Precious

• USA Precious (více)

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování. (oficiální text distributora)

fikee

Jsou momenty, kdy vás z tohoto filmu zamrazí nejen pro jejich brutalitu, ale proto, že kdesi uvnitř víte, že něco tak strašného se opravdu kdesi děje. Technicky a herecky je Precious perfektní a zdravě ambiciózní a 100% nedám jen kvůli náznaku happy endu, který proti prvním 90 minutám filmu příliš připomíná papírové kulisy. I tak, Precious je hodně silný film a byla by chyba ho nevidět. ()

montel

16-letá obézní černoška Precious (Gabourey Sidibe) žije se svou násilnickou matkou v jednom bytě v Harlemu. Precious čeká již druhé dítě a za to ji vyloučí ze školy. Azyl najde v alternativní škole, kde se setká z dalšími spolužačkamy, které stejně jako Precious mnohdy neumí ani číst. Čím více všichni Precious poznávají, zjišťují, že její život je plný psychického týrání a zneužívání ze strany rodičů...Byl jsem plný očekávání, ale zase tak silná káva to nebyla. Mo´Nique hraje perfektně, ale příběh se postupně zbytečně zakope pod zem. Mariah Carey jsem tu ani nepozanal. Čekal jsem od Precious mnohem víc. 60% ()

Cudlicek

Film se více opírá o přiběh než o formu. Příběh je opravdu silný a smutný a jeho zpracování je téměř jednoduché, ale i tak to funguje a divákovi nezbývá než se s hlavní hrdinko ponořit do jejího smutného života. Nejlepší na filmu jsou pro mě prostřihy do snů a přání Precious, které umocňují citovou stránku filmu. Musím také vyjádřit chválu hlavní "neherečce" Sidibe, která s hned za svou první hlavní roli ve filmu vysloužila nominaci na Oscara. ()

D||X

Silné, velice silné a především realistické. Co na tento film povědět... Je to skvost a člověku je nesmírně líto, že se tohle a horší věci dějí po celém světě mezitím co si čtete tento komentář. Každý kdo shlédne tento film by se měl po něm dlouze zamyslet a analyzovat svůj dosavadní život a uvědomit si jak se věci mají, protože mi občas přijde, že si většina z nás neváží toho daru, který nám byl dán. ()

chatwenna

Řekla jsem si, že koment napíšu až po nějaké době... A teď vlastně nemám, co bych napsala. Ten film je kombinací všeho skvělého a všeho hnusného, co jsem kdy viděla. Čtyři hvězdičky si určitě zaslouží, ale nedá se říct že by mě to nějak oslovilo a já s to chtěla pustit znovu. Asi jsem neskutečně cynická, ale Precious mi byla vlastně úplně ukradená. Podle mě měl Daniels přidat v těch vypjatých scénách... Na to, co se tam odehrávalo za hrůzy, byla hlavní hrdinka studená... Já už bych dávno podřezala žíly a ona se tváří jakoby se jí to netýkalo... ()

uuuuups

Drama jako vyšité, ovšem velmi povrchně natočeno.Příběh je emotivní a silný, ale režisér nás nenechá vůbec do hloubky prožít co hrdinka vypráví.To, čím si tohle děvče muselo od 3 let projít,si málo kdo z nás dovede představit. Taková smršť hnusu a ponížení!Bohužel místo toho, aby jste procítili tuto bolest s ní, seděli jste jen s otevřenou pusou a nestačili jste spoustu věcí ani zaznamenat.Škoda. ()

codyak

Spravit si náladu nějakým dobrým filmečkem neni žádný hřích. Ala bacha kam saháte! Precious je totiž v tomto směru naprosto nevyhovující záležitost. Příběh je tak deprimující, že vám ze svého hnusného středu nedává uniknout ani na okamžik, stejně jako hlavní hrdince nedává žádnou možnost uniknout její život. Od prvního okamžiku cítíte lítost, ale zároveň byste se nejraději odvrátili a koukali jinam, protože tušíte, že tohle všechno je nenapravitelnej průser. Já osobně občas zapomněl na to, jaká je Mo'Nique výborná herečka a nejraději bych jí dal jednu pěstí, za to jaká je hnusná matka. Stejně tak mi bylo na zvracení, když mi bylo objasněno, proč své vnučce říká Mongo (fakt sem si myslel, že to je nějaký pošahaný černošský jméno z Harlemu). No vychutnejte si tu bezmoc sami a stejně tak sami suďte... jen jedna rada na závěr - Počkejte si až na konec tohohle filmečku - ne nadarmo se říká, že každý mrak má stříbrnou obrubu ;) P.S.: fakt síla - až na konci filmu sem si uvědomil, že vůbec nevim, kde tam hráli Lenny Kravitz nebo Mariah Carey ()

jakup57

Film, ktorý sa veľmi ťažko pozeral...Už som videl niekoľko "Harlem" filmov, ale tento ich s ľahkosťou nakopal do zadku...je ťažký...80% ()

