Repo: Genetická opera!

Repo! The Genetic Opera

Repo: Genetická opera!

Horor / Muzikál / Sci-Fi / Komedie

USA, 2008, 98 min

Opera, která zkultovněla pomalu dřív, než ji kdo vůbec viděl a která je propagována jako něco kontroverzního a nevídaného, je nakonec těžce konzervativní a trendy v tom nejhorším slova smyslu. Kritika kapitalistického zřízení, kde jsou lidé ovládáni a manipulováni médii a nadnárodními společnostmi a v níž se pracuje s mediálními obrazy představitelů jednotlivých rolí, se nakonec uchýlí k tradicionalistickému vyzdvihování rodinných hodnot a schopnosti odpoutat se od geneticky chybných předpokladů zděděných po rodičích. Ani formálně se nesetkáváme s ničím, co by bylo jakkoliv převratné či alespoň umně uchopené, protože na Grand Guignol je zde málo (a málo šokujícího nebo zábavného) gore a splatteru, komiksové vložky a metalo-punkově-gotické písně jsou vhodné pro emo a gotické pseudoalternativní citlivky a celkově mám z REPO: GENETICKÉ OPERY dojem pozérského a manýristického, trochu inteligentnějšího produktu pro někoho, kdo má přehled a je schopen kritického názoru a opovrhuje módními záležitostmi typu STMÍVÁNÍ. Z tohohle sága (plakátovost postav a slabý děj neomluví fakt, že je nám film vyprávěn "hrobníkem" čtoucím informace z noviny) nebude a pokud chcete opravdu bezútěsné, maloměšťáky popuzující a formálně výjimečné, z hlediska autorovy tvorby netradičně uchopené dílo, šáhněte raději po SWEENEY TODDOVI. Ten má alespoň vizi, vyprávění funguje jako dobře promazaný stroj a operní uchopení funguje a nepůsobí lacině. 7/10 za Anthonyho Heada. P.S. 14. díl 12. řady SOUTH PARKU vystihuje můj názor na REPO: GENETICKOU OPERU. Opravdu nedovedu být nadšený z toho, že Bousman "zbogartoval" něčí styl a na místo toho, aby se lišil a nechtěl být módní (=gothic), je ukázkovým příkladem vampirea.(22.11.2008)

Kurva to byla uchylarna. Nicmene Bousman ukazal, ze ma na vic, nez jen na Saw. Pribeh je fajnovej, sice se tu resi typicky veci o rodine, spolecnosti atd., ale cely je to vymysleny paradne, sice jednoduchy, ale tady je v jednoduchosti sila. Herecky obsazeni je taky paradni, Head je jako Jekyll a Hyde, Sorvino jako velkej sef dostatecne charismatickej a jeho tri deticky v podani Hilton, Moseleyho a Ogrea jsou spravny uchylaci. Pak tu je naprosto perfektni vizualni sranka, solidni triky a s brutalitou se tu nesetri, takze se tu zvesela zabiji a kucha a ma to paradni atmosferu. No a pak tu je jeden problem, pro muzikal zasadni - pisnicky. Pokud se zrovna jedna skutecne o pisnicku, tak je vetsinou paradni, i kdyz nejaka vylozene kulervouci tu asi neni, i kdyz treba ta ve skladisti organu byla libova. Problem je, ze ciste pisnicek tu moc neni, vetsinou tu jsou zpivany dialogy a to je kamen urazu. Nechapu, proc by obcas nemohli normalne mluvit, takle je to obcas takovy desne nuceny a kolikrat se to nerymuje a vypada to divne. Navic ani herci si s tim kolikrat neumi poradit, obcas se jim huby hejbou trochu jinak a kdo vi, jestli to zpivaly oni, i kdyz je fakt, ze vetsina zpiva celkem dobre. A taky by film moh bejt kratsi, stominutova delka je krapet moc a zaver na jevisti uz je krapet natahovanej. Ale i pres tech par minusu sem se u filmu pekne bavil.(23.1.2009)

Nakonec vcelku solidní. Zpracování sice televizní (obraz skoro 4:3), a hudba obzvlášť ze začátku abslutně bez rýmu i hudby, s postupem času ale začnou vyplouvat na povrch slušně napsané postavy a čím dál tím zajímavějš hudební čísla. Herci jsou solidní, škoda jen totální rozhráranosti, co se stylizace týče.(23.11.2008)

Věřím, že autor se inspiroval tím krátkometrážním snímkem, ve kterém dívka začne menstruovat a poté leží v náručí dosti odpudivého tlusťocha a saje mu mléko z prsa .. bohužel si nevzpomenu na název, ale tenhle krátkometrážní kousek jako by byl natáhnut na 98 minut a je z toho Repo! Perverzní, ty plynové masky a latex pro mě značí přesně ten sexuologický typ, který by mě nevzrušoval ani kdybych na sex čekala celý život, ale je to pro mě vizuálně i námětově látka opravdu zajímavá a hltám ji .. trošku mě zarazil obraz - dokáži si živě představit, že režisér chtěl vizuální a úchylnou podívanou, která bude skvěle podtrhována hudbou, ale postprodukce se trošku nepodařila? No, to je fuk, je to tak jiné a tak poutavé pro mě, už tím námětem, úchylnými postavami nebo celkově obdobím a prostředím, ve kterém se to odehrává, že jsem na to měla náladu a vychutnala si to tak, jak režisér chtěl. Bohužel ale na vyšší hodnocení to u mě není ..(1.2.2009)

Nejrozporuplnější film poslední doby. Stejně jednoduše se dá nenávidět jako milovat, stačí aby vás oslovil a už vás po celou dobu nepustí. Čekal jsem vizuální šílenství, dostal jsem ještě více v bizardním balení. Je s podivem, co dokáží někteří režiséři udělat s 8,5 miliony dolarů... Styl, tempo, herci, hudba... To vše dokázalo do sebe zapadnout a snad poprvé od doby Moulin Rouge mě položit. Nebudu lhát, mám rád velmi stylové filmy, zde krom gothic/punk/apod je také cítit Blade Runner a určitě by se dalo hledat dále. Příjemně i oslovil komiks, který diváka provádí příběhem a doplňuje ho. Bohužel Repo dojede na vkus diváků, protože jen stěží splňuje představy masy chodící do kina na klasické a snad i "obyčejné" filmy, kterým prostě Repo není. Šílené a výjimečné zároveň. Mimo to herci jsou vynikající do svých rolí ať je to Paris nebo fantasticky vypadající a zpívající Sarah Brightman nebo Anthony Head. Hodně podivný muzikál, který osloví opravdu málo lidí, ale za to se pro ně stane modlou a dokonalým dílem. PS:tento komentář neberte jako doporučení, ale spíše jako varování:) " ALL YOU NEED IS SURGERY!"(28.1.2009)

• - Postavy Heather Sweet a Lucci Largo z původní hry byly do filmu přejmenovány na Amber Sweet a Luigi Largo. (Tom Riddle)

• - Rozpočet filmu byl pouhých 8,5 milionů dolarů. (duklak2)

• - Při cestě podzemím kvůli množství pochodní témeř herečce Alexe Vega vzplály vlasy. (Ruuzha)