Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiální text distributora)

Karbos

Takhle má vypadat dobrodružný snímek pro celou rodinu. Námět mohl být sice využit o dva lvl výše ale celkově to bylo milé překvapení. Výsledek sráží akorát jistojistě chudý rozpočet, mít pořádný prachy v pohodě by se z toho dalo udělat prvotřídní postapokalyptické drama. Takhle jsme se sice museli spokojit jen z pohádkou, protože rozpočet prostě vic neumožňoval. Přesto samotné podzemní město a atmosféru v něm, se podařilo ztvárnit poutavě, děj nenudí a Bill Murray s Timem Robbinsonem tomu dodávájí jistý punc serióznosti, navzdory tomu, že se prostě jedná o Béčko od hlavy až k patě. Ovšem o jedno z nejlepších Béček, které jsem za dlouhé roky viděl a tak i pro ten námět, který je vskutku odvážný, na to jaký prachy na to měli, jsem ochotný ledacos odpustit. ()

gonzo

Dětské fantasy, které začíná koncem civilizace? To zní dobře! První polovina odsejpá a člověk má pocit, že sleduje skoro něco speciálního. Podzemní město sálá atmosférou. Dekorace jsou detailní a uvěřitelné, občas zaperlí herecký formát typu Billa Murrayho či Tima Robbinse a kdykoliv nastane temný výpadek generátoru a obyvatelé města Ember vyděšěně ve tmě počítají sekundy do opětovného rozsvícení světel, filmový fanoušek se tetelí blahem. Jenže po 40 minutách se to začne zajídat a člověk si přeje, aby se tam už začlo něco dít. Hlavní hrdinka pořád sebou tahá tajemnou skříňku, aniž by se podívala dovnitř, a když už se dovnitř podívá, na její obsah jen udiveně hledí, aniž by ho náležitě prozkoumala. Když v poslední části filmu konečně ústřední dvojice začne svou cestu z města, zklamání divákovo je dovršeno. Nečekají nás žádná tajemství, žádné zvraty, žádné hádanky, žádné bloudění. Hrdinové postupují příběhem, jako když počítačový hráč hraje hru s návodem. Velké finále je prostě strašně neuspokojující - hrdinové se nesnaží, vše dostanou zadarmo. (Slabé) tři hvězdy dávám za opravdu krásně vykreslené prostředí a příjemnou první půlku. S lepším příběhem to mohl být unikátní zážitek. Gil Kenan umí, ale se slabou předlohou nezmohl nic. ()

babuška

Tak jsem se zase jednou spletl, knížka dobrá i trailer byl dost dobrej proto dvě hvězdičky. Jinak ale nuda nuda. Něco se stalo, něco se ztratilo, něco nás může zachránit. Chudák autor. ()

JakubAsgard

Původně jsem na Město Ember vůbec nechtěl jít. Nakonec jsem změnil názor a nelitoval jsem. Velmi kvalitní sci-fi/fantasy. Prostředí je velmi realistické a vtahuje diváka do děje. Vůbec jsem se u filmu nenudil. Ale jedna věc mi trošku vadila a proto jsem ubral jednu hvězdičku z maximálního hodnocení. Přišlo mi to trošku nevyvážené. První dvě třetiny byly moc natažené. Nebyly špatné ani nudné, ale mohly by klidně být kratší a filmu by to neuškodilo. Naopak poslední třetina o útěku z města byla až moc krátká. Strašně dlouho se začínalo s tím, co se vlastně stane, pak se vyčkávalo s útěkem a nakonec bylo vmžiku po všem. Doufám, že se dočkáme i dalších dílů. ()

