Prodloužený víkend

(festivalový název)
  • Austrálie Long Weekend
Thriller / Horor / Mysteriózní
Austrálie, 1978, 92 min

Tento eko-horor pojednává o mladém manželském páru. Peter a Marcia se ocitají po Marciině potratu v krizi. I když si Peter není zcela jistý, jestli bylo dítě jeho, má pořád snahu manželství zachránit. Dostává brilantní nápad. Odjedou kempovat na pláž Outback, kde na míle daleko není žádná civilizace. Když se manželé po mnoha šarvátkách dostanou na určené místo a utáboří se, začnou se dít podivné věci. Okolní příroda a zvířata na ně působí divně a agresivně, a to je teprve začátek. (Chatterer)

ARI50

Na svůj rok slušné a místy mrazivé pro mě herci bylo v pohodě hudba mírně nepříjemná jinak normál, a příběh asi nejlepší ale i přesto všechno co film nabídl ve mě zůstaly jen kousky. Prostředí chválím. ()

ledzepfan

Herecké výkony to sice trochu shazují, ale jinak je to parádní silně atmosférické drama. Můj osobní pocit je takový, že ten obecně ražený enviromentální výklad tohodle filmu je v zásade chybný. Respektive, ty enviromentální prvky nejsou těžištěm filmu a ten je nutné "číst" spíše jako metaforu. Agresivní příroda je tady spíše projekcí silně pocuchaného vztahu, kdy vše okolo je nervní, přehnaně nepřátelské a bublající pod povrchem.. Např. ten zásadní motiv zabité a následně se opakovaně vracející mořské krávy je evidentně symbol společné tíživé viny a dávné chyby, která je možná základem nynějšího rozkladu vztahu. Asi to bude o podstoupeném potratu na začátku vztahu a následné neochotě, nebo nemožnosti mít další dítě- tomu by napovídalo třeba i rozbité vejce.. Samotný konec snad taky nejde brát doslovně jako nějákou akci přírody, ale čistě jako potlačované neshody a frustraci vyhnané až do afektivního konfliktu s tragickým následkem a následnou zacykleností ve vlastním pekle ukončeném sebevraždou... Prostě ten film říká mnohem víc, než, že se dva měšťáci chovali škaredě v přírodě a tak dostali na prdel. ()

TomX2

To, že hlavným "zlom" tu nie je vrah v maske ani divná chiméra, ale príroda je síce pekné a tak sa nedá čudovať, že sa mnohým tento film páči, no ja som s ním mal viacero problémov: Natural horory sa mi vždycky protivia, počínanie hlavných aktérov pre mňa bolo naozaj nepríjemným zážitkom a na záver to najzávažnejšie - zaspával som pritom. Ak je príroda a zvieratá jediná vec, ktorá sa vám na hororovom filme páči, napovedá to, ako zhruba budete tento film zažívať. PS: Psychológia postáv mi prišla náramne hlúpa a som rád, že obaja protagonisti nakoniec umreli. ()

iolaos

neobycejny horrurek... brilantne zvladnuty noise v adrenalinovych scenkach... artisti chovajici se "w mezich".... ale vypasené vorvaně screeming like a crying child, to bylo moc i na mě.. v komparaci s jinymi bush-horrory o nic výš nez prumer....6/10 ()

kaylin

„Prodloužený víkend“ je filmem, který minimálně v Austrálii zaujal, a to natolik, že v roce 2008 došlo ke zremakování filmu. Jasně, ono tam není moc co předělávat, protože snímek je ve své zvláštní tísnivé podivnosti dokonalý už ve své původní podobě. Environmentální horor není pro každého, ale v tomhle provedení funguje velmi dobře a má skvělou bizarní atmosféru, která stojí za zájem. ()

topi

Ve filmu mimo manželského páru hraje hlavní roli australská fauna a flora. A taky její děsivé zvuky a ruchy. Překrásná atmosférická záležitost, ve které vítězí příroda nad člověkem. Plíživá a znepokojivě tísnivá nálada prostupuje filmem už od příjezdu manželů na zdánlivě opuštěné místo v přírodě, až k překvapivému finále. Bezvadnej snímek australské filmařiny, vysoce podpořen krásnou kamerou, která neustále dvojici sleduje z různých úhlů a působí tak, jako by je něco neznámého stále sledovalo. Hudba spojená se všemi těmi zvuky taky pěkně straší. Herečka Briony Behets mě připomíná naši aktérku Jaroslavu Adamovou za mlada. Perfektní a dost vybočující film ze všech žánrových vod. ()

Martin741

Dalsi vyborny australsky horor o tom, ako priroda odpoveda na to, ked chlap zacne v prirode bezdovodne rubat stromy /zive a rastuce, vyschnute a hnilobne sa nepocitaju/ a pre zabavu strielat a smrtelne ranit faunu. No a potom dvojka chlap + zenska musia celit nielen rozpadajucemu sa manzelstvu, ale aj utokom prirody za prapodivnych zvukov a pracudesnych /ale mimoriadne desivych/ ukazov. Pre taketo filmy - Road Games a Long Weekend mylujem australsku kinematografiu. 89 % ()

honajz2

Tak nějak nevím, ale mě se teda remake líbil o dost víc. Tohle sice není vyloženě špatné, ale má to slabou atmosféru, díky které celý ten film na mě působil utahaně. Některé scény se mi tu líbily, pár jich je tu zdařilejších, než v remaku, ale jinak teda pro mě remake vede, protože u toho jsem se dost bál. Poukázal bych třeba na tu scénu, jak se tam ráno objeví kapustňák - zatímco u remaku jsem se z toho málem posral, tady mě to tak nějak nechalo chladným. Možná by mě tohle chytlo víc, kdybych to viděl dřív než remake, ale nejsem si tím úplně jistý. Chybí mi tu nějaká temná hudba, která by tu atmosféru o něco posílala, takhle bez to bylo prostě slabší. Špatný to není, za zhlédnutí to stojí, ale remake je podle mého názoru lepší. U něj jsem se bál, tady ani moc ne. 3* ()

