Slávna komédia francúzskeho klasika Moliéra predstavuje dramatickú postavu nekompromisného Alcesta, ktorý sa pre svoju priamosť stáva spoločensky neprijateľným v prostredí, kde pokrytectvo a lichôtky patria k "dobrým mravom". Vtipne veršované dialógy, plné bystrých postrehov o stále aktuálnych ľudských neduhoch, humorné situácie a majstrovská irónia hry umožnili protagonistovi a jeho spoluhráčom naplno rozvinúť schopnosť diváka kultivovane sa zabaviť. (oficiální text distributora)

troufalka

Moliere má jednu výhodu - nezestárne. A skoro se nedá pokazit. Viděla jsem jeho kusy v provedení od ochotníků a vždycky to fungovalo. Dobře napsaný scénář nezapadne, i když je zahraný třeba jen průměrně. V případě provedení z roku 1981 jde spíš o záznam divadelního představení ( i když bez diváků) což působí trochu kuriózně. Divadlo bez diváků vychází tak nějak naprázdno, k televizní inscenaci by se zase víc hodil nějaký hudební podkres, komornější scéna, živější kamera. Velká scéna umožnuje hlavně polocelek a polodetail, příliš statická kamera využívá převážně přiblížení a neumožňuje švenk, chybí tak obrazová pestrost. Proti hereckému obsazení ani provedení nelze mít námitek. Přesto tento Mizantrop působí vhledem k dříve zmiňovanému tak nějak sterilně, odtažitě. Pouze odolný divák si dokáže vzít z tohoto divadla/nedivadla to podstatné. Ale v 80 letech byl únik ke klasikům celkem běžným doplňkem televizní tvorby a zdařilým únikem před cenzurou. ()

Autogram

Nie je to môj štýl, preto o to viac musím oceniť, ako ma táto inscenácia vo veršoch zaujala. Moje uznanie má hlavne Vojtech Mihálik, ktorý dielo prebásnil a Kňažko s Valentovou, ktorí predviedli skvelý výkon. Množstvo večne platných myšlienok a názorov od čias Moliéra nezostarlo a tak má táto insecnácia stále čo povedať. Nekompromisná úprimnosť nie je vítaná ani dnes, a keďže ju aj mne často vyčítajú, dokazal som s hlavnou postavou veľmi sympatizovať. –––– Kto túži vynútiť si umravnenie sveta, je blázon, ktorý niekde v tramtárii lieta. ()

nascendi

Uvedomujem si, že poznať Moliérovho Lakomca, Mizantropa a Tartuffa by malo patriť k všeobecnému vzdelaniu kultúrneho človeka. Uvedomujem si tiež, že v roku 1981 vybral Pavol Haspra do svojej televíznej inscenácie Mizantropa hercov patriacich k vtedajšej slovenskej špičke. Ale ani uvedené dve uvedomenia nestačili na to, aby sa táto inscenácia stretla u mňa so záujmom a priaznivou odozvou. Dve hviezdičky dávam dielam, o ktorých si myslím, že nemuseli a nemali byť nakrútené. Tri hviezdičky znamenajú moju vieru, že Mizantrop si našiel a možno aj nájde ďalších vďačných divákov. Že medzi nimi budem chýbať, nič neznamená. ()