Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (více)

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiální text distributora)

Soweek

Od samotného hereckého složení jsem čekal poněkud více a pokud se mám zmínit o kvalitě celého filmu tak to velmi průměrně. Jedinou přesvědčivou práci odvádí Dafoe. Asi největší zklamání podzimu :-( ()

ArdathBay

Ani se mi nechce věřit, že se jedná o debut. Líbí se mi tento typ malých filmů. Na povrch vyplouvají ( většinou na pozadí nějaké fatální záležitosti ) staré křivdy, nedořešené spory, dávná tajemství a veselé příhody z dětsví. Často se stává, že prostřihy do minulosti mě ruší v ději v čase přítomném. Dennis Lee nezklamal ani tady a vkusně a s citem (je) zasunul :) Vadilo mi jen nedořešení nenalezených pěněz. Příjemný film s kvalitními herci i propracovaným scénářem. ()

ZkuKol

Rodiná dramata z USA nejsou zrovna žádaným vývozním artiklem. Je to většinou na jedno brdo a všichni víme, jak to dopadně. Světlušky jsou jiné. Napovídá tomu už obsazení, které vypadá báječně a dle toho funguje, Ryan umí zahrát všechno, Willem je osobnost, Julia hvězda, ostatní zkušení a Hayden příjemně překvapila. Kamera je velmi příjemná a nebojí se v rámci žánru až nečekaných úhlů a zbůsobů snímání. Co si ale budem namlouvat, vše stojí na příběhu a ten stojí za to. DIalogy jsou velmi přirozené, žádné zběsilé twisty, žádné šoky, vše příjemně plyne. Jen ten závěr nemusel tolik zaplout do prověřených mělčin... Rodina se sjíždí na promoci nejmladší dcery, žel dojde k tragédii a všichni se s ní musejí nějak vyrovnat a než se odhodlají k odrazu do budoucnosti, musí se vyrovnat se svou minulostí... 75% ()

DavidS.

Neokázalé drama...Natočeno s lehkostí, přesto výrazně a přesně...Střídají se tu vyhrocené momenty s jemnými náznaky i obrazovou poetikou...Nejsilnější je celý snímek ve svém úvodu, pak chvíli přešlapuje na místě...Herecké obsazení lahůdkové...Jen věkově jednotlivé složení rodiny trochu hapruje. Například neuvěříte, že Emily Watson by měla být o dost mladší sestrou Julie Roberts... ()

Lisabellla

Velice lákavé komentáře tu jsou. Jeden by čekal dojemný příběh plný emocionálně vypjatých momentů. Ani jediný jsem tam nenašla. Krom působivého hudebního podkladu se mi film nelíbil. Pokusila jsem se na něj podívat dvakrát s nadějí, že mi smysl dodá samotná podstata, kterou jsem na začátku nevnímala a která mi během filmu díky mé nepozornosti utekla. Ne, nebylo tomu tak. Herecké výkony se mi zdály hodně slabé. Jen si stále nejsem jistá, jestli to bylo tím, že role samotné byly vlažné, nijaké, bez jiskry. Dennis Lee si mě rozhodně tímto snímkem nezískal. Příběh jakéhosi hocha ve dvou časových liniích (zřejmě sám Dennis prožil traumatické dětství a proto měl pocit, že se o tom musí podělit s ostatním světem). Nijak zvlášť jsem nepochopila, jaký vztah měl se svou tetou, o čem chtěl ve své knize vyprávět, ani jestli měla být určitá spojitost jeho s malým synem její tety. Ve filmu celkově je nesčetně nevyřešených a nezodpovězených otázek. Bohužel to není tak, že bych nad tím sama chtěla uvažovat, spíš mě to přivedlo na myšlenku, že scénář celkově je nedotažený a spíchnutý jen tak narychlo. Nebavilo mě to a řekla bych, že Dennis Lee si nezaslouží mou další pozornost. Jedna hvězdička je za hudební doprovod. ()

Wally

Příjemný film se skutečně kvalitním hereckým obsazením... V první polovině mi chvilku trvalo než jsem se chytnul a v tom příbuzenském propletenci si urovnal kdo je kdo, ale pak ten film tak hezky plynul a zcela nenásilně mne vtáhnul a bavil. Příjemná záležitost, která určitě stojí za shlédnutí... ()

Michelle75

Melodramata - ty já ráda. Člověk občas nečekaně narazí na příjemný film a Světlušky v zahradě jsou jedním z těch nenápadných dobrých filmů. Dvě časové roviny jsou tady přehledně rozděleny a obě mají hodně velký význam. Willem Dafoe opět předvedl své výtečné herecké kvality a jeho výkon je tady výrazně nejlepší. Řeší se opět vztahy,které jsou hodně komplikované a složité. Líbí se mi,že jak se děj posouvá a plyne,vzduch se čistí,ale pořád v něm něco zůstává. A nejen Dafoe,ale i celá další herecká sestava byla výborná. ()

