Sobík Niko

• finský

Niko - Lentäjän poika

• dánský

Niko og de flyvende rensdyr

• slovenský

Way to the Stars, The

Flight Before Christmas, The

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2008, 75 min

Pekná čistá, naivná, zábavná rozprávka. Som rád že aj niekto iný krem američanov vie vytvoriť podarený animák (Japonci sú iná kategória). Moc sa mi nepáčil život slobodnej mamky. Pretože v rozprávkach by mali deti dostávať pekný ideál. Ale tu rodičia nežijú spolu a ku koncu môže vídať už aj otca. Pretože vie kto to je. Hurá! Takú realitu vídavam bežne vonku a teraz už aj v rozprávkach? A tiež mi už krkom lezie Santa. Preto iba 3*. Je to rozprávka pre najmenších divákov, bez dvojzmyslov a narážok čo nepochopia.(5.1.2014)

Pěkná vánoční pohádka. Film je určený spíše pro menší diváky, takže to, že je animace občas trochu slabší vlastně ani až tak nevadí. Nudit film nebude ani dospělé, je tady pár vtipných momentů a postavičky jsou roztomilé (až na vlky samozřejmě). Jinak jsem si všimla, že v poslední době je populárním animovaným zvířátkem veverka a tady tomu není jinak.(8.1.2010)

Sobík, který by chtěl létat, ale nemůže. Přesto se vydává hledat svého tatínka, aby ho to naučil... Krásná pohádka, jak tu někdo píše bílá jako sníh. Žádné násilí, žádné vyumělkované hovadiny, prostě jen pohádka a příběh, a i když je příběh pro děti i mě se moc líbil... "Nejsme žádní ponící, jsme Santovy sobíci..." Doporučuju malým i velkým :-)(24.10.2009)

Celovečerní vánoční animovaný film o tom, kterak jeden malý sobík zatoužil poznat svého otce, jenž by měl patřit mezi létající soby, kteří každoročně táhnou sáně Santa Clause. Děj je velice prostý, ale není se čemu divit, když je to pohádka určená především dětem. Každopádně já si to užíval a občas jsem se i něčemu zasmál, například vegetariánský vlk zamilovaný do růžové pudlice byl hodně vtipnou postavičkou. Ovšem celkově celý film byl jeden úžasný a sympatický předvánoční filmový zážitek, který stálo za to vidět. A na rovinu říkám, že jsem si to užil, ač už nejsem malé dítě, ale Vánoce miluju a tenhle příběh je podle mého názoru pro předvánoční dobu naprosto ideální. Co se týče animace, tak ta mi naprosto vyhovovala a nemám s ní jediný problém, celý film od začátku do konce je u mě jedna obrovská spokojenost a těžko najdu něco, co bych tomuto filmu mohl vyčíst, z mého pohledu se jedná o ideální vánoční animák, který má co nabídnout a který se zajisté bude líbit celé rodině, nejen jejím nejmenším členům. Byl to zkrátka další z příjemných předvánočních filmových zážitků a já jsem rád, že jsem ze své bohaté filmotéky s vánočními filmy vybral pro sobotní odpoledne právě tento film. Uděluji čtyři hvězdy a předpokládám, že jsem ho neviděl naposledy.(20.12.2010)

• prezdivaka

Scénář je takový eurounijní. Začátek a hlavně střední část byla moc pěkná a dobrodružná, ale poslední třetina v Santově vesnici (proč musí Dánsko - Finské seskupení postavit příběh na Santa Clausovi?) byla dost nepohádková. Letiště sobí "letky", ječmenové pivo, Santův telefon a celý trapně vykonstruovaný konec se střídavou péčí. Měsíc je stále v úplňku a vlci se cpou lišejníkem.(22.12.2018)

• - Na Holandském dětském filmovém festivalu Cinekid získal snímek v roce 2008 Cenu poroty a Cenu diváků. (Terva)

• - Ide o najdrahší a najďalej distribuovaný fínsky animovaný film. Rozpočet bol 6,1 milióna euro. (Tolf)

• - Pri prvých náčrtoch dali sobovi meno Pietu, potom ho premenovali na Rusty a až vo finálnej verzii sa z neho stal Niko. (Tolf)