Píše se rok 1964. Charismatický duchovní Flynn (Philip Seymour Hoffman) se pokouší alespoň trochu uvolnit přísná pravidla církevní školy svatého Mikuláše v Bronxu, na jejichž dodržování železnou rukou dohlíží sestra Aloysius Beauvierová (Meryl Streep), tamní přísná a tvrdá ředitelka. Komunitou zmítají prudké politické změny, na školu byl přijat první černošský student Donald Miller. Když se ale mladá a nevinná sestra James (Amy Adams) podělí se sestrou Aloysius o své obavy, že otec Flynn věnuje Donaldovi až příliš osobní péči, pustí se ředitelka do odhodlaného boje, jehož výsledkem by mělo být odhalení pravdy a vykázání kněze ze školy. Aniž by kromě své morální jistoty měla jediný důkaz, rozhodne se, že s ním poměří sílu svého přesvědčení v osobním souboji, který může mít katastrofální důsledky pro celou školu. (oficiální text distributora)

T2

Rozpočet $20miliónovTržby USA $33,446,470Tržby Celosvetovo $50,907,234Tržby za predaj DVD v USA $12,814,373 //počet predaných kusov 716,419║ Absolútne sklamanie, ani nie tak z výkonov hlavných predstaviteľov(Streep, Seymour Hoffman), ktorý fakt nemali dohromady čo hrať ako z úplne prázdneho filmu, kde sa rieši len jedna klebeta, takže neskutočne neefektný film, ktorý fakt nič nedá, nič neponúkne. /35%/ ()

Cervenak

Po pekle zvanom Mamma Mia! som potreboval presne takýto liek. Meryl Streep je tu FANTASTICKÁ, ale ani typovo presne obsadený zvyšok nezostáva v jej tieni (Amy Adams je ako myška-mníška prekvapivo presvedčivá a Hoffmana som snáď ešte nevidel v úlohe, ktorá by mu viac sedela fyzicky i výrazom - on JE farár). Film ide proti očakávaniam. Čakáte vyhrotené oscarové tlačenie na pílu, no výborne napísaný scenár zostáva pekne pri zemi a vyhýba sa akémukoľvek démonizovaniu či vynášaniu jednoznačných súdov. Pripadalo mi to osviežujúco nehollywoodske. Navyše... momentálne nemôžem nemilovať film, v ktorom Meryl nespieva a neskáče po posteli. ;-) ()

Matty

„Pochyby mohou být stejně mocným a vytrvalým poutem jako jistota“ Neochvějná víra v Boha by měla skýtat útočiště před pochybami ohledně nedokonalosti našeho smyslového poznání, může tedy věřit člověk, jež nikdy nepochyboval? Jsou pochyby spásou, prokletím, nebo jednoduše jsou a měli bychom je akceptovat jako nutnou daň za naše bytí? Podtitul těmi nejzvučnějšími cenami (Pulitzer, Tony) ověnčeného dramatu Johna Patricka Shanleyho nutí k prozíravosti: A Parable (Podobenství). Zasazení děje do Spojených států amerických počátku 60. let tím pádem není příliš podstatné, ač své opodstatnění má (rasová segregace). Důležitější jsou dobou nepodmíněné pochyby. Pochyby postav, posléze také naše, neboť precizně vybalancované herectví Streepové a především Hoffmana neumožňuje nabýt jakékoliv jistoty. Ďábelskými pařáty vyzbrojený otec Flynn se nebrání progresi, byť v některých ohledech je pokrokový až příliš, sestra Alojza, povoláním „stíračka“ a „shazovačka“, oproti němu symbolizuje sebedestruktivní zkostnatělost církve. Morální (třebaže pochybující) vítěz je nakonec jenom jeden, ale těžko říct, zda-li je zároveň vítězem celkovým, přesněji tím, kdo víc získal, než ztratil. Opět jsme vystaveni pochybám a to pochybám nevyvolávajícím zlost, nýbrž – alespoň v mém případě – znepokojující, ale svým způsobem příjemné mrazení v zádech. Slovy obtížně popsatelné vědomí nevědomí je u amerických filmů jevem poměrně nezvyklým, proto potěšujícím. Shanley využívá každé možnosti, jak své mistrně vystavěné drama oddivadelnit (vizualizace vyprávění o ženě a spoustě peří má navíc návaznost na listí a kapky deště, vyvolávající svou „nezachytitelností“ v člověku stejné zoufalství) a hodně mu pomáhá Roger Deakins. Jeho práce s kamerou si nenárokuje pozornost na úkor hlavního dění, ale dokáže jej příjemně osvěžit, ať znejišťujícím podhledem či naopak uklidňujícím božím nadhledem. Osvěžující je rovněž jemný, lehce načernalý humor („Jsem na sladké“), přítomný v množství nerušivém, ale dostačujícím. Nakonec mi to nedá, abych ještě jednou nepochválil největší chloubu Pochyb – herce. Všichni tři, Hoffman, Streepová i Adamsová, jsou dokonale přesní v každičkém gestu. Jednou z pár věcí, o kterých po zhlédnutí Pochyb nepochybuji, je právě kvalita jejich herectví. 85% Zajímavé komentáře: Marigold, Flipper, C.C.Baxter ()

J*A*S*M

Tak tohle jsem opravdu nečekal. Je až k neuvěření, jak strašně moc vystihuje název Doubt to, o co ve snímku jde. Ani chvilku si divák nemůže být jist, na čí straně je pravda, čí pohnutky jsou čistší, kdo má ušlechtilejší motivy atd. Což by nebylo možné bez úžasného scénáře a dialogů, kteréžto bych nejradši korunoval na krále mezi dialogy :-D ... Vážně si napamatuju, kdy naposledy jsem takhle hltal každé slovo, které postavy vypustily z úst. Chválit herecké výkony by bylo nošením dříví do lesa, uznávám, že minimálně letos mají Akademici dost těžkou práci. Závěrem už jenom podotknu, že ačkoli bych tomu před zhlédnutím nevěřil, tak jsem si právě našel "to svoje" drama roku 2008. ()

Malarkey

Hrozná nuda, kde příběh se hrozně táhne a všecko co film má obsahovat hrozně nudí, včetně hereckých výkonů, které taky žádný zázrak nejsou a popravdě asi jsem moc zaujatý hlavně na P. S. Hoffmana, ale ani ten nic úchvatného nepředvádí, a ten nápad, ten příběh mi příjde naprosto zbytečnej. Ono to je přesně takové, jak říká obsah zde, ale opravdu jsem na tom neviděl nic, co by mohlo film trošičku vyvyšovat. Opravdu je to hrozně unavující a ten příběh mně příjde, jak pro sektu dělanej. Rozhodně nic úchvatného. ()

• Divadelní předloha byla velmi úspěšná. Měla 525 repríz na Broadwayi. (Elisebah)