Mladá léta Erika Nietzscheho (festivalový název)

• Dánsko

De unge år: Erik Nietzsche sagaen del 1

• Švédsko

Erik Nietzsche: De unga åren

• angličtina

The Early Years: Erik Nietzsche Part 1

Drama / Komedie

Dánsko / Švédsko / Rakousko / Itálie, 2007, 100 min

Pro mě byl tento film velmi bolestivým zklamáním... Autobiografický film podle scénáře Lars von Triera o jeho mladých létech na Dánské filmové škole, o dozrávání a formování jeho osobnosti? To pro mě znamenalo příslib něčeho, za co bych vyměnil hned několikery vánoce :) ...a abych náležitě reflektoval své zklamání, musel bych dát odpad. Nejvíc mě po shlédnutí trápilo, jak moc je to Trier? Asi moc ne... Ve skutečnosti to má nápad, některé nezapomenutelné vtipy a scény, které asi nikdy nezapomenu a vlastně je pěkné, že si ze sebe Trier umí takhle utahovat. Na druhou stranu je tam spousta zbytečností a celkově je to silně nevyrovnané. V průběhu jsem se často nudil a občas jsem byl znechucený (jestli měly ty explicitní scény ze záchoda nějaký hlubší význam, moc rád se nechám poučit). Hlavní postava mi lezla na nervy a pocítit k ní nějaké sympatie, bylo možné v podstatě až na konci... Právě konec lehce naznačil, že postava Erika Nietzscheho v sobě něco má, že to není netalentovaná hloupá postavička, která není schopna nič(Nietzsch)eho (haha ..ehm). Ve výsledku se jedná o velmi průměrnou záležitost, ale dává jistou naději, že jestli bude další část (změnit režiséra!), tak by mohla být mnohem povedenější... Vlastně se docela těším(19.8.2009)

Pro všechny fanoušky Triera, kterého zde uslyšíte i "uvidíte", jak studoval. Scénář napsal i podepsal pod titulním pseudonymem - Erich Nietzsche. Pro znalce a bystré pak třešnička v podání použitého útržku filmu, který učitel scenáristiky při výuce rozebírá - je to Americký přítel od Wima Wenderse (všimli jste si?)(5.4.2009)

Rutina, kterou rozhodně neutáhne pouze von Trierův scénář, který je při tomhle standardním uchopení celkem banální. Pokud von Triera vždy něco zachrání, tak že se nějak shodí a dá najevo, že o nemusíme brát smrtelně vážně - tenhle film se naopak smrtelně vážně bere. A já se nudím.(20.5.2018)

• pm

Nějak nechápu, proč by mě to jako mělo zajímat.(29.6.2013)

Zpráva o mladých létech (a tvůrčím utrpení) Larse von Triera a také o katastrofálním stavu dánské kinematografie. Podle imdb měla film původně režírovat Trierova "dogmatická" kolegyně Lone Sherfig (Italština pro začátečníky), ale nějak se nepohodli.... Film tedy nakonec režíroval Jacob Thuesen (Anklaget).(10.7.2008)