...pri totálne presladenej White Christmas pri krbe som sa roztopila...:) Trochu som sa toho samého spievania a tancovania bála - ale iba po prvé vystúpenie, od ktorého som dychtivo čakala na ďalšie. Americký patriotizmus tu silne kričí, respektíve spieva v jednotlivých gýčových piesniach o najvýznamnejších sviatkoch, ale je to jednoducho príjemné a úsmevné. Ústrední herci nemajú chybu. Je tu pár ikonických scén a mám také tušenie, že som Holiday Inn nenavštívila poslednýkrát v období Vianoc...(21.12.2017)

Zpěvákovi se sametovým hlasem a tváří Binga Crosbyho utekla přítelkyně s tanečním kolegou vypadajícím jako Fred Astaire. Zklamaný zpěvák se z incidentu otřepe po svém a všechen svůj um vloží do podniku "Holiday Inn", který bude otevřený - narozdíl od všech ostatních klubů v USA - jen na svátky, tedy asi 15x do roka. Z jeho nápadu je americká smetánka nadšená, představení jsou vyprodaná a k tomu všemu se hlavní hrdina seznamuje s neznámou zpěvačkou, která stojí po jeho boku nejen na podiu, ale i v životě. Jenže to už klepe na dveře onen starý známý kolega, kterému partnerka zdrhla s milionářem, a úspěšný podnikatel je ochotný udělat téměř cokoliv, aby mu dávný přítel nesebral i novou lásku... Tak nějak by se dal jednoduše shrnout děj tohoto amerického klenotu, který u nás po téměř sedmdesáti letech upadl v zapomnění. Ani já jsem neměla sebemenší ponětí, o čem a jaké Holiday Inn bude, proto jsem nevěřícně zírala už po půl hodině, kdy Bing najednou spustil: "I'm dreaming of white Christmas." Asi světově nejznámější vánoční píseň, vůbec nejúspěšnější píseň jakéhokoliv žánru všech dob a její premiéra se odehrála v jakémsi dávno zapadlém filmečku, kde ji někde na konci první třetiny Bing Crosby bez nějakých fanfár zpívá skromně u piana. Krásné, neskutečně krásné jako ostatně řada dalších originálních scén, kterými je Holiday Inn protkáno (Astairův opilecký tanec, Bingova černá tvář a úžasná píseň během oslav narození Abrahama Lincolna). Proč se sakra podobné filmy netočí i dnes? "Líbí se mi tu s tebou a Lindou." "A my jsme rádi, že jsi tu s námi. Kdy odjíždíš?"(18.7.2009)

Počátkem 40. let už tenhle žánr vypadal na odepsání. Ale Irving Berlin měl ještě v zásobě spoustu úžasných hitovek, jeden roztomilý nápad a Mark Sandrich (velezkušený skoroveterán, který především s Astairem natočil krásné filmy) ještě nevyčerpal svou studnici nápadů. Příběh není příliš podstatný, až na onen nápad s podnikem, který otevírá jen o svátcích. Některá čísla vás dostanou, stejně jako dostala mně: Astairův opilecký tanec, nebo číslo s firecrackery, oslava Washingtonových narozenin, nebo konec ve filmovém studiu, jiná jsou "alespoň" zábavná. Všichni dělají všechno, aby vytvořili dobrou náladu a daří se jim. A "I'm dreaming of a White Christmas...," to už je jen taková třešnička na dortíku.(10.5.2011)

Tenhle film jsem si sehnal jen díky Oscarové písničce, ale stálo to za to. Zpěvákovi Jimovi (Crosby) uteče přítelkyně Lily s tanečníkem Tedem (Astaire). Jim si nachází novou přítelkyni Lindu a otevírá podnik Holiday Inn, který hraje jen o svátkách. Ale Ted se vrací a znovu mu zkouší přebrat dívku. Námět je to špičkový, Crosby a Astaire jsou na stejné úrovni a tak člověk neví do poslední chvíle jak to dopadne, je tu pár povedených fórů (zkratka) a všechno to dopadne nejlíp jak to jen jde. Navíc ke každému svátku patří špičkové vystoupení s výbornou písničkou v čele s legendární vánoční peckou White Christmas. Příjemný film.(17.7.2016)

Další z výborných muzikálových čtyřicítek. Dvě velké hudební hvězdy - můj veleoblíbený Fred (zde v takové trochu nezvykle zmetkovské, ale stějně roztomilé roli) a Bing Crosby se svým vánočním šlágrem White Christmas jsou zárukou skvělé zábavy první třídy. Písně s vánoční atmosférou i excelentní vtipná taneční čísla - prostě pohoda se starým dobrým Hollywoodem. Mimochodem scéna, kde alkoholem posilněný Fred dovádí s Marjorie na parketě nemá chybu, někde jsem četla, že se na to skutečmě posílil. Zdě několik nutných odkazů. http://www.youtube.com/watch?v=QEy1PTi-leI&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=roX9C4ca4Oc&feature=channel_video_title http://www.youtube.com/watch?v=4qa6Eyfx0mE&feature=related(5.11.2011)

• - Fred Astaire si před svou opileckou taneční scénou dal dvě skleničky bourbonu a jednu do sebe hodil vždy, když měl záběr znovu opakovat. Ve filmu byl nakonec použit až sedmý (poslední) pokus. (StarsFan)

• - V roce 1952 byl založen hotelový řetězec Holiday Inn, který svůj název převzal z tohoto filmu. (StarsFan)

• - Kulisy hotelu použilo studio Paramount znovu o 12 let později v muzikálu Bílé Vánoce (1954). (Dreamiest)