Zeitgeist: The Movie

Zeitgeist byl vytvořen se záměrem navést lidi k tomu, aby na svět začali nahlížet více kritickým pohledem a aby se zamysleli nad skutečným významem některých věcí, které jsou dnes širokou veřejností považovány za neotřesitelnou pravdu.

Tvůrce tohoto dokumentu si vzal na paškál křesťanství, útok na budovy WTC z 11. září 2001 a velké finanční korporace, které se údajně snaží převzít vládu nad světem. (havLord)

casioa....

Pre mna dost rozporuplný dokument...čo sa týka kresťanstva....a pár dalších vecí...sa tvorcovia podľa mna trafili...no stále tam je veľ "neuveriteľného"...a málo pravdepodobného...kopa domnienok...a "kvázi" hypotéz!!! ()

Frankie

Zkratkovitě přežvýkané páté-přes-deváté, jenž si nezazlouží prakticky v žádném ohledu divákovu pozornost. Zajímavé je, jak se popírání mýtů obrací proti autorům samotným, kteří si pečlivě budují svoji metanaraci nárokující si onu Pravdu. Opět známé symptomy každého všeřešícího a průzračného receptu na pochopení světa; nezpochybnitelná dualita dobra x zla a především obrazy (možného) zlatého věku a doby temna minulosti i současnosti - to vše představeno v zákeřné dramaturgii "šoku" a "jó ahá efektu". Blbé, průhledné a východiska sloužící pouze k omluvě nenaplněné existence u pasivnch jedinců...................................... Potenciální úspěch podobných "dokumentů" je možný pouze za dvou předpokladů; chaosem postmodernity a línou neochotou mas se do tohoto kotle idejí ponořit. Jednoduchá řešení jsou potom ta nepřitažlivější. A to je zábavné a vlastně i v otázce po svobodě člověka příjemné zjištění. ;) ()

pijavica

4,0/10 Hodnotenie zodpovedá tomu, že Zeitgeist sám o sebe neprináša nijaké originálne/pôvodné myšlienky, nápady či dôkazy, ktoré by nepochádzali z iných "alternatívnych" zdrojov - dokáže ich len lepšie spropagovať. Druhým výrazným nedostatkom je úplná ignorácia protiargumentov k uvádzaným tvrdeniam, Viac ako dve hviezdičky nemôžem dať najmä kvôli prvej časti, ktorá je donebavolajúcim paškvilom [POZOR, SPOILERY!]. Jedným z leitmotívov tejto časti je spochybniť Ježiša Nazaretského ako historickú osobu. Budiž, ale tvrdiť, že JK neexistoval, pretože ho spomínajú iba štyria historici, z ktorých jeden je "podvrhom" a vzápätí sa "zabudnú" spochybniť zvyšní traja (medzi inými aj Tacitus, čo je jeden z najhodnovernejších zdrojov o histórii staroveku vôbec), je minimálne obzvlášť zarážajúce, rovnako ako ignorovanie iných dobových dokumentov a archeologických nálezov. Ešte viac ma vytočilo odsudzovanie kresťanstva a Biblie [nie, nie som kresťan, ani zďaleka], pretože sú založené na údajnom mýte (život JK). Ibaže, existuje vôbec náboženstvo, ktoré je založené vyslovene na historických udalostiach? Je používanie mýtov dôvodom na znevažovanie (akéhokoľvek) náboženstva? atď. Zeitgeist robí v podstate tú istú chybu, ktorú vytýka svojej "opozícii" - nadmieru používa účelovú manipuláciu. Komentovať ostatné časti sa veľmi neodvažujem, nakoľko sú pre mňa oblasti fyziky, politiky a ekonómie trochu cudzie. Aj keď aj tu má uvádzaná teória občasné trhliny - WTC: pre zamestnancov obyčajný pracovný deň vs. v troskách sa nenašli žiadne elektronické prístroje - to niekto vysťahoval tri mrakodrapy úplne bez povšimnutia? Aby ste ma nechápali zle - netvrdím, že konšpiračné hypotézy sú totálne pomýlené - miestami majú možno väčšmi hlavu a pätu než správy tlačových agentúr - len by mohli byť dôslednejšie vo svojich teóriách, a neprezentovať sa ako "svätá pravda". ()

