Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (více)

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiální text distributora)

Wormboy

Vyborni herci v malom filme o beznych veciach, ktore moznu postretnut kazdu rodinu. Rodinna drama nam vsak uz bola podana mnoho krat ovela lepsie. Pri sledovani tohto filmu som takmer nepretrzite musel mysliet na dva europske filmy s tematikou trosku podobnou, avsak ktore su kvalitativne niekde uplne inde...a preto odporucam radsej dansky Festen a britsky Death at a Funeral. ()

Andre3000

Hodně emocí, ještě více dobrých herců v normálních i když trochu krutých lidských příbězích. Dejme tomu, že film splní asi do puntíku vaše očekávání, ale na druhou stranu ani nevystoupí z jeho stínu. ()

Martrix

Velmi silné herecké obsazení samozřejmě vzbuzuje zvědavost. O to větší je překvapení, že všichni hráli velmi civilně a úsporně. To vše je myšleno v pozitivním slova smyslu. Je to film o lidech a vztazích mezi nimi a díky herecké umírněnosti je mnohem více uvěřitelný. Flashbacky nejsou rušivé a matoucí a vlastně jediné co mi u Světlušek v zahradě vadí je, že ve mě po deseti minutách po skončení filmu nezůstaly žádné emoce. Přesto dávám 4*, protože si vůbec nejsem jistý, že závada byla na vysílači :o) ()

J0hny5

Také **** s odřenýma ušima. Jak se na Michaelovi podepsalo trauma z dětství? nijak. Vratil se úspěšný, vyrovnaný, dospělý chlap který strčil otce do kapsy. Byl to návod na správnou výchovu? snad ne. Nereálný příběh, nebo to tak chodí? 70% ()

pufina

Strašně nerada hodnotím průměrem, náběh na lepší hodnocení to má určitě, ale vývoj děje prostě upadá. Každopádně mladý herec byl fantastický, příběh zajímavý, ale ten vývoj.. Škoda, pěkný film! ()

Juto

Tento film je štúdiou ľudských emócií a toho, ako vás jedna smrť môže viesť k tomu, aby ste našli cestu späť k ľuďom, ktorí vás milujú a starajú sa o vás. 7/10 ()

Jirgen

Drama moc nemusím, ale když tam hraje můj oblíbený herec proč se na to nepodívat. A opravdu mě to mile překvapilo. Co dodat kvalitní film s výborným obsazením a námětem rodinných vztahů., které zrovna zprvu nevypadají jednoduché, ale nakonec i ne zrovna lásky dávající tatík v podání W. Dafoe se dokáže změnit. I když jako šikanující otec se mi zamlouval líp. Pro fanoušky seriálu Hereos, zde stojí za povšimnutí Hayden Panettiere v roli tety Jane... No pomalu se chystám na další drama co takhle Will Smith ( Seven pounds ) hm :) ()

markuc

Zajimavy filmek, ktery ale neprinasi nic noveho do filmoveho nebe. Skvele herecke vykony (v podani Dafoea nebo Watson)sice snimek vytahuji do vysin, reziser toho ale nalezite nedokazal vyuzit. Kazdopadne netradicni rodinne drama, ktere ale melo na vic. ()

ecceHOMMO

.....jednoduché,.... nádherné,.... na zamyslenie....a najmä Ryan Reynolds je tu skvelý.....a na rozdiel od iných (nemenovaných) snímkov v ktorých mi moc Willem Dafoe nesedel a nemusel som ho, tak tu mi prišiel ako dokonalá voľba pre danú postavu. ()

Jizni Tlapa

Lehce nadprůměrné drama o lásce a odpuštění, kde světélkující hmyzáci poletují bláznivě, stejně jako rozdává facany nejlepší aktér Dafoe, v roli fotro-buzínka. Druhá polovina je bohužel o poznání horší,než slibný začátek a tak za tři je adekvátní hodnocení tohohle příjemného zpestření úterního večera na nova kinema... ()

plechulka

Tenhle nenápadný film má "přeskákaný čas" zrovna tak, jako když Vám nějaká současná situace něco z minulosti připomene..... a zrovna tak, alespoň pro mne, jsou téma filmu hlavně vzpomínky - jak je má každý vlastně zdeformovány a každý má svou verzi minulosti - někdo si pamatuje spíš ty hezké chvilky, někdo zas jen křivdy a konflikty - ale objektivní pravdu (pokud vůbec nějaká ve vztazích existuje?) zpětně už nikdo nikdy nedá.... ()

lennyd

Fakt nevím co o filmu napsat - jeho obsah se mi už asi třicet vteřin po závěrečných titulcích vykouřil z hlavy. Herecké obsazení sice láká a i samotní herci se snaží z nijakého scénáře něco vytáhnout, ale výsledkem je sice vizuálně hezká, ale totální nuda (ještě že se Dennis Lee spokojil ze standardním filmovým časem - povětšinou se tyto umělecké pohledy do duše americké rodiny táhnou ke dvou a půl hodinám, a to už bych asi neustál). Jediné momenty které usínající diváka trochu probudí jsou scény s Willemem Dafoem, který je zde bezkonkurenční.... ()

