Je červenec roku 1993 a doba sladkého uvolnění a nicnedělání se v celé své kráse line po stolech jedné malé hospůdky v zahrádkářské kolonii v pražské Libni. U nich se schází zvláštní směsice ztracenců, kteří si krátí dlouhé chvíle hraním mariáše. Je mezi nimi majitel hospody Tonda (J. Schmitzer), vězněný za minulého režimu, a jeho přítelkyně Andula (L. Vlasáková), prodávající pochybnou kosmetiku, revoltující syn Jáchym a otec Balun (J. Somr). Mimo jeho rodinu však i nadšený rybář Láďa (P. Forman), vysloužilý kouzelník Mrklas (B. Polívka), chorobný zloděj Pepé (V. Javorský) a tak trochu ťulpas Kája (M. Vladyka). Ten pracuje jako hlídač galerie s Balunem, ale navíc se i lišácky vydává za kominíka poblíž probíhajících svateb. A kdo by nedal pár stovek za trochu štěstí v manželství? Kája pak chce za nastřádané peníze pozvat svou ženu Jíťu (S. Babčáková) na dovolenou k moři. V jedné tržnici se však nechá zlákat snadným výdělkem u pána, co provozuje hru „skořápky“, a prohraje s ním přes 30 tisíc. Bezradný přichází za Mrklasem, aby mu nějak pomohl. Ten je s těmito pouťovými fígly dobře obeznámen, ale sám proti celé skupině podvodníků nic nesvede. V hospodě se všemi přáteli tak vytvoří plán, kterým by skořápkáře zcela doběhli a získali peníze zpět. Bude k tomu zapotřebí ale mnoho zlodějské rafinovanosti a prohnanosti, neboť přece jen zloděj dokáže okrást zloděje… (Česká televize)

Trailer

Gemini

Hustopekelné porevoluční roky, vesnický naivka, skořápky (které se dnes vesele mastí za bílého dne i na Westminster Bridge, ve velmi podobné sestavě;)) dokonalý světák, který nenechá bezpráví jen tak, a pak už "jen" dobře protřepaný koktejl všemožných figurek, které sehrají v této typicky české verzi Podrazu svoji úlohu. U mě to bylo dobrý, protože kromě slušně zamotaného děje jsem se mohl zasmát u dobře vypointovaných gagů (které nutno říct neměly nic společného s příběhem). Bez Bolka Polívky by nicméně tenhle film nemohl existovat. To ale těžko může být chyba, naopak je to ocenění pro hlavní postavu. Jediný problém je, že to celé mohlo bez problémů vzniknout v televizi a mít to třeba hodinu deset. Ale jelikož jsem to viděl až po letech v televizi, tedy relativně zadarmo, a ne za nehorázné vlezné do kina, není důvod k nějaké zásadní nespokojenosti. Sympatických 70%. ()

Tosim

70%. Mám za to, že v úvodu se H+J snažili vystihnout tu nudu v takové chatové osadě, kde se sice něco děje, ale je to víceméně stereotypní, takže každý hledá nějaký vzruch, i ten kdysi slavný kouzelník Mr. Class. Jde o to, zda se to povedlo, podle mě moc ne, proč by film nemohl být zkrácen třeba na hodinu a čtvrt, začátek by trošku hejbnul zadkem a měl by to dobrý. Následná akce je fakt výborná, se Šabachem to moc společného nemá (snad jen kromě pár jmen, několika vět a onoho "nasrat na ruce a nepustit k vodě"), tvůrci "jen" baví, přesto si neodpustí nějakou tu "ťafku" na vážno, jedou ale v devadesáti procentech po komediální rovině a i když jsem na konci nebyl uspokojen plně, snímek ve mě vyvolal naprosto uvolněné pocity a pohodu a to už jsem dost dlouho nezažil. A u této tvůrčí dvojice obzvlášť. GIN-TONIK. S GINEM. ()

