Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

zdeny99

Podle mě je Venkovský učitel nejlepší film Bohdana Slámy. Je to hodně podobné Samotářům, ovšem ryze Slámovým písmem. Tedy v první řadě samotný venkov, dále venkovský život pár lidí jako tomu bylo v Divokých včelách, Radhošti či Štěstí a oproti zmiňovaným Samotářům je to více dramatické než komedie. A jak tomu bylo v Samotářích, tak i zde je každý do někoho zamilovaný, ale do toho nepravého. Kolem voní seno, rodí se krávy a pán ředitel nerozená šneka od hlemýždě. [15687. hodnocení, 640. komentář, 70%] ()

hazaba

Velice příjemné překvapení. V rámci spousty českých filmů, které v poslední době zaplavily kina a jejichž kvalita není mnohdy valná, tenhle vysoce ční a klidně jej můžu řadit k Tajnostem nebo Vratným lahvím. Trochu jsem se bála Lišky, protože zatím ve všech filmech, které jsem s ním viděla, na mě působil jako naprostý ňouma (i ve Štěstí), ale v tomhle filmu byl opravdu skvělý. Přestože se jednalo o drama, bylo chvilkami odlehčeno některými scénami či figurkami, z nichž se asi nejvíc vymyká postava ředitele - bylo vidět, že si to Milouš Černoušek užíval. ()

Mattezs

Asi nejlepší český film od Pelíšků...výborná kamera, skvělé výkony herců, dobrá hudba (hlavně Visací zámek)...Bohdan Sláma zraje jako víno...prostě lepší 4 hvězdy... ()

derek007

Pastva pro oči, balzám...zatím nejlepší Sláma. Jen škoda, že takových filmů u nás není aspoň 5 za rok, hned by mělo udílení Lvů nějakou hodnotu. ()

Floydie

Sláma potvrdil, že patří k nejlepším režisérům u nás. Jedinou slabinu filmu je výkon Ladislava Šedivého v roli Mariina syna a podle mě trochu špatně napsaný závěr. ()

PDcz

4**** body Vážení přátelé filmu, pohyblivých snímků a tohoto webu. Sešli jsme se zde, abychom ohodnotili tento snímek a to nejen body, ale i odborným komentářem. Chtěli bychom především pozvednout snahu o nekomičnost. Chtěl jsem pokračovat odborně, ale já nikdy neuměl oficiální psaní Takže, opravdu kladně hodnotíme, že se tvůrci nesnažili o trapné komické zesměšňování. Rodiče byli relativně normální (relativně kvůli těm včelám). Téma také nezneužili ke shazování homosexuality. Přesto je pár věcí, které u nás ubrali bod. [X] Minus 1* bod Nezdálo se Vám, že spousta snímků byla špatně nasvětlená? Působilo to dost nepřirozeně, moc jasně.. Místo stínu světlo. Těchto věcí si většinou nevšímám, boť tomu zbla rozumím, ale zde jsem to postřehl, takže to musela být už síla. Trochu mi taky neseděli neherecké výkony místních. Hlavně jejich (ne)dialogy. [X] Doplním ještě klady, hudba byla výrazná, značně zasahovala a upoutávávala (divný slovo). Pavel Liška neumí jen debily, ale i normální lidské role a paní Bydžovská se asi venkovských a životně těžších rolí nezbaví. [X] Pokud jste našli pravopisné chyby, napište mi. Kdo jich najde nejvíc, vyhrává. ()

vojo

Ospravedlňujem sa všetkým priaznivcom tohoto filmu, ale toto ma absolútne minulo. Nejde ani tak o gay zápletku, ale celkovo. Okrem úvodného príchodu na školu a bytovej scéne s rodičmi (pan Krobot by si konečne zaslúžil poriadnu hlavnú úlohu) mi všetko pripadalo strašne silené, napriek evidentne úprimnej snahe o ukázanie potreby zmierenia. Ešte aj ten statok vyzeral ako neviem odkiaľ, možno zo Švédska ale nie z Južných Čiech. Na záver ma síce ešte rozveselil návrat "strateného punkera". Už len pohľad na vracajúceho syna musel všetky slabšie nátury presvedčiť o tom, že synáček musel zažiť "peklo", ale film bol pre mňa veľké sklamanie, ktoré sa síce už asi vo mne rodilo pri sledovaní predchádzajúceho Štěstí... ()

