Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

Snakefinger

Devadesátimunutový videoklip a lá Film Noir působivě natočený a používání modrých filtrů mi fakt nevadilo ani vteřinu. Příběh je sice plytký, že by se dal říct v pěti holých větách, ale herecké výkony hlavních protagonistů byly naprosto přesvědčivé. Na to, že to byl český film i nebývale zvrhlé. Mě to dostalo. Určitě se podívám znovu. ()

chlievik

Nápad je vykradnutý, lebo česko-nemecký Hanibal vôbec nemusel byť natočený, aj keď je to z divadelnej prelohy niekoho originálneho, a zároveň skutočná udalosť z 30-tych rokov, takže zase - originál, ale keďže sa to už natočilo ako Mlčanie Jahniat, tak kópie nápadov, akokoľvek kvalitne spracované, nemusím. (Aj Kňažko má v tvári podobné výrazy ako Anthony Hopkins, takže...to potvrdzuje kopírovanie). Takisto: európske filmy by sme nemuseli monochromaticky filtrovať, s tým sa začalo v ponurých amerických detektívnych seriáloch a pod., a odvtedy je každý druhý film filtrovaný do modra alebo sivozelena, čo priam neznášam, ok, 10-15% z filmu nafiltrovať je okay, ale nie viac. Môže byť 15% modrého filtra vtedy, keď sa jedná o prestrih do sna alebo ilúzie, prípadne niečo v spomienkach do čierno-biela, takých 15% tiež, ale 60% nech je farebne, hoci nemusia to byť úplne realistické farby, môžu byť jemne upravené, ale nie celý film takto ponuro ako bol tento. Pre mňa je to dosť nepríjemná atmosféra, hoci to tak zámerne tvorcovia chceli, no ale chceli ste moju subjektívnu kritiku, tak ju píšem. Film bol naopak zaujímavý v tom, že neponúkal žiadne klišé, čiže nudné scény ako nudné cestovanie autom, prechádzanie sa po ulici, či pitie kávičky, alebo rozhovory detektívov úplne bez zmyslu, lacné scény sú proste vynechané, a to je dobré, lebo častý je tu znenazdajky priamy prestrih do sna, do iluzionistiky, do šialenstva, do mysle vraha, do rôznych spomienok a smútku z detstva (ktoré bolo ohavné), to všetko zámerne malo naznačiť strašidelnosť udalostí a ich ohavnosť, modročierny filter a zobrazovanie scén ihneď jednej za druhou bez komerčných prepojení a lacných spojení scén (spojení vhodných tak akurát pre blbcov) akoby mali vydesiť a privodiť akúsi falzifikáciu šoku, náhlou zmenou v deji, a zároveň ukazovali aj vnímanie vraha, jeho myšlienkove pochody, racionalizovanú brutálnosť, čím chcel film jasne vyjadriť, že intelekt môže byť spojený aj so zvieracím inštinktami, ak je dotyčný dlhodobo od detstva programovaný tákýmto negativizmom a zlom, čím vzniká celoživotná a nezvratná choroba mysle a ducha, v človeku, ktorý má jednoducho vadnú a ohavnú životnú púť, až akoby s dušou zvieraťa, avšak s telom človeka a dokonca aj s nadpriemernou inteligenciou, a tak skĺbiac tieto faktory sa rodí žijúce nevyjadriteľné zlo, ktoré končí smrťou mnohých ľudí, a nakoniec aj vraha. Vynárajú sa základne morálne otázky existencie ako: čo je vina a čo je už choroba, kde je hranica medzi chorobou a vinou, čo je človek a čo zver, či je trest smrti pochybná racionálne-brutálna ohavnosť chladnej štátnej moci, ktoré len dokazuje, akí sme rovnakí ako je vrah, ak v zmysle nenávisti zabijeme niekoho zákonne, niekoho, kto je najmä nešťastný, mentálne chorý, detstve zneužitý a celoživotne bitý, čo mal tento film samozrejme vyjadriť, tak to režisér mienil. Otázka, ktorá je otvorená dodnes. Na jednej strane spravodlivá nenávisť ľudí, rodičov obetí, na strane druhej súcit voči "polo-človeku", no predsa človeku, čo súcit nepoznal a nikdy ani nemôže spoznať lebo ho má absurdne zmiešaný s hnevom voči spoločnosti, so zvrátenosťou a s chorobnou túžbou mstiť sa za svoje utrpenie, avšak predsa niekde vo vnútri duše (hoci šialenej) chápe isté indície lásky keď povie: "Manželka ma udala z lásky, z lásky ku mne, skazenému, trpiacemu svoju skazu". Jediná žena, ktorá je presvečená o jeho nevine, pácha sebevraždu, veď... kto JU bude milovať? Ženu beštiálneho vraha? "Zamyslite sa, Justine". O tom je ten film, o otázke či je možný vôbec súcit a pochopenie polo-človeka polo-zvieraťa, či je možné vnímať nanovo manželku šialenca-vraha, a ako sa mladý právnik postaví ku neriešiteľnému problému, v zrkadle seba samého, ako vôbec nie nevinného zákazníka kurtizán a návštevníka bordelov, len inej, akiste relatívne jemnejšej formy zvrátenosti, vášne, či fetišizmu. Film je fakt na zamyslenie, ale je to pozerateľné len človekom čo fakt nemá v noci zlé sny. Sám som si musel popočúvať hodinu klasickej hudby, aby som si po zhliadnutí filmu vyčistil mozog od negatívnych obrazov, keďže som na to dosť precitlivelý. Musím pochváliť aj hudbu vo filme, najmä pieseň pri posledných titulkoch, musím si zistiť čo za pieseň to je. Inak ale film hodnotím jemne nadpriemerne, no 4 hviezdičky mu nedám. Lebo je pokusom o trhák, a to ja nemusím. Ešte jedna vec: David Bowie - 1.Outside. () (méně) (více)

