Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování v čase

Frequently Asked Questions About Time Travel

Scénografie:

Kave Quinn

Kostýmy:

Stephanie Collie

Filmů o cestování v čase je dost (ostatně viz můj deníček), ovšem komedií mezi nimi je jako šafránu. Proto mě mile překvapila tahle vtipná hříčka se třemi pro mě neznámými herci. Kdo by to řekl, že cesta časem vede přes hospodské záchodky... Stopáž 79 minut mi přišla sice poněkud krátká, možná šlo některé motivy více rozvést, ale vše podstatné bylo řečeno a skončilo to v pravý čas...(27.3.2011)

„Jestli ještě někdy budu mít šanci, budu se varovat.“ Já cestuju časem každý den do práce, takže je běžné, že občas potkám sám sebe a nevidím nic zvláštního na tom, že v tom nejsem sám. Nicméně trojice nadšenců, ztracená mezi budoucností, přítomností a záchodem, mne docela dost pobavila. Sice mi připomínalo spíše scénáristické cvičení než film, ale o zábavu postaráno bylo, tak to neřeším.(5.4.2016)

Nerdí nášup, pevně držený scénářem oscarových parametrů, současným britským humorem i trojicí mudrujících geeků, si velmi zručně dělá srandu ze všech klišé ‚time traveling‘ filmů i paralelních světů, aby přitom kladl důraz na vlastní logiku i nelítostnou porci suché zábavy, která musí přijít vhod všem, kterým na barových záchodech někdy nefungoval vysoušeč a po x-tém pivě začali filozofovat nad tím, jaké by to bylo vrátit čas, anebo nahlédnout do budoucnosti. 4 a ½.(30.12.2009)

Milovníci science fiction, britského humoru a teorií o cestování v čase by mohli být nadšení. Já rozhodně jsem. Děj se v podstatě stále motá okolo jedné britské hospůdky. Pivní tlachání je zde ale pozvednuto na naprosto jinou úroveň. Hlášky, co mi uvízly v hlavě a stále se jim musím smát: "Rád si čtu knížky o těhle sračkách (time traveling), ale nechci být v nich." "Dobře, trochu divné, ale vypadá to, že všichni v budoucnosti jsou Američani." "Myslel jsem, že udělá víc, než že nám řekne, abychom se vrátili na hajzl." A pár dalších, je až neuvěřitelné, že se mi vybavují i druhý den po tomto filmovém zážitku. Mimochodem, po dlouhé době musím ocenit opravdu povedený dabing (překlad), hlavně to handrkování o šprt-fantasta.(2.1.2011)

Tak na takovýhle film jsem čekal od Návratu do budoucnosti! V rámci možností je to v podstatě perfektní, protože ač se to nezdá, tak se to celé docela uspokojivě vyřeší. Už prvních pár minut diskuze v hospodě mě totálně nadchlo, a to se pak ještě asi půl hodiny jen stupňovalo! Tohle je perfektní ukázka toho, že na zábavný, zajímavý film není třeba hereckých hvězd a 200 milionový rozpočet, ale především chytrý scénář. Jsem nadšen. Samozřejmě pokud divák nezná rozdíl mezi Star Wars a Star Trek, asi nemá moc cenu, aby se na to díval. PS: Když nad tím bude divák opravdu důkladně přemýlšlet, tak to nakonec přestane dávat smysl, ale kdo by to dělal...(4.10.2009)

• - Ve scéně, kdy Pete (Dean Lennox Kelly) vyjmenovává pravidla cestování v čase, řekne také „Nesmíš šlapat na motýly, čímž odkazuje na příběh „A Sound of Thunder“ od Raye Bradburyho, kde sehrálo zašlápnutí motýla důležitou úlohu. Odkazem na stejný titul by pak mohl být i Cassiin (Anna Faris) přívěsek znázorňující motýla, který má při svém prvním setkání s Rayem (Chris O'Dowd). (mi-ib)

• - Grafika úvodních titulků je cílenou parafrází na filmového Supermana. (curfew77)

• - Ve scéně, kdy má Ray (Chris O'Dowd) říci své vysněné povolání, odpoví "Time Lord". Jde o rasu ze seriálu Pán času (od r. 2005), ve kterém se objevil v epizodě „Shakespearův kodex“ jako William Shakespear Dean Lennox Kelly, který zde hraje Peta. (mi-ib)