Sirotek Tomáš (T. Materna) musel nastoupit do učení ke kominickému mistru Dýmalovi (P. Zedníček) a podřídit se tak rozhodnutí svého strýce. Začátky nebyly vůbec lehké. Vydržel mistrovo svérázné „učení“ i všechna příkoří jeho hašteřivé manželky a naučil se všemu, co patřilo ke kominickému řemeslu. Přesto snil o tom, že jednou bude pekařem, jako byl táta. Měl štěstí, že si ho vybral do učení cukrářský mistr, který rozpoznal jeho šikovnost a chuť do práce. To druhé řemeslo mu doslova učarovalo. Aby se však dokázal v tomto novém prosadit, musel ještě překonat řadu překážek, především však nástrahy svého rivala, cukrářského učně Vojtina. Velkou oporou mu byla cukrářova dcera Eliška (A. Neubauerová) a za svou houževnatost a píli byl Tomáš nakonec odměněn. (Česká televize)

marabart

Pěkný vánoční příběh se zajímavým námětem, poměrně slušným obsazením (Pavel Zedníček, Libuše Havelková atd.), napínavým příběhem i vtipnými scénkami... 4/5 ()

ostravak30

Docela mě překvapilo vysoké hodnocení filmu. Moc jsem nečekal, že by tohle mohlo být kvalitně hodnoceno. Není to špatné a na hodinku sledování se to skousnout. Když ovšem vydržíte příšerný zvuk. Ten mi kazil zážitek. Jinak ale prvorepublikovou dobu miluju a sladké taky. A ta láska mezi takovou dospívající mládeží je docela roztomilá. ()

mr.bredok

Velmi překvapivě vzdáleno od podprůměru většiny současných pohádek. Zdařilá výprava filmu a skoro obyčejný lidský příběh dávají pohádce kouzelnou atmosféru. ()

sharka.68

Ještě,že to minulou neděli opakovali. Dobré kostýmy,pěkný děj...dobro zvítězilo nad zlem....staré dobré časy... a dneska 26.12.2016, jsem si na tuhle pohádku přivstala....má něco do sebe a zanechá v lidech naději.... ()

Nonna

Tento film mi v době jeho zrození úplně unikl a teď mě mile překvapil. Má náladu, kameru, hudbu, herce, vše je vyvážené a to, že se vleče, nevadí. Jako vánoční pohádku pro děti to lze chápat jen v případě, že jsou děti otrlé, protože útrapy hlavního hrdiny jsou chvílemi velmi nesnesitelné a stále stupňované. Film dobře působí i jako dokument určité doby. Mile mě potěšil Pavel Zedníček, ostatně jako vždy, když ze sebe přestane dělat pitvorného blbečka a skutečně začne hrát. Ráda se znovu podívám. ()

Weany

Tahle pohádka je krásná a patří mezi mé oblíbené. Děj zasazený do časů první republiky, vánoční atmosféra a okatý Tomáš, kterého si musí pro jeho pokoru a laskavost zamilovat každý, udělali své. ()

Dana1926

Pohádkový příběh s krásně vykreslenou atmosférou první republiky. Méně známí o to sympatičtější herci, hudba která připomene staré časy. České televizi se zase po čase povedlo velice nadprůměrné dílo. A pokud je příběh dobro x zlo v tomto provedení nikdy mě neomrzí..... ()

Ironhead

Povedená a decentní filmová pohádka, která mě překvapivě bavila. Pěkně a citlivě natočené i dobře obsazené. ()

kuri-noha

Bohužel jsem viděl jen druhou polovinu, takže nemůžu hodnotit, ale musím přidat jeden postřeh: Po technické stránce skvěle natočené. Výborná kamera, která si dává záležet na každém záběru (patrně zkušenosti z reklam?), výborný střih. To pro mě bylo velkým překvapením. ()

a-ja

Fajn atmosféra i herci, jen se to neuvěřitelně vleče, měla jsem pocit, že film má snad dvě hodiny... ()

Rádlo

Vzhledem k Vánocům se nad občasným zvlhnutím obrazovky dá přivřít oko a na stylizaci se docela dobře kouká, na závěr ale chybí něco (cokoli) co by příběh tak nějako dotáhlo, aby z něj do zítra kousek zůstal. Potom pár herců "trochu proplesknót" a bylo by dobře... Na druhou stranu to rozhodně nesahá ani po paty těm prošlým olivám, co čt servíruje s nevinným označením "nová pohádka" každé Vánoce ()

pupidup

Velmi příjemný, ano trochu Dickensovský příběh. Příjemná kamera, velmi hezké exteriéry i interiéry. Daleko od napůl stupidních dnešních pohádek. Proto hodnotím tak vysoko. Povedlo se. Díky za takové příběhy. ()

to08.net

Pohádkový příběh s vysoce estetickým obrazem, který příjemně plyne ke šťastnému konci. Ideální pro sváteční večer. ()