• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Timur a jeho parta to teda v Holywúdú rozjeli ve velkým stajlu. Produkce panu rejžovi naservírovala slušná herecká esa na stříbrném podnose a taky k nim přibalila pěknou kupu speciálních efektů, prskavek, čmoudíků (nezaměňovat se žádnou ze zde žijících menšin!) a fireworksů. Tim(ur) se odvázal, místy snad až příliš a výsledkem je velkoformátová taškařice, kde se z kancelářského kašpara stane po pár dnech permanentního rozbíjení jeho vlastní huby poslední akční hrdina, vedle nějž si i Jet Li může závistí akorát tak narovnat oči. Třešinkama na dortu je rychloozdravovna (kde za půl hodiny vyléčí i opruzeniny na zadku) a střelba do zatáčky. Jako komiksová adaptace by to snad bylo i na 4 hvězdičky, ale takhle to vypadá skoro jako až nechtěná parodie sebe sama. Nicméně jsa dneska smířlivě naladěn, uděluji Bekmambetovi (fakt je tohle jeho pravé jméno?) milost a dostává slušných 60%.(13.3.2015)

Tak tohle byla neskutečná jízda! Ještě nikdo snad nenatočil originálnější, šílenější, (dů)vtipnější akční záběry/scény než mistr magor Bekmambetov (někdo tu snad brečí "a co Matrix?? :´( " - pche, Matrix je pro děcka). Člověk si při nich říká, že hloubějc se do sedačky zarvat už prostě nejde - ale postupně zjišťuje, že to byl kec a že budou mít uklízeči práci nejen s jeho vytlačenou siluetou, nýbrž i s tím, co tam zanechá jeho povolený svěrač, pakliže se nebude vážně moooc ovládat. Jediný kaz na filmu je ten, že jeho děj by se dal graficky jednoduše znázornit jako "U" - začátek neskutečnej, střed plný více či méně směšných, patetických dialogů/scén (a pár nesrovnalostí, které se ale dají odpustit), závěr neskutečnej. Nikdo z herců mi kupodivu nevadil a naopak modroočko je ve své roli naprosto skvostný a vychrtlá Angelina zas krásně nekompromisní. A ta hudba! Celkově je tohle jeden z mála filmů, po jejichž skončení se divák bude dožadovat okamžitého opakování jak feťák své dávky. P.S.: Na Wanted koukat zásadně v (domácim) kině & za střízliva (viďte, Pane) .......... Mimochodem, docela by mě zajímalo, kam až bude Bekmambetov schopen zajít příště, když mají jeho ujetiny takhle vzestupnou tendenci - nerada bych, aby mi tentokrát oči z důlků vypadly doslova... a nebo ráda?(27.6.2008)

Dopustil jsem se dvou chyb, než to do mě Bekmambetov v kině našil. Příliš vysoká očekávání (to jsem byl ke snímku nejdříve velmi skeptický) a nevědomost, že film je komiksovým zpracováním. Od samého počátku jsem ho (narozdíl od tvůrců) bral příliš vážně. Mé "zhnusení" dosáhlo se závěrečným výstupem Angie Jolie. Vidím to tak na 70, čtvrtou hvězdu přeci jen přidávám, za song NIN a za našeho pana prezidenta...(17.7.2008)

Wanted posouvá hranice akčních scén (nikoliv akčního filmu) o řád výše. Akce, kamera to je o co tu jde ... naprostá špička a bomba. Plus perfektní nápady, vtip (z klávesnice jsem nechápal), perfektní vývoj hlavního hrdiny, prostě bomba v oblasti oddechových akčňáků moderní doby. Bohužel herectví, které (ne)předvedla jak Angelina, tak Morgan Freeman je až překvapivě prkenné a slabé, ale prostě jim to odpustím. V kině jako celek opravdu špička.(25.8.2008)

Zatiaľ čo pri filmových adaptáciách Lukjanenkových Hliadok ma réžijný štýl Timura Bekmambetova samoúčelným vizuálnym besnením skôr odvádzal od komplikovaného a nie veľmi stráviteľne podaného príbehu, pri svojom prvom americkom pokuse sa mohol vyblázniť bez najmenších problémov. Wanted totiž našťastie nie je komplikované fantasy ale čistokrvný akčný film, v ktorom preštylizovaný vizuál s matrixovskými vychytávkami často popierajúcimi fyzikálne zákony, slúži ako pevná súčasť po väčšinu času priamočiaro nalinkovaného príbehu. Adaptácia komiksu o hrdinovi, ktorý nájde uplatnenie ako chladnokrvý a nemorálny superzabijak, snáď preto ani lepšieho režiséra, ako tohto ruského diabla dostať nemohla. Herecky veľmi zaujímavá a mimoriadna zábavná ultradrsná jazda od samého začiatku až do záverečných titulkov. Vďaka za ňu, Timur.(3.8.2008)

• - Tetování draka na zádech Angeliny Jolie (Fox) je pravé a Wanted je první film, ve kterém je ukázala. (AntiasKing)

• - Režisér Timur Bekmambetov už pred premiérou plánoval sequel, aj keď tvorca komiksu Mark Millar poprel, že napíše pokračovanie. (Mihail123)

• - V ruské verzi je většina viditelných nápisů (včetně letící klávesnice) počítačově nahrazena azbukou. (Karlos80)