• Německo

• Nizozemsko

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2008, 110 min

Scénář: Michael Brandt, Derek Haas, Chris Morgan .. Pussy pussy ____ Wanted je excelentní, šíleně-zábavný, folklórní comics. Kam se hrabe (nebo bude hrabat) většina letošních souputníků o trůn krále sezóny - protože spolu s geniálně progresivním Speed Racer se jedná o doposud nejlepší kino film a jen stěží budou hledat v obdobném žánru konkurenci. Samozřejmě, scénář by šel poměrně snadno kritizovat, protože má své slabé chvilky a skrývá mnohé nesrovnalosti, jenže nejedná se o nic zásadního, navíc vizualizace a tempo podání smívá prakticky veškeré neduhy a ve výsledku vše napsané působí takřka omamně. Zejména proto, že Timur Bekmambetov má kapsu i rukávy plné neotřelých nápadů, kdy znamenitá akční složka děje v jeho podání bere dech a jakákoliv slova kritiky. Něco tak geniálně promyšleného a podaného jsem v kině nezažil již hodně dlouho a zvláště závěrečné inferno je totální orgastická jízda. Ale takových okamžiků blaženosti nabízí film hned několik! Mnohému ještě pomáhá přesně zvolená agresivní hudba. Navíc, když zrovna „zahálí“ akce tak nastupuje cynické glosování hrdinovy situace a k tomu spousta vypečených vtípků, které se místy pokouší o strhání bránice (a to zejména závod žigulika s Pendolinem, Václav Klaus na plakátě, spiklenecká Morava atpod.). Výborné je taktéž herecké obsazení, kterému ikonicky a zcela suverénně vévodí James McAvoy v životní roli a nenechá se zastínit ani ideálním mentorem Morgan Freeman, kterého doplňuje (ač to po několika jejích průserech ne moc rád říkám) taktéž výborná, konečně charismatická a zřejmě také v nejlepší roli obsazená Angelina Jolie. ____ Nejspíš už je z předešlých řádků zcela evidentní, jak mne snímek Wanted uhranul. Trailer jsem viděl jen ten obyčejný v kině, když Angelina natáčela v Praze, šklebil jsem se nad bulvárním povykem, původní comics se mi do ruky nedostal a ani ty ruské Hlídky jsem si předtím nestihl dát - a asi o to větší bylo nakonec finální překvapení ba extatický zážitek z výsledného díla, které si nebere servítky, mete divákům do tváře anarchii se štiplavým sociálním komentářem a především skvěle baví slovem i obrazem. Když připočtu vcelku originální průběh a zajímavý zvrat ke konci s neotřelým vyústěním, nemám prostě důvod k rozpakům nad plným hvězdičkovým hodnocením. ____ Škoda, že "Ruský večer" nezakončila sborná postupem do finále fotbalového EURO. Hned bych z hospody vyběhl do ulic a sborově to s nimi slavil… ___ A co jste do hajzlu udělali vy? __ 100%. ___ ☼ FILM ROKU(26.6.2008)

