Berlín roku 1936. Původem ruský malíř Salmon Sorwitsch je králem padělatelů a ve světě hazardu, sázek a lehkých žen se cítí jako ryba ve vodě. Sám si vyrábí bankovky, které pak otáčí v kasínech. Život mu ale nastaví tu horší tvář, to když je při vlně represí vůči židům zatčen a transportován do Mauthausenu. Když je po pěti letech přesunut do Sachsenhausenu, čeká už jen na to nejhorší, na svůj definitivní konec. Život má pro něho ale ještě jedno překvapení. Společně se speciálně vyškolenou skupinou vězňů je vybrán na supertajný projekt – padělání bankovek nepřátel říše. V přísně střeženém místě pracují na výrobě stovek miliónů falešných liber a dolarů, kterými chtějí nacisti zavalit zahraniční trhy a způsobit tak zhroucení ekonomiky. Pro těch pár vyvolených se stává padělatelská dílna jakousi zlatou klecí, ve které je o ně sice dobře postaráno, ale cesta odtud vede zase jen do plynové komory. Není v zájmu, aby se o tajném projektu dozvěděl svět.

Film je natočen podle vzpomínek Adolfa Burgera, který byl jedním z vězňů nasazených na tajný program a shodou velkých náhod se mu podařilo přežít. Jeho kniha ĎÁBLOVA DÍLNA nyní přichází ve filmové podobě do kin. (oficiální text distributora)

Ravi

Vynikající scénář, dobrá režie, skvělé herecké výkony, brilantní hudební doprovod. Vzhledem k tomu, jak jednoduchý je námět filmu neobyčejně dobře ztvárněno. Pokud máte rádi filmy, u kterých si užijete umění vyprávět příběh v dobovém rámci s klasickou vizáží, velmi doporučuji. Dávám 90% = 4+/5 ()

D28

Pre mňa veľmi autenticky zobrazená menej známa časť histórie.Komorne,čo však vždy pomôže lepšie ukázať konanie a charaktery postáv.Vzhľadom na to,čo všetko sme už videli a počuli, ma prekvapilo,že ma to dokonca občas aj prekvapilo a skrátka zaujalo.O falšovaní,ale bez falošných tónov.To nemyslím len hudbu. ()

V.Silver

Za co tenhle film dostal Oscara, to opravdu nevím. Ne, že by to bylo špatný, příběh byl rozhodně zajímavý a bylo to i docela dobře natočené, jenže to na mě emočně nějak vůbec nepůsobilo. Možná to bylo nepřesvědčivými herci nebo špatně vykreslenými postavami :) ()

mcleod

Velmi zajímavý námět zpracovaný nepříliš dobře. Nejvíce mi na filmu vadilo něco, co bych nazval křečovitou snahou o dynamičnost. Ta se projevovala v režii, ve scénáři, ve střihu a v kameře. K prvním třem bych na vysvětlenou dodal, že se problém projevoval především v neplynulosti děje, kdy šlo vlastně spíše o epizodické ukázky ze života jednoho padělatele než o komplexní a kontinuální zpracování děje. S tím se také váže výtka na nepříjemnou koncetraci pozornosti pouze na jednu nepříliš pozitivní osobu, která byla ústřední postavou nejen filmu, ale všeho, co se v koncentráku stalo, přestože tomu vůbec neodpovídalo vykreslení její povahy. Co se týče kamery, hodně mi vadila roztřesenost záběru, která je asi nyní moderní, ale k některým tématům se nehodí. Jsem rád, že jsem to viděl, ale více k tomu říci nemohu. Jeden z mnoha průměrných filmů. ()

jenik71

Zajímavý námět a k mému překvapení i dobří, u nás méně známí herci. Jen ten začátek mohl být kratší nebo naopak svižnější. Na to, že jde o německý film, je to hodně povedené drama. ()

ArdathBay

Rakouský příspěvek k druhé světové válce a je z toho Oskárek. Hlavní postava dramatu je nejlepší padělatel Salomon Sorowitch zahraný Karlem Markovicsem. Ten je znám jako herec z Komisaře Rexe a Slochinger... eee Stockinger. Ten se zhostil své role na výbornou a dle mého předvádí životní výkon. Je to velice nejednoznačná postava, kterou budete chvíli nenávidět, chvíli souhlasit nebo soucíti, ale zkuste ji pochopit. Šikovní lidé se vždy měli dobře a nezáleželo jaké jsou národnosti. ()

ethos

Zaujimavy pribeh mna osobne filmy z druhej svetovej vzdy aspon trochu zaujmu, len neviem preco nezdal sa mi dost emotivny mozno sa aj snazil byt ale nejak to nevyslo. Kazdo padne to vsak bol velmi zaujimavy pribeh ktory ukazal zivot v koncentraku s trocha ineho svetla. ()

Mr.Jackass

Hodně silné 4 *...Příběh, který ukazuje jednu z posledních snah o zvrácení války díky padělání peněz a využití židovských vězňů,dobré herecké výkony i scénář a hudba. ()

Maynard.

