Gadkie lebedi

Гадкие лебеди

Ugly Swans

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

Rusko, 2006, 105 min

Děj celkem vystihuje atmosféru knihy, liší se ovšem beznadějným koncem, velmi depresivním, zatímco v knize optimistickým. Z těch možností, co režisér měl, skutečně vytřískal maximum. V podstatě je v tom vidět ruský rukopis přepisů bratří Strugackých, čili atmoška alá Stalker nebo Třetí planeta. :) Nicméně ne tak dlouhé, spíše kompaktnější a více pochopitelné pro běžného, leč poněkud přemýšlivějšího diváka.(8.5.2018)

Dvakrát zemřelí, žijící po smrti boha, hledáme svůj stín v toku iluzí spícího světa. Žijeme ve světě totálních podvrhů, ve světě čísel a přízraků, ve světě, kde všechna slova se vymazala a ztratila smysl. Epocha ignorantů. Epocha nesnesitelné nízkosti existence. Carství banalit, které opěvuje svou vlastní prázdnotu Duch definitivně opustil náš svět. čas se smršťuje. Už není čas. Není prostor. Agónie nebytí. Duch neplodnosti létá nad osiřelou Zemí, odsouzené prožít naprosté osamění. Strach naplňuje duši. Všechno se završilo. Odkryla se poslední tajemství. Vítr z propasti ožehuje náš obličej.(24.6.2014)

Z mojich obľúbených užívateľov, videl film iba jeden, ale ani sa nie je, čo čudovať, pretože hodnotení, je niečo nad sto + samotných komentárov ( ja to volám radšej recenzii ), je aj s mojou - iba 11. Pes zakopaný môže byť aj v tom, že snímok je pomerne málo známy, pretože i ja som sa k nemu dostal, viac - menej, čírou náhodou, keďže odoberám pravidelne jeden nemenovaný filmový časopis, v ktorom bývajú zaujímavé články, a tak sa musím samozrejme poďakovať ich tvorcom, čo ich píšu ( progresívni autori ), a tak som mohol tým pádom naďabiť na vskutku atypický, apokalyptický film, ktorý má veľmi depresívnu atmosféru, lebo tu leje, ako z krhly, k tomu je veľmi čudesná tma, a nie je z toho absolútne žiadneho úniku... ! Otvárací záber, horiaceho lesa, ktorý vidí hlavná postava z vlaku, hovorí sám za seba, a takých scén, je tu viacero ! To radšej treba vidieť, ako napríklad o tom dva krát počuť ! Možno som mohol udeliť aj zaslúženejších 80 %, ale z môjho pohľadu ide o mimoriadne zvláštny film, s obdivuhodným p-o-s-o-l-s-t-v-o-m... , ktorý som pravdepodobne až tak dobre nepochopil. Skúste ho, čo naň poviete ? Upozorňujem, že to nie je pre každého bežného jedinca, čo ľúbi sociálne siete, ktorý by sa v tom geniálne strácal, nadmieru utopil, skrátka perfektne by UTONUL !(29.9.2017)

Taky mi přišlo, že si tvůrci často nevěděli rady, jak to vlastně pojmout. Dramatické momenty mi tady nechyběly, proto dávám plnou. Je to dedramatizované, pulzující, vizuálně naprosto působivé a přesvěčivé. Nic podobného jsem dosud neviděl, alespoň ne takto podané. An jedna strana nemá pravdu. Labuťáci a jimi ovládané děti jsou skvostně oškliví a ušlechtilí, ale naprosto deprivovaní. A lidstvo se chová jako obvykle - všechno vybombardovat. Kdybych chtěl zfilmovat nihilismus, dělal bych to podle této šablony.(1.9.2014)

Hned zkraje se přiznám, že knihu jsem nečetl a proto nemohu porovnávat. Proto se na film dívám jako na normální sci-fi a podle toho taky budu soudit. Rozhodně se jedná jen o sci-fi drama ne o žádný horor. Atmosféra byla vynikající, bohužel děj se místy příliš vlekl a v některých pasážích by si film zasloužil větší hloubku. I díky tomu se film stává místy chaotickým a proto nemůžu hodnotit plným počtem i když by si to námět jistě zasloužil. 77 %(7.7.2011)