Sympatický irský básník Joe Devlin, žijící v Americe, je známý také svou charitativní činností ve prospěch obětí terorismu. Ve skutečnosti však dlouhodobě pracuje na tajných dodávkách zbraní pro Irskou republikánskou armádu. Když se jej dodavatel Vincent Pauley pokusí okrást o 50 tisíc dolarů, Devlin jej „popraví“ jako zrádce. Policie ovšem nalezne u oběti novou Devlinovu knížku i s jeho věnováním. Pro poručíka Columba je to první vodítko k hledání správných souvislostí. K usvědčení vraha ovšem bude potřebovat něco přesvědčivějšího… (Česká televize)

elanius

(140/2013) / Posledná epizóda éry keď Columba mala pod palcom NBC. Po diely The Conspirators, ináč podľa mňa to bol diel veľmi vydarený, ktorý bol natočený v máji 1978 sa Columbo odmlčal z obrazoviek na takmer 11 rokov. V februári 1989 začala seriál produkovať pre zmenu stanica ABC. ()

Master19

Spousta Columbových protivníků je skoro až sympatická a jejich motivy jsou často pochopitelné, což vnáší jistý bonusový rozměr do Columbových případů. Toto prostě není komu "fandit", protože Columbovi fandit netřeba. ()

majec4

Na to, ze to bola fakt slabsia zapletka, islo o zbytocne dlhu cast. Rozhovory s vrahom boli sympaticke, no cudujem sa tej stopazi. Zbytocne sa to vlieklo. Klady su urcite v prostredi, v ktorom sa to odohravalo, kedze v danej dobe to bola dost citliva tema. Nemozem si pomoct, ale dnes ma to nechytilo a viac menej zato moze ta stopaz. ()

Allan

Rozhodně jeden ze slabších dílů. V podstatě se dá říct, že nejlepší kvality dosahují ty díly, kdy vrah má svůj čin perfektně promyšlený a vraždí pro prachy nebo moc. Jakmile se do toho připletou emoce nebo nedej bože politika, vždycky to stojí za starou bačkoru. Což byl právě případ tohoto dílu. ()

Rudyamon

„No nazdar, ten pán byl nejspíš válečník!“, řekl vrah Joe Devlin Columbovi, ale v duchu si vychutnával, jak zcela správně toho zloděje popravil. Jenže pomalu mu začíná docházet, že jeho protivník sice umí veršovat a zná různé styly vyšívání (koneckonců jeho synovec vyšívá, má to jako relaxaci před vzpěračskými soutěžemi), ale krok za krokem směřuje k nevyhnutelnému konci případu. Peter Falk opět exceluje (jen škoda toho dabingu s Haničincem, ten tomu trochu ubírá na kvalitě) v jednom z velice dobrých dílů, a na dlouhých jedenáct let se s postavou poručíka Columba loučí. Tento díl jsem měl vždycky rád i kvůli Clive Revillovi, který tak skvěle zahrál skvělého umělce, byť mizerného vraha, který rád pije whisky a diamantem na svém prstenu si značí, kolik ještě může vypít, což mu nakonec poručík Columbo řádně zohlední. 5 hvězdiček - 100% - „Ať každý dostane, co mu náleží, potom i já budu spokojen...“ :-) ()

Godhaj

,,Proboha! Vydal jsem se do temného lesa. A ještě k tomu s policajtem.“ Na Columba mi přišel tento případ jako moc vysoká hra. Pašování zbraní pro irské teroristy je trochu větší oříšek, ale je jisté, že i tentokrát to poručík zvládne. Představitel vraha byl zvolen výborně, typově by mi padl přesně do role Hobita či nějakého irského skřítka. Vyšetřování se tentokrát nese v duchu neustálého popíjení whisky, piva a házení šipek, takže celý díl příjemně ubíhá. Malé setkání se sympatickou knihovnicí a knížkou o erotice mě pobavilo. Celkově vzato opět výborný díl. ()

Tominni

Zápletka tentokráte trochu slabší, ale zase je zde sympatický irský padouch - bohém a básník, který si s Colombem dlouho notuje a vlastně ani na konci neztrácí glanc. IRA, trochu whiskey - až sem a dál už ne. ()

fugyx

Pre mňa jedna z najlepších epizód od prvej série. Možno práve preto, že ide o poslednú časť, keď sa Columbo na vyše desaťročie odmlčal. Pre niekoho jednoduchšia zápletka (pre mňa rozhodne nie), no o to viac dalo námahy všetko rozpliesť, rozuzliť, rozpárať. Azda jeden z mála dielov, kedy vrah nestratil s Columbom trpezlivosť - Colombo bol s Devlinom tak často, ako sa len dalo a on ho neposlal niekam, nevyhodil, nezvýšil hlas, ale iba veršujúc objednával či nalieval. Paradoxom je, že vrah vlastne pašuje zbrane a zásobuje teroristov z IRA, ale aj tak je sympatický - whiskey, írske pivo, zbrane, noblesu mu dali rýmy, verše, spev. Ale aj tak napokon sa naplnilo: ″Let each man be paid in full.″ / „Ať každý dostane, co mu náleží.“ ()