• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Velmi příjemné překvapení. Skvělí herci, dobrá akce, zdaleka ne tak blbý scénář, jak se čekalo a především vydatná porce režijních nápadů. Škoda nižšího rozpočtu a tím i nenápadité výpravy a možná až příliš zběsile natočených rvaček. Každopádně sympaticky anarchistická divočina, která se s tím nepáře.(23.6.2008)

Mně je jedno, že náboje zahýbají případně dokážou opsat pěkný kruh a že podobných technických věcí je tady dost a dost, protože Wanted je zatraceně zábavný a plný nádherných akčních scén. Mimochodem, ty metody výuky nového zabijáka mi přišly od začátku podezřelé a nakonec jsem měla pravdu. Vše není tak, jak se zdálo na začátku a sovy nejsou tím, čím se zdají být. Ještě pár takových filmů a Bekmambetov si to zamíří do mé TOP režisérů.(28.6.2008)

„Uvažoval si o našom rozhovore?“ – „Nie.“ Hoci som sa snažil, aby sa mi NOČNÁ HLIADKA hyperaktívneho Rusa Bekmambetova nepáčila, minimálne po audiovizuálnej stránke to bolo mäso za 80%. Komiks WANTED je zhruba o tom istom: po technickej stránke bravúrne a k tomu ťažká akčná, krvavá tonáž a cynické videnie sveta (medziľudské vzťahy, slovník postáv). Tentokrát však nechýba ani atmosféra, ani zaujímavý scenár o (anti?)hrdinoch, ignorujúcich fyzikálne (a iné) zákony. Plus sympatický kasting (najmä James McAvoy, ktorý sa do tohto typu filmu natoľko nehodí, až sa hodí). Mini-revolúcia na poli bullet time, veľká óda na fyzické násilie (za áčkarské peniaze) a po AMERICKEJ KRÁSE a KLUBE BITKÁROV tretia najlepšia výpoveď z pracovného pomeru v dejinách kinematografie.(29.1.2009)

A teraz mám dilemu. Je najsympatickejším tohtoročným letným popcornom Iron Man alebo Wanted? Obidva filmy boli spočiatku spochybňované, ale obidva sú prekvapivo úspešné, pretože presvedčili nielen nadupanými trailermi, ale hlavne svojou kvalitou. Ani jeden z nich nie je dokonalý, každý z nich doslova volá po drahšom a ešte nadupanejšom pokračovaní, ale pritom sú obidva ukrutne zábavné. Iste, Wanted nemá Roberta, ale zato má Timura. A ten sa s tým neserie a servíruje tisíce nápadov a stovky lebečných výbuchov. Drsnosť komiksu Wanted nedosahuje, ale rozhodne to nie je vykastrovaný hollywoodsky kompromis. Ani rázny ťah na bránku ako Matrix, ku ktorému ho nemožno neprirovnať, Wanted nemá, ale akékoľvek zakopnutia v tempe bohato vynahradí vynikajúci záverečný zvrat a ultrabrutálne akčné vyvrcholenie. A je tam Anton Gorodecký a nalieva hlavného hrdinu vodkou. No nemilujte to. ;-)(30.6.2008)

Naprosto giganticka ultra rezba, od zacatku do konce desne adrenalinova zalezitost. Ale poporade. Nebudu tu tvrdit, ze pribeh je zas nejak extra super originalni a slozitej, tajemno okolo Bratrstva je sice fajn, ale je to sfoukly desne rychle, nicmene pribeh je stoprocentne dostacujici, protoze dava prostor pro akci, navic se zdarne vyhne par klise, dokaze i prekvapit a je tu jeden necekanej zvrat a docela originalni konec, kterej zaroven dava prostor pro pripadny pokracovani. No a co se tyce akce, samozrejme hodne nadsazena, misty skoro az do sci-fi (tohle se netyka jen akce, viz treba regeneracni lazne atd.), ale neskutecne cool, naprosto dokonaly napady, krvi a fuck se nesetri a ani jednou me nenapadlo, ze uz jsem to nekde videl. Navic podbarvena naprosto uzasnou hudbou a triky naprosto bezchybny. A do toho vseho padaj paradni hlasky a neni nouze o vtipny momenty, ktery prijemne odlehcujou dej. A kdyz uz si clovek mysli, ze je po paradni akci a bude konec filmu, pride jeste zaverecna giga vyrubavacka. No a co se tyce hercu, Angelina spravne sexy, McAvoy, ackoliv na to nevypadal, spravnej akcni borec a i ostatni dojem nijak nekazi. Ted to podle komentare vypada jak nejvetsi akcni rezba vsech dob, to ale zase ne, svy mouchy film ma. Ze zacatku mi prislo, ze Timur nemuze najit rovnovahu mezi akci a humorem, coz se ale rychle srovnalo, obcas, jak uz jsem psal, je to silne prehnany a takovy maly minus, Angelina tu ma jen jednu kratickou odvaznejsi scenu, kde neni skoro nic videt. Nicmene jedna z nejvetsich akcnich rezeb tohohle roku urcite.(4.7.2008)

• - Ve skutečnosti není možné, aby se automobil značky Lada vyrovnal v rychlosti vlaku Pendolino, jako je tomu ve filmu. (AntiasKing)

• - V závěru filmu je v kanceláři na stěne kóje vidět průhledná jmenovka se jménem J.G. Millar. Jedná se o propojení jmen autorů komiksové předlohy. (Bounded)

• - V ruské verzi je většina viditelných nápisů (včetně letící klávesnice) počítačově nahrazena azbukou. (Karlos80)