m.satty

Snad nejsem jedinná koho to nebavilo? Film, do kterého se musíte nutit dívat se až do konce. Příběh to mělo sice zajímavý, ale nemohla jsem vystát pohled na tu hlavní herečku. ()

skok01

Zajímavý film, vynikající drama ze života. Film má výbornou režii, výpravu a herečku v hlavní ženské roli. Film má dle mého úsudku velkou vypovídající hodnotu o tom, že každý máme svou hodnotu na tomto světě. Vypovídá velmi barvitě a detailně o pohnutých lidských osudech několika málo ústředních postav, zejména o životním osudu Claireece „Precious" Jones (Gabourey Sidibe), která by si dle mého názoru zasloužila za svůj bravurní herecký výkon Oscara ještě o něco více než Mo´Nique. (edice: filmx) ()

moniii

Můžeme vinit Precious, že nevzala situaci do svých rukou hned od začátku a nebojovala za sebe? A můžeme vinit její matku a nazývat jí zrůdou? No, asi sotva. Protože neschopní rodiče jsou zpravidla dětmi jiných neschopných rodičů a obětmi stejného prokletého kruhu nenávisti, zneužívání, domácího násilí, mentálního znevýhodnění, chudoby, závislosti, nezájmu sociálních institucí a šikany. Mít tady nějaký velký heroický zvrat a útěk jinam než do snění by bylo sice krásné, ale ne tak docela autentické. V závěru nezbývá než stejně jako Mariah Carey uronit jednu velkou slzu a být rád, že alespoň sociální pracovnice a učitelka byly kompetentní. Protože ve skutečnosti by to mohlo dopadnout daleko, daleko hůř. ()

Mates Hradecky

Velmi silná káva ze sociálního dna USA. Jako příloha silné emoce a strhující herecký výkon hlavní představitelky. K této kávě doporučuji podávat skleničku alkoholu. ()

RomanL odpad!

O čem to bylo? O tom jak jsem zbytečnej,podřadnej a debil? Fakt? Tak to já radši zdechnu. Proč si ti idoti raději nevpálí kulku do hlavy? Já bych věděl,ono se jim to totiž LÍBÍ, jinak by to nedělali. A já jim to přeju, debilům. 😬 ()

KikiNetka

Film Presicous ve mě vzbudil absolutní zoufalství. Nemám jedinou vítku k tomuto mistrovskému kousku. Ba naopak situace. které se jevily jako zdaleka ty nejtěžší a nejhlubší, dívka zaháněla do kouta a prodírala je svýmy sny a myšlenkami 16 leté puberťačky. Úžasné obsazení. Pro mě top. ()

nikhaj

Kakaova babovka sa nenarodila do najlepsej rodiny, bije ludi svojimi lopatovymi ruka ked ziska pocit krivdy. Chce sa ucit co je nieco co jej miniaturny spoluziaci nechcu takze dostanu lopatami do papulach za vyrusovanie. Dve deti od svojho otca- socialka -mc donalds -HIV Akoze to stastne skonci ale nikto nikomu nepomohol smutny film za kazdych okolnosti aj snahy o pozitivum a nadsenia pre zivot ()

TinaTiber.

Precious (2009) 8/10 Bolesť pozerať tento film. Stretávame sa tu s prakticky dieťaťom, šestnásťročnou Precious Jones, ktorá to v živote nemá najľahšie. Čaká druhé dieťa so svojím vlastným otcom, jej matka na ňu kvôli tomu žiarli a týra svoju dcéru, je vyhodená zo školy. Príbeh sa mi však páčil a som veľmi rada, že som si ho mohla pozrieť. Precious je silný človek a vidieť ako sa vždy postaví, keď ju ľudia zhodia na kolená a ako prijme pomoc, ktorú jej iní ponúknu je krásne. Aj keď to nie je najľahšie, práve toto silní ľudia robia a práve preto bol príbeh pre mňa taký úprimný a silný. ()

DFA

Veľmi silný film, matka Precious jednoznačne patrí medzi najodpornejšie filmové postavy histórie, aj tak mám pocit, že sa z toho dalo vyťažiť viac. ()

phoebinka

Ano, výborný film, ale nevím, jestli bych si ho pustila znovu. Jenom když si na něj vzpomenu, tak mám velmi zvláštní pocit. Jsem totální optimista, ale tady se mi nějaká světlá stránka hledala opravdu špatně, vím, že takové a možná i horší případy jsou a je důležité čas od času podobný film vidět, ale až takovou depku z toho mít nemusím... bylo toho tam prostě moc. Taky jsem moc nevěřila náhlemu procitnutí matky Precious, pochybuju, že takový asociál by se mohl najednou takhle změnit. Na druhou stranu mě opravdu bavily spolužačky Precious. ()

Lenny a Alanis fušují do filmu

Lenny a Alanis fušují do filmu