svist10

Dětská fantasy s lehce steampunkovým feelingem v produkci Toma Hankse. Na úplný vrchol áčkové produkce to sice nemá, ale ve vodách béčka jde o řádný nadprůměr. Sympatičtí představitelé v rolích klaďasů a patřičně úlisné bestie jako záporáci( nic proti nim, prostě mi tam sedí). Triky jsou přinejmenším diskutabilní a rozporuplné, ale když se necháte unést, vtáhne vás to. Absence patosu je taky potěšující, během filmu nevytryskne ani slza a obě úmrtí jsou zde ztvárněna vkusně a bez slzopudných výlevů na straně diváka. Konec je očekávaný, ale pokud vznikne pokračování, milerád se na něj podívám. Ty 4* jsou vlastně 4 a 1/2*. Příjemné. P.S.: Rád bych vyzdvihl hudební složku, ta je jednoznačně áčková a opravdu pasuje k filmu. ()

canco

rodinne založené scifi ale bohuzial nijak inak nevyčnieva zradu..... v kvalite filmu je to zlatá stredná cesta nedá sa ta nazvať kultovým filmom ale zasa ani nie prepadák.... preto hodnotím * * * ()

shinlove

Tohle bylo vcelku povedené sci-fi. Vybírání povolání náhodným losováním :-) no paráda! bylo pěkně udělané, jak do posledních detailů vymýšlí vědci naší doby, že tohle vše bude fungovat přesn tak jak má i za 200 let... to, že se v podstatě nic neporouchalo mi na tom vadilo, ale jinak film jako takový byl pěkný a celkem jsem si u něj odpočinul... 3* ()

nakamura

Tenhle film ničím neurazí, ale ani ničím nenadchne. Mně osobně Město Ember připadalo nemastné neslané, přitom jsem se na něj po prvních upoutávkách docela těšila, ale pak mě to prostě nějak nezaujalo, hlavní hrdinové mi sice nebyli nesympatičtí, ale ani jsem s nimi nedokázala nic prožívat, prostě přesně jako celý film mi nějak uběhl před očima a nic moc jsem z něj neměla, sledovala jsem ho pozorně a čekala jsem, kdy mě to už začne bavit, kdy už se to nějak rozproudí, ale bylo tam spíš pár "tajemných" odkazů, které nikam nevedly, a najednou se našla cesta ven a byl konec filmu. Ani nevím, co bych vlastně měla na tomhle filmu kritizovat, protože jeho největší problém je, že se vám nebude chtít hledat jeho klady a zápory, nýbrž vás nechá naprosto chladnými a po pár dnech už si na něj téměř ani nevpomenete. Jinak jedna věc, která mě ještě stačila na začátku filmu zarazit - stavitelé města sice mají datové zápisy na skle, ale jejich město prosvěcují prachobyčejné žárovky a nějaká lepší technika kromě toho klíče ze skleněných destiček všeho všudy žádná. Trošku zvláštní. ()

JaguarN

Na tenhle film jsem se dost těšil, o to bylo mé zklamání větší... Hlavní problém je asi v tom, že tvůrci tak nějak nevěděli, pro koho tenhle film točí, jestli pro děti, nebo pro dospělé. Dvě třetiny filmu jsou docela nudné, něco se děje až posledních dvacet minut. Efekty jsou otřesné, celé to "pátrání" - včetně záludného starosty města - je takové nějaké odbyté a až dětsky naivní, postavy nezajímavé a hlavní představitelé jsou totálně bez charizma. Pro dospělé je to moc dětské, pro děti moc dospělé a pro teenagery málo "cool". Zkrátka je to takové nemastné, neslané. Knihu jsem nečetl, ale myslím, že tady byl potenciál pro daleko lepší film, škoda... 40% ()

freezer02

Po velice slušném hodnocení jsem čekal teda mnohem víc od tohoto fantasy filmu, který je ale až příliš dětský, postrádá vtip a triky jsou průměrné až podprůměrné. 45% ()

Grifindoor

Mě se to líbilo. Zajímavé prostředí podzemního města, zajímaví herci( můj oblíbenec Bill Murray) a zajímavej námět. Škoda, že konec je tk trochu béčkovej. ()