BathoryMan

Pomaly som si už zvykol nato,že Slovenský film je už nejaké to desatročie mrtvý...a to doslova a do písmena.Tých pár odpadov čo tu ročne vznikne by sa ani nemalo volat filmom.A tak svoj zrak upieram k naším bývalým bratom a sestrám na západe a pomaly sledujem ako unich kvitne ich pestrá kinematografia.Tento rok tam síce vykvitli aj nejaké tie odpady napr.Svatba na bitevním poli,Posledný Plavky ale aj vela pozeratelných a príjemných filmíkov,ktoré českej kinematografii hanbu nerobia napr.Taková normálný rodinka,Bobule,František je děvkař.A nad nimi v kategorii najlepší z najlepších si hovie Bohdan Sláma,ktorý mi aj tento rok dokázal že vie točit inak než priemerne a to že vie točit výborné filmy.Znova jeho dvorné osadenstvo na čele s výnimočným Pavlom Liškom v úlohe homosexuálneho učitela ,skvelá atmosféra Juhočeského kraja alebo velmi dobre zobrazenie ťažkého života na vidieku bez prikrášlovania a zo všetkým čo ktomu patrí.Alkoholizmus,beznádej,osamelost.Sláma je Borec,ktorý točí výnimočne dobré filmy.Jediné čo mi tu na chvílku vadilo bolo to drobné cameo Vojtu Koteka.Ten blbec sa do tak dobrého filmu bohužial nehodí!!! ()

#47

O něco zajímavější než předchozí Štěstí, ale přesto se nacházíme ve stejné řece...pár figurek se plácá po vesnici a pronáší "duchaplné dialogy", pěkná kamera a hudební doprovod pak působí jako jakási zástěrka prázdného obsahu, to že je hlavní představitel poněkud "jiný" je jasné od první chvíle kdy se na něj podíváme...protože Liška samozřejmě ani normální roli hrát nemůže. Povznesu se nad samoúčelnými scénami typu zvířecího porodu či "scény s rukou", která bude za pár let jediným na co si většina lidí v souvislosti s tímto snímkem vzpomene...ano, opravdu si nemyslím, že má Venkovský učitel na to aby se zařadil do zlaté pokladnice naší kinematografiie, byť očekávám přísun ocenění stejný jako v případě Štěstí. Nejlepší třešničkou na dortu však bylo samotné promítání na Finále 2008 v Plzni, kdy sám Bohdan Sláma prohlásil, že žádné otázky po filmu zodpovídat nebude, protože prý jestli nějaké otázky vyvstanou, je to dobře...nejsem si tedy jist, jesli je toto poněkud ojedinělé chování režiséra způsobeno jakousi obavou z nepřijemných otázek ("Bohdane, hlavní hrdina vypadá ve filmu přesně jako ty v reálu...chtěl si tím říct že seš taky gay?")...ale spíš si myslím, že pan Sláma má jakýsi svůj vlastní svět ve kterém mu toto přijde normální, každopádně na mě osobně udělal spíš dojem škodolibého pana docenta, který vám nechce řict co se mu na vašem testu nelíbilo. ()

