Repo: Genetická opera!

Repo! The Genetic Opera

Repo: Genetická opera!

Horor / Muzikál / Sci-Fi / Komedie

USA, 2008, 98 min

GET UP! GET UP! GET UP! EV´RYBODY, EV´RYBODY! Myslím, že ´sem právě dostal svůj nejhezčí vánoční dárek! Bizarní, perverzní, úchylně-zábavné, fetišistické vizuální orgie v nové taškařici Darrena Lynn Bousmana. Nádherné podobenství, podbarvené emo a ghotic stylem, omocněné úžasnou rockovou árií, dolazené občasnými splatter scénkami, comicsovou stylizací a cool laciným tv lookem. Ona lacinost vlastně krásně doprovazí celý příběh, z tmavého světa, kde právě opera slouží jako komunikační kanál a masivní reklamní kampaň pro transplantace a plastickou chirurgii. No není to geniální? Nad tím vším se tyčí milující démon Paul Sorvino, coby diktátor Rotti Largo a jeho pošahané děti. Co se písní týče, takhle nadšený ´sem naposledy byl, když ´sem poprvé poslouchal Hammillovo libreto The Fall of the House of Usher. Úchvatné texty, neuvěřitelný drive. Mnoho vody uplynulo, co ´sem naposledy slyšel Anthonyho Heada zpívat a jeho Legal Assassin je prostě balzám na uši. A navíc coby Repo je vysloveně boží. Taky Alex Vega nám vyrostla v pořádný (zpívající) kus. Skvělá je i postava Terrance Zdunich, graverobbera/vypravěče, doteď mi v hlavě zní 21st Century Cure a Zydrate Anatomy a potom Blind Meg Sarah Brightmen, to je kapitola sama pro sebe. Při jejím Chase the Morning a hlavně Chromaggia následovaným fantastickým vyústění mi běham až mráz po zádech. Bousman si našel čas i pořádně si zablbnout - Seventeen (jako bych viděl Anyanku a její králíčky z Once More With Feelings) a když se samotném závěru rozeznělo I Didn´t Know I´d Love You So Much, do očí mi hrkly slzy nadšení. Takhle bych se mohl rozplývat donekonečna. A že se slova nerýmují? O to je pak příjemnější vědět, že to všechno funguje. Nemám co řešit. Film roku! KULT! REMEMBER WHO YOU ARE. I´M THE NIGHT SURGEON!(24.11.2008)

Nakonec vcelku solidní. Zpracování sice televizní (obraz skoro 4:3), a hudba obzvlášť ze začátku abslutně bez rýmu i hudby, s postupem času ale začnou vyplouvat na povrch slušně napsané postavy a čím dál tím zajímavějš hudební čísla. Herci jsou solidní, škoda jen totální rozhráranosti, co se stylizace týče.(23.11.2008)

Myslím si že REPO je pro klasického českého nevzdělaného a příliš upjatého diváka kina moc velkým osustem a že v Česku nenabere ani 30 000 diváků. Ale pro mě, jako pro člověka, který má nakoukáno věci jako Nekromantik, Beggoten nebo Rocky Horror Picture Show (RHPS) je REPO zase moc krotkou záležitostí. Toho srovnání s RHPS se nevyhneme. Ostatně ono snad ani jiná záměrně braková hororová opera či muzikál neexistuje. REPO má zajímavý námět a ruku v ruce s perfektní vizualní stránkou snímku dává naději na exkluzivní gotický nářez. Jenže režiser Bousman neměl dost velký koule na to aby ukázal opravd pořádný masakr a aby si REPO získal status kultovky mezi fajnšmekry. Je to načančaný film, ale hodně neosobitý a prázný. Navíc zrovna tomuto by look špinavosti hodně slušel. ale celkově my zvrhlíci :-) buďme rádi že aspoň čeští distributoři měli koule na to ho dát do běžných kin i když vědeli že ostrouhají. Nudit se u Genetické opery moc nebudete a paris Hilton s odpadávajícím obličejem je k sežrání.(22.11.2008)

Opera, která zkultovněla pomalu dřív, než ji kdo vůbec viděl a která je propagována jako něco kontroverzního a nevídaného, je nakonec těžce konzervativní a trendy v tom nejhorším slova smyslu. Kritika kapitalistického zřízení, kde jsou lidé ovládáni a manipulováni médii a nadnárodními společnostmi a v níž se pracuje s mediálními obrazy představitelů jednotlivých rolí, se nakonec uchýlí k tradicionalistickému vyzdvihování rodinných hodnot a schopnosti odpoutat se od geneticky chybných předpokladů zděděných po rodičích. Ani formálně se nesetkáváme s ničím, co by bylo jakkoliv převratné či alespoň umně uchopené, protože na Grand Guignol je zde málo (a málo šokujícího nebo zábavného) gore a splatteru, komiksové vložky a metalo-punkově-gotické písně jsou vhodné pro emo a gotické pseudoalternativní citlivky a celkově mám z REPO: GENETICKÉ OPERY dojem pozérského a manýristického, trochu inteligentnějšího produktu pro někoho, kdo má přehled a je schopen kritického názoru a opovrhuje módními záležitostmi typu STMÍVÁNÍ. Z tohohle sága (plakátovost postav a slabý děj neomluví fakt, že je nám film vyprávěn "hrobníkem" čtoucím informace z noviny) nebude a pokud chcete opravdu bezútěsné, maloměšťáky popuzující a formálně výjimečné, z hlediska autorovy tvorby netradičně uchopené dílo, šáhněte raději po SWEENEY TODDOVI. Ten má alespoň vizi, vyprávění funguje jako dobře promazaný stroj a operní uchopení funguje a nepůsobí lacině. 7/10 za Anthonyho Heada. P.S. 14. díl 12. řady SOUTH PARKU vystihuje můj názor na REPO: GENETICKOU OPERU. Opravdu nedovedu být nadšený z toho, že Bousman "zbogartoval" něčí styl a na místo toho, aby se lišil a nechtěl být módní (=gothic), je ukázkovým příkladem vampirea.(22.11.2008)

• SLOTH

v u.s.a. nesmi videt ve filmu jedine prso pak je ten film nerpistupny do p.g. 15 a tohle jim jiste nevadi vzdyt co je na tom ze se tam rezou tela vypadavaji vnitrnosti hlavne ze to nezasahne nase puritanske smysleni. tohle bylo strasny! kombinace priznivcu EMO s GOTHIKAMA nebo jak se jim rika bylo to opravdu nerpijatelne pisnicky herci vsehcno. jedine za co je hvezdicka je svetr repomana(1.2.2009)

• - Vo filme odznie 58 pesničiek. (Greenpeacak)

• - Darren Lynn Bousman původně natočil desetiminutovou adaptaci divadelní hry, aby přesvědčil filmové společnosti pro natočení celovečerního filmu. V tomto kraťasu si Heather (původní jméno Amber) zahrála Shawnee Smith, která s Bousmanem spolupracovala už při natáčení Saw 2 a Saw 3. (Tom Riddle)

• - Skladba "I Didn't Know I'd Love You So Much" bola pôvodne uspávanka akú skladateľ Darren Smith zvykol spievať svojmu synovi. (dwdb)