Poland

Velmi zajímavý námět ze kterého se dalo vytřískat mnohem víc. Ve filmu jsem postrádal více akčnosti. Dvě sympatická děcka proplouvají přiběhem k zachraně města Ember bez větších problémů. Žádná scéna, kde by se je někdo pokusil zastavit nebo přidělat problémy. Na mě to bylo až moc hladké a neakční. Ale jako pohádka na dobrou noc to celkem potěší. 55% ()

cernymotyl

Vhodné tak pro děti do 15-ti let. Mizerné triky, přihlouplý scénář a o hereckých výkonech se mluvit nedá. Proč se nad tohle povznést a dokoukat do konce? No přeci abychom viděli jak bude vypadat opravdový svět na povrchu země po dvoustech letech. ()

Naranyan

A přece jednu přidám. Pěkných fantazy se nevím proč netočí moc. No, napadá mě. Jsou docela drahé, jelikož hodně závislé na kvalitních efektech, které často bývají na filmech vlastně to nejdražší. Město Ember nemá ambice stát se kultovním fantazy jako třeba Lotr nebo Harry Potter což rozhodně nelze zazlívat. Každý takový fantazy je totiž sázkou do loterie a když se vydáte v širý svět s koulí u nohy (rozpočtem) o tíze v řádech desítek milionů dolarů, nemáte ani trochu lehký úděl a můžete jen doufat, že se od vás toto břímě odpoutá. Jestli koukám správně do statistik, Město Ember svůj boj prohrálo, což je každopádně škoda a dle mého názoru jeden z dalších důkazů, proč se točí tak málo fantazy-pohádek. **** City of Ember rozhodně má co nabídnout a jako rodinné zpestření večera (spíše s malými dětmi) není vůbec špatnou volbou, bohužel/bohudík na víc nemá a to je možná i kámen úrazu. To, co od nejlepších fantazy očekáváme není jen zpestření večera, ale jeho mohutné okořenění, opepření, osolení, okyselení, snad víte, o čem mluvím. Rozhodně ale budu rád, když se budou točit snímky minimálně takto kvalitní ale hlavně ve větším počtu ! Máme plno dramat a krimi apod, jistě, dáte v šanc pár grošů (pokud si neberete profláklé hvězdy) a vlastně můžete jen překvapit, né zklamat, každý větší úspěch je pak glorifikován. Pokud ale chcete natočit fantazy třeba i s neznámými (rozuměj levnými) tvářemi, pořád vás čeká ona tíživá koule v podobě digitálních efektů a tak se nejspíše snaží filmová studia, když už, vyrazit do boje jedině s tím, o čem si myslí, že se dokáže alespoň zaplatit. Nejdete do světa s tím, že můžete jen překvapit, ale s nutností uspět a když ten se dostaví, je to spíš bráno jako splnění povinnosti. A to je velká škoda, protože když se bude točit více Měst Emberů, o které není valný zájem, bude jen a jen víc na očích, jak složité to s fantazy je. Pak už nám ale zůstanou jen Potterové a Lotrové a to sakra není dobře. ()

zekon

Originální podívaná velmi dobře zpracovaná. Po velmi dlouhé době film pro děti u kterého jsem nezaspal když se na něj ratolesti dívali :-) Nenudí, má to něco do sebe a není to co už tady 100x bylo. ()

catr

Opravdu slabé,srovnání se Zemanem bych si vůbec nedovoloval,děj je absolutně nudný a nelogický.Připadalo mi,jako kdyby to bylo točené na objednávku pro nějaké jehovisty či koho.Svým dětem bych tuto slepeninu nepustil. ()

Naby

Není o žádne hi-tech scifi. Příběh je ale zajímavý a má svoje kouzlo. Každý nadprůměrný divák si určitě najde nějaký ten meziřádek, takže směle do toho :-). ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007