Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (více)

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiální text distributora)

teutates

Naozaj pekné drama, avšak k dokonalosti ešte nejaký ten kúsok chýbal... Nespočet hereckých hviezd, vyvážený scénar, snaživá réžia a koncert všetkých zúčastnených zaručuje kvalitu... Malebné prostredie a komorná atmosféra dodáva filmu tu správnu šťavu. Skvelý záporák W. Dafoe, celkový dojem taktiež dobrý... ale časový posun a pomalé tempo brzdia toto dielo vo väčšom rozbehu 8/10 ()

Ant

Citlivě natočené drama, kterému k dokonalosti ale chyběla větší intenzivnost. Vždycky když si neznámý režisér vezme do parády takhle silné téma, a k tomu tolik hvězd, mám obavy, aby to nepodělal. Tentokrát měl ale scénář i režii Dennis Lee zjevně pevně v rukou. Ryan Reynolds tady dokazuje, že je film od filmu lepší, zbytek herců už jsou zavedené firmy, které jen tak nezklamou. Konec naštěstí taky nevyšuměl do prázdna, takže já jsem naprosto spokojená. ()

Chrustyn

Nijak propracované, režijně obyčejné, herecky lehce nadprůměrné ale přesto koukatelné drama, kde nechybí rodinná tragédie, manželské neshody, problémy dospívání i tajemství, která pod tíhou nečekaných situací a problémů, vyplouvají na povrch. Průměr po všech směrech. ()

Arsenal83

Naozaj dobre zahraný tyranský otec s ksichtom Dafoa nie je podporený ďalšími rolami. Film je vlastne zmesou takého rodinného, dramatického a citového štýlu, ale Reynolds, Watson, ani Roberts nie sú tak výrazní. Každý z nás si z týchto problémov môže nanešťastie niečo nájsť, má to zmysel ukázať, ale bez Dafoovych diktátorských vsuviek by ten film nemal šmrnc. ()

honajz

Další z mnoha nízkorozpočtových reminiscenčních rodinně psychologizujících filmů, v němž však hrají herecké hvězdy. Takže zde objevíme Julii Roberts, Willema Dafoea, Emily Watson, a pro fanoušky seriálu Heroes i představitelku nezničitelníé roztleskávačky. Herecké obsazení je hezké, i kamera se snaží kouzlit a vytvářet atmosféru. V ději se pohybujeme napřeskáčku - 70. léta, současnost, zpět a zase do současnosti. Paralelně tedy sledujeme, jak se na vývoji osobnosti může už od mládí podepsat despotický otec. A na druhou stranu vnadná a mladičká teta... A jak se to pak všechno zúročí a sčítá v dospělém věku, kdy je vztah všech poznamenán tragickou autonehodou. Všechno je to ale žel už mnohokrát viděné - všechny podobné filmy, a že jich v poslední době vzniká docela hodně, sázejí na nějakou tragickou událost v rodině, která rozvíří jakési stojaté vody minulosti a zasutých křivd. Ale když vidíte třeba film Domů na svátky, vidíte, že to jde i bez těch tragédií a mnohdy lépe. Celkově tedy snímek nepřináší kromě účasti slavných hvězd, jež zde - přišlo mi - trošičku přehrávaly, nic nového pod sluncem, ani nijak výjimečně zpracovaného. ()

Janek

Rodinné záležitosti. Bohužel jsem před tímto filmem viděl Festen, který je mnohem údernější a lepší (a možná to bude i tím, že zneužívání je závažnější než týrání, v mém oku). Ale stojí za vidění, Williem Dafoe a vůbec všichni skvěle hrají. ()

Necrotongue

Tahle sonda do jedné americké rodiny mě hodně bavila. Willem Dafoe byl jako otec příjemný jako osina v místech, kam běžně slunce nesvítí, Emily Watson byla jako obvykle skvělá a hereckému výkonu Ryana Reynoldse tentokrát mocně pomohl plnovous, takže jsem si mohl film slušně užít. Jen mě trochu mrzelo, že tvůrci nerozvinuli některá témata, která jen otevřeli, a pak mě nechali, abych si zbytek domyslel. Já bych u tohoto snímku klidně ještě pár desítek minut vydržel, mně se líbil. ()

Kimon

Ano JANORYBO, i já jsem po celou dobu průběhu filmu neustále řešil co je to tam za nové, mě opět neznámé postavy. Ten jasně nedefinovaný chuchvalec všemožných postav shodil mé hodnocení tohoto v globálu velmi inteligentního snímku na tři hvězdičky. Možná mám také dlouhé vedení a nebo si režisér nedal dostatek práce s jasným definováním a uvedením jednotlivých postav. Co se týká mého pocitu z filmu, můžu bez výčitek svědomí konstatovat, že po delší době jsem objevil výjimečně opět slušný film ze současné americké produkce, který má dokonce vkus i ducha. Nikoliv svatého :-) Jde o snímek, který se pokouší nalézt příčiny nedorozumění, neshod a nesvárů v rodinném prostředí. Jistě neobjevíte v tomto snímku nic převratného, co by nebylo všeobecně známo, ale shlédnutím možná zase získáte o trochu více představy, čeho by jste se ve svém životě měli vyvarovat. Zjistíte, co v rodině způsobuje despotismus jednoho z rodičů a jak velké následky si sebou nese ten, který pod despotickou rukou trpí. Není to jen syn, či jeho matka, ale vlastně celé okolí přísného otce. Myslím, že matka (Julia Roberts) by měla být mnohem razantnější vůči chování otce k synovi, než jak to vyznívá ve filmu. Ve filmu se to dá akceptovat, ale v životě bych takovou nevhodnou toleranci v žádném případě nedoporučoval. Mám teď na mysli scénu, kdy otec syna vysadil z auta v prudkém dešti a i s manželkou odjel. Řádná matka by svého syna neopustila a donutila by manžela zastavit. Vystoupila by a šla za synem. Tím, že vlastně nic neudělala, dala svému manželovi najevo, že se podrobuje jeho despotismu. Svým jednáním se matka dostává do stejně těžké psychické deprese jako její syn. Jen jejich společná vzpoura může být řešením. Zda se tak stane můžete vidět ve snímku "Světlušky v zahradě". ()

