Cosmos

• Česko Vesmír (více)

Epizody(13)

Třináctidílná sága nás zavede ke vzdáleným galaxiím, ale i do náručí Mléčné dráhy, která je naším domovem, a seznámí nás s tím, jak vznikla naše Sluneční soustava. Vyprávění o patnácti miliardách let kosmického vývoje je bez nadsázky napínavé a fascinující. Saganova kniha Kosmos, která je literární obdobou tohoto seriálu, patří k nejprodávanějším populárně vědeckým knihám všech dob. Jistě i proto, že se její autor řídí zásadou, že jednou ze základních povinností vědců je sdělovat své poznatky ostatním lidem jazykem, který je obecně srozumitelný. (North Video)

wdc

Carl Sagan má zde úlohu vypravěče pododně jako David Attenborough ve svých nejlepších seriálech o planetě Zemi. Zde je to ale pojato z větší šíře - věda, Země, Vesmír. Zapůsobilo na mě jak je to hezky a zajímavě vyprávěné a i to, že to přiměje člověka přemýšlet o souvislostech. ()

imaginer21

Tohle je povinnost pro každého milovníka věd. Sagan obdivuhodně zužitkovává svůj cit pro všeobecné vzdělání, prolíná mezi sebou astronomii, biologii, historii, filozofii, fyziku... i náboženství. Ukazuje, jak smysluplné je mít vědomosti z každého oboru, aby člověku došel celkový kontext života, vesmíru a vůbec. A v té nějčistější formě dokáže motivovat k dychtění po pravdě vlastní existence. Potěší přítomnost českých herců (Kepler v podání Jaromíra Hanzlíka, Tycho s tváří Josefa Vinkláře...). Pokračování od Neila Tysona je sice technicky o dost vypiplanější, ale zcela postrádá původní Saganův cit. ()

Brouk.Pytlik

Přes tři dekády překotného vývoje kosmologie a astronomie jsou v tomto seriálu patrné, ale místy až lyrické zpracování, hladce kombinované se stravitelnou formou výkladu problematiky, dodává tomuto dílku velmi příjemnou náladu. Carl Sagan byl jedním z mistrů popularizace vědy, dokázal být zároveň vědcem i tázajícím se dítětem. ()

Nocturnum

Bezkonkurenčně nejlepší dokument všech dob. Neuvěřitelně sympatický Carl Sagan, který dovede vše vysvětlit na základě metafor a přirovnání uměleckým jazykem a filozofickým přístupem k vesmíru. Bravo. ()

baroko16857

Nerad superlatizuji, ale pokud vezmu v úvahu dobu, kdy tento projekt vznikl, není možné ho ohodnotit jinak, než jako geniální, originální a vizionářský. Skvělý protipól našim popularizačně zdařilým Oknům vesmíru dokořán. ()

Fun1k

Kromě Pale Blue Dot jedno z nejlepších děl Carla Sagana a Ann Druyan. I když už je plno nových poznatků, tak tenhle dokumentární cyklus by měl vidět každý - jedno z nejlepších děl, co jsem kdy viděl. ()

Milabusek

Mám rád vesmít a vesmírné pořady ale todle je naprostá kravina .. prostě dávám dvě hvězdy a chybělo máo abych nedal jednu dávám 30% ()

ArturDent

Předpokládám, že formát seriálu je poplatný době, ale mě to teda vůbec neoslovilo. Je mi líto. Je to dlouhé, neuvěřitelně roztahané a s postupem času se to roztahuje jako náš expandující vesmír až téměř nesnesitelně. Co mě ale donutilo to definitivně vyponout byly neustálé filozofické výklady. Popularizační pořad si představuju jinak - vzorem by mohla být nepřekonatelná Okna vesmíru dokořán nebo z dnešní doby přednášky profesora Kulhánka. Tomu, co nejsem schopen dokoukat, dávám obvykle odpad, ale to se mi v tomho případě nechce, tak bez hodnocení... ()

fyzikus1

Velkolepý seriál o vesmíru, a to především díky strhujícímu projevu hlavního autora a zároveň protagonisty. Tím je Carl Sagan, profesor astronomie, ale především vynikající popularizátor. Jeho živý a přesvědčivý projev demonstrující fascinaci a zájem jak o vědu, tak o mnohočetné kulturní souvislosti zkoumání Země a jejího kosmického okolí byl určitě důvodem obrovské sledovanosti tohoto televizního pořadu v USA. Rozpočet umožnil navštívit místa spojená s výkladem, Carl Sagan prochází například zdařilou simulací slavné alexandrijské knihovny a po chvíli je v dnešním egyptském Asuánu. Filmové záběry reálných přírodních jevů, simulace, kulturní odkazy a v neposlední řadě skvěle vybraná hudba. Vznikla zdařilá syntéza, kdy tehdejší televizní technika (1980) umožnila realizaci nápadů daných širokým spektrem zájmů a znalostí Carla Sagana. A byl to také on, kdo navrhl obsah pozlacené desky s poselstvím lidstva jiným světům, kterou na palubě nese každá ze sond Voyager 1 a 2, obě vypuštěné v roce 1977 tak, aby nakonec opustily Sluneční soustavu. ()

AFO 2014: Festival plný hvězd

AFO 2014: Festival plný hvězd

08.04.2014

Měsíc duben patří Mezinárodnímu festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc. Ve dnech 15. – 20. 4. se uskuteční jeho 49. ročník, který diváky vezme přímo ke hvězdám. AFO totiž letos… (více)