Planina v ohni

• Česko Spálené životy (více)

V americkém dramatu o lásce, zradě a odpuštění od scenáristy a debutujícího režiséra Guillerma Arriagy (Amores Perros, Babel) se prolínají osudy několika postav.  Dramatický příběh lásky, zrady a vykoupení je režijním debutem scenáristy Guillerma Arriagy (autora scénářů k filmům Amores Perros či Babel) a prolíná se v něm minulost a přítomnost několika postav oddělených v čase i prostoru. Mariana (Jennifer Lawrence) je šestnáctiletá dívka z mexického pohraničního města, jež se snaží dát dohromady své rodiče, Sylvia (Charlize Theron) je manažerka z Portlandu, jež utrácí život prázdným sexem bez lásky a musí projít citovou odyseou, aby vykoupila svůj dávný hřích. Dvojice Gina a Nick (Kim Basinger a Joaquim de Almeida) se zase musí vyrovnat se svou tajnou láskou, protože ona je vdaná, on je ženatý a oba mají děti a Maria (Tessa Ia) se snaží pomoci svým rodičům, aby našli odpuštění. (HBO Europe)

Pedross800

Super skládačka....mám rád tyhle mozaikové příběhy, kdy děj není od začátku jasně nalinkován, ale naopak skládá se do sebe střípek po střípku a toto byla další zdařilá filmová mozaika plná spalující a depresivní nálady a osudovosti. Koukám a dumám, jak se tyhle nesouvisející osudy asi propojí, obdivuju Theronku, Kim i mladičkou Jennifer abych nakonec poznal, že je vše malinko jinak než čekám, paráda! ()

milancecil

Oheň, ten tak vlivný, až všemocný živel, milosrdně spásný i krutě zničující, náhle, v mžiku oka se proměňující v tu či onu svoji tak protikladnou podobu, stejně tak jako když obrazně vzplane a prudce se rozhoří jako vášeň v tělech milujících se lidí, muže a ženy, tak krásná, tak silně a naprosto neodolatelně si oba podmaňující, právě jako v tragickém dramatu ty dva, Ginu a Nicka, dva již zralé lidi s vlastními rodinami, přesto oba tak hluboce vyprahlí, toužící po citech, po opětované lásce, a jejich krátké, milostné schůzky ve starém karavanu stojícím ve vzdálené pustině, se pro ně stávají alespoň na moment vytržením ze šedé reality, pro oba naplněné jen rutinními povinnostmi, ano, právě takový je krásný počátek příběhu, spojený jen s tím nejvroucnějším citem, přesto ve svých konečných důsledcích hluboce poznamenávající životy řady dalších lidí, když se rozhoří zášť, přinese neodvratitelně zkázu, a tak se nám divákům postupně, jen v krátkých dějových úryvcích, náznakem, odkrývají všechny ty temné souvislosti tehdejší tragédie, jejíž skutečný původce sice zákonnému potrestání unikl, ale trestu ne, hrůzné vzpomínky na svůj zločin si nese den ode dne jako stále tížící břemeno, stále, bez možnosti vysvobozující úlevy, a tak se i nám dostává velmi přesvědčivého varování, že ne každý, i třeba původně dobromyslný čin, musí výsledně i dobro přinést, když zvolené prostředky se nám snadno vymknou z kontroly. ()

Soweek

Existuje stovky lepší nízkorozpočtových nezávislých snímků než je tento. O to více mne překvapuje, že herečka jako Charlize, která si scénáře může vybírat, se pustila do takto průměrn věci. ()