bari68

Zeitgeist určite nie je najlepším dokumentom, ale u mňa jednoznačne najzaujímavejším aký som kedy videl s danou tématikou.Dokument nijako nekritizuje a nezhadzuje udalosti ,ale skorej kladie otázky, odpovedá na ne a nás necháva premýšľať. Fakty ,ktoré sú predložené o náboženstve,terorizme a peniazoch sú presvedčivé na podložených dôkazoch ,ale zasa nie je až takých aspektom ,ktorý by teórie vyvrátil.Každý,ktorý zhliadne film si vytvorí vlastný názor, niektorých v presvedčení umocní, niektorým zasa otvorí oči. Zeitgeist je proste dokumentom, ktorý stojí za to vidieť. ()

Ivusha

Druhá část je prostě nejlepší... Taková wikipedia by o tomto filmu mohla vyprávět...:-) Už kvůli tomu na tom něco bude. ()

Sipora odpad!

Souhlasím s komentářem berg.12. Zvláště poslední věta je trefná. Můj profesor z evangelické fakulty Milan Balabán často říkal, že většina studentů je líná přemýšlet, že myšlenka, souvislý myšlenkový proud mající hlavu a patu se musí "vysedět" a ne odbíhat od jednoho k druhému. Bohužel, výrazným znakem dnešní doby je ztráta racionality; řekla bych, že v současnosti procházíme krizí racionality. Tento rádobydokument, podobný slátaninám a blafážím jako Jitro kouzelníků nebo Protokoly sionských mudrců, je toho důkazem. ()

Tjaden

První část s Ježíšem je založena hodně na hypotézách a spekulacích a není zdaleka tolik šokující jak další 2 dějství o WTC a centrální bance. Myslím, že Zeitgeist může lidem otevřít oči a ukázat jim, v čem žijí. Smutné na tom všem je, že ačkoli o tom víme, nemůžeme proti tomu nic dělat. ()

Rudinsky

Vážení a milí, rád by som iba dodal, po pár skutočných recenzistických perlách, že tento dokument je iba nejakým spôsobom intelektuálna hyperbola mapujúca niekoľko skutočností. Autorom nejde o to vytvárať revolúciu, ale iba určitým spôsobom šokovať a prinútiť nás myslieť, resp zamyslieť sa. Inteligentný človek je schopný bez akéhokoľvek odsúdenia vypočuť si hocijaký názor a akceptovať z neho to, čo sám považuje za relevantné. Výnimočnosť niektorých ľudí spočíva v tom, že dokážu interpretovať názor, ktorý sú schopný prijať širšie masy ľudí. Bohužiaľ, odkedy je ľudstvo ľudstvom, práve širšie masy ľudí nie su schopné prijať akýkoľvek názor s rozumom, rozvahou, pokojom a patričnou dávkou zamyslenia sa...A pre takýchto (kiddo a berg.12) tento dokument nebol...Nech si radšej pozrú Power Rangers a hodnotia filmy ako Nekonečná pařba a podobne...Tam sa nájdu viacej. V závere hodnotenia ,v rámci objektívneho odporúčania by som rád dodal, že sa jedná určite o NEZISKOVÝ dokument, ktorý je iba vyjadrením jednej alternatívy, jedného názoru. Určite stojí za pozretie, a je iba na vašej inteligencii, ako sa k tomu postavíte. ()

