Nouzový východ

Revolutionary Road

Núdzový východ

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2008, 119 min

Mendes se zase pustil do jakési kritiky amerického života na předměstí, ale výšin Americké krásy nedosáhl. Leonardo DiCaprio zase výtečný, Kate Winslet jako hysterka, co neví, co vlastně chce, rovněž. Přesto Nouzovému východu chybí něco víc, co by člověka, když už vážil dalekou cestu do kina, posadilo na prdel. A nestačí ani rozhárané vztahy obou hlavních představitelů či magor ve skvělém podání Michaela Shannona.(11.5.2009)

Já nevím, proč se na ty filmy o vztazích vlastně dívám... Jo, už vím! Abych o tom jednou mohla napsat a všechno to zesměšnit. Tak krutě, nekompromisně zesměšnit, až z toho budou kritikové šílet radostí a já budu brečet v koutě, jak jsem krutá a nekompromisní a nikdo mě nemá rád. Ou jé, už se těším. Abych pravdu řekla, už jsem s tím psaním začala. A pro ty z vás, koho by zajímalo, co to má SAKRA společného s Nouzovým východem... Inu, znamená to, že film je zřejmě velmi inspirující, mysl odemykající, necudné myšlenky podněcující, ale zároveň velmi křehký, uzavřený, komplikovaný a vůbec všeobecně filmovatý. Jo, a taky bych měla ještě dodat, že samotný film mě ani nijak zvlášť nebavil, jen mám v sobě něco, co se touží dostat ven.(15.8.2010)

Jedenkrát se spolu potkali a vznikl z toho nejvýdělečnější film na světě, podruhé se podobně vysoká meta určitě opakovat nebude, ale kvalitou se rozhodně taky šetřit nebude. A to můžou děkovat především jim dvoum a samotnému režisérovi, který prostě a jednoduše špatné filmy točit neumí i když u tohodle mě popravdě zas tolik nepřekvapil. Sice má po psychologické stránce Nouzový východ hodně solidní příběh, ale to je tak to jediné, čím dokáže zaujmout, plus samozřejmě herecké výkony. Leo ukazuje, že točit umí, a od té doby, kdy se skutečně rozjel zkouší úplně všecko a zatím se mu to všecko na sto procent daří. Drsňák, gangster, letec, celebrita nebo špión. Všecko mu jde na plno, stejně jako v tomto filmu "věrný" a "milující" manžel. Určitě to za to stojí vidět, ale víckrát se do toho nepohrnu, což je možná také problém psychologických filmů, ale určitě to plno lidem má co nabídnout, já mám tedy radši na plátně cokoliv jiného než vztahy, i když i tady to na mě dokázalo zapůsobit, což dokazuje to, že se film opravdu povedl.(8.4.2009)

Mendes umí všem vztahovým optimistům předepsat léky, ale tentokrát jsem od něj dostal jedny opravdu hořké. Haytheho scénář totiž bez zaváhání řeže do všeho, čeho se může člověk u manželství bát a vyvolává lehkou beznaděj, svou výpovědní hodnotou daleko překonávající běžné "vztahově poučné" pokusy. Ten, kdo mi do hlavy nalil tohle poznání, je ale hlavně Leonardo DiCaprio, který svou zoufalost snad ani nehraje a každý vypjatější moment je v jeho podání fascinujícím koncertem. Vyčítám tak asi jenom postavu duševně nemocného Johna, který vždycky všechno pojmenuje trefně a až obludně zraňujícím způsobem. Takový člověk by totiž letěl ze dveří po dvou větách klidně i se svými ohleduplnými rodiči. Hlavně kvůli jeho příliš účelové postavě tedy nakonec k nejvyššímu hodnocení nesáhnu, ale příběh z Revolutionary Road ve mně zůstane napořád. Po takto antigradačním a přitom absolutním konci to ani jinak nejde.(1.2.2010)

Trochu jsem měl obavy, jak ten přeslazenej páreček z Titaniku bude do týhle Americký krásy z 50. let pasovat. Obavy byly zbytečný. Leonardo DiCaprio obstál celkem se ctí a Kate Winslet byla podle mě výborná. Příběhy o frustraci ze zkurvený práce, kterou nesnášíte, z nudnýho stereotypu každodenního života a touze to změnit mam rád, protože mam pro takový téma pochopení. Filmu bych vytknul, že se zejména v první polovině dost vleče a já se chvílema nudil. Navíc se přímo nabízí srovnání s Americkou krásou a ta je podle mě minimálně o tu 1 hvězdičku lepší. Nicméně Mendes na mě udělal dobrej dojem, takže se teď na jeho tvorbu zaměřim.(22.1.2010)

• - Nouzový východ, v originále Revolutionary Road, je adaptací stejnojmenného slavného románu amerického prozaika Richarda Yatese, který časopis Time zařadil mezi stovku nejlepších anglických knížek dvacátého století. „Lidská tragédie spočívá v tom, že ať se jakkoliv snažíme, nakonec zůstáváme vždycky sami,“ shrnul základní téma svého příběhu autor předlohy. Nápad na filmovou podobu knihy vznikl záhy po jejím vydání v roce 1962, ale nakonec to trvalo přes 45 let. „To čekání určitě to stálo zato. Výjimečný příběh potřebuje výjimečné tvůrce a představitele – a ty, myslím, máme,“ říká jeden z producentů Scott Rudin. [Zdroj: Bonton] (POMO)

• - Režisér Todd Field plánoval natočit Nouzový východ po dokončení filmu V ložnici, ale dal přednost dramatu Jako malé děti, kde hráli matku a syna také Kate Winslet a Ty Simpkins. (FilmFan24)

• - Do role Franka Wheelera (Leonardo DiCaprio) byl zvažován Matt Damon. (Nathanielmon)