Pochyby

Doubt

• slovenský

Pochybnosti

USA, 2008, 104 min

John Patrick Shanley (scénář, divadelní hra)

Roger Deakins

Howard Shore

Dylan Tichenor

Scénografie:

David Gropman

Kostýmy:

Ann Roth

Pochyby jsou snímkem, který jakoby se neustále pohyboval na váhách. Pochybnosti Meryl Streepové na jedné straně a přirozená obrana Philipa Seymoura Hoffmana na té druhé přičemž Amy Adams se stává vrtkavým jazýčkem neschopným pevného rozhodnutí ke které straně se přiklonit. John Patrick Shanley převádí divadelní hru minimalistickým způsobem do filmové řeči a Pochybám tak nelze upřít jejich divadelní původ, neboť i přes umístění hlavního čtyřlístku do uvěřitelnějších kulis nedaří se mu pevně odbourat onen ráz. Ačkoliv v tomto případě to není na škodu, poněvadž to jediné o co tu opravdu jde je dialog a není se čemu divit, že všichni hlavní aktéři byli nominovaní na Oscara. Příjemné překvapení u něhož mně nemusí tížit svědomí z mého hodnocení. Bez pochyb 8/10.(18.3.2009)

• Lavran

Losos pochybnosti. Tak tohle tedy určitě ne! Bohapustý výsměch diváctvu všech vyznání. Nechce se mi věřit, že tu neuvěřitelnou absurditu a prázdnotu vidí tak mizivé procento lidí. Já se musel po zatažení opony za závěrečným dialogem smát jako u vytržení. A nechtělo se mi přestat.(9.3.2009)

No pane jo... tenhle snímek mi dal při hodnocení zabrat. Tahle ( jistým způsobem ) zvláštní podívaná nese název '' Pochyby '' . Nevím , zda- li to byl účel, ale nic jiného ve mně ani tenhle film nezanechal. Už od prvních minut divák váhá, jestli má ten, či onen dialog pochopit tak, či jinak... nic není řečeno jasně a Vy prostě musíte přemýšlet, kdo je vlastně ten ' špatný ' a kdo má vlastně pravdu. Úsměvné ale je , že se to ani do závěrečných titulků nedovíme. Jak už jsem řekl, rozhodování-se při hodnocení tohoto filmu mi dalo hodně práce a ani teď si nejsem jist... Jedno vím ale jistě. Nebýt skvělého výkonu Meryl Streep, šel bych určitě o hvězdu níž. Nakonec tedy lehce nadprůměr.(18.3.2009)

Komorní psychologické drama líčící nekompromisní střet mezi bigotní řádovou sestrou, která jako by se zapomněla duchem v 19. století, a knězem, který vnímá jednak to, že moderní doba žádá nové myšlenky a metody, jednak i to, že láska k Bohu nesmí být překážkou pro vztah k lidem. Spor se nevede jen o metody pedagogického působení na místní církevní škole a výkladu náboženských hodnot, ale postupně přerůstá v hlubokou osobní antipatii řádové sestry, která získá pocit, že zájem kněze o jednoho z jejích svěřenců nemusí být tak nevinný, jak si okolí myslí. Ten, kdo nemá pochyby, může být přesvědčivější, a tím pádem i úspěšnější, jenže některá vítězství jsou jako ta Pyrrhova... Kladem filmu je poloha, která vlastně až do konce nechává diváka v nejistotě, jinými slovy na pochybách, jak to ve skutečnosti bylo, dále emocionálně působivý konflikt dvou vyhraněných osobností, zdařilé dialogy a ze všeho nejvíc špičkové herectví dvou velkých hvězd současné americké kinematografie. Celkový dojem: 90 %.(18.11.2013)

Pochyby jsou do detailu propracované, dobře napsané a skvěle zahrané, ale bez ústřední herecké dvojky by tenhle film byl velice nudný, staromódně natočený, možná až nezáživný - přiznám se: mě prostě neoslovil. Hlavní postavy pořád mluví, ale vlastně o nich nic moc nevíte - on je to vlastně základ filmu, protože vy sami jako diváci máte mít pochyby, jestli otec Flynn opravdu nemá pletky s černošským chlapečkem. Hoffman vám to usnadňuje, protože (promiň Philipe) vypadá tak trochu jako úchyl. Tím nenaznačuju, že by pravdu měla sestra Aloysie. Film vám pravdu naznačí, ale nechá na vás, jestli se připojíte na stranu úpjaté sestry nebo přátelského kněze. Jen by celé to pochybování mohlo být nabaleno na zajímavější příběh, aby vám opravdu záleželo na tom, kdo v tomhle souboji v odhodlanosti vyhraje.(4.3.2009)

• - Frances McDormand byla původní volbou pro roli Aloysius Beauvier (Meryl Streep). (jezurka42)

• - Postava sestry James byla inspirována skutečnou učitelkou ve školce Johna Patricka Shanleyho, sestrou Margaret James. (HellFire)

• - Divadelní předloha byla velmi úspěšná. Měla 525 repríz na Broadwayi. (Elisebah)