atmen

Filmy Bohdana Slámy mě doposud odrazovaly od shlédnutí, neboť jeho zobrazení života na vesnici ve kterém už na první pohled čiší všudypřítomná bezmoc, smutek, letargie, neutěšená realita ve které postavy mají vše dopředu nalajnováno a z tohoto kolotoče není cesta ven a tak nezbývá nic jiného než jako figurka na šachovnici uskutečňovat dopředu známé tahy… I přes toto negativní vnímání režiséra, jsem tušil, že Venkovský učitel u mě zaboduje. Můžou zato podmanivé lokace a civilní příběh. Děj by se dal parafrázovat úryvkem písně P. Nováka. „úděl bumerangu je míjení“ Přesně tohle zažívá ústřední trojice. Rozvedená statkářka (Z. Bydžovská) by ráda uhnala učitele (P. Liška), toho ovšem přitahuje její syn (L. Šedivý), v jeho srdci má místo pražská studentka (T. Voříšková), pro ní je však pouhým víkendovým povyražením na vesnici, kam přijíždí navštěvovat svou babičku…Postupné vzájemné oťukávání je předzvěstí budoucího konfliktu, ten pramení z překročení pomyslné hranice přátelství těch tří … ()

KuZd

jeden z lepsich ceskych filmu posledni dobe. Zaplat panbu za nej, mezi tema kravinama, co ted CR vypousti se za tento film styden nemusime. Ikdyz Stesti se mi libilo od Slamy vice:) ()

Axident

Téma sice nijak originální, o to věčnější. Bylo velice příjemné vidět schopného Pavla Lišku v roli, kde nehraje debílka a role mu velmi sluší. Bydžovská strhující, atmosféra mrazivě, vidlákovsky autentická (ti, kteří zde hořekují, jaká je to karikatura, nemají pravdu - je to zhuštěné, ale takhle to je, nebo alespoň bylo) - u mě spokojenost a respekt Bohdanu Slámovi! ()

bangee

Příjemný to počin, kde navíc hraje Voříšková se svym nejvíc nejlepšim hlasem. Nicméně co mě vyloženě iritovalo, tak to byli "výkony" neherců, kteří tam tvořili křoví. ()

alambert

Co musím jasně ocenit, je Pavel Liška. Jeho herecký výkon je vážně dobrý. Co se mi nelíbí jsou oproti tomu sice drobnosti, ale přece. Takže: 1. Kýčovitý konec. Běžně mám rád happy endy, ale tohle není bežný film a když ho přijmete jako tak trochu jiný, radostný konec tak trochu zklame. 2. Jsem nějak nepochopil roli Terezy Voříškové (nic proti ní). Ani co původně zamýšlela jako pražačka na venkově, ani co si dokazovala potom v Praze...takže mi ta postava přišla až příliš "umělá". 3. Nechápu, jak Ladislav Šedivý sám našel v Halle Marka Daniela, když k Liškovi si pro adresu asi nešel, že ano... ()

myc-hal

Respekt použil kdysi nadpis "Štěstí, že máme Slámu", to se mi nějak vrylo pod kůži. Bojím se trapných scén, když je musím sledovat s někým a tak jsem byl trochu nesvůj, když Liška neodolal... Ale mám moc rád filmy, kde se nikam nespěchá a tohle k tomu bylo hodně uvěřitelné. (3.1.10) ()

Rokle

Perfektní kamera, která v našich končinách nemá obdoby. A že je Sláma dokonalý v detailech, to už potvrdil ve "Štěstí". Nemám co vytknout a již teď se těším na další počin. ()

Akana

Současná česká vesnice není ve filmech Bohdana Slámy žádná pastorální idylka. Stejně tak nepodkuřuje všem těm outsiderům a životem polámaným charakterům, kterými plátno zalidňuje. Snaží se je prostě chápat a zrovnoprávnit jejich úsilí vydobýt si svůj kousek štěstí s těmi na první pohled úspěšnějšími. A právě proto je jeho tvorba uvěřitelná a působivá. Venkovský učitel je subtilní i drsný příběh s výbornými hereckými výkony (Zuzana Bydžovská si ocenění Českým lvem plně zasloužila), hřejivý i mrazivý zároveň. Cynik ve mně se možná trochu ušklíbá nad docela pozitivním závěrem, ale jeho sentimentálnější kolega je rád, že té deprese nebylo nakonec tolik. 90% ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008