Nouzový východ

Revolutionary Road

Núdzový východ

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 2008, 119 min

Když se na to člověk podívá s trochu odstupem,zjistí,že neshlédl nic zvláštního-a v tom to je. Je to vlastně obyčejný příběh dvou obyčejných nešťastných lidí,ve kterých se navíc leckdo najde. A o to nejspíš jde. Nejedná se o žádnou slátaninu,kde byste kroutili očima nad těžko uvěřitelným příběhem,tady jde konečně o normální problémy normálního člověka.Je to sice jednoznačné plus,ale brzo si už z Revolutionary Road budete pamatovat sotva ten konec. Každopádně Kate a Leo jsou spolu úžasní a navíc opravdoví profesionálové, když dokázali důvěryhodně sehrát manželskou dvojici přesto,že jsou nejlepší přátelé. A i když to není taková bomba jako v Titanicu,zase nám skvěle zahráli drama a perfektně doplňovali jeden druhého.(I když popravdě DiCapria nijak nemusím)(18.3.2011)

Trochu jsem měl obavy, jak ten přeslazenej páreček z Titaniku bude do týhle Americký krásy z 50. let pasovat. Obavy byly zbytečný. Leonardo DiCaprio obstál celkem se ctí a Kate Winslet byla podle mě výborná. Příběhy o frustraci ze zkurvený práce, kterou nesnášíte, z nudnýho stereotypu každodenního života a touze to změnit mam rád, protože mam pro takový téma pochopení. Filmu bych vytknul, že se zejména v první polovině dost vleče a já se chvílema nudil. Navíc se přímo nabízí srovnání s Americkou krásou a ta je podle mě minimálně o tu 1 hvězdičku lepší. Nicméně Mendes na mě udělal dobrej dojem, takže se teď na jeho tvorbu zaměřim.(22.1.2010)

Intimní partnerská výpověď, která lidskou bytost rozebere až do nejhlubšího nitra, kde je vše tak citlivé, tak dráždivé a osobní, že se člověk snaží uniknout... Hledá nouzový východ z beznadějné prázdnoty. Oba to ví. Oba se ocitají na jedné lodi, která se zmítá v bouři nespokojenosti a Eiffelovka se v dáli tyčí jako maják naděje. Maják, který se zdá být na dosah a současně nepřekonatelně daleko. Rozhodnout se je snadné, učinit tak je těžší. Pustit se do neznáma a vzdát se vybudované jistoty, byť ubíjející, je počin hodný silných osobností. Frank a April však pomalu přicházejí o vnitřní sílu, nemohou se o sebe opřít a jejich společná vize šťastné budoucnosti se pomalu rozpouští v mlze. Osobitá výjimečnost jako stmelující prvek, který je svedl dohromady, se jeví jako iluze a upadá do rovin iracionálna, z plánů je jen vzpomínka jako zašlá fotografie už neexistujících lidí... Pokrytecká hra na normální lidi, které všichni tleskají... všichni až na toho, kdo přichází z psychiatrické léčebny a nerozumí uměle vytvořené společenské morálce, bezostyšně nazývá věci pravými jmény. Sam Mendes opět zabodoval a svým komorním dramatem mi vyrazil dech. Duo Kate Winslet a Leonardo DiCaprio je excelentní, opravdu nezapomenutelný herecký koncert.(13.2.2009)

Ani zbytečně přechytralé, ani satiricky hravé - prostě trefné do puntíku. Skvělá kamera i hudba, herecké výkony neuvěřitelné, film v momentech úchvatný, ale jako celek příliš "prvoplánově mendesovský" (drámo, drámo, drámo a pak "tichá" scéna, která jako by šla proti času a všechno to rozlouskne - viděno v Americké kráse i Road to Perdition!), což mu brání zalézt úplně pod kůži.(3.1.2009)

Já nevím, proč se na ty filmy o vztazích vlastně dívám... Jo, už vím! Abych o tom jednou mohla napsat a všechno to zesměšnit. Tak krutě, nekompromisně zesměšnit, až z toho budou kritikové šílet radostí a já budu brečet v koutě, jak jsem krutá a nekompromisní a nikdo mě nemá rád. Ou jé, už se těším. Abych pravdu řekla, už jsem s tím psaním začala. A pro ty z vás, koho by zajímalo, co to má SAKRA společného s Nouzovým východem... Inu, znamená to, že film je zřejmě velmi inspirující, mysl odemykající, necudné myšlenky podněcující, ale zároveň velmi křehký, uzavřený, komplikovaný a vůbec všeobecně filmovatý. Jo, a taky bych měla ještě dodat, že samotný film mě ani nijak zvlášť nebavil, jen mám v sobě něco, co se touží dostat ven.(15.8.2010)

• - Dej filmu sa odohráva v roku 1955. (Insomnia)

• - Práva na zfilmování knihy byla zakoupena v roce 1967. (HellFire)

• - V závěrečných titulcích je věnování "Pro Miu a Joea - For Mia and Joe". Mia je dcera Kate Winslet z prvního manželství s Jimem Threapletonem. Joe je syn Kate Winslet a režiséra Sama Mendese. (FilmFan24)