Sobík Niko

• Finsko

Niko - Lentäjän poika

• Dánsko

Niko og de flyvende rensdyr

(Dánsko)

Flight Before Christmas, The

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Finsko / Německo / Dánsko / Irsko, 2008, 75 min

• Shredder

Animaciou a pribehom nemoze Niko svojim Pixarovskym ci Dreamworksovym kolegom konkurovat, je to akoby ste porovnavali vysokorozpoctovy Blockbuster s televiznym filmom. Dospely divak si asi len tazko najde vo filme nieco, co by ho zaujalo, ale pokial mate male deti a pustite im cez vianocne obdobie Sobika Nika nic tym nepokazite.(22.7.2010)

Malo to množstvo svetlých chvíľ, ale bohužiaľ aj tých slabších. V konečnom dôsledku taký lepší priemer, ale na fínske pomery podľa mňa celkom vydarené. Aspoň to bolo niečo netypické, a ani neviem či je ešte aj nejaká iná rozprávka, kde by hlavnú úlohu hrali milé sobíky. Ešte keby v tých dialógoch bolo o kus viac dôvtipu, tak by to mohli byť aj 4*. No akurát to mi tam dosť chýbalo, pretože dobré hlášky už dnes od animovaných rozprávok priam vyžadujem...(21.12.2014)

• Tuax

Úplně mi nesedla animace, jinak ale celkem milé pokoukání na v našich končinách nezvyklého vzířecího hrdinu. Nejvíce se mi ale líbila vačice, čím to že ty bývají ve všech filmech obvykle tím nejzábavnějším zvířetem. Santova létající letka, co přes den lítá a po večerech chlastá a blbne mě zrovna nenadchla. Mno a pak to zasazení do toho všeho ještě pudlí fenky a její konfrontace s vlky, to bylo asi to nejhorší z celého filmu, aspoň pro mě. Je to docela guláš, hodně namixovaných věcí. Písničky se mi líbily a dětsky, pro děti laděné dobrodružství malého soba docela bavilo. Plusem je i to, že se to vyhlo snaze o humornost pro dospěláky a drží se to cílové dětské skupiny.(23.6.2016)

Jak mě poslední dobou většina animovaných filmů nudí, tak tento se mi překvapivě líbil, a navíc mi v té záplavě všemožných hrozivých vánočních sra... , které se v tomto čase derou na televizní obrazovky aby vymyly malému divákovi jeho nevinný mozek, přišel tento neamerický počin vcelku neškodný a milý. Velmi trefný komentář "Ingrid".(22.12.2013)

Překvapivě dobré. Technicky samozřejmě silně zaostává (výrazně ovšem lepší, než Kozí příběh) a příběh je v první části značně rozkouskovaný, potěší ale mimika postav, občas velice hutná atmosféra a vypečené a zábavné finále. Jako plus beru také fakt, že film není infantilní a velice často hraje na vyloženě vážnou notu. Ve výsledku naprosto snesitelná pohádka.(22.12.2008)

• - Na Holandském dětském filmovém festivalu Cinekid získal snímek v roce 1998 Cenu poroty a Cenu diváků. (Terva)

• - Ide o najdrahší a najďalej distribuovaný fínsky animovaný film. Rozpočet bol 6,1 milióna euro. (Tolf)

• - V roce 2009 film získal od Finské filmové akademie dvě ocenění Jussi pro nejlepší film a nejlepší scénář. (Terva)