18kacena18

Som z toho filmu celkovo zklamana, vadilo mi to cele pochmurne prostredie - tie umele svetla po cely cas, chybalo li prirodzne prostredie a hlavne denny obraz...nie nie, keby to bolo spracovane ako dokumentarny film, urcite celkovy vysledok vy bol iny.... ()

mirodevil

1 hvězda za bezkonkurenční vizuál, kdy člověk snad ani nemůže uvěřit, že v tom mají prsty čegůni. 2 hvězda za kurevsky dobrého Kňažka, 3 hvězda za trailer a 4 za to, že se mi do českého filmu konečně neserou gympláci, normalizátoři, chartisti a jiní velmi " zajímaví" týpci...80% ()

jenina

Na film jsem byla hodně zvědavá. A protrpěla si ho. Dospěla jsem totiž k přesvědčení, že nemusím vědět o lidském dnu tak úplně všechno a tak do podrobna. Kňažko výborný, a několikrát mě vyloženě vyděsil. Veškrnová-Havlová nepřesvědčivá a plochá. Vybavoval se mi film Parfém, příběh vraha. Ten byl ale nádherně barevný a přes všechnu hrůzu vlastně krásný. Což se o téhle ponurosti říct nedá. Příběh obhájce se mi zdál klišoidní. Jeho přemítání o tom, jak vzniká stvůra, jalové. Tisíckrát řešené a nevyřešené. Přirovnání skutků zvráceného vraha s jednáním lidí nahnanými do války nespravedlivé a tendenční. Překvapivý závěr o Božím soudu, kdy obhájce doufá, že Bůh bude každého soudit ne jako zrůdu, kterou se stal, ale jako dítě, kterým byl. Jako by Bůh nevěděl, jestli se v nás skrývá zrůda nebo nevinné dítě. ()

Mates Hradecky

Výborná, až umělecky působící kamera vytváří dokonalé obrazy spolu s emotivně působící hudbou. Režisér se zbytečně snaží zaujmout diváka explicitním zobrazení násilí na nebohých obětech,což je zcela zbytečné. Diváci se nepochybně rozdělí na odpírače a milovníky tohoto stylu. ()

solver

Určitě to tu někdo napsal, ale je tu příliš komentářů, tak tedy: Pro mě to byla Mazací hlava s Hanibalem v Sin City kabátku po česku. Nikoho tak úchylného tu nemáme, nejbližší byl holt v Německu, a pak se poskládaly obrazy. Gajdoš jako advokát byl slabej - lepší by byl Jan Zadražil, Kňažko byl skvělý, ale to už to zachránit nemohlo. Za to, že měli odvahu s tím jít do kina bych asi měl dát * :-) ()

pan_Bily

Milan Kňažko ve své roli excelentní. Ale co dál...? Nic. Mě to neoslovilo vůbec, spíš nudilo, horko těžko jsem se donutil to dokoukat na dvakrát. Chvílemi to vypadá slušně, jde to do nějakého napětí, ale pak to tak nějak vyšumí bez překvapení. Přispívá k tomu poměrně nesourodé či chaotické střídání scén z jednotlivých dějových a časových linií a hlavně i proložení různými "uměleckýmí" záběry (např. scény s promítáním obrazů na těle apod.). Pro mě by to mělo být méně "umělecké" a "divadelní". Působí to na mě, i když je to možná záměr, který mě ovšem neosloví, jakoby autor něvěděl nebo se nemohl rozhodnout, jestli natočí čistě thriller či drama nebo umělecky stvárněnou výpověď s nějakým poselstvím/myšlenkou o společnosti. ()

