• Německo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Po nějakém čase jsem se rozhodl navštívit multikino za účelem vymytí mozku pořádně nářezovým akčňákem se všemi líbivými rekvizitami co jich jen na světě je. Kdo mě zná, ten ví, že na chroustání čehokoliv u filmu nevěřím, ale tentokrát jsem si koupil nachos. A bohužel musím říct, že ty nezdravé křupavé věci mě místy těšily víc než to, co se dělo na plátně. Nemám absolutně problém se zakřivením dráhy střely nebo skákáním po mrakodrapech, jen mě to prostě nevtáhlo dost na to, abych si například neříkal, co lidí muselo dost hnusnou smrtí zařvat v tom klenotu Českých Drah. A že celá ta situace byla fakt prča, těmi velehorami a mnohakilometrovými soutěskami Wanted v ohledu českých reálií překonalo i xXx, a to je co říct:) Nicméně narozdíl od Tylera si nemyslím, že by tahle letní vypalovačka byla nějak průměrný film, to ne. Je to dost zábavy najednou na to, abych si za nějakou dobu sehnal DVDčko a čistě pro odreagování se na některé kousky čas od času mrknul znova. Přece jenom McAvoyovo nadšení z toho, že někomu může konečně nakopat prdel, je až NEZDRAVĚ nakažlivé a životního optimismu není nikdy dost;) A navíc nemůžu neobdivovat ten jeho jako z políčka comicsu obkreslený výraz, když ve zpomaleném záběru se slovy "I am sorry" na rtech posílá střešním okýnkem olověný pozdrav pro film zcela nedůležitému hnusákovi. Ono takových záběrů, které nejde označit jinak než jako vymazlenost těžkého kalibru se v těch 110 minutách najde slušné množství. Možná, že tohle je to správné místo, abych Dannymu z Podfukářů alias Marcu Warrenovi pogratuloval k moc hezké vedlejší roli a mooooooc ošklivému konci:) Dost jsem přemýšlel jak vhodně popsat tu největší a nejlepší carnage scénu, ale Tyler to prostě napsal tak, že to nemá smysl řešit jinak - vymazat, to je to nejvýstižnější slovo pro to, co se těm hodně, hodně, hodně maníkům během těch několika hodně, hodně, hodně málo desítek vteřin stane. Nechci Bekmambetovův první hollywoodský počin zbytečně hanět, a ani by to ode mě nebylo fér, protože i když v mé lize stylových akčňáků je stále na špici Equilibrium, nelituju ani koruny a ani minuty, kterou mě Wanted stál. 70% PS: Alternative opening s Třískou a (vůbec mi to nejde z huby, ale holt to jinak nejde) Šimůnkem je naprostá klasa, měl být ve filmu ponechán jako úvod před použitou vstupní mrakodrapovou přestřelkou. Vřele doporučuju si to na netu najít. PPS: Jen velmi málo trailerů mělo tak nářezovou muziku jako ten na Wanted (Groove Addict - Drift).(8.7.2008)

• gudaulin

Wanted je jako obří lesklá bublina, která poutá pozornost a funguje jako pouťová atrakce, jenže její životnost je strašně krátká a nezůstává po ní nic hodnotného. Efektní akční scény nemůžou zastřít, že myšlenkově je film strašně plytký a nevytváří žádný funkční fantasy svět, který by diváka pohltil. O to víc pak vyniknou hlouposti typu zahýbajících kulek nebo superzabijáků skákajících z jednoho mrakodrapu na druhý. Ne, že by se v současné kinematografii zejména to druhé v hojné míře nevyskytovalo, ale tady je všechno podřízené vizuálu a akci, takže ve výsledku se to u mě míjí účinkem. Celkový dojem: 15 %. Je to přesně ten druh akčního filmu, který mě velkým obloukem míjí a v praxi spíš vadí, protože obrovské množství energie a finančních prostředků by se dalo ve filmové branži využít smysluplněji...(25.3.2011)

Bekmambetov pokračuje v Hollywoodu tam, kde to v Rusku zabalil. Dějové ‚nic‘ jenom láskyplně zabalil do nařvaného vizuálního obalu, kde místo stuhy použil áčková herecká esa. Morgan mentoruje na setrvačník (nemyšleno zle), Angelina po dlouhé době opět svůdně špulí rty a James směle ukazuje vstupenku do klubu herecké elity své generace. Té anarchie jsem tam zas až tolik nepochytil (zajímal by mě komiks) a to poměřování sil s Matrixem mi od některých taky přijde docela scestné. Přesto rozhodně palce nahoru s tím, že jedno DVD by měl obdržet i Len Wiseman, aby viděl, jak se točí ‚over the top‘ akce, aniž by to zákonitě muselo vypadat hloupě. 4 a ½.(10.8.2008)

Žiguli držící krok s Pendolinem? Teď nevím, jestli je to ostuda pro ČD, nebo velké vítězství konstruktérů z Togliatty.. Širokou ruskou duší pojatá, americkými penězi zaplacená a o něco méně fantaskní mutace Matrixu, bezostyšně loupící nejen ve vodách Klubu rváčů a přitom (alespoň mně) poskytující podobný myšlenkový přesah jako snímek Fandy, ó Fandy. Z tkalcovského stavu osudu vyjelo plátno s jménem Timur Bekmambetov a mám jisté obavy, že za pár let průjmem i nedostatkem toaletního papíru trpící Hollywood si ho vezme sebou na toaletu.. Fascinují mě někteří zdejší mužští uživatelé, kteří nazývají Jolie kostlivcem, vychrtlinou apod. a přitom kdyby na nich v ložnici párkrát "zachrastila kostmi", tak mají jazyk venku jak Fantozzi při sledování večerní erotiky a druhý den hned ráno běží vyřizovat adopci afrického chlapečka..(19.11.2009)

Timur a jeho parta to teda v Holywúdú rozjeli ve velkým stajlu. Produkce panu rejžovi naservírovala slušná herecká esa na stříbrném podnose a taky k nim přibalila pěknou kupu speciálních efektů, prskavek, čmoudíků (nezaměňovat se žádnou ze zde žijících menšin!) a fireworksů. Tim(ur) se odvázal, místy snad až příliš a výsledkem je velkoformátová taškařice, kde se z kancelářského kašpara stane po pár dnech permanentního rozbíjení jeho vlastní huby poslední akční hrdina, vedle nějž si i Jet Li může závistí akorát tak narovnat oči. Třešinkama na dortu je rychloozdravovna (kde za půl hodiny vyléčí i opruzeniny na zadku) a střelba do zatáčky. Jako komiksová adaptace by to snad bylo i na 4 hvězdičky, ale takhle to vypadá skoro jako až nechtěná parodie sebe sama. Nicméně jsa dneska smířlivě naladěn, uděluji Bekmambetovi (fakt je tohle jeho pravé jméno?) milost a dostává slušných 60%.(13.3.2015)

• - James McAvoy považuje roli Wesleyho za fyzicky nejnáročnější, jakou doposud hrál. (Toxic...)

• - Film je natočený podle stejnojmenného komiksu od Marka Millara a J.G. Jonese. U nás "Wanted" vydalo pod názvem "Mrtvý nebo živý" nakladatelství Crew. (Valsadora)

• - Jména předpokládaných obětí šifruje stav osudu Bratrstva Tkalců v ASCII kódu. (Aelita)