predchádzajúce dojmológie, tak asi takto: Na smrti je najhorší strach zo smrti! P. S. Hm, ešte aj ten soundtrack je z nejakého alternatívneho "neverwhere" sveta...(10.7.2007)

Hodne nepríjemný snímok. Tento film je strachom doslova prešpikovaný od začiatku do konca. Strach z bezmocnosti človeka pripútaného na lôžku, po nevydarenej operácii, v neznámom prostredí plného chladu, ktoré ponúka nemocničné prostredie, odkázaného na personál cudzích ľudí, strach o vlastný život, nemožnosť sa dozvedieť čo sa to okolo neho skutočne deje a ku koncu len bezmocné zbožné prianie aby tomu bol koniec. Čím ďalej je evidentnejšie že jeho žena si niečo začala s doktorom, syn si ho natáča na kameru ako keby bol nejakým výnimočným experimentom, dcéra sa pred ním po prebudení bozkáva so svojou kamarátkou, neznámi doktor s čudným menom mu chodí vymieňať infúzie s podozrivou látkou, a pritom na neho dozerá až neuveriteľne anjelská sestrička ktorá cíti potrebu sa o neho postarať pretože si myslí že kôli nej sa dostal do situácii v akej sa nachádza.(6.12.2007)

• - Tony Krantz v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)