Prokletí hrobky faraona Tutanchamona

(TV film)
  • Česko Tajemství hrobky faraóna (více)

Píše se rok 1922 a volnomyšlenkářský archeolog Danny Freemont je neblaze proslulý díky svým výstředním teoriím o pyramidách, Atlantidě, mimozemských civilizacích a Egyptské knize mrtvých. Může tím sice oživit přednášky na Káhirské univerzitě, ale rozhodně tím rozzuří seriózní egyptology, jako například půvabnou doktorku Azelii Barakatovou. Freemont je přesvědčen, že kdyby nalezl Smaragdovou desku, o které se říká, že byla pohřbena v Tutanchamově hrobce, tak by získal moc mít pod kontrolou celý svět. Bohužel jediný, kdo Freemontovi věří, je podlý archeolog Morgan Sinclair, člen tajné ďábelské kliky, který chce ale za pomoci desky povolat a ovládnout nepřemožitelné zlo… Dvoudílný dobrodružný film s Casperem Van Dienem (Sleepy Hollow), Leonorou Varelaovou (Kleopatra) a Jonathanem Hydem (Titanic) natočil zkušený režisér Russell Mulcahy (Highlander). (oficiální text distributora)

SOLOM.

Svého času měli dobrodružné filmy typu Indiana Jones, Tomb Raider či Flynn Carsen (zvláště pak první dva jmenovaní) u diváků zelenou a dodnes patří mezi velice oblíbené. I proto není divu, že se během posledních let dočkali řady následovníků, kteří se je snažili v ledasčem napodobit a dosáhnout alespoň částečně jejich slávy. Mnozí však marně. Jednou z mála výjimek byla Sommersova Mumie která nám kromě dobrodružné jízdy nabídla i menší porci „hororové“ podívané. Sice jen okrajově, ale kombinace akčního, dobrodružného a hororového žánru se ukázala býti dobrou volbou. Scénárista David N. Titcher se bezesporu nechal inspirovat právě jejím úspěchem a narychlo sesmolil vlastní scénář (mimochodem tento člověk má na svědomí i scénář k filmům Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu a Cesta kolem světa za 80 dní). Největším problémem tohoto televizního filmu je především jeho délka. Skoro tříhodinová porce je totiž dost velké sousto, které nemusí všichni zvládnout. Zvláště když celková kvalita a to nejen příběhu je mírně řečeno dost podprůměrná. Zápletka je rozdělená do dvou dílů a bohužel obsahu opravdu velké množství zdlouhavých (nudných) pasáží, které vás především uspávají, než abyste se u nich bavili. Dá se zde však narazit i na několik slušných scén (zvláště pak v první části filmu), které jsou svým způsobem i vtipné. Jak však čas plynul, odhalily se veškeré tvůrčí slabiny a že jich nebylo málo. Od nepříliš záživné atmosféry přes nepovedené speciální efekty až po dost toporné herecké výkony. Takže v konečném hodnocení této téměř tříhodinové nálože však příliš štědrý co se hodnocení týče, nebudu. Film se totiž na můj vkus místy neskutečně vleče a spíš jsem se u něj nudil, než abych se bavil. 30% ()

Yara8

Na film jsem se podívala čistě ze zvědavosti a možná i proto, že jsem kdysi k Egyptu tolik tíhla. A abych pravdu řekla, nelíbilo se mi to. Horrory ráda nemám, a tady bylo horrorových prvků až moc. Ano hrobka byla zajímavá, ale to je asi tak jediné co na filmu bylo zajímavé. A zasmála jsem se jen jednou za celé tři hodiny. Ne, to opravdu není film, který bych chtěla znovu vidět. A za co ty dvě hvězdičky? Jednu za Egypt a druhou za konec, který se mi jediný líbil =) ()

Andy.222

Když jsme se na film koukali s kamarádem, dělali jsme si z toho celou dobu legraci: Rada Zla doplněná o Šíleného vědce později změněného v Šíleného čaroděje a samozřejmě nesmí chybět Muž-co-se-tváří-zle. Dodnes na to vzpomínám a tiše se pochechtávám. Při pohledu na "past na zloděje" si vzpomenu na hlášku: "To jsem nevěděl že staří řekové už měli fotobuňky." Film, který když chcete se zdravým rozumem shlédnout, nesmíte jej ani na okamžik vzít vážně jinak vám mozek vyteče ušima. ()

xxxvodnikxxx

Samo o sobě by to nebylo špatný, taková kombinace Indyho Johnese s přídavkem kouzel a magie, a to je přesně to, co z toho dělá skoro nulu, příběh by byl vcelku ok, herci víceméně neznámí, ale i to by šlo, ale kombinace adventura & magie & kouzla? Ehm, nope, to fungovat nebude.. ()

Acrobat odpad!

Padam do hlbky a egyptski pohania so mnou. Je to netradicna zberba klanajuca sa primitivnym smiech budiacim bohom. Tutanchamon so zlatymi kridlami a ksichtom vymasturbovaneho chlapca nad „Hrajchlapcom“ je vysmechom rozumne uvazujuceho krestana a uskrn nahanajuci Seth je ukazkou radostnych chvil, ktore nastali po vitaznom chorale anjela „Aleluja“. Je nieco chore, zhnite v UnHollywoode, nezdrave, ak vcelku akceptovatelny reziser (Highlander, Ressurection, 6. Batalion) sa podujme na archelologicku cestu- prasnu, zadupanu do prachu zeme, zo sialene (mysli zabijem ho) vyzerajucim hercom (a castingom nevynimajuc), sprskou nudy, nezaujimavosti, fatalne nedorobeneho strihu a kamery, o hudbe nevraviac. Ocenujem a prihovaram sa u Tutanchamona (hahaha) za egyptanov kladuc zivoty za nezmyselne vymyslene dejiny bohov, historiek, z ktorych budu tvorcovia spoza oceana cerpat asi 4ever. We all fall down.... ()