Gruz 200, je označenie špeciálneho nákladu. Nákladu, ktorý je dovážaný do Sovietskeho zväzu z Afganistanu. Prebieha afgánska vojna a označenie Gruz 200 sa používa pre mŕtve telá sovietskych vojakov. Tento film zachytáva morálny a etický úpadok sovietskeho národa nepriamo postihnutého vojnou. Artem, profesor vedeckého ateizmu, sa kvôli pokazenému autu dostáva do priamej konfrontácie so “zdravým sedliackym rozumom“... a to noc ešte len začína... (baruss)

sadlokan

Rusáky komunistí nepřeprali,zato kořalka má pořád dost vobrovskou šanci zvítězit nad širokou ruskou tělem i duší. ()

JB2203

Mám rád ruské (v ojedinělých případech sovětské) umění, i to filmové, a je pro mě naprosto fascinující, jak z totálního marasmu a bídy ruské každodennosti dokáží právě (a jedině!) ruští (sovětští) tvůrci vycizelovat téměř dokonalý umělecký počin. A platí to i v případě Nákladu 200. Do posledního detailu propracovaná žánrová skica, které se po tvůrčí stránce nedá v podstatě nic vytknout, až na to, že druhé zhlédnutí bych si ze strachu o zachování koherence svého duševního zdraví určitě nedal. A právě proto ubírám z celkového hodnocení jednu *, jelikož některé explicitní scény na mě byly zkrátka už moc. ()

siloalampa

Obsah v popise filmu je napísaný "zoširoka" a je trocha klamlivý. Náklad 200 je teda náklad poriadny a to najmä vďaka trom - štyrom morbídnym scénam, ktoré sú poriadne odvážne a vďaka ktorým sa film pravdepodobne neodvážim pustiť v dedinskom letnom kine... Ako celok ma to ale bavilo od začiatku až dokonca a mám pocit, že som videl ďalší film, na ktorý len tak ľahko nezabudnem... ()

Chosef76

Hodnotím známkou " хорошo" za dobré herecké výkony.....jinak příliš ruské..tedy mě příliš vzdálené, bez ohledu na scénář. ()

bakeero

Ach ta ruská duše. Rozhodně to není film pro diváky navyklé západním popcornům, ale já zjišťuji, že mi novodobější ruské filmy zkrátka sedí a tohle bylo tak neskutečně stylové a drsné (a vlastně o ničem), že musím dát za 4*. ()

netWoor

Tak tady jsem naprosto na rozpacích. První polovina totální nuda (náhled na spitou ruskou duši v několika tělech a její filosofování), druhou půlku zase jen valíte oči nad všema těma ujetostma. Přesto nelituji, že jsem viděl. Jen nevím, jak hodnotit a proto zůstanu uprostřed ... ()

markotter

SPOILER JAKO PRASE: Uchylný policajt shodou náhod může unést mladou dívku, kterou ještě předtím stačil odpanit lahví od vodky. Odveze si jí k sobě do bytu a tam jí przní za dohledu bláznivé matky. Jí se to nelíbí, protože miluje svého snoubence. Když snoubence zabijí v Afgánistánu, šílený policajt získá jeho tělo, v rakvi si ho přiveze domu a dá ho holce na hraní do postele. Při tom nechává prznit holku svým kolegou. Když se jí kolega nelíbí, zastřelí ho a nechá ho ležet holce v posteli spolu se snoubencem. Nakonec i na policajta dojde a zastřelí ho mstivá matka jedné z policajtových obětí. Na holku se ale tahle matka ani nepodívá a nechává jí svému osudu. Matka policajta si vesele žije dál, akorát jí vadí mouchy v bytě....Atd, atd. KONEC SPOILERU. Dobrý námět na horor. V americkém podání by to jistě bylo zajímavé, barevné a na konci by se jistě mladá hrdinka dočkala vysvobození. Ale hovno. Tohle je Rusko a společně s kamerou, hudbou a kulisou omláceného a špinavého Ruska tady dostáváte něco, čemu autenticky věříte, že by se to přesně takhle v Rusku (a jenom Rusku) mohlo stát. On to v podání Balabanova vlastně není horor, ale nadčasová obžaloba ruského systému a všech možných složek státní moci s prvky hororu. Není to pro každého, ale já nelituju. ()