odie

Špatně natočené? Možná...nicméně i tento "dokument" využívá vizuálních prostředků k manipulaci vnímání. Myslím, že nám všem musí být jasné (a nemusí se jednat jen o paranoiky), že s náším úsudkem je manipulováno téměř nepřetržitě...Sdělovací prostředky nás využívají jako rukojmí, vyvolávají v nás strach a neustále vynalézají nové a nové nepřátele, proti kterým "společně" bojujeme. Celá naše společnost, kdyby nebylo těhle lží by nefungovala...hrajeme si tu na svobodu, přitom naše pseudokoreknost nás fackuje ze všech stran. Nechci soudit formu, nechci nadhodnocovat obsah, ale je dobře, že takovéhle věci vznikají. Chce si uvědomit, že je třeba k informacím přistupovat kriticky, čerpat z více zdrojů a být velice opatrný, co vlastně ovlivňuje to, co dělám, a jestli jsou to hodnoty moje nebo naočkované cizí kukačky sloužící k získání mé poslušnosti popřípadě nějakých materiálních zisků. Tento dokument na to prostě jen upozorňuje a už proto určitou nespornou hodnotu jistě má. ()

markul

Někteří uživatelé tady píší, že je to pseudodokument a dávají nízká hodnocení. Ale já si myslím, že právě takový dokument je pro dnešní dobu příznačný a je v dnešní společnosti a pro její další vývoj hodně důležitý. Je dobře, že něco takového vzniká! ()

kchaja

Těchto 116 minut dokumentu je ukázková manipulace s divákem, naštěstí ale mířená na amerického občana. Z počátku se mu snaží vyvrátit jedny z nejdůležitějších životních hodnot pro to, aby ho vnutili do stavu kdy se chce zamyslet a vnímat prezentovaná fakta. Nakonec je to vše podtrhnuté monstrózním závěrem kdy je sledující skrze plátno vtrhnut přímo do dění a hraje mu k tomu vybízející hudba. Samotných záběr očí byl snad nejvíc vypovídající, protože přímý pohled do očí může v tomto kontextu znamenat snad jen jedno - mluvíme pravdu, uklidni se, nespekuluj. Nezapírám že některá fakta byl zajímavá, některá pro mě až šokující - ale tento způsob podání informací mi nevyhovuje. Konečně jsem pochopil důležitost přesných citací, aby si každý mohl ověřit správnost údajů. A také montáže komentujících osob jsou z objektivního hlediska nicneříkající - pouze mají člověka přesvědčit o tom, že když to řekla taková spousta lidí, bude na tom něco pravdy. Paradoxně zde tvůrci tedy kritizují sami sebe a používají přesně ty masmediální "cirkusové" prostředky, které tolik kritizují. Dá se jim tedy věřit? Pro mě snad jediné východisko z tohoto cirkusu polopravd nabízí odpověď na otázku: Jaký skutečný cíl předcházel vytvoření tohoto dokumentu? ()

zbysik

Právě uplynula asi hodina od chvíle(psáno 14. 4. 2009 v 15:00), kdy se moje duše s definitivní platností transformovala do jiného světa. Do světa čistého, nového, oproštěného od veškeré vlastní naivity, v kterém není místo pro žádné zakořeněné polopravdy či mýty, kterým bychom tak rádi věřili, protože pomocí jich by vše bylo tak krásně vysvětlitelné a my bychom se nemuseli zaobývat myšlenkou, že věci vždy nejsou takové jaké se na první pohled zdají. Nejpozitivněji hodnotím tu část, zaměřenou na celou podstatu křesťanství-židovství, protože ta je podána takovým způsobem, že hledání námitek je vskutku obtížné. K dalším částem musím přiznat moji nedostatečnou historickou či technickou znalost řešených témat. Snažím se také zachovávat si čistou mysl. Uvědomuju si, že jak do nás zde autoři tohoto dokumentu hustí obrovský vliv médií na lidské vnímání světa, tak stejného fenoménu mohlo být užito i zde (manipulace). Ale co si budeme nalhávat. I kdyby jenom pětina toho (já věřím ve více), co v tomto dokumentu máme možnost zhlédnout, byla pravda, mě by to dostatečně stačilo k plnému nabažení mojí touhy po hledání šokujících reálností a s konečnou platností mohu řící, že jestli opravdu existuje něco jako člověk za oponou(já tomu věřím), tak být alespoň na několik minut v jeho kůži a vidět fakta taková jaká skutečně jsou a ne taková, jaká jsou nám uměle předloženy, by byl asi největší zážitek, jakému by se mi za celý můj život mohlo dostat. ()

