Annie Leibovitz: Život objektivem

• USA Annie Leibovitz: Life Through A Lens (více)

Fascinující dokumentární portrét zachycuje osobnost legendární americké fotografky Annie Leibovitzové, která proslavila skupinu Rolling Stones a pracovala pro časopisy Vanity Fair či Vogue. Fotografovala Micka Jaggera, Hillary Clintonovou, Patti Smithovou, Demi Mooreovou, Keithe Richardse či Arnolda Schwarzeneggera. Se svým fotoaparátem však také neohroženě dokumentovala válečnou apokalypsu v Sarajevu a ve Rwandě. V uplynulých třiceti letech se podílela na formování podoby současného světa a dnes je stejně slavná jako celebrity, s nimiž pracovala. Barbara Leibovitzová zachycuje svou starší sestru jako osobnost, která si dokázala ochránit soukromou sféru a udržet integritu i v dramatických, nátlakových situacích. V práci, na idylické rodinné farmě i nad poslední knihou svých fotografií – všude tam je Annie Leibovitzová ženou, která nikdy neztratila tvář. To potvrzují i všechny známé osobnosti, které režisérka zpovídá. (MFF Karlovy Vary)

pijavica

6,0/10 Dokument o Annie Lebowitz svojim zameraním a spracovaním presne zodpovedá prostrediu, v ktorom azda najznámejšia popkultúrna fotografka pracuje - vyrábaniu novodobých ikon. Jeho sledovanie je ekvivalentné čítaniu rekapitulačného článku o živote a tvorbe nejakej osobnosti v lifestylovom magazíne - ľahko stráviteľné, bez hluchých miest, za každých okolností korektné (sem-tam nejaká pikoška) a totálne povrchné. Viac než hŕstku informácii a pozitívny dojem zo zabitého času jednoducho neposkytujú. ()

SheenaStaley

Neviem sa rozhodnúť na kolko ma tento dokument bavil alebo nebavil, ale pre mna ako začínajúcu fotografku bol rozhodne inšpirujúci.... Annie patrila medzi mojich oblúbených fotografov dávno predtým ako ma vobec napadlo chytit do ruky foťák..... A keď som to spravila tak sa z nej stal jeden z mojich obrovských idolov.... možno práve preto, že fotím asi z podobných dovodov ako ona..... a rovnako ako ona sa snažím zachytiť vo svojich objektoch ich vnútro, nie len povrch..... ked pojdem na turné so stounmi tak si možem definitivne povedať "my job is done here" :D Takže 4 hviezdičky hlavne za Annie! ()

I.AM.NOT

Asi jako každý dokument, má i tento dvě strany- obsahovou a vizuální (myšleno, tak jak byl vytvořen). Po obsahové stránce jsem unesen, fotografie Annie Lebovitz jsou úžasné a člověk se diví jako je to studnice nápadů, na druhou stranu dokument přináší jen minimum jejího osobního života, a pokud přeci jen tak opět jen přes fotografie (fotit přátele a rodinu před smrtí je už mírný fetiš). Možná proto, že Annie skutečně foťák neodloží. Smutné že, nemyslíte? ()

dormouse

Annie Leibovitz je úžasná fotografka, silná osobnost a sympatická žena, fotila nesmírně zajímavé lidi, celebrity, vůči žádnému žánru se nevyhraňovala, přesto není film ničím mimořádným. Člověku by stačilo prolistovat si její monografii. Je sice úžasné vidět a slyšet živě legendu americké fotografie, ale na film jako takový to nestačí. ()

KatRi

Její styl a fotky člověk musí milovat, nebo mu jsou volné. (Záměrně nepoužívám nenávidět, to totiž podle mě v jejím případě nejde). Já jsem první případ, jakožto člověk z mediální branže ocením invenčnost a bezprostřednost, které fotografku Annie Leibovitz dostaly tam, kde ve světě showbusinessu dnes je. A film? Stačí snad, když připomenu, že ho točila její sestra a odpověď je nasnadě. Chybí nadhled, ale zase to možná na druhou stranu poodhaluje zákulisí více, než by Annie dovolila cizímu člověku. A budem-li to tedy považovat za amatérský počin, spokojíme se s hodnocením lepší průměr. Jinak nemohu nepodotknout, že mě opravdu štvalo, jak chaoticky to bylo podané a uspořádané a jak moc je ve filmu Annie adorována a její slabé stránky (drogy atd.) naopak upozaděny a zmíněny jen z donucení, aby vyprávění zcela nepostrádalo smysl. ()