Pavlínka9

Tenhle film jsem měla stažený několik let a nechávala jsem si ho pořád pomalu jako na vzácnou příležitost. A moje natěšenost byla celkem k ničemu....Je to takové "lehké" a volně si plynoucí, ale hlavně mi to přišlo dost slabošské, jelikož sice s happyendy nemám problém, ale to, co udělal v závěru hlavní hrdina v podání syna Michaela mi přišlo absurdní...Být celé dětství týrán a šikanován svým otcem a nakonec to zabalit a zapomenout na to - přišlo mi to stupidní. Jak bylo již zmíněno - prolínání se časových linií nebylo nějak znatelně odlišené, jelikož tam nebyly extrémní změny v oblečení či interiérech, tudíž to bylo lehce zmatečné. Dávám tomu lepší 2*. ()

Jaro.Krafcik

Dosť nudná a slabá dráma. Ale slušný začiatok kde sa to potom už v polovici vymkne do nudy. Nezachranilo ani slušné obsadenie a môj oblúbený herec. Fakt jeden z najslabších filmov ktoré som za poslednú dobu videl. Ale dopozeral. 2* ()

koog

Nadherny film. Emocne silny, citlivy a pritom plny suroveho zivota. Herecke obsazeni a vykony perfektni. Na takove zazitky se nazapomina. ()

giovanni3

Velmi zajímavý film s kvalitním hereckým obsazením založený na problémovém vztahu syna s pedantským až občas tyranským otcem. Herecké výkon byly velmi vydařené a nejvíce mne zaujal výkon Ryan Reynoldse, který působil velmi přirozeně, klidně a roli zahrál velmi přesvědčivě. Výborná byla také kamera. Problém mi z počátku filmu dělaly přechody mezi minulostí a přítomností. To v jaké době je daná scéna jsem jednoznačně poznal až po smrti Lisy což mi moc nevyhovovalo. Lisina nevěra mi přišla víceméně nadbytečná a koncovka filmu končila až příliš skokově (Otce nesnáší x let a po shlédnutí jednoho velmi starého videa z oslavy narozenin názor změní o 180 stupňů a již velmi brzy dorazí za svým milovaným otcem.). Celkově povedený film a zasloužené 4z5 . ()

milancecil

Další z mnoha těch skvělých filmů, ke kterým jsem se dostal opět díky filmovému vkusu mé oblíbené uživatelky Fridecky, další pocitově velmi silné a myšlenkové hluboké dílo, právě takové na mne vždy niterně zapůsobí, vždyť co může člověka zasáhnout více, než náhlá, neočekávatelná a způsobem tak tragická smrt toho nejbližšího člověka v našem životě, smrt matky, jakoby se svět v ten moment pro všechny, co jí znali, měli rádi, zastavil a pozvolna se začal v jejich vzpomínka odvíjet ve zpětném chodu, přes okamžiky, které nás s ní spojovaly a ovlivnily, jako bychom si právě takovým myšlenkovým návratem chtěli prodloužit ten pocit spolubytí o další a další minuty, hodiny, dny, je to sice jen pocit, ale dokáže pomoci překonat tu náhle vzniklou prázdnotu, už nám bude navždy chybět a právě jen vzpomínání nám takového člověka uchová v naší každodenní přítomnosti, a tak je dějově utvářen pro nás diváky příběh manželů Taylorových, postupně se nám v jednotlivých krátkých návratech do minulosti jejich společného života odkrývá řada problematických momentů jejich komplikovaného vztahu, jejich ne zrovna harmonického spolužití, jakoby až ta smrt nastavila všem zrcadlo prozření, jakoby až potom si všichni uvědomili, jak mnoho a nevratně ve svých životech ztratili. A tak ani mě nezbývá, než se zamyslet nad trvalou platností jedné strohé věty, ano, o co se nestaráme, čeho si s láskou nehledíme, o to přicházíme, abychom až pak pochopili, jak právě to v našem životě moc znamenalo, jak nenahraditelnou hodnotou pro náš život to bylo. ()