Nouzový východ

Núdzový východ

• Nizozemsko

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2008, 119 min

Sam Mendes nám ukazuje, že i bez tuny digitálních efektů, pouze s použitím jasného slunečního svitu se po krásné Americké kráse a zatraceně efektní Cesty do zatracení může stále honosit přívlastkem krále estetiky, neboť jeho nový a nikterak nouzový počin Nouzový východ doslova září... Ještě více než forma však na obrazovce září fantastické herecké duo Winslet + DiCaprio, jejichž ztvárnění rolí je maximálně procítěné a uvěřitelné. První polovina Revolutionary Road sice není zrovna revoluční a v porovnání s tou druhou o chloupek méně dynamická, ale čím víc se blíží film ke konci, tím je poutavější a zajímavější. Avšak to úplně nejzajímavější je pravdivé zachycení specifického životního stádia, touhy po změně a zároveň strachu z ní... Kvalitní, komorní psychologické drama. 8/10(29.12.2008)

Když se na to člověk podívá s trochu odstupem,zjistí,že neshlédl nic zvláštního-a v tom to je. Je to vlastně obyčejný příběh dvou obyčejných nešťastných lidí,ve kterých se navíc leckdo najde. A o to nejspíš jde. Nejedná se o žádnou slátaninu,kde byste kroutili očima nad těžko uvěřitelným příběhem,tady jde konečně o normální problémy normálního člověka.Je to sice jednoznačné plus,ale brzo si už z Revolutionary Road budete pamatovat sotva ten konec. Každopádně Kate a Leo jsou spolu úžasní a navíc opravdoví profesionálové, když dokázali důvěryhodně sehrát manželskou dvojici přesto,že jsou nejlepší přátelé. A i když to není taková bomba jako v Titanicu,zase nám skvěle zahráli drama a perfektně doplňovali jeden druhého.(I když popravdě DiCapria nijak nemusím)(18.3.2011)

O člověku a jeho schopnosti vycházet s druhými. Zvláště s těmi, se kterými je každý den. Většina příběhů končí svatbou, ve skutečnosti právě jí to největší drama začíná. Každodenní koloběh, dělat "atraktivní" práci (ten záběr kravaťáků na nádraží, huh), budovat rodinné hnízdo, předstírat zájem o hromadu plků. Největší životní prohra je neupřímnost k sobě samému. Neříkat, že něco chci, ale že to "chci pro tebe". Ale je to schopnost zraňovat druhé, ve které jsme my lidé dokonalí. Bourat cizí svět, představu o vlastní důležitosti, nedopřát druhému pocit, že pro mě něco znamená. A vím, že žena je v tomhle boji silnější, protože pro vítězství je spíše schopna přejít hranici, za níž už je sebezničení. Tak jako tady, v hodně surovém závěru. Jedna z památných myšlenek filmu: "nechtěl bych být tím dítětem." Dítě nenávisti, jaká je to cesta k citovému deprivantství.(9.2.2009)

Strhující partnerské drama o tom, zda to zazdít či nezazdít, o dvou lidech a jejich snaze vymanit se ze stereotypu, do kterého ani jeden nechtěl zaplout - ale chtějí z něj oba ve skutečnosti vyplout, jsou ochotni vzdát se toho ’prázdného bezduševna’? Nebylo by hezké zařídit si život dle svých původních snů a představ? Film o dvou lidech a jejich společném (ne)štěstí, který se dotýká i mých velkých obav do budoucna. A ještě jedna věc - ač byl výtečný jak Leo, tak Kate, nejvíc na mě zapůsobil blázen Michael Shannon! Ten charakter, i jak skvěle to zahrál.(17.11.2010)

Vážený cestující, omlouváme se za komplikace, ale kvůli špatnému počasí musíme nouzově přistát, prosíme o klid, všechno bude v pořádku. Po přistání použijte "Nouzový východ" uprostřed letedla. Po zlepšení situace budeme pokračovat v letu. Děkujeme za pochopení! ** jak jednoduché může se zdát. Ale jde toto hlášení využít i v životě, v manželství?? Jak mnozí by si přáli, bohužel život není jednoduchý. Z krásné pohádky se stává stereotyp a je jen na nás, jak se mu postavíme. Život se má žít a né jen přežívat. Kate a Leo se tady postarali o příběh, který každý z nás určitě zná, ať už ho žijeme, nebo jsme o něm slyšeli. Co dál?? Můj ortel?? Závěrečných 10minut mě vyřídily a vnukly malé poselství: "Změň svůj osud!" :)(26.7.2009)