Forsberg11

Tichý, pomalo plynúci film o osobách, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné. No ako sa postupne ukazuje, všetko je úplne inak a je vidieť, že Arriaga sa od Iñárritu mnohému priučil, aj keď jeho prvý počin ešte nedosahuje kvalít Amores perros, či 21 gramov. The Burning Plain sa naozaj na nič nehrá a spolu s nádhernou hudbou s podpisom Hansa Zimmera nám umožňuje v pohode prežiť 111 minút nadpriemerného filmového zážitku, ktorý aj keď neprináša nič nové, rozdhodne neurazí a nepatrí medzi zbytočné filmy. Výber hercov je taktiež slušný. Obzvlášť sa mi páčila mladá Jennifer Lawrence a Kim Basinger... ()

fruitbueno

Jsem asi meganatvrdlá, ale strašně dlouho mi trvalo, než jsem si řekla: AHÁÁÁÁÁ!, tak tak je to! Líbila se mi Charlize Theron, ale i Kim Basinger, podobně jako ta mladá herečka. Takovou kanonádu lehce depresivní, ale s obrovským paklem dobrého konce jsem nečekala. Prima biják... ()

ZkuKol

Arriaga se proslavil svými dvěmi silnými scénáři, jenž pomocí mozaiky vyprávěly silné příběhy. V tomto filmu se pokouší o totéž, ale za prvé není moc schopný režisér, za druhé už je to opakovaný trik a za třetí příběh není ani nic nového ani nic silného. Celá jedna pointa dělá z hlavní hrdinky idiota a je prozrazena cca po hodině filmu. Posledních třicet minut je defacto potom vysvětlování něčeho, co je všem jasné. Navíc téma usmíření je pojato snad až příliš zkratkovitě a klišovitě. Přitom se tu sešel schopný herecký ansámbl, všichni se snaží i ta atmosféra tu je a úvodních 40 minut má něco do sebe. Žel, zřejmě potom došly nápady a už se jen lepí zažité šablony jedna na druhou. Není potom překvapením, jak se podařilo filmu, jenž má závěrečné titulky nabušené známými tak snadno zapadnout. Jejich život spojila nešťastná láska jejich rodičů, bude ta jejich nakonec šťastná?... 60% ()

h0n24

Tam kde maličkosti přerůstají v celoživotní honbu za odpuštěním. Velmi hluboké. ░ Film má vše, jak má být. Po dlouhé době pět hvězdiček. Mám ale výtku - vadila mi nekonzistence Mariany (Lawrencová × Basinger). Obě herečky mají jinou mimiku, jiná gesta, rozdílnou řeč. ░ Basingerová se neustále ptá na komplikované protivné otázky. Lawrencová mluví v jednoduchých větách a když pronese otázku, končí libozvučným tónem. ░ Kazí to dojem obzvláště v prostřední části filmu, kdy se Lawrencová ptá své matky "Kde jsi byla?" a o scénu později nastupuje Basinger a na větu "To je tvoje dcera" odpovídá "Cos to právě řekl?" ()

Michelle75

Charlize Theron podobný typ rolí sedí,..... za svůj dávný čin, který dopadl jinak, než si představovala, se rozhodla, že opustí všechno, co by ji mohlo učinit šťastnou a bude spíše přežívat, než doopravdy žít./ i když materiálně nestrádá/. Rozhodně to není film o ničem, je o vztazích o drobnostech a náhodách a rozhodnutích. Možná, že se sem tam trochu táhne, ale pro uvědomění něčeho to někdy není na škodu. Výborná Charlize, výborná Kim, spokojenost. ()

Seti

Zajímavě zvolený nelineární způsob vyprávění, ovšem jak se samotný příběh stával postupem času čím dál zjevnější (tak od poloviny už bylo vše jasné), tak jsem se čím dál více nudil. Nemyslím si, že je The Burning Plain nějak výrazně špatný film, jen se mi prostě, i přes solidní herecké výkony, nedostal pod kůži. ()

