Rozhodující zápas (S02E03) (epizoda)

The Most Crucial Game

Rozhodujúci zápas

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 1972, 1 h 13 min

Jeremy Kagan

Harry L. Wolf

Dean Hargrove

Scénografie:

John McCarthy Jr. (set dekoratér)

,,Přeji pěkný den, pane. Kampak máte namířeno?“ ,,Domů.“ Tentokrát má Columbo krásně neurotického protivníka, kterého dohání doslova k šílenství, což je lahoda sledovat. Prostředí amerického fotbalu a vysokých manažerů dalo ještě lépe vyniknout kontrastu mezi Columbem a vrahem. Zpracování je typické, ale příběh je tentokrát trochu komplikovanější a napínavější, a tím myslím i lepší. Rozhodně to měl tentokrát Columbo těžší než obvykle.(5.1.2015)

Tohle je pro mě jedna z nejklasičtějších epizod. Díky kratší stopáži má spád, takže chybí nějaká hluchá místa. Robert Culp (zde výtečně dabován Jiřím Štěpničkou) je jeden z nejlepších vrahů v celé historii seriálu. A závěrečné odhalení je geniální. Dokonalý plán a jako vždy ztroskotal na malém detailu! Přesto na pět hvězdiček to není, ačkoliv je to můj oblíbený díl.(15.8.2007)

Jeden z opravdu dobrých dílů. Vrah vymyslí celkem slušný plán (ale co by se stalo, kdyby někdo náhodou zjistil, že v kanceláři není nebo ho někdo potkal coby prodavače zmrzliny?) s dokonalou vražednou zbraní, která se sama rozplyne (tedy rozteče). Okolnosti kolem zavražděného nejsou zcela jednoznačné, ale nakonec se ukáže, že všechny ty problémy a složité odposlouchávání je více méně jen podružná záležitost, protože Columbo ví, kde hledat. Pointa je vynikající.(13.6.2015)

Ako je úvod pomalý a nudný, tak je záver strhujúci. Rozmýšľanie Columba na prázdnom štadióne sprevádza burácajúca hororová hudba, to je obraz vnútra jeho hlavy. Podobne ako jemu, mne stále vŕta v hlave, ako sa Columbo dostane k prípadu, ktorý vôbec nevyzerá ako vražda, a žiadny strážnik by k pošmyknutiu na vode nevolal kriminálku.(3.6.2017)

veľmi dobrý diel, pokazený "finálnym dôkazom" (akoby všetky hodiny na svete, alebo minimálne v L.A. išli na minútu rovnako:) ... ak by si scenáristi o niečo viac potrápili hlavy, mohol to byť (aspoň pre mňa) 5-hviezdičkový kus columbovskej histórie, s výborným, cholerickým protihráčom Robertom Culpom (ktorý rozhodne nejaví záujem o typické columbovské zahmlievania o jeho žene, rodine, detailoch...:), zaujímavou zápletkou aj prevedením vraždy... hold, mne ale ten záver proste absolútne nesadol, a ak by som sedel v hocakej porote, na základe niečoho takého, ako je chýbajúci gong hodín v niekoľkosekundovom telefonáte, by som nedokázal niekoho odsúdiť za vraždu(31.1.2013)

• - Záběry stadionu v Los Angeles Coliseum jsou ze Super Bowl I, 15. ledna 1967. (Epistemolog)

• - Dům oběti vraždy Erika Wagnera je stejný jako v epizodě Vražda podle knihy (1971), kde dům patřil postavě Kena Franklina. Tento dům byl opakovaně využíván v různých produkcích studia Universal. (Epistemolog)

• - Při basketbalovém turnaji se poručík Columbo zeptá muže, který sleduje hru: „Kde jsi koupil tyhle boty?“ Muž odpoví: „V Millers na Wilshere Boulevard.“ Ještě v roce 2020 byl Miller Clothing na Wilshere Boulevard stále v provozu. (Epistemolog)