Vo veľkomeste zavládne panika, chaos a zúfalstvo. Bez zjavných príčin začnú totiž obyvatelia slepnúť. Vláda okamžite zasiahne všetkých "infikovaných" izoluje v opustenom komplexe bývalej psychiatrickej liečebne s nevyhovujúcimi podmienkami. Slepých pribúda a vznikajú getá, ktorú však už čoskoro preplnené. Samozrejme, že zúfalú situáciu slepcov využívajú kriminálne živly, ktoré ich okrádajú aj o úbohé prídely jedla. Manželka lekára, ktorý oslepol ako jeden z prvých, má veľkú výhodu v tom, že hoci je izolovaná s ostatnými, vidí. Rozhodne sa to však zatajiť a spolu so siedmimi neznámymi vytvorí akúsi rodinu, ktorá sa pokúsi utiecť. Ale ako sa však bezbranná skupina ubráni pred pouličnými gangmi ťažkých kriminálnikov, ktorí už len završujú skazu ľudstva? (oficiální text distributora)

PDcz

2** body Máme asi nějaké těžké období a nějak nás filmy nemůžou oslovit. [X] Minus 1* bod Nebo se nemůžeme trefit do naše vkusu.. ale jaký on vlastně je? Divný? :-) tož... za co, že to odebíráme body? Když už je to o slepotě.. přišlo mi divné jak pořád na sebe koukali, já nevím, nemáme v okolí nikoho takového, ale prostě mi přišlo, že kdybych nevěděl, že mají být slepí, tak to fakt podle nich netipnul. [X] Minus 1* bod Přišel mi divný postoj lidí "venku". Nehledat řešení? Nepátrat po příčinách u pacienta 0, kterého měli? Také se mohl film dostat víc ven z karantény, ukázat lidi venku, jak reaguje společnost jako celek, ne 3 slepá oddělení..[X] Minus 1* bod Scénář jako celek mi přišel slabší. Takový nedotažený. Možná kdyby nechali po celý film na pozadí děje komentář "slepého jednookého černocha" jako vyprávění.. takhle to byla jen jako snaha o sociální průzkum a chuť ukázat lidi z jejich špatné stránky, ale tak nějak nedotaženě, nepoutavě.. asi no [X] Budiž světlo.. teda raději ne ()

merigieren

Docela chytře udělaný film, na začátku si projdeme nenásilně seznámení se s postavami, z nichž se časem vyklubou i vůdci. Bílá barva v obraze naznačuje pohled oslepnuvších, vypadá celkem přirozeně. Chování státu a logika uzavřeného sanatoria, kde klidně mohli být lékaři v maskách, nebudu kritizovat. Asi by to autorům zhatilo plány, i když by to bylo logické, dopravovali je tam taky v maskách a nic se jim nestalo. Aby si udrželi pozornost i těch méně oddaných diváků, každých 20 minut přihodí i nějaký vtípek, cž je příjemné a občas to mou pozornost oživilo. Když je konečně zavřou do sanatoria, začne platit přísloví: Jednooký mezi slepými králem, v našem případě slepec s pomocnicí :-) Projdeme si shledáním, podrážděností i nesmyslným pomočením se, to děcko bylo dost starý na to, aby si kalhoty sundalo. Každopádně lidé přibývají, odpadky také, okolní svět se hroutí. Zde odlehčí situaci japonským párečkem a písničkou z rádia, lidi nejsou přece tak zlí :-) Snaha hrát si na spasitele a řídit racionálně celý systém naráží na odpor jedné skupiny. Dík které začíná být film o něco napínavější. Predátor se vždycky v uzavřené skupince najde :-) Jak tam asi propašoval pistoli. Každopádně obsadil zdroj jídla a chtěl vydělávat, dokonce bych mu věřil, že byl tak hloupý a nechápal bezvýznamnost majetku ve společnosti, která ho není schopná upotřebit. Jídla je málo, vůdce je rozladěn ze své neschopnosti, odhání manželku a zasexuje si s neznámou v jídelně, tady mi asi něco uniklo... Každopádně bylo jasný, že to jeho žena uvidí a kupodivu to s ní nijak nehlo. Když došly cennosti, má fantazie taky došla a chtíč mě docela překvapil, je zvláštní, že ta skupinka vzbouřenců mezi sebou žádné ženy neměla (otázka normálního rozdělení), každopádně pro mě zajímavé překvapení, poprvé dojde k zneužití a průzkumu, podruhé k útoku nůžkami a smrt vůdce. Pak se problémy vyřeší samy požárem, stráže venku také nejsou, nic nám nebrání se projít městem. Tu slepotu sem obyvatelstvu moc nevěřil, pohybovali se docela normálně. Spíš sem se těšil na konec, který přišel a potěšil. ()