Renton

Scénář: Petr Jarchovský .. Úplně bezproblémových šedesát, místy s komediálními výstřely i o několik procent více. Než se rozjede "grázlíci okrádají grázly" akcička, pobaví několik míst v jinak epizodním hodinkovém slepenci, který grady prostě nemá, ovšem nevleče se zas tak líně. Přesto nakonec převládla u divácké sestavy před domácím kinem celková spokojenost. Může za ni nejen závěrečná žánrová hra a Hřebejkova režie, ale především skvělý Bolek Polívka, jeseter, vlna, kominík. Prostě dobrý. ()

Enšpígl

Když si čtu u koho všeho dobrý, mám chuť napsat, u mě na hovno, ale zase proč bejt až tak moc vtipnej, že ? Hřebejk měl tak trošku štěstí, že tenhle týden byla v kině premiéra jen nějaký romantický sračky a tak se jeho filmu dostalo té pocty, že jsem na něj zašel do kina. Samozřejmě nejdřív jsem si zjistil, jestli ve filmu nehraje invetář současné české kinematografie Eva Holubová, protože než se dívat na ní, to bych radši šel na hlavák umejvat bezdomvcům prdel. Naštěstí ve filmu hraje jen Holub, ale to nevím kdo je / možná příbuznej / tak vše proběhlo z hlediska obsazení v klidu. Sice se herci až na Polívku zrovna dvakrát nepředvedli, ale docela dobře jsem se pobavil. Teď ještě určitě každýho strašně zajímá jestli u mě dobrý ? Stav bankovního konta - u mě špatný. Zdravotní stav - u mě špatný. Životní jistoty - u mě špatný. Ale pozóóór, teď to přijde, délka mého penisu - u mě dobrý. Konečně si připadám jako pravá česká celebrita vyzradil jsem své soukromí a můžu se cítit děsně zajímavě a za dva dny se začnu pohoršovat nad tím, jak se mě každej hrabe v soukromí. ()

Radek99

Film, kterému v první polovině citelně chybí nosná dějová linka a který je ozvláštněn až jakousi nerudovskou expozicí plnou figurek a charakterů (zde svou volbou) z okraje společnosti, je především tuzemskou variací na všechny ty Podrazy a Dannyho parťáky (tedy heist movie). A protože je českým filmem, jejich velký podvod je podvodem ušmudlaným, pitoreskním, místy švejkovským, podvodem malých rozměrů, ale přesto mu nechybí grácie a lehkost, kterou mu dodává především postava Bolka Polívky. Žánrový rastr komedie se realizuje primárně skvěle zvládnutou situační komikou a mnohé gagy se skutečně mimořádně dobře povedly (šamponová pěna, jeseter...). Příznačná je také Hřebejkova výrazně nostalgická retro stylizace, tentokráte do porevolučních let, a jím reflektovaná Praha vypadá přesně jako dnešní Ukrajina či jiná postsovětská republika, rozhodně symbolická geograficko-historická paralela. Škoda té žánrové schizofrenie, první polovina snímku měla být možná potlačena na úkor žánrově čistého ,,podrazového" filmu. Těžko říci, proč se tak nestalo. Jan Hřebejk se možná bál, a proto vsadil na osvědčenou formu oddechové retrokomedie, kterou on u nás umí asi nejlépe. A povedla se mu. U mě tedy rozhodně dobrý... ()

• Vůz, v kterém ujížděl pan Mrklas (Bolek Polívka) se svou partou z tržiště, byla užitková Škoda 1203 vyráběna v letech 1968 - 1982 v AZNP v závodu Vrchlabí. (JARDAHONDA)
  • Během natáčení došlo k technickým potížím na kameře - na obraze docházelo k lokálním neostrostem, kvůli čemuž se musela část scén přetáčet. Výsledný sestřih musel být digitálně upravován, aby nebyly patrné rozdíly mezi zachráněným (vyretušovaným) a bezchybným později natočeným materiálem. (R.Drson)
  • Hospoda "U Budyho" je v skutočnosti funkčná krčma na Libeňskom ostrove, ktorú práve tento film preslávil. (Jello Biafra)