Soudné sestry (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2007, 148 min

Ano, takto si člověk představuje Terryho Soudné sestry, když je čte. Skvělou parodii na Macbetha, plnou vynikajících herců, mužů a žen, kteří hrají to správné divadlo.. Nemůžu se rozhodnout, kterou čarodějku mám nejraději, protože byly všechny tři výtečné, rovněž Miroslav Táborský v roli šaška exceluje. Ke konci už snad jen počítáte, v kolika rolích a převlecích se tam objevil Vlastimil Zavřel a přejete si, abyste byli účastni přímo samotného představení.(5.6.2014)

Viděno v divadle a pecka. Pratchetta mám rád, ale obával sem se jak v divadle udělají tu správnou zeměplošskou atmošku. Obávat sem se nemusel. Fenomenální. Hrozně tomu pomohla i hudba a kulisy jako z obalů knížek. Herecky očekávaný koncert od Táborského a příjemně překvapila Svobodová a Turek, jehož vévoda mě snad bavil nejvíc. Třešničkou na hereckých výkonech byla stařenka Oggová. Dějově je to sice taková pohádka, ale prostě 5 hvězd bez diskuzí.(5.4.2013)

Kdesi hluboko ve vesmíru pluje obrovská želva. Jmenuje se A-Tuin. Měří 16 000 km. Na svém krunýři, který je pokryt zamrzlým metanem a zbrázděn nárazy meteoritů, nese čtyři slony. Na jejich hřbetech se vyskytuje obrovský otáčející se kotouč. Ten kotouč se nazývá Zeměplocha. Oblíbil jsem si knihy Terryho Pratchetta, a tak jsem se ze zvědavosti podíval na jednu divadelní hru dle jeho námětu. Sám autor toto české zpracování označuje za jedno z nejlepších. Fantastický svět Zeměplochy, ironické parodování všeho, co doposud lidstvo zplodilo a co jej napadlo (tedy hlavně Shakespeara), zatím nenašlo cestu do filmové podoby. O to tato hra je cennější. Pokud knihy Terryho Pratchetta neznáte, možná děláte chybu.(9.3.2008)

Svět Terryho Pratchetta a jeho Zeměplochy mi dosud zůstával neznámý, byť jsem o něm zprostředkovaně mnoho slyšel. První setkání přes divadelní prkna dopadlo šťastně. Svěží dílko, které sází nejen na kvalitní herecké obsazení, ale i nápaditou scénu, zajímavé kostýmy a neotřelé režijní postupy. Klára Sedláčková coby mladá čarodějka a spolehlivý Táborský jako šašek ve svých rolích excelují, ale ostatní se nenechávají zahanbit. Příjemná, moderně pojatá komedie, která má šanci oslovit široké publikum bez laciné podbízivosti. Celkový dojem 90 %.(13.11.2007)

Smťův step, výborná Magráta Česneková a ještě lepší Stařenka Oggová, ušní červ Ježčí píseň, Táborského herecký koncert... co ještě chcete? Snad jen další zpracování Prattchetových knih Divadlem v Dlouhé. „To je děsné království! To vám tady vážně pořád prší?“ „Někdy přestane, pane. To když začne sněžit. A občas tady máme epesně boží mlhy!“ (3.3.2011)

• - Divadlo v Dlouhé se k Terrymu Pratchettovi dostalo díky Jakubu Burešovi, synovi režisérky divadla Hany Burešové. Jakub Bureš zjistil, že Pratchettovy knihy existují i jako dramatizace Stephena Briggse. Soudné sestry se divadlu k jejich vlastní adaptaci zdály nejlepší pro jejich koncentrovaný dramatický příběh, ale také proto, že jsou vlastně parafrází Shakespearova Macbetha. (suicide)

• - Představitel mrtvého krále Verence (Jiří Wohanka) měl v podobě ducha na nohou tenisky s vysokou měkkou podrážkou. Ta byla vyrobena kvůli tomu, aby se herec po jevišti pohyboval tiše jako duch. (Novom)

• - Terry Pratchett po shlédnutí inscenace Soudných sester v Divadle v Dlouhé prohlásil, že se jedná o nejlepší jevištní zpracování svého textu, jaké po světě viděl. (suicide)