waits

Dokument, ktery jen klouze po povrchu a ani nahodou se nezanori nekam hloub, kde bychom mohly zahlednout neco z osobnosti Liebowitz. Kupodivu to neni na skodu - na platne se miha jedna fotka za druhou, zivotni pribeh je vypraven svizne (90 minut bych projekci veru nehadal) a zabavne, celebrity (ty opravdove, ne ty nase provincni:)) se stridaji tak rychle, ze si je clovek nestaci ani v duchu vyjmenovavat. Lehce adoracni proslovy pratel se daly ocekavat a nevadily, vyber slavnych fotografii, vzdy subektivmi, byl, myslim, reprezentativni. No, a doma jsem pak ve spodnich prickach knihovny vyhledal knihy, ktere jsem pred par lety koupil na jeji prazske vystave. S Tullamorkou na stole to byl hezky konec dne:) ()

RomanHyde

Dokument , který mi toho moc nedal. Škoda. Potenciál by byl, je o čem točit, ovšem to by musel dělat někdo, jako třeba naše Helena Třeštíková. Annie Leibovitz pohledem její sestry, je velmi povrchní a jednostranný pohled na tuto zajímavou umělkyni. Klipovitý styl nabízí pouze základní informace, ve finále to vše působí až příliš chladně, jako by vlastně do svého života ani kameru pustit nechtěla. Výsledkem je nemastný a neslaný dokument, který nezachrání ani opěvné ódy celebrit na adresu hlavní protagonistky.. ()

Furmi

Tak ako väčšina umelcov od Warhola až po kopisko spisovateľov, maliarov a fotografov i Anna Liebovitz z veľkej miery vďačí za svoje umenie drogám ktoré v tej dobe vytvorili veľa podobných umelcov. Pre mňa to síce mínusom nieje, jej ranná tvorba bola inšpirujúca a skutočne niektoré zábery boli umeleckými skvostami ale s modernou dobou do jej života (resp. fotenia) prišiel gýč. I really hate fake art. 62% ()

panmroz

nevyužitá příležitost - v průběhu filmu Annie Leibovitz líčí, jak byla jakousi editorkou sprdnuta za nearanžování fotografie lídrů pochodu proti jaderným zbraním, což zapřičinilo přerod z reportážní portrétistky na portrétisku a módní fotografku - aranžérku. tedy na to, čím ji většina diváků zná dnes. no, a ten film má přesně tenhle problém. jinými slovy - kdyby hlavní hrdinka dokumentu nefotila tak zábavný fotky, tak by dokument nestál za nic. ()

ypres.bass

Práci AL naprosto žeru a proto mne dlouho mrzelo že jsem tento film ještě neviděl - už jsem ho viděl a chci ho vidět znova, ale až pak. ()

Lapacka

Sympatický dokument, kde se dají rozlišit etapy vývoje fotografky, v Rolling Stone fotila rockery tím, že splynula s pozadím a zachytila atmosféru, to, co chtěl čtenář o svých stars vědět, jako by s nimi taky byl. Pak komcipované fotky, kde stars hudební i herecké překvapovala jednoduchými vtípky a ony na chvilku vypadly ze svého světa a hledí z těch fotek na kameru a čtenáře, diváka, se zájmem, co se okolo nich děje. Pěkný dokument, samozřejmě v něm různí hosté a mnohé zbytečné řeči zastírají podstatu dění, ale poučenější divák si to důležité přebere a ten šum - glamour - odfiltruje. ()

edie sedgwic

Annie Leibovitz ma uz dlhe roky inspiruje a dokument je naozaj velkolepou prehliadkou jej celozivotnej tvorby. Mozno by som privitala detailnejsi opis jej prace. ()

finn

Jako dokument nepříliš zajímavě natočené. I tak mi necelá hodina a půl utekla rychle díky samotným záběrům. Spoustu z nich většina lidí někdy v životě viděla, jen neví s kým si je spojovat, a to je škoda. ()

agassi68

Samotný talent nestačí. Treba byť v správnom čase na správnom mieste a potom sa z toho nepo...t. Zaujímavá sonda do života známej fotografky. ()