Rodriguez

U mě je původní verze na stejné vlnové délce jako novější remake. Bohužel očekávat od tohoto dílka něco ve velkém stylu? Ani náhodou! Radši si tam pusťte něco jiného a promrhaný čas vyplňte něčím daleko záživnějším. 45% ()

majo25

Zvláštny triler. Miestami má zaujímavú atmosféru i dobré spracovanie. Nie je však dostatočne vysvetlené, prečo sa zvieratá chovajú tak, ako sa chovajú. Práca so zvieratami ani zlá, ani príliš dobrá, taká priemerná, pre istotu je použitý rýchly strih a tma. Postavy sú príliš hašterivé, po chvílke začnú tie ich žabo-myšie vzťahy vadiť a v závere sa naviac chovajú dosť stupídne. Ja som si len prial, aby sa tomu ich sympoš psovi, ktorý za nič nemohol, nič nestalo. Každopádne psycho na slušnej úrovni. ()

Han22

To zas byl horor. Jak už jsem párkrát řekl, nesnáším filmy co "budují atmosféru" tak dlouho, až diváka unudí k smrti. Tady to funguje tak, že hodinu a deset minut sledujeme manželský pár, který vyjede do přírody, aby si zahráli na Válku Roseových. On je naprostý hovado, ona mu zdatně konkuruje a tak se celou dobu hádají, dělají si naschvály a já čekám až něco bude. To něco přijde ve finále a pozor tady budou SPOILERY které spočívá v tom že chlap se deset minut třese hrůzou u ohně a vystřílí si všechny náboje a poté deset minut projíždí a pobíhá lesem jak idiot, aby ho nakonec srazil kamion KONEC SPOILERU. Jestli jsem se měl bát útočícího orla nebo vačice nebo ó hrůzo mrtvého tuleně, tak sorry tvůrci, nevyšlo to. Dvě hvězdičky snad jen za to že to technicky bylo solidně natočené. ()

Eldoth

Skvělý Horor / Thriller s postupně budovanou atmosférou a zajímavou dvojicí v hlavní roli. Posledních 20 - minut bez jediného slova, věty ...jen v doprovodu okolních zvuku divočiny, je parádní ukázkou toho, jak se točí čiré, mrazivé hororové napětí. Remake z r.2008 s Jamesem Caviezelem se mu nemůže v žádném případě rovnat ... ()

aLPaC

Tenhle film nám názorně ukáže, že zahrávat si s přírodou se nemá. Hlavně se k ní nechovat tak, jak to dělala zdejší manželská dvojice. To vás potom také může potkat trest. No rozhodně je to originální, což vždy dokážu ocenit, nicméně znova bych to asi vidět nechtěl. I když mám rád filmy odehrávající se v přírodě a s málo herci, rozvláčné tempo tohoto kousku na mě nezapůsobilo. ()

MickeyStuma

Velmi dobře odvedený psychologický thriller vkusně kombinující low-key, realismus, expresionismus a ekohoror. Hustá atmosféra pohrávající si s obyčejnou lidskou představivostí a strachem se tu dá doslova krájet. Tvůrci se nebáli použít Hitchcockův styl práce s obrazem a reáliemi a tak se sice zdá být tempo pomalejší, ale v rámci budování strachu z neznáma to byla trefa do černého. Příběh páru procházející manželskou krizí toho času na výletu do divočiny ve snaze si vzájemný vztah otužit je ve svém smyslu velice jednoduchý, ale postačil. Rozdílnost charakterů vyprodukuje své opodstatnění v sobě samém i v rámci okolí, které nezůstane bez následků. Méně dialogů dává více prostoru obrazu, který je hlavním tahounem ve vyobrazení izolovaného místa. Film bez vizuálních efektů, dramatické hudby a dnes tolik populárních lekaček a přesto plný napětí. A to se dokonce jedná o jeden z mála snímků, který dokáže v divákovi během sledování i dnes vyvolat skutečný pocit strachu. Myšlenka příběhu je tedy jasně daná. Když někde tábořit, tak u toho nemít bezvýznamný postoj k přírodě. Mohlo by se to vymstít. ()

wito

tento snímok sa určite oplatí dopozerať až do konca. napriek nenápadnému dianiu sa postupne atmosféra nebadane zhutňuje, až.... ()

J.Mayen

Puvodni verze vyborneho Australskeho Long Weekend. Videl jsem obe dve,ale preci jenom tato starsi mi prijde jeste o trochu lepsi, nevim jestli to nebude tim, ze v remaku jsou mi oba herci velmi nesympaticti. Mozna by stalo za to natocit nejakej pokracovani, urcite bych uvital. ()