Soredemo boku wa yattenai

• japonský

それでもボクはやってない

I Just Didn't Do It

Japonsko, 2006, 143 min

Masayuki Suo je filomovy veteran, ktory vzdy vedel co chce, vedel ako to dosiahnut, vedel ako nerobit ustupky a ako zostat jednoduchym, no ucinym. Indie drama z prostredia nedokonaleho pravneho ssytemu moderneho japonska vobec n enudi, aj ked v nej oziaden velky dej nejde a vobec netlaci na divakove emocie (na rozdiel od zapadnych sudnych dram) a napreik tomu dokaze nenapadne ale o to silnejsie prejednat vsetky aspekty moralky.(21.1.2008)

Skvělý snímek o japonském soudnictví a jeho absurditě, kdy je Teppei, hlavní postava, obviněn, že osahával ve vlaku patnáctiletou studentku aneb velmi oblíbená činnost v Japonsku, tzv. Chikan,...ehm...u některých:-) Film je sice hodně dlouhý, ale rychle vás pohltí. Když už jsem si myslel, jak soudce rozhodne, tak to nakonec bylo úplně jinak. Velmi mě dostal i závěrečný monolog, který byl skvostný. 85%, velmi dobrý film.(28.2.2011)

Vynikající soudní drama, jež jako většina japonské kinematografie doplácí na zbytečně dlouhé scény. Navzdory tomu budete hlavnímu hrdinovi (jako vždy slušný Ryo Kase) se zatajeným dechem držet všechny palce co máte plus i malíčky a ty další prsty, protože i když vlastně jistě nevíte, zda je vinen, věříte mu. Kritika soudního systému Japonska se Suovi povedla jemně zakomponovat pomocí beznaděje, ignoraci a lenosti byrokratických úřadů a policie a krutou reálnost tohoto uměle vytvořeného světa si plně uvědomíte při posledních hrdinových větách.(26.3.2009)

Neskutečně závažné drama ze soudního prostředí, ukazující zoufalé nedostatky japonského systému soudnictví a policie. Drama nevinného nabývá absurdity a zoufalosti (jak tu někdo správně zmínil) v rozměrech kafkovských. Civilně zrežírované drama, které si udrží vaši pozornost. Herecké výkony jsou zasazeny do filmu velmi citlivě, menší roli tu má moje favoritka Seto, samozřejmě nejvíce exceluje hlavní hrdina Ryo Kase.(10.8.2010)

Jsem neuvěřitelně ráda, že většina japonských filmů má co říct. Včetně tohohle, který se dokonce zabývá hodně závažnou tématikou systému japonského soudnictví, a to zajímavým a mírně napínavým způsobem. S japonskými soudy samozřejmě nemám zkušenost, ale celé se to zdálo hodně uvěřitelné a skoro bych se nedivila, jestli to tak v Japonsku vážně funguje. Japonci se v mnoha ohledech chovají podle různých pravidel (pro západního člověka často nesmyslných) a vláda v Japonsku vládne pevnou rukou. Vztahy a různé konexe jsou mnohdy zásadní. Není pak divu, že všechno nefunguje přirozeně a jednoduše. A o tom tento film je. Japonské filmy a seriály můžou mít jakékoliv myšlenky či poselství, hlavní však je, že nějaké pořádné myšlenky mají. U amerických filmů mi tahle tendence přijde v poslední době slabší a když už film má nějakou myšlenku, často je to nějaká stokrát ohraná a nezajímavá. Proto si obecně japonských filmů cením. ~(4,2)~(14.7.2011)