Sobík Niko

• finský

Niko - Lentäjän poika

• dánský

Niko og de flyvende rensdyr

• slovenský

Flight Before Christmas, The

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2008, 75 min

• JoSte

Sobík Niko o sobě říká, že je filmem pro celou rodinu, což mu ve finále výrazně sráží hodnocení. Slabší dialogy, až moc jednoduchý příběh, některé nedomyšlenosti a spousta hluchých míst, kde jakoby scénaristům docházely nápady – to je kombinace, jejíž vinou jsem se, i přes poměrně krátkou stopáž, ubíjel nudou. Pro ty nejmenší ale Niko může být příjemným zpestřením Vánočních chvil.(20.12.2008)

Podotýkám, že hodnotím pouze s ohledem na cílovou skupinu a její reakce na tuto finskou vánoční pohádku. V TV v brzkých hodinách před Štědrým dnem pro nejmenší.... proč ne? Děti nadšeně fandily sobímu mrňousovi, aby jej nesežrali vlci, mě osobně ten příběh neiritoval (dokonce jsem se přistihla, že u přípravy snídaně nevědomky zírám, jak sobí letka stříhá ušima) a navíc jsem byla vděčná, že mi ke konci nespustili ukňouranou I believe I can fly..... (za to ta hvězda navíc). Jsou i drastičtější pohádkové počiny.(4.1.2014)

Překvapivě dobré. Technicky samozřejmě silně zaostává (výrazně ovšem lepší, než Kozí příběh) a příběh je v první části značně rozkouskovaný, potěší ale mimika postav, občas velice hutná atmosféra a vypečené a zábavné finále. Jako plus beru také fakt, že film není infantilní a velice často hraje na vyloženě vážnou notu. Ve výsledku naprosto snesitelná pohádka.(22.12.2008)

Krásné animované překvapení o malém sobovi, který se rozhodne na dalekou pouť jít hledat svého tátu mezi Santovy soby. Taky tu máme vysvětlení, proč Santovi soby lítají, oni se s tím prostě tak narodí. Santovská rychlost, taky vám tak připadala zrychlení ve Star Treku? A co teprve ten růžový pudl, až nápaditě podobný pudlovi z Burtonového filmu FRANKENWEENIE. [1691. hodnocení, 63. komentář, 60%](31.12.2018)

• prezdivaka

Scénář je takový eurounijní. Začátek a hlavně střední část byla moc pěkná a dobrodružná, ale poslední třetina v Santově vesnici (proč musí Dánsko - Finské seskupení postavit příběh na Santa Clausovi?) byla dost nepohádková. Letiště sobí "letky", ječmenové pivo, Santův telefon a celý trapně vykonstruovaný konec se střídavou péčí. Měsíc je stále v úplňku a vlci se cpou lišejníkem.(22.12.2018)

• - V roce 2009 film získal od Finské filmové akademie dvě ocenění Jussi pro nejlepší film a nejlepší scénář. (Terva)

• - Ide o najdrahší a najďalej distribuovaný fínsky animovaný film. Rozpočet bol 6,1 milióna euro. (Tolf)

• - Pri prvých náčrtoch dali sobovi meno Pietu, potom ho premenovali na Rusty a až vo finálnej verzii sa z neho stal Niko. (Tolf)