PO delší době zase jeden kousek z období druhý Světový. Tentokrát přímo z koncentáku. Ale tak trochu jinej než ostatní, páč tady se s vězni zacházelo nad poměry dobře. Páč tito vězni uměli tisknout falešný prachy - libry a doláče. Jo, i temito zplsoby němčouři chtěli vyhrát válku. V hlavní roli se nám představil nechvalně známý komisař Štokingr a další evropští herci. Celkově slušná podíváná, avšak nijak zvlášť emočně vyhrocená. Film mi krásně ukázal čeho všeho je člověk schopen pro to, uchovat si lidský život. Napětí bylo bohužel téměř nulové. ()

uzzi

Jelikož jsem Burdgeruv příběh již znal, nečekal jsem, že film bude v něčem objevný. On také ve skutečnosti není, popisuje však dokonale atmosféru, kterou jsem již cítil v oněch rozhovorech a popisech (tj. jedná se o skutečnou adaptaci). Výborně na mě zapůsobily herecké výkony a zejména postupné budování vztahu k hlavní postavě (vynikající Markovics). K této postavě na začátku necítíte téměř žádné sympatie (i celkovým vzhledem "liščího ksichtu" odklání vaše kladné emoce), v průběhu filmu však začínáte s postavou žít. Ty všechny povahové chyby a přednosti postavu neskutečně zlidšťují. Ač výpravou "malý" film, silou vyprávění a příběhu velkofilm. 85% ()

brooklyn73

Oskarovy snimek.Pro mne to vsak 100% neni.Kvituji natoceni tohoto snimku a tim nam pripomenouti 2 svet.valky a koncetracnich taboru, ktere by nemelo vymizet v zapomenuti.Dovolim si dodati ze hlavni hrdina Sorowitsche i po valce se venoval padelani,avsak uz jenom pro soukrome ucely... ()

velkyvezir

V médiích se píše o tom, že tento film měl ukázat nacisty jako kriminálníky, kteří jednoduše padělali peníze. Nevím proč, na mne tento film tak ale nepůsobil. Přece jen nejdůležitější part v něm hraje pnutí mezi Burgerem a Sorowitschem kvůli boji za ideály, které nutně vede k zamyšlení, kdo v onom sporu o (ne)udělání dolaru je na správné straně. Chtěl jsem prvně dát jen 4*, ale právě pro toto tíživé dilema, nad kterým mohu donekonečna hloubat, jak bych se zachoval v dané situaci sám, dávám plný počet... ()

Mistickzz

Právom ocenený film, nie najlepší čo sa týka druhej svetovej vojny a koncentrákov, ale určite zaujímavo poňatý, s pútavým príbehom, podmanivou hudbou a emóciami. ()

Peiper2

Přiznám se, že o událostech filmu (jsou podle skutečných událostí) jsem vůbec nic netušil, takže jsem rád, že jsem se jeho prostřednictím dozvěděl o tom, jak se nacistické Německo snažilo hospodářsky zničit své nepřátele pomocí masivního padělání jejich měn. Co se týče samotného zpracování, tak je celkem povedené. Sice to dle mého soudu na Oskara není, ale určitě se jedná o film, který stojí za to si nenechat ujít. Hlavní hrdina je opravdu rozporuplný, na jednu stranu se jedná o zločince a člověka, který se snaží myslet v první řadě na sebe. Na druhou stranu však svými schopnostmi zachrání ostatním život. 80% ()

Hanys_

Příběh Salmona Sorowitsche (dle wiki Smolianoff) je určitě zajímavý, ale mě osobně Ďáblova dílna nechala dost chladným. Jestli to byl záměr nebo jenom nedostatek financí netuším, ale tentokrát k navození atmosféry koncentračního tábora nestačilo pár vězňů, 2-3 dozorci a pár výstřelů za zdí. 6/10 ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky