Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

joker2

Zajímavý český film Bohdana Slámy. O trochu veselejší než Divoké včely. Idealizace venkova, kde i nejkonzervativnější tradice lze překonat. Skvělý Marek Daniel, Miroslav Krobot a Zuzana Bydžovská. Pavel Liška mě příliš nepřesvědčil --- jeho zanedbaný účes se k postavě zženštilého muže příliš nehodil. Nejlepší herečky celého filmu jsou ovšem krávy, které nejenže poslušně přijdou ke korytu, ale ještě přímo před kamerami porodí. Kamera je úchvatná a hudba jedna z nejlepších, co jsem v českých filmech slyšel (srovnatelná snad s Madredeus v Lisabonském příběhu, s Yannem Tiersenem v Amélii v Montmartru nebo Zbygniewem Preisnerem). ()

ypres.bass

Procítěný a umělecký výkon Pavla Lišky a především Zuzany Bydžovské jsou to jediné co pozvedá(o dvě hvězdičky) nudný film o ničem, buznách a slámě pro krávy. Je možné že film má ještě nějaký další duchovní rozměr, ale ten mi bohužel/naštěstí zůstal skryt a já v tom viděl jen tu prázdnotu opuštěného šnečího domečku. Co ovšem nelze pochválit jsou exteriéry ve kterých se natáčelo. Prkenost a nehereckost české prominentní princezničky Terezy Voříškové snad ani nemusím zmiňovat. Malou, ale jako vždy údrnou rolí se zde opět projevil i Miroslav Krobot. --- Myslím si že na vesnicích žijí i abstinenti --- 65% ()

dvd-L

Film jež obsahem ani formou nijak nepřekračuje současnou českou produkci. Překvapení se nekonalo. "Šnek vypadá ...(?)... jako ŠNEK." ()

filmator

Oproti výborným hereckým výkonům (zejména Zuzana Bydžovská) a práci s kamerou tu stojí některé věci, kvůli kterým váhám mezi 3 a 4*. Jsem tak na 70%, ale vzhledem k ostatním komentářům a všeobecně vysokému hodnocení zvolím 3 hvězdy. Vadily mi občasné "hodně divné" věty, které lezly protagonistům z úst (např. "Ty sem nepatříš." (do města, do Prahy, prostě patříš na tu svoji vesnici - a to byla ještě jedna z těch lepších)), na jedné straně snaha o realitu a pak bum - karikatura (pan ředitel; učitelův otec, který si na sídlišti chová včely), učitel, vzdělaný, rozumný člověk, který se pak zachová způsobem, který bych od jeho postavy nečekal (mám tím na mysli onu "scénu s dekou"), učitelův bývalý přítel, který se nejdříve chová jako svině a pak, v Německu, jako by to byla naprosto jiná postava. A když už Visáči, tak mohly zaznít i jiné songy, než jen Známka punku :-) Vzhledem k tomu, co na nás poslední dobou mrkalo z pláten kin, jde o příjemné pohlazení, i když je ruka ušmudlaná od kravské mrvy. Nicméně Štěstí pro mne zatím zůstalo nepřekonané. Jsem zvědav na další Slámův film. ()

RadimFišer

Bejby, ty jsi vážně senzační, bez tebe svět není legrační. Tohle jsem si zpíval před začátkem filmu. A pak to přišlo. Sem tam nedokonalé herecké výkony. Odpuštění tuctové až hnusné, málo zpracované. Velké mínus za hraní odpuštění. Je to film dneška. Popis současnosti. Krásné nastínění sloganu, že každý někoho potřebuje. Výkon toho kluka, nevím. Je to prostě mladý kluk. Zápletka, kdy se potkají se svoji holkou v Praze je málo uvěřitelná a má daleko k dokonalosti. Co je to vůbec za herecké výkony pane Slámo. Líbilo se mi vaše štěstí, ale tohle je ostuda. Na druhou stranu ocenuji to, co jste vystavěli. Naštvaného ředitele ve škole. Přiznání gayství a ošahávání kluka, což jsem v žádném jiném filmu neviděl takhle vyčarováno. Smrt babičky v klidu spánku na peci. Úžasný výhled ze školy na mosteckou dnes již nezničenou krajinu. 2 hodiny jsem ležel v koupelně a díval jsem se. Mám varhánky na rukou. Dal bych dva body, ale pro odvahu zpracovávat nová témata v mravně stojící české společnosti přidávám a zvyšuji na tři. ()

kowalski

Pěkný....jako celek... jak taky jinak u Slámy. Ale ta neskutečná kamera a herecké výkony v čele se Zuzanou Bydžovskou to byla opravdu filmová lahůdka... ()

ddf76

No tak Bohdan Slama zas natocil dalsi svou variaci, kterou omyla uz od Divokych vcel, jenze tady se to uz moc nepovedlo. Liska hraje opet stejnou vyrazovou roli ala Idiot, chapu ho, nejak si na rohliky vydelat musi, jenze nechapu, ze to nektery jeste porad bavi. Nevim, co Liska bude hrat v sedmdesati, to bude Idiot po sedesate. Nejvetsi poleno byl syn Bydzovske, nechapu cim mohl casting zaujmout, jeho vyrazove a hraci projevy byly naprosto tragicke a nulove. Dalsi traged byl Marek Daniel. Snad jedinou pochvalou je soundtrack, takze film 2 hvezdicky plus 1 za hudbu. Dalsi film se Slamovym ansablem si asi necham ujit. ()

dawe787

Podařený český film, kterých je v poslední době jak šafránů. Vůbec to není jen o homosexuální lásce a věčné chlapské ošahávačce, ba naopak příjemný příběh převážně z prostředí nefalšované vesnice, dále pak o lidské toleranci, odpouštění a vnímaní životních střetů. ()

jane1106

K Venkovskému učiteli jsem si našla cestu až napodruhé a jsem tomu ráda. Dichotomie mezi městem a venkovem, mezi rodiči a dětmi a samozřejmě láska ve všech podobách. Všemu ale vévodí lidské výkony Lišky a především Bydžovské. Nesedla mi akorát poněkud násilná, patetická, byť diegetická hudba v pár scénách. Díky tomuto filmu jsem se taky pořádně zaposlouchala a ocenila úžasný text Známky punku. Místy možná až moc bolestínský, ale jeden z mála zdařilých nových českých filmů. ()

El-Barto

Jiné než většina současných českých filmů, pocitově dokáže zasáhnot i s minimálním hudebním podkresem a hlavně bezvadným Pavlem Liškou. Vadilo mi, že se v dialozích víc mlčelo než mluvilo a ve finále mi to vlastně nic navíc nedalo. ()

mh.mail

70% — Mně se ten film líbil. Pavel Liška byl uměřený, což vlastně platí i pro Zuzanu Bydžovskou. Líbila se mi i postava, kterou ztvárnil Marek Daniel. Film určitě vede k zamyšlení nad životními hodnotami a prioritami. Možná to zní jako klišé, ale u mě to tak fungovalo. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008