V zahrádkářské kolonii na Libeňském ostrově se počátkem 90. let schází v malé hospůdce U Buddyho parta kamarádů, nepříliš úspěšných, přesto ve svém skromném světě více či méně spokojených outsiderů. Bývalý disident Tonda, který vede hospodu se svým synem, pankáčem Jáchymem, a družkou Andulou, rybář Láďa s kamarádem Frantou, nesmělý Kája, Tondův otec Balun, Jáchymova přítelkyně Bára a bývalý kouzelník Mrklas, jehož přezdívka je zkomoleninou jeho uměleckého jména Mr. Class. Hrají desetníkový mariáš, prožívají drobné životní radosti i ústrky, ať už je to Kájova nepříjemná manželka Jíťa, neochota ostatních hrát karty s Mrklasem nebo Tondovy starosti se zlodějíčkem Pepem. Všichni se ale jednoho dne spojí, aby pomohli Kájovi, který zabloudil na velký bleší trh a stal se obětí bandy skořápkářů, jež ho obrala o pracně nabyté úspory. Mrklas, kterého nešťastný Kája požádá o pomoc, vymyslí podraz. Potřebuje však pomoc všech štamgastů Tondovy hospůdky. Vysvětlí jim, jak funguje podvod se skořápkami a v čem spočívá jeho plán. Samozvaní mstitelé nadšeně vezmou spravedlnost do svých rukou a pustí se do velkého dobrodružství. (TV Nova)

Trailer

Gemini

Hustopekelné porevoluční roky, vesnický naivka, skořápky (které se dnes vesele mastí za bílého dne i na Westminster Bridge, ve velmi podobné sestavě;)) dokonalý světák, který nenechá bezpráví jen tak, a pak už "jen" dobře protřepaný koktejl všemožných figurek, které sehrají v této typicky české verzi Podrazu svoji úlohu. U mě to bylo dobrý, protože kromě slušně zamotaného děje jsem se mohl zasmát u dobře vypointovaných gagů (které nutno říct neměly nic společného s příběhem). Bez Bolka Polívky by nicméně tenhle film nemohl existovat. To ale těžko může být chyba, naopak je to ocenění pro hlavní postavu. Jediný problém je, že to celé mohlo bez problémů vzniknout v televizi a mít to třeba hodinu deset. Ale jelikož jsem to viděl až po letech v televizi, tedy relativně zadarmo, a ne za nehorázné vlezné do kina, není důvod k nějaké zásadní nespokojenosti. Sympatických 70%. ()

Radek99

Film, kterému v první polovině citelně chybí nosná dějová linka a který je ozvláštněn až jakousi nerudovskou expozicí plnou figurek a charakterů (zde svou volbou) z okraje společnosti, je především tuzemskou variací na všechny ty Podrazy a Dannyho parťáky (tedy heist movie). A protože je českým filmem, jejich velký podvod je podvodem ušmudlaným, pitoreskním, místy švejkovským, podvodem malých rozměrů, ale přesto mu nechybí grácie a lehkost, kterou mu dodává především postava Bolka Polívky. Žánrový rastr komedie se realizuje primárně skvěle zvládnutou situační komikou a mnohé gagy se skutečně mimořádně dobře povedly (šamponová pěna, jeseter...). Příznačná je také Hřebejkova výrazně nostalgická retro stylizace, tentokráte do porevolučních let, a jím reflektovaná Praha vypadá přesně jako dnešní Ukrajina či jiná postsovětská republika, rozhodně symbolická geograficko-historická paralela. Škoda té žánrové schizofrenie, první polovina snímku měla být možná potlačena na úkor žánrově čistého ,,podrazového" filmu. Těžko říci, proč se tak nestalo. Jan Hřebejk se možná bál, a proto vsadil na osvědčenou formu oddechové retrokomedie, kterou on u nás umí asi nejlépe. A povedla se mu. U mě tedy rozhodně dobrý... ()