babuška

V popisu je chyba Kurten sice začal dříve, a to s vraždou Chritiny Kleinové v L.P.  1913, byla asi jeho první, oproti filmu jí nejdříve škrtil a pak jí způsobil 4 řezné rány, od roku 1913 - 1921 byl ve vězení, vraždit pak začal v L.P. 1921 - 1928 a to zabil různým způsobem 6 žen, od roku 1929 - 1931, tím se zabývá tento film,zabil prokazatelně 10 žen a dva muže, poslední v listopadu 1931. Čerpáno z knihy  Černá kniha sériových vrahů od Stephane Bourgoina. Jinak herecké výkony dokonalé, pro slabé nátury to rozhodně není. ()

yodesenkla

NORMAL má to štěstí či smůlu, že před samotným filmem nás nechali namlsat perfektním trailerem, kterému bych bez mrknutí oka dal 99 procent. Stejné očekávání pak člověk má od samotného filmu a naštěstí ve velké míře je splněno. Podle očekávání kamera, střih nemají žádnou stejně jako amtosféra a scény. Jediné co trochu může chybět ve srovnání třeba s Mlčením Jehňátek je příběh s patřičnou gradací. Za to může trochu scénář, ale hlavně rozpočet, který by musel být trojnásobný, aby to celé vyznělo po "americku". Každopádně strávený čas při předpremiéře jsem si rozhodně užil a nelitoval ani delší cesty.. Navíc je třeba brát v úvahu, že je to film český, kterých minimálně podobného ražení máme fakt málo.. ()

pelsa68

skvělá hudba, působivé záběry, zvučná jména herců.....nicméně kdybych zavřel oči, nechal se unášet hudbou a jen poslouchal dialogy, mám pocit, že by mi nic z filmu neuteklo....takže 3 a půl hvězdy díky hudbě Made In Muchow... ()

Halloboys

Abych pravdu řekl, tak jsem měl až do poslední chvíle celkem strach kvůli všemu tomu odsuzování tohohle filmu všude kolem. Ačkoliv jsem si říkal, že Tobruk má taky celkem mizerná hodnocení, tak ve mě něco hlodalo. Všechny obavy se rozplynuly už po pár minutách filmu. Sice nevím na co jste se to dívali, ale pochybuji, že to byl ten samý film, který jsem sledoval já. Ten film mě fakt dostal, husí kůži mám ještě teď. Takže žádný dvouhvězdičkový kecy. Podle mě se začíná českému filmu blýskat na lepší časy. HURÁÁÁÁ! ()

corax8

Pěkný moc pěkný. Mám pocit, že už dlouho jsem neviděl tak dobře udělaný profil zločince. Kňažkův kürten je prostě uvěřitelný. Zajímavý je i to jak tak silná osobnost může ovlivnit okolí, teď myslím toho právníka. Nechal se jím docela dobře zmanipulovat. Líbil se mi i filmařský jazyk a atmosféra filmu. ()

tytule

Milan Knažko i ostatní herci byli velmi dobří a já považuji tento film za jeden z nejlepších českých filmů co byli kdy natočené. ()

Pattrick

Přiemná filmová podívaná, jak vizuálně tak herecky .. Kňažko až na některou slovenskou výslovnost se mi hodně líbil, Havlovou jsem zezačátku bral, potom už přehrávala a výrazově byla pořád stejně strnulá a Gajdoš, nevím, z něho jsem v rozpacích. Střihač si mohl víc vyhrát, protože někdy je ten střih divnej a scénáristicky to mohlo být po stránce života Kurtena více promakanější a zajímavější, ale i tak jsem dostal obrázek o jeho postavě a jeho řádění ve 30. letech.. Příjemné překvapení i se závěrečnou zápletkou mezi Kurten a jeho manželkou :) ()

sicc0m

Německo roku 1932 kde již druhým rokem vládne finanční krize. Lidé jsou rozhořčeny politikou a do toho všeho se objevil Peter Kurten v podání Milana Kňažka. Masový vrah nebo psychicky narušený pacient? Tuto otázku se nám před našima očima snaží objasnit mladý a úspěšný právník Justus Wehner v podání Pavla Gajdoše. Justus se stane obhájcem narušeného masového vraha a krok po kroku nás provází po trestných činech, které jsou někdy až děsivé.Ve filmu se objevila Dagmar Havlová jako vrahova žena. Sice její role byla menší, ale pro celek filmu důležitá. Film je oproti mnohých českých filmů točen dobrou kamerou, která nám dává ve filmu pocit temna a beznaděje. Při rekonstrukci některých vražd vás chvilkama zamrazí. Film podle mě je jednou z mála povedenou tvorbou České kinematografie, kterých se moc neobjevuje. 70% ()