Ben Nevis

Film má umělecké ambice, ale dlouhé záběry na bílou nebo černou obrazovku k požitku z dívání nestačí. Film se soustředí na psychologickou rovinu, přičemž hlavní hrdinka je svatá a příliš odpouštějící. Normální člověk kroutí nad jejím chováním hlavou. Postapokalyptické velké město vypadá jako čtvrť, kde už nějakou dobu žijí nepřízpůsobiví spoluobčané - čekala bych větší zkázu, než jenom odpadky na ulici. Třeba ve Flashforwardu stačily dvě minuty lidské absence na to, aby hořely mrakodrapy. ()

Wolvie

Úžasně realistická sonda do našeho světa stiženého slepotou.Meirelles umí úžasně navodit atmosféru,značně mu pomáhají výborní herci a je jen škoda nedomrlejší druhé půlky,která film připravuje o nejvyšší hodnocení.Přesto skvělá práce a velké překvapení.Fernando by měl točit častěji. ()

Páně

Fernando Meirelles se pustil na hodně tenký led. Však díky jeho nespornému talentu je slepota nakonec přeci jen snesitelná, neboť obsahuje mnoho silných scén. Nejslabší mi kupodivu přišla v některých chvílích, kde se ten psychosociální rozměr filmu začínal propadat do přepálených momentů. Což se dělo v míře hojné tedy především v onom hnusném izolačním zařízení. Chápu snahu o maximální míru šokujícího pohledu na soužití určté společnosti lidí v určité situaci, ale něco bylo už moc. Naopak závěr patří mezi silnější momenty. Přičtu-li si tradičně dobrou Meirellesovskou vizuální stránku, je to nakonec docela slušné. ()

agassi68

Videl som to po filme Social Network a bohužiaľ efekt bol taký istý ako keď po farebnom televízore pozeráte na čiernobiely. Viem, o čo sa režisér snažil, no napiek skvelému hereckému obsadeniu z toho vyšla nedochutená kaša. Však už len to, že vidím, ma medzi nevidiacimi robí kráľom a nenechám sa vydierať tak dlho partou slepých úžerníkov.. ()

GOREGASM

Fernando Meirelles netočí tuctové ani obyčejné filmy, protože je opravdu talentovaným tvůrcem a jeho témata pitvají hloubku lidského bytí až na kost. Slepota může a také na mě chvíli působila trochu odtažitě, nakonec jde ale jen o dokonalou pavučinu emocí a zoufalosti, ze které se obtížně uniká. Právě ten pocit zoufalství­ je ve filmu tak silný a intenzivní­, že musí­m dát za 90%. Happy end akceptován. ()

F.Sucre

Nečekal jsem takové maso! Zprvu, jsem vlastně čekal typické béčko o epidemii, co šíří slepotu. Ano, tu "obyčejnou" slepotu. Ale bez zraku se vlastně může na Světě dít cokoliv. COKOLIV. Tohle se povedlo. ()

MickeyStuma

Depresivní a místy temný snímek o náhlém oslepnutí všeho lidstva. Jakýsi postkatastrofický příběh o zoufalství a beznaději, jehož původ nějak nebyl vysvětlen. Ani to, že jedna žena, jako snad jediná neoslepla, což je mi opravdu vskutku záhada. Psychologie postav je značně jednotvárná a bez jakéhokoliv kroku vřed. Ono je to vůbec celé takové uměle natahované, což je dost na škodu. Místy přichází nuda a šeď. Tempo si drží, stejně tak i atmosféru, jenže je to nějak málo. Málo na to, aby to náhodného diváka nějak zaujalo. A jak slepota přišla, tak zase odešla a život jde dál. Hmmm... ()

Xatrix

Zdatně odvedený film, který převádí Den Trifidů na plátna kin. Zajímavá kamera, hra s ostrostí a atmosféra apokalyptické vize. Bohužel scénář v některých chvílích dostává logiku do kolen. Snímek totiž ve snaze přinést do vínku větší emotivnost zcela zbytečně kašle na chování hlavní postavy. Dobrých deset minut jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, jak zmíněná postava může zůstat netečná, aby pak provedla katarzi celé scény, když už o nic nejde... 6/10 ()

jofffo1

A> "Nepotrebujem vedieť ako vyzeráš." B> "Ako sa potom spoznáme?" A> "Poznám tvoju povahu aj bez mena...a to je naša pravá podstata, nemám pravdu?" ()

