Pochyby

Doubt

• slovenský

Pochybnosti

USA, 2008, 104 min

Pochyby jsou snímkem, který jakoby se neustále pohyboval na váhách. Pochybnosti Meryl Streepové na jedné straně a přirozená obrana Philipa Seymoura Hoffmana na té druhé přičemž Amy Adams se stává vrtkavým jazýčkem neschopným pevného rozhodnutí ke které straně se přiklonit. John Patrick Shanley převádí divadelní hru minimalistickým způsobem do filmové řeči a Pochybám tak nelze upřít jejich divadelní původ, neboť i přes umístění hlavního čtyřlístku do uvěřitelnějších kulis nedaří se mu pevně odbourat onen ráz. Ačkoliv v tomto případě to není na škodu, poněvadž to jediné o co tu opravdu jde je dialog a není se čemu divit, že všichni hlavní aktéři byli nominovaní na Oscara. Příjemné překvapení u něhož mně nemusí tížit svědomí z mého hodnocení. Bez pochyb 8/10.(18.3.2009)

Zajímavý komorní film s mnoha skvělými hereckými výkony. Bohužel děj je dost zvláštním způsobem až moc realistický. Pokud čekáte nějaké drama s vypjatými okamžiky, tak budete možná zklamaní - hlavní hrdince se, dalo by se říct, podaří vše, co chce, a to na první pokus a bez sebemenších překážek. To nic nemění na skvělých hereckých výkonech a zajímavé atmosféře, která to drží pohromadě. Slabší čtyři hvězdy.(12.12.2009)

Má očekávání vůči tomuto filmu nebyla ani nijak příliš velká, nešel jsem na něj natěšený do kina ani jsem ho jakkoliv jinak nesháněl ani jsem ho netoužil vidět. Ale už tak nějak ze zvyku každou neděli v osm hodin večer zapínám HBO a čekám, jaký další kinohit tahle stanice nabídne. Včera to byly Pochyby, tak jsem se ně podíval. Samozřejmě jsem o tomto filmu měl dost informací, věděl jsem jakého tématu se film týká, věděl jsem o čtyřech hereckých nominacích na Oscara, takže jsem tušil, do čeho jdu. A i přes má malá očekávání hodnotím film spíše jako zklamání. A teď si představuji lidi, kteří na něj šli natěšení do kina. Já jít na tohle do kina, tak bych hodnotil asi ještě mnohem hůř. Ale právě díky mým malým očekáváním si mohu dovolit dát trochu lepší hodnocení. A to především za vynikající herecký koncert Meryl Streep, která v této své roli byla naprosto vynikající a znovu ukázala, že pořád ještě umí dobře hrát. Stejně tak musím pochválit i mladou a velmi sympatickou Amy Adams a samozřejmě P. S. Hoffmana. Tenhle film měl totiž ohromné štěstí na kvalitní herce, nebýt jich, tak by dopadl velmi prachbídně. Herci jsou také tím jediným kvůli čemu hodnotím tak, jak hodnotím. Celkově byl totiž tento film velmi zdlouhavý a tempo dost utahané, což na filmech velmi nesnáším. A to vše navíc bez konkrétního závěru, takže pochyby nakonec ve mně jako v divákovi film vyvolal. Znovu opakuji, že jen díky hereckým výkonům, kvůli nimž stálo za to se na tento film podívat, uděluji čtyři hvězdy.(10.5.2010)

Pokud bych měl hodnotit pouze herecké výkony a scénář, bylo by to na plné hodnocení. To ostatní mi asi nějak unikalo. Souboj, který svedli Philip Hoffman a M. Streep byl tak "napínavý", že kdybych sledoval bitku mezi hlemýžděm a želvou, byl bych zaujat více. Částečné napětí tu však přesto je a hlavní postavy hrají skutečně fantasticky. Takže špatný film to není, ale určité ingredience, které má kvalitní film obsahovat tu nejsou tak výrazné. Alespoň tak jsem to vnímal já.(27.4.2011)

Jednoduchý, no veľmi hutný film, výborne napísaný a zahraný (všetkých 5 oscarových nominácií je plne zaslúžených). Možno trochu zamrzí zrejmá divadelnosť, ale zážitku z filmu to uberá len minimum, a na druhýkrát to už možno nebude vadiť vôbec... Uvidíme, zatiaľ 9 / 10 a moje odporúčania.(5.2.2009)

• - Dialogy mezi Aloysius Beauvier (Meryl Streep), Brendanem Flynnem (Philip Seymour Hoffman), James (Amy Adams) a paní Miller (Viola Davis) byly velice dlouhé. Některé trvaly i 10 až 15 minut. (jezurka42)

• - Divadelní předloha byla velmi úspěšná. Měla 525 repríz na Broadwayi. (Elisebah)

• - "Není to snímek o církvi," tvrdí autor. Aby se diváci "nezasekávali" na církevní problematice a hledali smysl filmu hlouběji, nechal režisér Shanley z většiny lokací odstranit krucifixy - přestože se celý příběh odehrává v církevní škole. (c.tucker)