Hanys_

Guillermo Arriaga - dvorní scénárista A.G, Iñárrita si chtěl vyzkoušet také jaké to je sedět na režisérské stoličce. Nedopadlo to nakonec vůbec špatně, ale mě osobně tady chybělo NĚCO, co tenhle film mohlo udělat nezapomenutelným a ne jen zajímavým... Rozhodně ale tohle dílko stojí za vidění. Nejen díky docela často odhalené Charlize Theron :) 7.5/10 ()

kedl

Scenárista Guillermo Arriaga (21 gramů, Babel) si sedl na režisérskou stoličku, aby nám naservíroval další mozaiku lidských osudů, které se nakonec spojí v celek, a jak obstál? Výborně. Mě osobě takové filmy nikdy neomrzí, i když je to prošpikované samým klišé, já ten Arriagův styl střípků prostě žeru. Navíc opět skvělá Charlize Theron, za zmínku stojí také Jennifer Lawrence, které se pomálu začíná dostávat do povědomí publika. 80% ()

dopita

Divák leccos odhalí dříve, než by si asi tvůrci přáli, ale to mě až zas tak nevadí. Důležitý pro mě je, že scénář funguje, herečky hrajou bezchybně a režie je taktéž výborná. ()

DannyBoy80

Celkově to nebylo zlé, celý děj a zvraty jsou ok. V tom by zádrhel nebyl, ale prostě to nemá jakýsi drajv. Nevím jestli je to rozmělněno přeskakováním v ději a tím pádem menší návazností a uceleností, ale prostě nevtáhlo. Když to bylo zajímavé, tak to za chvíli přeskočilo na nezajímavý děj z jiné doby. ()

Piškotka

Drama se vším všudy a Arriagův rukopis v podobě spojování jakoby nesouvisejících obrázků jak vyšitý. Dojemné, bolestné, traumatizující, spojené s ohněm a tolik lidské. Postava Mariany v dospívající a dospělé podobě v dokonalé posloupnosti, dokázala jsem se do ní vcítit. Bohužel minulosti se uniknout nedá. Ovšem nevím, jak se na ni při změně identity a pobytu v jiné zemi vlastně přišlo. Ale to je podružné. Zajímavý byl konec, vlastně otevřený. Snaha být zase rodina po 12 letech absence matky. Ch. Theron hrála kvalitně, její nahota byla přirozená; K. Basinger jako podvádějící matka výborná. Zaujal mě rituál pálení opuncií a rukou. ()

dormouse

Osud někdy splétá neuvěřitelné a bolestné příběhy. Toto je jedním z nich. Charlize Theron i Jannifer Lawrence jsou vynikající. Konec mne tedy dost otrávil, těžko uvěřitelný, jakoby si režisér už s celou to zamotanicí nevěděl rady. ()

Disease

OK, tak tedy budu porovnávat s Babel, ať zapadnu do kolektivu :-) Rozhodně ucelenější a "komornější" příběh a ne tak velkohubý. ()

tterez

Celou dobu mi přišlo, jako by se tvůrci nedokázali "vyžvejknout". Utěšovala jsem se tím, že se to všechno nakonec propojí nějakým šokujícím vyvrcholení.. A ono prdlajs! Horko těžko 40%. ()

lucijelucije

Jestliže scénář nepatří nikomu jinému, než právě G. Arriagovi, nemůže to dopadnout spatně. Proplétání různých osudů je snad jeho koníček, fakt se v tom vyžívá a to, jak je vždycky konec propracovaný, je něco nepředstavitelného. Samozřejmě vy víte, že všechny postavy budou mít něco společného, že všechno bude nějak propojené, ale napsat, něco v různých časových rovinách, to je teda síla. Možná během filmu, něco vytušíte, ale rozhodně není nic předvidatelné. Nemyslím si, že by si snad někdo jiný uměl tak s postavami vyhrát, jako právě Guillermo =) Tohle drama má své kouzlo, už jenom tím, že se zde pohybují postavy z různých společností a s různým věkovým rozdílem. No a samozřejmě také proplétání minulostí s přítomností v různém čase i prostoru, to dodává tomuto snímku už úplně jiný rozměr =) ()

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

Oscarové blondýnky a talentovaný Mexičan

21.10.2007

Dělí je celá jedna generace, ale mají mnoho společného třeba to, že se obě vypracovaly z modelek a sex-symbolů na oscarové herečky. Kim Basinger a Charlize Theron. Teď je uvidíme v jednom filmu. A… (více)