Renton

Scénář: Petr Jarchovský .. Úplně bezproblémových šedesát, místy s komediálními výstřely i o několik procent více. Než se rozjede "grázlíci okrádají grázly" akcička, pobaví několik míst v jinak epizodním hodinkovém slepenci, který grady prostě nemá, ovšem nevleče se zas tak líně. Přesto nakonec převládla u divácké sestavy před domácím kinem celková spokojenost. Může za ni nejen závěrečná žánrová hra a Hřebejkova režie, ale především skvělý Bolek Polívka, jeseter, vlna, kominík. Prostě dobrý. ()

Enšpígl

Když si čtu u koho všeho dobrý, mám chuť napsat, u mě na hovno, ale zase proč bejt až tak moc vtipnej, že ? Hřebejk měl tak trošku štěstí, že tenhle týden byla v kině premiéra jen nějaký romantický sračky a tak se jeho filmu dostalo té pocty, že jsem na něj zašel do kina. Samozřejmě nejdřív jsem si zjistil, jestli ve filmu nehraje invetář současné české kinematografie Eva Holubová, protože než se dívat na ní, to bych radši šel na hlavák umejvat bezdomvcům prdel. Naštěstí ve filmu hraje jen Holub, ale to nevím kdo je / možná příbuznej / tak vše proběhlo z hlediska obsazení v klidu. Sice se herci až na Polívku zrovna dvakrát nepředvedli, ale docela dobře jsem se pobavil. Teď ještě určitě každýho strašně zajímá jestli u mě dobrý ? Stav bankovního konta - u mě špatný. Zdravotní stav - u mě špatný. Životní jistoty - u mě špatný. Ale pozóóór, teď to přijde, délka mého penisu - u mě dobrý. Konečně si připadám jako pravá česká celebrita vyzradil jsem své soukromí a můžu se cítit děsně zajímavě a za dva dny se začnu pohoršovat nad tím, jak se mě každej hrabe v soukromí. ()

Tosim

70%. Mám za to, že v úvodu se H+J snažili vystihnout tu nudu v takové chatové osadě, kde se sice něco děje, ale je to víceméně stereotypní, takže každý hledá nějaký vzruch, i ten kdysi slavný kouzelník Mr. Class. Jde o to, zda se to povedlo, podle mě moc ne, proč by film nemohl být zkrácen třeba na hodinu a čtvrt, začátek by trošku hejbnul zadkem a měl by to dobrý. Následná akce je fakt výborná, se Šabachem to moc společného nemá (snad jen kromě pár jmen, několika vět a onoho "nasrat na ruce a nepustit k vodě"), tvůrci "jen" baví, přesto si neodpustí nějakou tu "ťafku" na vážno, jedou ale v devadesáti procentech po komediální rovině a i když jsem na konci nebyl uspokojen plně, snímek ve mě vyvolal naprosto uvolněné pocity a pohodu a to už jsem dost dlouho nezažil. A u této tvůrčí dvojice obzvlášť. GIN-TONIK. S GINEM. ()

• Ve scéně, kdy je Kája (Miroslav Vladyka) na tržišti v Peep show, při představení první ženy je zevnitř na zdi nalepených několik papírů, kde je zobrazeno, co by se mělo při předvádění dělat. V dalším záběru tam papíry nejsou, pak zase jsou a pak opět nejsou. (ELBobes)
  • Ve filmu se objevují jak kolkované (např. když je Kája ukládá do škatule), tak nekolkované československé bankovky (např. když je vysypává na Jíťu). Přechod mezi oběma měnami proběhl během 4 dnů mezi 4. 2. 1993 a 7. 2. 1993. Poté nekolkované peníze přestaly platit a platily pouze kolkované. Děj se však neodehrává v únoru, nýbrž v létě. V té době by si hrdinové nekolkovaných peněz již moc neužili, neboť by byly bezcenné. (Brain)
  • Když Vladimír Javorský krade na tržišti skořápkářům kuličku, má čepici na hlavě připevněnou gumičkou. V průběhu záběru mu totiž spadne a zase se vrátí zpět. (Mackin)