Hanys_

Rodinné minidrama s napráskaným hereckým obsazením. Na můj vkus ale možná trochu suché a obyčejné. Pořád jsem doufal, že z té minulosti vyhrabou nějakého pořádného kostlivce, ale zas až tak moc se tam toho neudálo. Myslím, že by z toho šlo vytřískat mnohem víc. I tak ale film příjemně utekl, herci potěšili (hlavně po dlouhé době Emily Watson), ale jinak alespoň u mě docela průměr. 6/10 ()

Roman Albach

Zajímavý film. Příjemné herecké výkony. Bohužel, od druhé poloviny se tempo zpomaluje a film začíná trochu nudit. Naštěstí je tu ještě závěr ;) ()

Cassandra

Jeden z dlouhatánské řady filmů, ve kterých se rodina těžce hádá a obviňuje, a nakonec se tak nějak usmíří a všichni jsou šťastní. Zkrátka součást nenápadné společenské masáže reprezentované větou: "Ale vždyť je to tvůj otec/matka/bratr/sestra/strýc/teta/křeček, měli byste spolu vycházet." Po takovýchto filmech by jeden málem trpěl výčitkami svědomí, že se pravidelně nepoplácává po ramenou s celou svou přízní. Pravda, asi by bylo těžké natočit příběh o tom, jak dva příbuzní uznali, že se díky své rozdílné povaze a názorům prostě nesnesou, a tak se až do konce života potkávají maximálně na svatbách a pohřbech, s čímž jsou naprosto smíření a spokojení, ale možná by psychologicky více pomohl lidem, kteří si přeci jenom v koutku duše vyčítají, že nepříliš dobře rozumí s tím a s tím, ačkoli dotyčný je naprostý kretén (jako otec v tomhle filmu). Pro ty, co mají opačný názor a věří v to, že krev není voda, berte tohle prosím jako komentář cynika lehce řízlého misantropem :) ()

santiamén

Poetický titul, skvělá kamera, schopní herci - na Hollywood ovšem standard. Co se příběhu týče - kde jen už jsem to viděla? Ehm, ehm. (A Hayden Panattiere jako mladší verze Emily Watson? To se castingový režisér zpil do němoty?) ()

peetriss

Nejen výborné obsazení, ale také poctivá a kvalitní práce debutujícího Denise Lee včetně jeho pro diváky líbivé obrazotvornosti mají zásluhu na mém nevšedním zážitku. Světlušky v zahradě jsou působivým dramatem o rodině sužované otcem s až despotickými sklony, do jejíž osudů vstoupíme v okamžiku tragické smrti matky. Setkání rodiny se stavá příležitostí k trnité a dlouhé cestě stmelování přetržených vztahových nitek a hledání odpuštění. Ve filmu vše výborně funguje, tak jak se na slušné drama hodí - emoce, psychologie postav a situací, dojímavé scény bez účelových příkras i atmosféra obohacená občas i krásnými poetickými odlehčeními. Pro mě se film, který sází i na výborné herecké výkony celého obsazení, stal zážitkem! 90% ()

dormouse

Typický americký produkt plný otřepaných frází a gest, bez pořádného děje a s ne příliš sympatickými postavami. Film o rodinných vztazích značně determinovaných existencí despotického otce není ani dojímavý, ani hřejivý, po většinou jen nudný. ()

lucijelucije

Opravdu syrové drama, které pomaličku odhaluje těžké dětství, a vztahy mezi sebou. Výborná kamera, a co se týče hereckého obsazení, nebyla zde ani skulinka chyb. Akorát pro mě, bylo tohle drama dost těžké, jeho surovost není pro každého. Někdo se v těch problemových vztazích vyžívá a pro někoho je to možná moc obtížné na celkové vstřebání. ()

conery1

K filmu som sa dostal preto, že si tam zahral Dafoe. Príbeh šiel akoby mimo mňa, no posledná tretina si ma získala a prinútila sa zamyslieť nad sebou. Neobyčajne hrejivý koniec. Willem 100%- tný, ako vždy. Neľutujem. ()

sona123

Podle získaných informací není Dennis Lee až tak úplný nováček, ale stejně, do startu takto vynikající film! Líně tekoucí děj, prolínání se minulosti a přítomnosti, vše podkreslené příjemnou a citlivou hudbou a sdělení toho podstatného tak nějak mimoděk. To je mistrovství, takto to zvládnout. A přitom jde o poměrně banální film, nic nového pod sluncem, ale způsob, jakým bylo vše uchopeno, to zvedá Světlušky silně nad průměr. ()