thanks

Obávám se, že tenhle film, jenž byl promítán snad jedine na festivalu Soči, nikdy český divák neuvidí a je to škoda. Ruský film Gruz 200 - česky Náklad 200 je velmi silným a strhujícím filmem, který je až moc otevřený ke skutečnostem, které se děly v Rusku před velkým rozpadem, že nebyl přijat ani do distribuce v samotném Rusku. Film získal na festivalu v Soči cenu nikoliv hlavní poroty, ale právě cenu novinářskou. Balabanův nejkontroverznější film se odehrává v roce 1984, tedy rok před velkou přestavbou, v temném období okupování Afgánistánu Sověty. Náklad 200 je kódové označení nákladu mrtvých těl zabitých ruských vojáků, kteří byli převážení zpět do své vlasti za účelem pohřbení. Film je drsný, syrový, doplněný o skvělou dobovou disco hudbu, podpořený skvělými hereckými výkony a např. Aleksei Poluyan, nová vycházející hvězda v současném Rusku, je opravdu více než přesvědčivý. Nemůžu dát ani jinak než 5* ()

crjules

Zacatkem mi to pripominalo Deliverance. Tady v tom pripade,na me hnus dychal po celou dobu filmu, ze vsech tech kreaturnich lidi ,hnusne zeme, odporneho prostredi mest a interieru, ze vseho. Nazev filmu a primichani valky v Afganistanu (bez toho by ten film mohl klidne zustat) ,vidim jako kalkul. Pozitivne hodnotim napeti pri cekani Artema v chatce/ nez se spravi auto/ a naslednou vymenu nazoru na Boha a politiku. Po unosu slecny mi prijde zbytek filmu srovnatelny s nejpitomejsim americkym horrorem. Ale za sok ,originalitu a zza to, ze film si urcite budu pamatovat, dnes zvedam hodnoceni na **** ()

Tormentor665

Excelentní snímek zachycující léta stagnace v SSSR. Lidé už mají ledničky, auta, mladí chodí na diskotéky a docela pěkně oblečení. Na druhou stranu všudypřítomný alkoholismus a beznaděj, z níž nevyléčí vědeckomarxistické kecy ani bůh. Za vším stojí všemocná policie, která se neštítí ničeho. Dodejme válku v Afghánistánu a možnost prožít noc s již pěkně hnijícím hrdinou a nezbyde než konstatovat, že s něčím se holt lidé musí smířit. Na druhou stranu sovětský pop prožíval zlatá léta, v soundtracku si ho užijeme až až. ()

DJ Kritik

Príbeh odohrávajúci sa v okolí Leninsku je drsný nie obrazom, ale tým čo sa vlastne stalo. Pocit beznádeje je umocnený sychravým počasím, mokrými cestami a ošarpanými budovami. /I keď pravdu povediac to mi trochu vadilo/. ............... .... Reálnosť: **** Vtiahnutie do deja: **** Obscénností: *** ()

koblenzer53

Tak tohle je opravdu pro fajnšmekry, celé to bylo chladné, drsné a teda i dost morbidní, protože u jedné scény mě docela solidně zamrazilo. ()

Pitryx

Příště zase uvěřím komentům na CSFD. JAko asi kvůli třem až pěti záběrům nelze dopručit slabým povahám a tak? Booože, rozmazlenci. Je to obyčejný film o Rusku a jehjo nevlídných stránkách, to je vše. Je tam kousek Tarantina, jen je třeba ho umět najít. A pokud je thriller o hodně dlouhém filosofování, pak to i thriller je. ()

mnx

Tento film jsem si sehnal kvůli zajímavému popisu, byl jsem zvědavý na atmosféru ruských let 80-tých, a čekal jsem nějaké objasněné hrůzy s oním nákladem 200. Ono to bylo ale všechno jinak. Dostalo se mi tragikomedie plné toho nejčernějšího humoru (ano, já se doopravdy popadal smíchy za břicho), ale ono to všechno bylo pravé - počínaje až komicky hnusnými interiéry/exteriéry (ulice, chodby, klub, Leninsk, pití piva/vodky/čehokoliv ze sklenic od okurek), a typickou ruskou mentalitou (u které se uchechtáváte už jen z její podstaty) konče. Nečekanost zvratů a šílené věci doprovázené ledovým klidem zúčastněných, včetně několika psychopatů mi připomněla rané filmy od Petera Jacksona, s kterými se toto dílo dá skvěle porovnat (Braindead, Bad Taste), ale na rozdíl od nich bylo toto dílo natočeno podle skutečných událostí! Mimochodem hlavní záporák mi zase připomněl vzhledem i povahou pana Malého v českém filmu Pouta, kde hrál podobného psychouše, dokonce i v podobném období (první polovina 80-tých), to ale komedie nebyla ani omylem. Zkrátka a dobře, je to zvrácené, šílené, a slabším povahám nelze vůbec doporučit (a ženám vůbec ne), ale zároveň je to famózní, a lepší sondy do ruské totalitní duše snad být ani nemohlo. ()