• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Adrenalinová jízda od začátku do konce, dobře zahraná, trikově zcela přecpaná a na rozpočet více než dobře odvedená práce. Timur Bekmambetov si moji přízeň získal hlavně Denní Hlídkou a teďka i filmem Wanted. Scéna s žigulíkem mi učarovala spokojený dětský úsměv na tváři, stejně tak detaily v pendolínu, při otevření dveří fotka prezidenta Klause ;-) nebo při rozmlácení klávesnice o tvář kolegy „vychytávka“ s rozhozenými písmeny, které za letu složí nápis FUCK YOU ;-) jedna z největších akčních jízd, na které jsem byl v kině. 8+/10*(9.7.2008)

Zpočátku Wanted asociuje Matrix, ať už dynamickou úvodní akcí popírající fyzikální zákony (řekl bych, že nejlepší v celém filmu, měla na mě až euforický účinek jako jízda sporťáku po stěně vysokopodlažního baráku v Denní hlídce), hrdinovým paběrkováním v kancelářské kóji a jeho verbováním. Pak už se Bekmambetův snímek vydává svou cestou, ačkoliv hrdina musí projít specifickým tréninkem a je podroben mentorskému dohledu smyslné Angeliny. Už dopředu bylo jasné, že hlavní atrakcí vedle Jolie bude frenetický Bekmambetův vizuální styl. Ve Wanted se i přes zachování svých trademarků vcelku mírnil a snad jen s výjimkou části závěrečné akce se akční scény nezvrhávájí v nepřehledný výbušný chaos. Ale i tak platí, že pokud se vám líbilo zpracování obou Hlídek, problém tu mít nebudete. Jen škoda, že po úvodním náhulu už další akce nevzbuzují takový "wow" dojem (subjektivní, jestliže vás nadchnou vzduchem rotující sporťáky a do propasti padající vlaky) a kolize obloukem letících kulek se nepravděpodobně opakují. Příběh, stylizace, postavy, vše je podřízeno jednoduché komiksové adaptaci, zbytečné hledat tu více. A ačkoliv jsem od filmu možná čekal větší "nářezovost", uspokojil mě. Jen bych měl další drobnou výtku k anachronickému využití příslušníka socialistického vozového parku během moravské mise. Zaplaťpánbu za to Pendolino. 7/10(23.6.2008)

Paráda, akční film jak se patří s nápaditou a cool akcí, s výborným obsazením a se stylovou hudbou. Čekal jsem scénaristickou křeč, kde především půjde o akční scény, ale opak je pravdou a je radost zjistit, že k tomuto skvostu kralují i dialogy s příběhem. Už od začátku má film dobré tempo a co říci o závěru? No paráda, takovou akční jízdu jsem si přál z hlouby duše. Poslední věta před koncem mě zavedla k zamyšlení... ehm. Mé hodnocení velmi silné 4 hvězdičky... S jistotou tvrdím, že nikdy nepojedu pendolínem...(28.6.2008)

Timur Bekmambetov předvádí další ze svých extrémních jízd, v kterých se nechává občas inspirovat známými filmy (Fight club) a přidává doušek ruské schopnosti udělat z několik prášku na praní a Jaru několik lahví kvalitní Vodky. Neskutečné se stává reálné. Od střílení na kapotě auta za jízdy až po skákání z mrakodrapu. Vše je tu jiné, hezčí a zajímavější. Film se snaží nezastavit a i v pomalejších okamžicích volí zajímavou vizuální stránku. Například James McAvoy a jeho vztah k tlusté nadřízené je dokonale zpracován díky bušícímu srdci a obrazu. Tohle všechno stejně píšou ostatní a klady vynáší do nebes, tak přejdu k tomu opravdu zajímavému. Přehnanost jde ruku v ruce s potřebným vzhledem. Tohle má vypadat skvěle, ok tak to uděláme úplně šíleně a ono to vyjde. Kvůli tomu Timur občas u mě způsobil záchvat smíchu na místech, kam nepatřil (viz pohled Freemana na konci). Několik momentů také působí nejen krutě vtipné, ale i zahořkle špatně a chybně (viz. Angelina a Pendolino?). Tento film mě prostě nedokázal natolik strhnout, abych nedokázal ignorovat některé nesmyslnosti. Přesto je to velmi výživný akční snímek, který je dělaný pro všechny hardcore fanoušky akce, triků a miliardy šílených a stále se opakujících efektů. Prostě extrémní film, na který možná většina diváků nebyla připravena. Kdo neviděl Hlídky bude ještě více překvapen tímto režijním zázrakem ze země vodky.(6.8.2008)

To, že je Timur Bekmambetov mistr na akční scény, se mu upřít nedá. Když se člověk vžije do toho, co mu naservíroval, tak nezbývá, než s úžasem jen hltat každou vteřinu a říkat si: Sakra, jak ho tohle vůbec mohlo napadnout? Ale všeho moc škodí a i mistr tesař se někdy utne a nebylo by od věci se někdy řídit heslem: Méně je někdy více. V tomhle případě by to v nějaké akční scéně alespoň na dvě vteřinky pomohlo, mě i ty dvě vteřinky dokáží celkem zkazit dojem, ne úplně, ale zprůměruje mi ji to a už to stačí .. James je úžasnej, páni, v každé roli je tak jinej .. jinej a přitom je tam pořád ta jeho rozkošnost, své role se ujal nadmíru úžasně, pro mě nejlíp ze všech. Co se mi na tomhle snímku příběhově líbilo nejvíc, tak to byla komplet promyšlená hromadná (sebe)vražda. Nejtrapnější scéna? Nahá Angelina vycházející z lázně, tohle lákání diváků opravdu nemusím a pokud to nebyla dublérka jako obvykle u ní na nahotu, tak musím říct, že její zadek se mi na ní líbí nejmíň, za to opravdu sexy mi přišla ve scéně, kdy Jamese bila .. :)) Sečteno, podtrženo - kolem tohodle filmu se vytvořil až moc velký humbuk na to, aby mě opravdu posadil na prdel .. snad jen mě popostrčil k tomu se jít zase tetovat, oproti Angelině jsem úplně holá .. :)))) Vtip.(8.8.2008)

• - Ve skutečnosti není možné, aby se automobil značky Lada vyrovnal v rychlosti vlaku Pendolino, jako je tomu ve filmu. (AntiasKing)

• - Pro scény uvnitř Pendolina byla vytvořena přesná kopie vagónu, umístěná ve studiích na Barrandově, a celá soustava se mohla naklánět pro věrohodnost scén. (hunty)

• - Angelina Jolie (Fox) bola v marci 2007 do filmu obsadená po tom, čo scenárista Dean Georgaris prepísal scenár tak, aby jej bola rola na mieru. (Greenpeacak)