Pochyby

Doubt

• slovenský

Pochybnosti

USA, 2008, 104 min

Bohuzial... A tak veeeelmi som sa tesila. A nakoniec obrovske sklamanie. Tak ako z konania sestry Aloysius, tak z celeho filmu. Urcite sa to da pripisat mojej absolutnej a nevyvratitelnej nenavisti voci Cirkvi ako takej, ale to je uz moj osobny problem. A pochybnosti o tom ziadne nemam... Rovnako ako o vynikajucich hereckych vykonoch. Ale to je uz druha vec. Tak ako saty NErobia cloveka, ani herecke vykony NEznamenaju automaticky vynimocny film :)(28.1.2009)

Pokud bych měl hodnotit pouze herecké výkony a scénář, bylo by to na plné hodnocení. To ostatní mi asi nějak unikalo. Souboj, který svedli Philip Hoffman a M. Streep byl tak "napínavý", že kdybych sledoval bitku mezi hlemýžděm a želvou, byl bych zaujat více. Částečné napětí tu však přesto je a hlavní postavy hrají skutečně fantasticky. Takže špatný film to není, ale určité ingredience, které má kvalitní film obsahovat tu nejsou tak výrazné. Alespoň tak jsem to vnímal já.(27.4.2011)

Skvělá konverzačka, na které ohromí především brilatní herecké výkony (čtyři nominace na Oscary za ně hovoří za vše) a precizní scénář plný konverzačních konfrontací. Meryl Streep odehrála svoji další báječnou roli a vysloužila si tak rekodrní 13 nominaci na Oscara. Philip Seymour Hoffman neumí zahrát jinak než perfektně v posledních letech a tak není divem, že nás i akademii opět okouzlil svým výkonem. Příběh je celkem zajímavý a vzájemné rozplétání příběhu začne v jednotlivých postavách probouzet jejich pochyby. Všechno se nese v poklidném tempu až do konce a ani tam nám režisér žádný šok nepřinese. Myslím, že rezisér mohl klidně více přitlačit na emocích, ale jinak se jedná o parádní "konverzačku", kterou doporučuji...........(16.2.2009)

Tomu říkám drama - trvalo necelé dvě hodiny, ale zaměstnalo mou pozornost na několik dalších dní. Chytrý, komorní film jako dělaný k dlouhým debatám mezi přáteli nebo k rozjímání během duchovních cvičení. Nahlíží do dnes již neexistující tradiční katolické kultury v době jejího soumraku v polovině šedesátých let, v době rozvolňujících se starých pořádků a počínajících revolucí církevních i společenských. Film, který mnohem více otázek klade, než zodpovídá. Cvičí diváka v pochybnostech týkajících se jednotlivého člověka i společenských změn. Pochybování tu však neznamená relativizaci pravdy, jen samozřejmých, snadných cest k ní, takových cest, kterým chybí pokora. Snímek bezprostředně potěší propracovaným scénářem a výtečným herectvím hlavních představitelů. Jinak však není továrnou na emoce - zaujme, napne, ale pro toho, kdo mu neposkytne dostatek pozornosti i po odchodu z kina, může být snadno zklamáním. Dává impuls mozkovým závitům a dál už je práce na nás.(11.3.2009)

Po skončení filmu na ovládli pochyby. Tento príbeh patrí do divadla, rovnako ako kvalitné no stále divadlom zaváňajúce herecké výkony trojice Hoffman/Streep/Adams. Ako filmová adaptácia totiž pôsobí mierne ťažkopádnym dojmom, čo umocňuje aj dej, v ktorom je skutočne silných momentov poskromne a dopredu sa posúva len veľmi pozvoľným spôsobom. Aj keď oň tu určite nejde v prvom rade, prvoradé su pochyby. To mi však ani zďaleka nestačí.(27.1.2009)

• Meryl Streep

• - Šál, který nosí postava Meryl Streep ve filmu, si herečka vlastnoručně upletla. [Zdroj: iDNES.cz] (AllieK)

• - Frances McDormand byla původní volbou pro roli Aloysius Beauvier (Meryl Streep). (jezurka42)

• - "Není to snímek o církvi," tvrdí autor. Aby se diváci "nezasekávali" na církevní problematice a hledali smysl filmu hlouběji, nechal režisér Shanley z většiny lokací odstranit krucifixy - přestože se celý příběh odehrává v církevní škole. (c.tucker)