1860

Na tento "dokument" jsem byl celkem natěšený, protože ho mnozí opěvovali, ale se shlédnutím přišlo velké zklamání a místy i výbuchy smíchu. Petr měl pět piv a Martin šel pětkrát na záchod, podobným srovnáváním nám tenhle blábol dokazuje, že Ježíš neexistoval a ještě tomu říkají akademická přesnost, když stačilo říct, že tomu nevěří. Druhá část nám přináší 11. září jako velkou konspiraci, kterou již dobře známe od Michaela Moora. Třetí část považuji za nejzajímavější. Týká se nadnárodních korporací a jak nás chtějí bankéři ovládnout. I když se jen spekuluje a dokládá zdánlivě souvisejícími prostřihy, vyvolá mnoho otázek a podnětů k zamyšlení. Prakticky pouze tato část zvýšila mé hodnocení na 2 hvězdy, samostatně by byla za 5.. ()

Milan25

Ten rozbor náboženství je fakt super. Mě jako ateistu to utvrdilo v tom, že je to všechno blbost... zajímá mě jak bych to bral jako silně věřící. Pasáž o 9/11 dává dost odpovědí, ale jak to všechno bylo ví jenom později zmiňovaní men behind the curtain . ()

SphereF

Zajímavý "dokument" bavilo mě ho sledovat a zamyslet se nad věcma, které mě doteď nenapadaly. Je pravda, že se i tento "pravdivý dokument" MUSÍ brát s nadhledem, protože už během filmu řekli, pravda je prosazována médii- tím pádem i tento výtvor. O pravosti všech výroků, které v dokumentu padly a rádoby pravdy je nutné se přesvědčit i z jiných podložených fakt. Je totiž možné, že některé věci mohou být jen vytrženy z kontextu a tím změnit celý význam, aby jim to klapalo krásně v konspirační teorii. ()

showxman

Zeitgeist aneb když obsah vítězí nad formou. Je sice nadmíru jasné, že tento dokument nebyl vytvořen za účelem ohromení diváka vizuální stránkou a efekty, ale stejně musím poukázat na to, že mnohé šlo právě po stránce zpracování udělat lépe a přehledněji. Uvítal bych například rozvolnění scénáře (nebo protáhnutí stopáže), přece jenom sto dvacet minut kontinuálního bombardování informacemi (kontra několik nepochopitelně hluchý míst) není úplně ideální způsob komunikace s divákem. S tak ultranízkým rozpočtem s jakým byl Zeitgeist vyroben, se pochopitelně nedají čekat zázraky, nehledě na to, že snímek byl vyroben pro čistě nekomerční distribuci. Zázrakem by naopak byla společenská obroda a změna zavedeného systému, což je myslím posláním tohoto "očiotevírájícího" povinného dokumentu. Množství cenných informací a poselství v nich ukryté je podstatou Zeigeist. ()

Burdock odpad!

Trocha zajímavých faktů + spousta magorských teorií = Burdockovo přemítání nad pokročilou debilitou diváctva, které dopustí tento "dokument" v červených číslech ()

kwoky

Jako odborny dejepisny dokument je to celkem brak. Jako namet k zamysleni je to super. Pusobive a zpracovane popularni formou. Nesmi se brat vse zcela uplne vazne, ale alespon si clovek uvedomi, ze neni vsechno jasne a nektere zaklady moderni spolecnosti muzou byt klidne uplne bludy. ()