ZsuZska

Docela komorně natočený zajímavý příběh. Asi by se dalo i věřit, že pokud by lidé oslepli, dělo by se zrovna toto. Film mi připadá jako by byl natočen tak před 30 lety, což je pro mě plus. Žádné zbytečné hollywoodksé akce.. jen čistě a efektivně natočeno a podáno. Výborná kamera a hudba skvěle doplňující atmosféru. Jen ten konec mohl být o několik desítek minut dříve. ()

Utero

Výborný film. Vizuální stránka je opravdu skvělá, vše je udělané tak nějak do bíla. Kamera a střih také nemají chybu. Scény odehrávající se v karanténě byli místy opravdu šokující, ale rozhodně se nesnažili kýčovitě zaujmout, ale naopak doopravdy viděsit a taky, že děsí. Konec si musíte tak nějak domyslet, ono vymyslet k tomuto tématu dobrý konec asi určitě nebyla hračka a tvůrce co to napsal to rozhodně špatně nevymyslel...Celkově je to opravdu psycho nad kterým se určitě každý zamyslí a po kterém se aspon trochu budete bát zavřít oči. Zatím dávám 4 hvězdy, ale podle mě by si film rozhodně zasloužil lepší hodnocení než má tady na csfd. ()

Skleni

Musím byť velmi kritický čo sa týka obrazovej interpretácie tohoto knižného diela. Silná tématika bielej a takmer žiadne obrazové vysvetlenie situácie ma dosť sklamalo. ak k tomu pripočítame takmer žiadnu náväznosť medzi rozličnými pasážami vo filme a absenciu rozprávača, ktorého silu som precítil až na záver, tak je tento film pre mňa len ďalším omylom. očakával som silnú psychologickú drámu položenú na metaforickom vyobrazení sveta a na veľa otázkach a odpovediach. No dočkal som... akurát tak bieleho ticha. 34% ()

Blaogranas

Na jednu stranu zajímavý nápad, na druhou stranu šíleně nepropracované, plné otazníků. Divák se určitě nenudí, ale nějaký do paměti se vryjící zážitek taky nepřijde. ()

Kingjiri

Místy to mělo dobrou atmosféru, jenomže byl ústřední (a velmi zajímavý) námět slepoty uchopen způsobem, který nemám moc rád. Tvůrci se tu totiž ani neobtěžovali s vysvětlením, odkud se nemoc vzala a proč jí nebyla Julianne Moore postižena. Navíc mě víc bavila podstatně kratší část, co se odehrávala ve městě, než část v podivnym zařízení, ve kterém navíc vláda držela zdejší hrdiny nesmyslně dlouho. Ještě musim zmínit divnou hudbu, která se mi do snímku vůbec nehodila. Dost mě mrzí nevyužitý potenciál hlavní myšlenky, který vyústil jen v průměrnou podívanou na jedno shlédnutí. ()

tranquill

Námět výborný, psychologické zpracování rozhodně nevadí, postapokalyptická atmosféra také skvělá, proč ale, proboha, to nepřirozené chování? ()

gazogazo odpad!

Nejtěžší odpad!!!! Začátek slibnej a pak přesně ta mrdka jako treba doomsday nebo mlha!!! Prostě zmar a klišé ()

Gardenboy

Výborná snímka, ktorá má trošku viac prepálenú stopáž ako by sa hodilo. Na sile jej to však neuberá, problém je možno v tom, že to chce vzliadnuť viac krát. A osobne - koniec filmu je na dlhu dobu asi najsilnejšňim spasením ake som zažil, hneď po scéne kde došlo k asi najväčšiemu obratu vo filme (nebudem spojlerovať). K piatim však predsa len niečo chýba, avšak sa to rozhodne zaradí medzi filmové klenoty roku 2008 ... len či to tak zoberie aj mainstreamové publikum pre ktoré je tu predsalen trochu menej a trochu slabších súst :). A keď to už tu niekto porovnával s Happening, tak síce som Happening nevidel, ale sklamaním tento film rozhodne nie je .. .tak si spravte obraz. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zachraňte agenta Ryana!

Zachraňte agenta Ryana!

29.01.2008

Tak zní nařízení studia Paramount, které se rozhodlo vzkřísit sérii špionážních thrillerů inspirovaných bestsellery Toma Clancyho. Není se čemu divit. Agent Jack Ryan se dočkal solidního komerčního… (více)