Naprosto giganticka ultra rezba, od zacatku do konce desne adrenalinova zalezitost. Ale poporade. Nebudu tu tvrdit, ze pribeh je zas nejak extra super originalni a slozitej, tajemno okolo Bratrstva je sice fajn, ale je to sfoukly desne rychle, nicmene pribeh je stoprocentne dostacujici, protoze dava prostor pro akci, navic se zdarne vyhne par klise, dokaze i prekvapit a je tu jeden necekanej zvrat a docela originalni konec, kterej zaroven dava prostor pro pripadny pokracovani. No a co se tyce akce, samozrejme hodne nadsazena, misty skoro az do sci-fi (tohle se netyka jen akce, viz treba regeneracni lazne atd.), ale neskutecne cool, naprosto dokonaly napady, krvi a fuck se nesetri a ani jednou me nenapadlo, ze uz jsem to nekde videl. Navic podbarvena naprosto uzasnou hudbou a triky naprosto bezchybny. A do toho vseho padaj paradni hlasky a neni nouze o vtipny momenty, ktery prijemne odlehcujou dej. A kdyz uz si clovek mysli, ze je po paradni akci a bude konec filmu, pride jeste zaverecna giga vyrubavacka. No a co se tyce hercu, Angelina spravne sexy, McAvoy, ackoliv na to nevypadal, spravnej akcni borec a i ostatni dojem nijak nekazi. Ted to podle komentare vypada jak nejvetsi akcni rezba vsech dob, to ale zase ne, svy mouchy film ma. Ze zacatku mi prislo, ze Timur nemuze najit rovnovahu mezi akci a humorem, coz se ale rychle srovnalo, obcas, jak uz jsem psal, je to silne prehnany a takovy maly minus, Angelina tu ma jen jednu kratickou odvaznejsi scenu, kde neni skoro nic videt. Nicmene jedna z nejvetsich akcnich rezeb tohohle roku urcite.(4.7.2008)

"...OR SHOOT THIS MOTHERFUCKER..." Takhle se rozkopávají dveře do Hollywoodu. Bekmambetov nafasoval štědrých 75 mega, Morgana Freemana, Angelinu Jolie a nezfilmovatelný komiks a obratem dodal brutální a cool akční jízdu se sektářským podtextem (která ignoruje superhrdinský háv předlohy, ale zachovává jejího zlého ducha) napěchovanou přestřelenými scenáristickými a vizuálními nápady, mrtvolami a vybuchujícími krysami, s fuckujícím Freemanem navrch. Opravdová výhra je pak McAvoy, který si ukrutně dává sklíčenou kancelářskou krysu transformující se do vysmátého megacool zabijáka. Obsazení kvalitního herce do hlavní role béčkového akčňáku filmu zásadně pomáhá podobně jako obsazení schindlerovského Neesona do konkurenčních 96 HODIN.(26.6.2008)

tak tenhle film ohodnotit mi dává hodně zabrat.. nevím jestli ho mám brát jako úplnou hovadinu.. nebo považovat za skvělé dílko.. vidím to asi tak.. že akční krimi thriller to není.. ale jako fantasy akční kriminální komedie je perfektní.. možná z toho nejsem tak nadšená, protože po traileru jsem se na to strašně těšila.. a když se těším.. většinou jsem zklamaná.. ale já zase nejsem až tolik zklamaná :) já jsem se u toho bavila.. možná by jsem neměla.. ale co :) přišlo mi to jako pěkná pohádka pro dospělé :) měla jsem v plánu dát 4* ale zatím dám jen 3.. nechám to uležet.. a za nějaký čas juknu znova.. na první dojem se nemá dávat :)(17.5.2009)

Je to pořádně přitažený za pyje. Akce je místy zbytečně přehnaná (vzájemné srážení kulek není cool) a celý se to tváří hrozně drsně. Příběh s tkalcema je neuvěřitelně debilní, ale ke konci to začne bejt aspoň pořádná jízda. Přestřelka v sídle bratrstva je nejlepší z celýho filmu, právě protože tam nejsou ty přehnaný věci, jako kulky co lítaj obloukem atd. McAvoy je dobrej, ale bez Angeliny by ten film vůbec nemohl existovat. Sekne jí to a tu drsňačku jí věříte. Není to vyloženě špatný film, ale pro mě další důvod proč nemít rád Timura Bekmambetova.(28.6.2008)

• - V ruské verzi je většina viditelných nápisů (včetně letící klávesnice) počítačově nahrazena azbukou. (Karlos80)

• - Ve většině akčních scén se herci nenechali zastoupit kaskadéry. (Toxic...)

• - Ve scéně, kdy vlak přijíždí na žižkovské nádraží, hlášení nádražního rozhlasu není v češtině ale v rumunštině. (sator)