Sawy

O Světluškách v zahradě jsem poprvé slyšel v den,kdy jsem je viděl.Byla to dost střelba na slepo,ale nakonec se z toho vyklubalo krásně civilní drama s úžasně přirozenými hereckými výkony (Dafoe je skvostný) a menšími,ale zato postupně gradovanými a svou realističností o to silnějšími emocemi.Na začátku film trochu hledá tempo i žánr,do kterého by se vlastně chtěl zařadit,ale s postupující stopáží mě do sebe vtahoval čím dál víc a na konci mi bylo líto,že tu skupinku různorodých postav opouštím.Nic z čeho by si člověk sedl na prdel,ale až ve chvíli,kdy jsem jej viděl mi došlo,jak moc mi podobný obyčejný film chyběl.A mimochodem,nejlepší scéna pohřbu ever! 80 % ()

L-V

Rodinné setkání po letech zasáhne nečekaná tragédie a poté už nasléduje rozplétání spletitých a komplikovaných vztahů a vazeb jedné nepříliš pospolité rodiny zakončené ve stylu: "co jsme si, to jsme si". Díky hvězdnému obsazení perfektně zahrané, při čemž citlivá režie a solidní hudební podkres tomu navíc dodávají i potřebnou atmosféru. Silná první půle stažena do vod průměrnosti nevýraznou druhou polovinou a zejména možná až křečovitým závěrem, přesto se jedná v rámci žánru o lehký nadprůměr, který rozhodně stojí za vidění. ()

jhrasko

Malý komorný príbeh natočený bez akýchkoľvek ambícií postavený na prvotriednej hereckej zostave, v ktorej prekvapuje Julia Roberts vo svojej najcivilnejšej role. Ničím výnimočné, akurátne pomalé a "nevzrušivé". ()

Avalon820

Kupodivu mi v tomto případě ani nevadila absence hlubšího příběhu. Byla to hra s dialogy a dusnou atmosférou a byla skutečně fascinující. V kruhu rodinném se řeší normálně abnormální problémy a vytahují se kostlivci ze skříně - zkrátka idylka. Troufám si tvrdit, že vše stojí a padá s postavami, respektive s jejich charaktery a schopností herců je věrohodně ztvárnit. Hvězdná sestava v tomto malém, artovém dramatu měla opravdu efekt - všichni zúčastnění prokázali, že hvězdami jsou skutečně díky svému hereckému nadání. Přál bych si více takových filmů. ()

Terva

Film o jedné nejmenované rodině, jejich utrpení, život a smrt. Strasti a slasti tří synů, otců a jejich manželek. Dle mého docela smutný příběh. ()

JohnCZ

Fireflies in the Garden je takové to zdánlivě obyčejné rodinné drama, ale je natočené tak neobyčejně od srdce, reálně a s upřímnými hereckými výkony, že se ani nedivím, že je to částečná autobiografie. Malou výtku mám k mírné nepřehlednosti. Máme tu dvě časové linie a pár postav se dočkalo přeobsazení, přičemž mi to v některých případech přišlo totálně mimo (Emily Watson není Hayden Panettiere podobná ani typově a to i s přimhouřením obou očí). ()

Skrk

Film vypadal nadějně, jenže to by to nesměla být taková smrtící nuda, u které se modlíte, aby jste neusnuli. Na filmu zaujme pouze přísný Willem Dafoe a po dlouhé době slušně hrající Julia Roberts. ()

Ajinka126

Zajímavý film "o ní bez ní", ale jsem z toho trochu zmatená..Tak něco tam načali, ale nedokončili to... vlastně toho moc neukázali, takže nevím, jaký vlastně měl být závěr. Že by jenom usmíření..? ()

Marsik

I když mám dramata ze života a rodinného prostředí rád a pomalé tempo mi u nich nevadí, tak tady to bylo i na mě moc ospalé. Chybělo tomu více emocí, rozuzlení, zvratů, atd. Ale zase to bylo takové pohodové, naprosto nenáročné, což člověk také občas potřebuje. Chválím za herecké obsazení, za dabingové již podstatně méně. Protože CZ dabing z roku 2009 (ten první) mi nesedl a možná i proto nebyl můj dojem z filmu tak valný. Udělejte si názor sami: Julie Roberts - Dana Černá, Emily Watson - Tereza Bebarová, Willem Dafoe - Milan Bouška a takových perel a jiných zvláštních hlasů tam bylo více. Jedině snad Ryanův hlas v podání pana Stránského jsem překousl, i když pana Jančíka bych viděl raději. Zkrátka pokud se k tomuto filmu ještě někdy dostanu, tak buď v AJ nebo s druhým dabingem. Prozatím dávám silné 3 hvězdičky. 67% (with J.) ()