Sobík Niko

Niko - Lentäjän poika

• Německo

Niko - ein Rentier hebt ab

• Dánsko

Niko og de flyvende rensdyr

Sobík Niko

Niko a Cesta ku hviezdam

Niko

Niko & The Way to the Stars

Way to the Stars, The

Flight Before Christmas, The

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2008, 75 min

Když jsme se se spolužáky rozhodli, že půjdeme do kina, doopravdy jsem nemyslel, že se dostanu na film takového typu. Po shlédnutí si však stěžovat rozhodně nemůžu. Sice to není můj styl filmu (nejen pro to, že na rodinné filmy nekoukám,ale také proto, že je určen díváků tak do 5 let) ale pokud mají v kinech akce za 50 Kč každý film se stává dobrým. Milá zvířátka s přívětivými xichtíky mě příjemně navodila vánoční atmosféru. Naprostou expozi mého smíchu způsobilo, když SS (ne, elitní německé jednotky tam nebyly, tohle je zkratka pro Sobí Spřežení) zařadilo santovskou rychlost, která mi jen "LEHCE" připomínala hyperpohon ze Stargate. To byla nejlepší scéna filmu. Nevím proč to ostatním nepřišlo vtipné, ale mě nevadí smát se sám v plném sále. Negativum jen lehce předvídetelný děj (čekal by snad někdo že Niko začne létat?) Za normálních okolností film, na který bych se díval sotva jedním okem, je však docela dobrým zabitím času v době vánočního klidu, kdy jdu do kina s přáteli, coca-colou shovanou pod bundou a 4,7 litrovým popcornem, který vám zkrátí nudné scény.(13.12.2008)

Podotýkám, že hodnotím pouze s ohledem na cílovou skupinu a její reakce na tuto finskou vánoční pohádku. V TV v brzkých hodinách před Štědrým dnem pro nejmenší.... proč ne? Děti nadšeně fandily sobímu mrňousovi, aby jej nesežrali vlci, mě osobně ten příběh neiritoval (dokonce jsem se přistihla, že u přípravy snídaně nevědomky zírám, jak sobí letka stříhá ušima) a navíc jsem byla vděčná, že mi ke konci nespustili ukňouranou I believe I can fly..... (za to ta hvězda navíc). Jsou i drastičtější pohádkové počiny.(4.1.2014)

Čekal jsem spíše béčkový, průměrný animák, ale musím říct, že se mi to opravdu líbilo. Jméno režiséra jsem nikdy neslyšel, film jsem neznal, avšak můj malej brácha najednou vytáhl toto DVD, že si ho pustí a tak jsem se na to kouknul s ním. A musím říct, že jde o pěknej animák, u kterého se mně jednak líbil příběh a bavilo mě to a jednak má krásnou pointu. Přesto by se tento nenápadný film nejspíš neprosadil, protože je naivní, dětský a animace tuctová, opět typické dobro vs. zlo a k tomu ještě bez nálepky ''Komedie'' - to prostě pro komerční účely není. Určeno spíše opravdu jen pro děti, ale celkový dojem byl i u mě dobrý, prostě vánoční oddechovka, a tak to taky beru. 3,5*.(27.11.2010)

• JoSte

Sobík Niko o sobě říká, že je filmem pro celou rodinu, což mu ve finále výrazně sráží hodnocení. Slabší dialogy, až moc jednoduchý příběh, některé nedomyšlenosti a spousta hluchých míst, kde jakoby scénaristům docházely nápady – to je kombinace, jejíž vinou jsem se, i přes poměrně krátkou stopáž, ubíjel nudou. Pro ty nejmenší ale Niko může být příjemným zpestřením Vánočních chvil.(20.12.2008)

Sobík, který by chtěl létat, ale nemůže. Přesto se vydává hledat svého tatínka, aby ho to naučil... Krásná pohádka, jak tu někdo píše bílá jako sníh. Žádné násilí, žádné vyumělkované hovadiny, prostě jen pohádka a příběh, a i když je příběh pro děti i mě se moc líbil... "Nejsme žádní ponící, jsme Santovy sobíci..." Doporučuju malým i velkým :-)(24.10.2009)

• - Na Holandském dětském filmovém festivalu Cinekid získal snímek v roce 2008 Cenu poroty a Cenu diváků. (Terva)

• - Pri prvých náčrtoch dali sobovi meno Pietu, potom ho premenovali na Rusty a až vo finálnej verzii sa z neho stal Niko. (Tolf)

• - Ústa postáv animovali tak, aby sadli na anglické dialógy. (Tolf)