Já a Orson Welles

Me and Orson Welles

Velká Británie / USA, 2008, 107 min

Myslím si, že obsadit do role čtyřiadvacetiletého Wellese šestatřicetiletého herce vzalo filmu jednu z jeho možných nejsilnějších zbraní, ale dobře... holt chybička. Jinak to ujde a ani ten Efron to nekazí tak, jak by se dalo čekat. Není to moc výrazné a nemá to ani náznak "umělecké hodnoty", přestože se to snaží těžit z Wellese coby veliké osobnosti, okolo které se neděly nezajímavé věci. Na dlouhou chvíli asi dostatečné.(22.6.2012)

• Matty

Když ze scény (záměrná? divadelnost režie je ubíjející) odejde Welles, ztvárněný stejně jako všechny ostatní postavy hercem bez špetky charismatu, zmizí s nim i ten kousek zajímavostního potenciálu obsaženého v námětu. Poslouchat skutečného Wellese, jak předčítá denní tisk, by bylo zábavnější. Mnohem. 50%(19.6.2011)

• Malarkey

Bože, to mi byla nuda...strašná! Film o divadelních hercích, jak hrají divadlo. Do toho se motá jeden, co by chtěl hrát a snaží se Orsonovi Wellsovi vlýzt do prdele. Taky si během toho nabrnkne jednu krasavici z fochu a hned je o citový vydírání postaráno. Ale zase tak zlý to nebylo, jen takový nemastný, neslaný. A to prostředí mě taky nebavilo. I přesto, že se v něm objevil dost bláznivej Orson Welles. Možná kdyby tam byl víckrát, film chytne uplně jinou dimenzi. Jenže bohužel nebyl.(26.6.2011)

• Psema

Ano, Efron hraje v rámci svojí kariéry zdaleka nejlepší roli, jenže jeho pubertální ksichtík a nedomrlé herectví zabíjí pokusy o vytvoření uvěřitelné role se stejnou vervou, s jakou se Linklater snaží spasit nesmyslně prázdný scénář o pokrytectví, srabáctví a loajalitě v rámci umělecké branže. Nudil jsem se strašně. Ne však proto, že by film neměl tempo, ale proto, že se dají veškeré záchytné body odtušit dopředu a žádný z charakterů (ne, ani McKayův Welles) není natolik působivý a zajímavý, aby utáhl jednotlivé vztahové epizody směřující k finálnímu potlesku. P.S.: Claire Danes je tu nebývale otravná.(6.8.2010)

Čekala jsem mnohem, mnohem víc, ale i tak se na to dá dívat a většinou to nenudí. Postava Orsona Wellese mě šíleně iritovala. Byl to arogantní a egocentrický génius, ovšem tento typ člověka se dá ztvárnit dvěma způsoby. Ten první a správný můžeme vidět ve ztvárnění Dr. House, který je zlý, ale zároveň si divák získá jeho sympatie, neboť jeho odsuzování veřejnosti je oprávněné (všichni lžou, nikomu nemůžete věřit). A ten druhý způsob je bohužel použit v tomto filmu, kdy ten arogantní a zlý je divákovi osinou v zadku a říká si, proč mu ještě někdo nerozbil hubu, jak je rozmazlenej a ufňukanej jak malé dítě. Zac Efron si zahrál v pořádném filmu, kde ukazuje svůj herecký a pěvecký talent, ovšem ve chvíli, kdy se zamiluje do postavy Claire Danes mě jeho dějová linie začala štvát taky. V popisku filmu by se mělo doplnit drama/romantický, neboť jsem od filmu čekala něco jiného, než mi nakonec nabídl. Nečekala jsem od filmu naivitu zhrzených lásek v nevyrovnaném věkovém rozmezí, o čemž vlastně celý film pojednává.(6.11.2010)